Obliczanie powierzchni na poddaszu: powierzchnia użytkowa a powierzchnia netto. Jaki wpływ na to mają ścianka kolankowa i kąt nachylenia dachu?

2019-06-13 16:20

Jak obliczyć powierzchnię użytkową na poddaszu: poradnik. Domy z poddaszem użytkowym są bardzo chętnie wznoszone przez inwestorów. Dobrze wpisują się w nasz krajobraz. Mają ciekawą i różnorodną formę. Łatwo wybrać dom pasujący do naszych upodobań estetycznych. Przed wyborem projektu warto również wiedzieć, jak ocenić, ile wygodnej przestrzeni do życia w nim będziemy mieć.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz Jak przestronne wnętrza powstaną na poddaszu, zależy od wielu czynników, np. wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu. Projekt domu Gornik Architects

W opisie parametrów domu wymienia się różne powierzchnie, np. powierzchnię użytkową, netto, a także całkowitą i zabudowy. W kwestiach dotyczących poddasza ważne są dwie pierwsze z wymienionych, bo one określają, ile powierzchni do wygodnego mieszkania będziemy mieć na poddaszu. Im większą powierzchnię użytkową będą mieć pomieszczenia na poddaszu, tym lepiej będzie się w nich mieszkać. Wysokość pomieszczeń pod skosami zależy od wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu. Im wyższa jest ścianka kolankowa i im bardziej stromy dach, tym więcej będzie wysokiej przestrzeni pod skosami. Warto zwrócić jeszcze uwagę na konstrukcję dachu. Jego kształt i ewentualne nadbudówki w nim występujące również wpływają na wysokość pomieszczeń na poddaszu.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz Na poddaszu domu z dachem dwuspadowym o konstrukcji krokwiowo-jętkowej będzie dużo przestrzeni do zamieszkania. Dom Szum morza (M141) z kolekcji Muratora. Autor Ewa Dziewiątkowska

Określ własne potrzeby

Ile powierzchni potrzebujemy na poddaszu zależy od naszej sytuacji życiowej i oczekiwań. Jeśli mamy małe dzieci i w nowo budowanym domu będą one dorastać przez kilkanaście lat, potrzebujemy na poddaszu wygodnych sypialni, które będą służyć i maluchom, i nastolatkom. Ale jeśli na poddaszu ma być tylko sypialnia gospodarzy i pokój gościnny, wystarczy dla nich przestrzeni pod kalenicą - najwyższą częścią dachu - nawet na niezbyt wysokim poddaszu.

Przeczytaj też:

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Mariusz Bykowski Otwarta przestrzeń na niedużym poddaszu bez ścianki kolankowej jest przeznaczona do wspólnego użytkowania

Co to znaczy wygodnie mieszkać na poddaszu

Wygodne pomieszczenie to takie, w którym można się swobodnie poruszać, czyli odpowiednio wysokie, oraz rozsądnie zagospodarować. Kiedyś dolną granicę wysokości pomieszczeń mieszkalnych ustalono na wysokości 2,2 m. Da się tam żyć, ale jednak sufit jest dość nisko nad głową. Nie jest to komfortowe. Dlatego obecnie najczęściej projektuje się pomieszczenia mieszkalne na poddaszu o wysokości co najmniej 2,5 m. A im są one większe, tym i ich wysokość powinna być wyższa.

Przeczytaj też:

Z użytkowego punktu widzenia za wygodną wysokość do siedzenia przy stole ustawionym blisko skosów uznaje się 1,4 m. Minimum potrzebne do ustawienia szafki pod skosami to 70-80 cm. Po bokach poddasza wzdłuż niskiej ścianki kolankowej powstają powierzchnie trudne do rozsądnego wykorzystania. Im bardziej płaski dach, tym jest ich więcej. Dlatego na poddaszu wzdłuż ścianek kolankowych buduje się często przedścianki, żeby odciąć niefunkcjonalną część przestrzeni i jej nie wykańczać.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli ścianka kolankowa ma wysokość około 1 m, biurko można postawić bezpośrednio przy niej

Powierzchnia użytkowa na poddaszu

Z punktu widzenia przyszłego mieszkańca poddasza ważna jest powierzchnia użytkowa, czyli powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych - służących do zaspokojenia potrzeby wygodnego mieszkania. Nie wlicza się do niej pomieszczeń gospodarczych, np. kotłowni, pralni. Na poddaszu nie wlicza się do niej nieużytkowego strychu.

Przeczytaj też:

Powierzchnia użytkowa powinna być wygodna, czyli mieć odpowiednią wysokość. Na poddaszu wysokość pomieszczeń się obniża. Dlatego do obliczenia powierzchni pomieszczeń pod skosami nie wystarczy tylko obmierzyć podłogi. Na poddaszu jest ona obliczana inaczej. Warto wiedzieć, na podstawie jakich przepisów robią to biura projektowe. W projektach gotowych z kolekcji Muratora jest ona obliczana zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997 z uwzględnieniem Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. Polega to na tym, że część pomieszczenia o wysokości co najmniej 190 cm wlicza się w całości, a część o wysokości poniżej 190 cm wlicza się do powierzchni pomocniczej. W projekcie domu przy każdym pomieszczeniu na poddaszu użytkowym podaje się dwie wartości: powierzchni użytkowej i powierzchni netto. Ta druga jest zawsze większa, co może osobę mniej dociekliwą wprowadzić w błąd.

