Garderoba na poddaszu. Jaką część poddasza na nią przeznaczyć? Jak ją zaaranżować?

2019-06-19 9:23

W domach z poddaszem użytkowym to właśnie na nim umieszcza się sypialnie. Dla wygody mieszkańców obok sypialni często jest też garderoba na poddaszu. Zobaczmy, jakie są rozwiązania garderób w projektach gotowych Muratora oraz o czym trzeba pamiętać, aranżując takie wnętrze.

Garderoba na poddaszu
Autor: Katarzyna Hłond, Pracownia KODO Projekty i Realizacje Przy aranzacji garderoby na poddaszu trzeba zmierzyć się z problemem, jak zabudować skosy

Najprostszą garderobą na poddaszu może być szafa zabudowana wzdłuż jednej ze ścian sypialni. Jednak szafa to za mało, by pomieścić ubrania, buty i dodatki. Na garderobę z prawdziwego zdarzenia należy przeznaczyć osobny fragment poddasza - jak najbliżej sypialni. Może być to również wydzielony jej fragment. Najlepiej, gdy do garderoby prowadzi bezpośrednie wejście z sypialni. Czasem jednak jest to niemożliwe i drzwi do niej wiodące są na korytarzu obok sypialni. Wielkość garderób na poddaszu zależy od możliwości wydzielenia osobnej przestrzeni. Największa jest obok master bedroom, czyli reprezentacyjnej, prywatnej sypialni gospodarzy domu. W dużych domach garderoba na poddaszu może mieć nawet ponad 20 m2 powierzchni netto, choć użytkowa o pełnej wysokości co najmniej 2,2 m będzie pod skosami mniejsza. Przy pokojach dzieci garderoby mają zwykle kilka metrów kwadratowych powierzchni.

Garderoba na poddaszu
Autor: Eugeniusz Filipiuk W sypialni na poddaszu można wydzielić niewielkie miejsce na szafy pełniące funkcję garderoby

Garderoba na poddaszu: obniżająca się przestrzeń

Na garderoby przeznacza się najczęściej boczną przestrzeń poddasza wzdłuż ścianek kolankowych, w której następuje obniżenie wysokości pomieszczenia. Od wysokości ścianek kolankowych i kąta nachylenia dachu zależy, jak wiele przestrzeni uda nam się wygospodarować. Ścianka kolankowa może mieć wysokość od około 40 cm do ponad 1 m. Przy tak wielkiej rozpiętości wymiarów konieczne jest zróżnicowane wykorzystanie przestrzeni garderoby. Przy wysokiej ściance można wykonać zabudowę albo ustawić komody, przy niskiej zmieści się ledwie kilka półek lub szuflad.

Sprawdź też:

Garderoba na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski Najtrudniejsze jest efektywne zagospodarowanie przestrzeni pod skosami
Katarzyna Hłond, architekt wnętrz, Pracownia KODO Projekty i Realizacje
Katarzyna Hłond, architekt wnętrz, Pracownia KODO Projekty i Realizacje

O zabudowie garderoby pokazanej w galerii

Projektując zabudowę meblową na poddaszu, musieliśmy uwzględnić sposób odchylania frontów. Dzięki temu, że otwierane są na prawą stronę, użytkownik ma większą swobodę podczas korzystania z szafy i wyjmowania potrzebnych przedmiotów. Innymi słowy – czynności te nie wymagają wchodzenia pod skos. Co więcej – fronty nie mogły zachować jego kształtu, inaczej uderzałyby o pochylającą się ścianę. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zastosowanie pod skosem otwartych półek, dzięki czemu uniknęliśmy tego typu sytuacji.

Urządzanie garderoby na poddaszu: wykorzystaj każdy zakamarek

Ponieważ pod skosami nie ma zbyt wiele przestrzeni, trzeba wykorzystać ją maksymalnie. Niską zabudowę garderoby na poddaszu lub gotowe meble ustawia się wzdłuż ścianki kolankowej i/albo wzdłuż ściany prostopadłej do niej - na odcinku, gdzie jest najniżej. Szafki lub półki znajdujące się wzdłuż ścianki powinny mieć maksymalną w danym miejscu wysokość, czyli równą ze ścianką. Ponad meblami pod skosami powstanie równy blat, na którym można ustawić bibeloty. W bardzo niskiej garderobie warto wykorzystać jako półkę o zróżnicowanej wysokości nawet najwyższą część przestrzeni pod samym oknem dachowym. Tam gdzie dach jest już na wysokości ponad 1 m nad podłogą można ustawiać wieszaki lub robić zabudowę z wieszakami.

Przeczytaj też:

Planując zabudowę garderoby na poddaszu trzeba zostawić miejsce dla człowieka. Jeśli zabudowa jest po dwóch stronach pomieszczenia, trzeba między jej rzędami pozostawić wolną przestrzeń, żeby mieć wygodny dostęp do szaf i półek.

Garderoba na poddaszu
Autor: Kodo Wzdłuż ścianki kolankowej można wykonać niską zabudowę, a tam gdzie jest wyżej półki

Projekt garderoby na poddaszu: zaplanuj przeznaczenie

Aby garderoba na poddaszu była jak najbardziej funkcjonalna, warto dokładnie zaplanować, co konkretnie chcemy przechowywać i w jakiej ilości. Trzeba uwzględnić różne ubrania (długie płaszcze, koszule, spodnie, sukienki - przechowywane na wieszakach - oraz bieliznę, skarpetki, bluzki - układane na półkach lub w szufladach). W garderobie można też przechowywać różnego rodzaju sprzęty, np. walizki, torby podróżne, akcesoria sportowe, deskę do prasowania czy odkurzacz.

