Spis treści
- Podłoga na betonie na poddaszu
- Podłoga na poddaszu na stropie drewnianym
- Wylewka na płytach drewnopochodnych
- Adaptacja poddasza - zobacz na zdjęciach udane remonty
Podłoga na betonie na poddaszu
To, jaką podłogę na poddaszu wykonasz, zależy w pewnym stopniu od rodzaju stropu. Na stropie betonowym można ułożyć każdy rodzaj materiału podłogowego. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Na stropie układa się przedtem folię paroizolacyjną, następnie izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej, którą od góry osłania plandeka z folii budowlanej, i wykonuje się podkład podłogowy, czyli tak zwaną wylewkę. Do niej można później kleić klepki lub deski podłogowe, przytwierdzić płytki ceramiczne lub robić tak zwaną podłogę pływającą z desek warstwowych lub paneli podłogowych niemocowanych na stałe do podłoża.
Jeżeli w warstwie podkładu ma być umieszczona instalacja grzewcza, trzeba użyć gotowej zaprawy cementowej o większej elastyczności lub zaprawę domowej roboty wzbogacić emulsją uelastyczniającą. Pamiętajmy też, że podkład będzie stanowił otulinę instalacji. Musi wtedy osłaniać rurki warstwą grubości co najmniej 4-5 cm. Można też jako wyznacznik grubości przyjąć średnicę rurek – 1,6 cm. Jak widać, podkład taki musi być grubszy od tradycyjnego i ma nawet 5-8 cm.

i
Podłoga na poddaszu na stropie drewnianym
Strop drewniany, którego trzonem konstrukcyjnym są równolegle rozmieszczone belki, stwarza pewne ograniczenia. Najczęściej na belkach robi się deskowanie lub poszycie z płyt drewnopochodnych grubości 2-2,5 cm, które tworzy stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. Izolacja akustyczna w postaci płyt lub mat z wełny mineralnej rozmieszczana jest między belkami przed wykonaniem podłogi. Aby dodatkowo usztywnić strop i poprawić jego właściwości akustyczne, można na podłożu z desek lub płyt ułożyć tak zwany suchy jastrych. Jest to podłoga ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub MFP ułożonych swobodnie na warstwie podsypki wyrównującej z kruszywa mineralnego.
Sprawdź też:
Wylewka na płytach drewnopochodnych
Na poszyciu z płyt drewnopochodnych da się również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową. Najpierw trzeba jednak rozłożyć warstwę izolacyjną z folii. Warto również ułożyć dodatkową izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego. Wylewkę powinno się zazbroić, wtapiając w nią siatkę z włókna szklanego. Do wykonania wylewki na takim podłożu, określanym przez fachowców jako trudne, trzeba użyć zaprawy o zwiększonej elastyczności.
Zarówno wylewka, jak i suchy jastrych na podsypce znacznie dociążają strop, tak więc decyzja o wyborze którejś z tych podłóg powinna być poprzedzona ekspertyzą inżyniera lub architekta.