Słupy na poddaszu - ozdoba czy przeszkoda w urządzaniu poddasza?

2019-06-19 14:12

Słupy na poddaszu powinny być tak rozmieszczone, aby nie przeszkadzały w aranżacji wnętrz. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego, zanim wybierzesz projekt, dokładnie przyjrzyj się rzutom poddasza. Oto kilka podpowiedzi, co zrobić by słupy przestały być przeszkodą jeszcze na etapie projektu.

Słupy na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz

Słupy na poddaszu mogą utrudniać aranżację wnętrz

Zagospodarowanie przestrzeni poddasza mogą utrudniać słupy. Zdarza się, że projekt więźby jest przygotowany bez wyobraźni i ich rozmieszczenie nie uwzględnia potrzeb aranżacji wnętrz Przeglądając projekty domów, zwróćmy więc uwagę szczególnie na to, gdzie stoją słupy. Powinien do tego wystarczyć rysunek rzutu poddasza. Bardziej szczegółowe informacje o konstrukcji dachu znajdziemy na rzucie więźby dachowej.

Jak rozpoznać, że słupy na poddaszu są źle rozmieszczone?

Oglądając rzut poddasza, sprawdzajmy, czy słup nie stoi pośrodku niedużego pomieszczenia. Niewygodne, a nawet niebezpieczne są słupy zawalidrogi stojące w świetle drzwi, w niewielkiej odległości od nich. Trudno będzie też mieszkać ze słupem na wprost okna – w pomieszczeniach na poddaszu nic nie powinno ograniczać dostępu światła. Najczęściej jednak słupy na poddaszu stoją nie pośrodku, ale w pewnej odległości od ściany. Ważne, czy jest to odległość, która pozwoli wykorzystać przestrzeń pomiędzy słupem a ścianą (aby ustawić tam jednoosobowe łóżko, potrzeba 100 cm, a na szafę – 60 cm).

Słup stojący blisko narożnika może wydzielać kąt pokoju, który staje się przez to zupełnie nieużyteczny. 

Słupy na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz | Projekt: architekt Damian Kałdonek, Projarch Odsłonięte słupy i kleszcze mogą się przydać. Na przykład można zawiesić na nich hamak

Wykorzystanie słupów na poddaszu

Rozsądnie umieszczone na poddaszu słupy można jednak doskonale wykorzystać jako element aranżacji wnętrz. W końcu nie zawsze można je ukryć, a z reguły w ogóle nie warto tego robić. – Nie należy obrażać się na słupy i maskować ich za wszelką cenę. Są szczerym elementem w tej przestrzeni. Po prostu trzeba je wkomponować w układ wnętrza – mówi Damian Kałdonek (Projarch), autor projektu dwupoziomowego apartamentu na strychu zabytkowej kamienicy. Zastanawiając się nad urządzeniem poddasza, warto wykorzystać ustawienie słupów. Ich układ można dokomponować różnymi posadzkami i właśnie w ten sposób zasygnalizować podział otwartej przestrzeni na poszczególne strefy różniące się funkcjami. Można też je wyeksponować. Rząd słupów, który biegnie przez wnętrze, nadaje rytm, porządkuje przestrzeń. Ale już nawet jeden słup to ważny element graficzny we wnętrzu. Samo zaakcentowanie słupa, zastrzału, miecza oraz ich połączeń przez zastosowanie zaciosów, kołków czy stalowych mocowań może stać się główną ozdobą pomieszczenia.

Pamiętaj

Jeśli jakiś drewniany element konstrukcji dachu znajduje się w pomieszczeniu wilgotnym (łazience lub suszarni), trzeba go zabezpieczyć.

Aranżacja poddasza ze słupami

Słupy można też wykorzystać do użytkowej aranżacji. Na poddaszu zaprojektowanym przez Damiana Kałdonka wiszą na nich hamaki i worek treningowy. Jak twierdzi architekt, doskonale sprawdzają się też jako elementy mocujące i podtrzymujące zasłony. Bardzo ważny jest stan techniczny słupów. Jeśli nie jest dobry zamiast je wymieniać, można zastosować stalowe wzmocnienia – Stal i stare drewno bardzo dobrze się ze sobą komponują, a do wzmocnień można podejść nie tylko praktycznie, ale także twórczo – mówi Damian Kałdonek. W adaptowanym przez niego poddaszu do starych belek i słupów po obu stronach zamocowano stalowe ceowniki, które następnie połączono śrubami. Takie częściowo widoczne wzmocnienia podkreślą charakter aranżacji poddasza.

Słupy na poddaszu
Autor: Piotr Mastalerz Rząd słupów może być główną ozdobą poddasza, która dodatkowo podkreśla oś widokową

Nowoczesna aranżacja poddasza ze słupami

Elementy więźby pomalowane na różowo lub srebrno? Czemu nie! Czasem naturalne drewno nie pasuje do designerskiego wystroju, a kolorowe idealnie wpisuje się w stylistykę wnętrza. Belki konstrukcyjne można wykorzystać jako konstrukcję stołu, blatu barowego lub biurka. Podporą szklanego blatu mogą być kleszcze z przymocowanymi do nich drewnianymi elementami stężającymi. To rozwiązanie przedstawiamy na poniższym zdjęciu. Ponieważ projektantkom – Annie Bartman i Dagmarze Deli – zależało na tym, aby szkło nie było w widoczny sposób mocowane do drewna, wycięto w nim otwór na belkę konstrukcyjną i w ten sposób zagwarantowano stabilność – blat nie może się przesuwać na boki.

Poddasze
Autor: Mariusz Bykowski | Projekt: Dagmara Dela, Anna Bartman Konstrukcja dachu stała się także konstrukcją dużego stołu jadalnianego wsuniętego pod skośną połać

WIDEO: jak jest zbudowana więźba dachowa?

Jak jest zbudowana więźba dachowa?

Co wiesz o więźbie dachowej?

Pytanie 1 z 6
Najpopularniejsze drewno na więźbę to:
Więźba dachowa