Powierzchnia netto na poddaszu

Do tej kategorii zalicza się powierzchnię liczoną po obrysie podłogi w świetle wykończonych ścian wewnętrznych wszystkich pomieszczeń. Na poddaszu wlicza się całą powierzchnię podłogi, niezależnie od tego, jaką wysokość ma pomieszczenie pod skosami. Do powierzchni netto całego domu zalicza się też balkony. Dlatego powierzchnia netto całego domu z poddaszem użytkowym jest zawsze znacznie większa od powierzchni użytkowej.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz Do powierzchni użytkowej na poddaszu wlicza się tylko przestrzeń o wysokości nie mniejszej niż 190 cm. Projekt domu Gornik Architects

Wysokość ścianki kolankowej

Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana konstrukcyjna na poddaszu, na której opiera się więźba dachu. Im jest ona wyższa, tym więcej komfortowej przestrzeni powstanie pod skosami. Wielu inwestorów podczas adaptacji projektu podejmuje decyzję o podwyższeniu ścianki kolankowej, co może zaburzyć proporcje budynku, a nas naraża na zbędne koszty. Dlatego lepiej wcześniej dokonać odpowiedniego wyboru. Rozsądna wysokość ścianki to już 65-100 cm. Odpowiada to wysokości parapetu, więc przez okna dachowe będzie można wyglądać na świat.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Piotr Mastalerz W łazience pod dachem opartym na bardzo niskiej ściance kolankowej wanna nie może być dosunięta do tej ściany

Kąt nachylenia dachu

Przeglądając projekty gotowe domów z poddaszem albo rozmyślając, jaki dom ma dla nas zaprojektować architekt, trzeba rozpatrzyć kwestię, czy dach nad poddaszem użytkowym ma być bardzo stromy, czy raczej o mniejszym spadku. Od kąta nachylenia dachu zależy, w jakiej odległości od ścianki kolankowej będzie można ustawić stół albo wygodnie chodzić. Dość płaski dach może zniweczyć zalety wysokiej ścianki kolankowej. Z kolei im wyższy kąt nachylenia dachu, tym więcej komfortowej przestrzeni mieszkalnej zyskamy na poddaszu. Z tym że przy stromym dachu i wysokiej ściance kolankowe pod kalenicą może być bardzo wysoko, więc trzeba będzie odciąć ten najwyższy fragment poddasza sufitem podwieszanym.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Mariusz Bykowski Pod niezbyt stromym dachem i przy średniej wysokości ścianki kolankowej z boku pod skosami jest bardzo duża przestrzeń o niezbyt dużej wysokości

Konstrukcja dachu

Pewien wpływ na przestrzeń pod skosami ma także rodzaj konstrukcji dachu i jego więźby. Łatwo porównać, ile powierzchni użytkowej będzie pod skosami, jeśli przyjmiemy ten sam kąt nachylenia dachu, ale o różnej konstrukcji.

Na poddaszu o powierzchni podłogi 100 m2 i kącie nachylenia dachu 45o:

  • pod dachem dwuspadowym otrzymamy około 62 m2 łatwej do aranżacji powierzchni użytkowej;
  • pod dachem czterospadowym powstanie 38 m2 do wygodnego zagospodarowania.

Najwygodniejszy jest dach mansardowy, ponieważ jego dolna część jest bardzo stroma (ma zwykle kąt 60o), pozwala to na maksymalne wykorzystanie powierzchni poddasza.

Sprawdź też:

Jeśli mówimy o więźbie, to najkorzystniejsza pod tym względem jest konstrukcja krokwiowa lub krokwiowo-jętkowa. Przy małych rozpiętościach dachu nie wymaga ona słupów, więc przestrzeń pod skosami można swobodnie aranżować. Przy dużych rozpiętościach dachu stosuje się zwykle konstrukcję płatwiowo-kleszczową, w której są słupy podpierające więźbę. Trzeba dobrze przemyśleć rozstaw słupów i podział pomieszczeń na poddaszu.

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: Eugeniusz Filipiuk Jeśli na poddaszu będą stały słupy wspierające więźbę, mogą stanowić przeszkodę w wygodnej aranżacji wnętrza. Projekt: Anna Bartman, Dagmara Dela/DELABARTMAN Stylizacja: Karolina Klepacka

Porównanie projektów domów z kolekcji Muratora

Niżej przedstawiamy porównanie 3 projektów domów z poddaszem z kolekcji Muratora o takiej samej łącznej powierzchni użytkowej, ale różniących się wysokością ścianki kolankowej i konstrukcją dachu. Każdy z nich ma poddasze o zdecydowanie różnej powierzchni użytkowej. W tabeli podajemy parametry użytkowe każdego z nich.

M58 - Akacjowa aleja

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Akacjowa aleja (M58) z dachem mansardowym
Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Akacjowa aleja (M58) - rzut poddasza

M139a - Pełen wdzięku - wariant I

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Pełen wdzięku - wariant I - (M139a) ma dach dwuspadowy z lukarnami
Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom M139a - Pełen wdzięku - wariant II - rzut poddasza

M32b - Zielona równina - wariant II

Autor arch. Ewa Dziewiątkowska

Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Zielona równina - wariant II - (M32b) ma dach wielospadowy
Ile jest powierzchni pod skosami
Autor: www.muratorprojekty.pl Dom Zielona równina - wariant II - (M32b) - rzut poddasza

Porównanie parametrów użytkowych domów

Nazwa domu Akacjowa aleja (M58) Pełen wdzięku - wariant I (M139a) Zielona równina - wariant II (M32b)
Powierzchnia użytkowa [m2] 151,30 151,40 151,0
Powierzchnia netto [m2] 193,00 205,40 239,20
Kąt nachylenia dachu [stopień]  60+30 40 40
Wysokość ścianki kolankowe[cm] 1 0,89 0
Powierzchnia użytkowa poddasza [m2] 69,30 83,80 52,60
Powierzchnia netto poddasza (bez balkonów, loggii itp.) [m2] 89,9 94,8 91,40
Nasi Partnerzy polecają