Przeczytaj też:

Wieszaki można umieścić na drążkach poprzecznych lub podłużnych albo na wolno stojącym stojaku. Warto zastanowić się, czy do przechowywania drobnej garderoby wykorzystać półki czy szuflady. Te drugie sprawdzą się szczególnie w dolnej części garderoby. Żeby wygodnie przechowywać buty, krawaty, bieliznę, biżuterię, trzeba zaopatrzyć garderobę w odpowiednie akcesoria.

Garderoba na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski Dobrze zaprojektowana garderoba pozwoli w pełni wykorzystać przestrzeń

Garderoba pod skosami: z czego ją zbudować

Małą garderobę we wnęce można zaaranżować, wstawiając tam wieszaki na stelażu, półki, szuflady oraz drzwi. W marketach budowlanych i wnętrzarskich można znaleźć wiele gotowych elementów wyposażenia garderoby, więc łatwo ją skompletować w jednym stylu.

Garderoba na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Nawet małe miejsce pod skośnym dachem można wykorzystać na garderoby

Do dużej garderoby na poddaszu najprościej i najtaniej jest zamówić zabudowę na wymiar wykonaną z płyt wiórowych laminowanych, tak zwanych meblowych, albo z płyt MDF lakierowanych lub pokrytych okleiną (naturalną lub z folii PCW). Są one dostępne w bardzo wielu wykończeniach, także drewnopodobnych, więc bez trudu można wybrać wzór, który nam się spodoba.

Bardzo wiele firm specjalizuje się w takich zabudowach garderób na wymiar, więc nietrudno będzie znaleźć wykonawcę. Doświadczeni fachowcy mogą zaproponować ciekawe rozwiązania aranżacyjne. Jeśli oczekujemy niestandardowych rozwiązań, można zamówić projekt zabudowy garderoby u architekta wnętrz. Biura projektowe zwykle polecają też swoich sprawdzonych wykonawców.

Garderoba na poddaszu
Autor: Komandor W reprezentacyjnych budynkach garderoba może mieć kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. Łatwo zmieścić w niej wielką zabudowę robioną na wymiar
Architekt radzi
Małgorzata Górska-Niwińska, architekt wnętrz, właścicielka Pracowni Architektonicznej MGN
Małgorzata Górska-Niwińska, architekt wnętrz, właścicielka Pracowni Architektonicznej MGN

Jak projektuję garderobę na poddaszu

Przy projekcie garderoby warto bardzo indywidualnie podejść do potrzeb klientów. Ważna jest ilość i rodzaj rzeczy do przechowywania, preferencje co do sposobu ich składowania (wieszaki, szafki, szuflady), przygotowanie miejsca na specyficzne, niewymiarowe przedmioty jak walizki, sprzęt sportowy.

Pod skosami planujemy zazwyczaj meble na zamówienie, nie gotowe, by w pełni zagospodarować przestrzeń. Dobrze jest zaplanować ruchome półki, by w razie potrzeby móc modyfikować przestrzeń w szafach. Optymalny odstęp między półkami to 25-40 cm, a sama półka nie powinna być dłuższa bez podparcia niż 80-85 cm, bo przy większej liczbie rzeczy może się wyginać. W garderobie na poddaszu istotna jest szczególnie wysokość ścianek kolankowych. Przy niskich ściankach można wykonać niższe szafki lub szuflady, które są najwygodniejsze i dobrze sprawdzają się przy przechowywaniu bielizny, skarpetek, czy innych akcesoriów. Przy wyższych mamy większą swobodę, bo możemy myśleć też o wieszakach. Warto pamiętać, że przestrzeń na wieszaki powinna mieć minimum 57 cm głębokości. Natomiast co do wysokości, to: na spodnie na wieszaku trzeba przeznaczyć 70 cm wysokości, na wieszak z koszulami potrzeba minimum 90 cm, a długie sukienki i płaszcze - 140 cm. Żeby komfortowo poruszać się w środku garderoby pomiędzy szafami, trzeba zostawić 90 cm wolnej przestrzeni.

Warto też rozważyć, czy zabudowa w garderobie na poddaszu ma być z frontami, które można zamknąć, czy bez. Fronty sprawiają, że zachowany jest porządek, ale pod skosami zazwyczaj jest mało przestrzeni i może być mniej wygodnie przy otwieranych szafach. Alternatywą mogą być jeszcze drzwi suwane, które po otwarciu nie zajmują przestrzeni, ale żeby je zainstalować potrzebne jest kilka centymetrów więcej głębokości szafy  - ze względu na mocowanie prowadnic. Jeśli decydujemy się na fronty otwierane, to szerokość drzwi nie powinna być większa niż 60 cm, a drzwi powinny pokrywać się z modułami zabudowy wewnątrz szafy.

Garderoba na poddaszu
Autor: Andrzej Szandomirski Nawet niedużą garderobę dobrze jest starannie zaprojektować, bo wtedy zyskujemy uporządkowaną i użyteczną przestrzeń. Projekt Bozart Joanna WIchniewicz, Aneta Nurzyńska
Sonda
Najlepszy sposób na doświetlenie poddasza to:
Nasi Partnerzy polecają