Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek i praktyczne porady

2018-11-14 10:57

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych oczekiwań. Podpowiadamy co zrobić, by niepowtarzalny klimat, jaki ma każda łazienka na poddaszu, nie był jej jedynym atutem. Zobacz, jak zaaranżować przestrzeń poddasza, by urządzić modną i funkcjonalną łazienkę.

Łazienka na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski

Poddasze to strefa domu najczęściej przeznaczona na sypialnie. Na łazienki zostaje już wtedy mało miejsca. Tymczasem łazienkę na poddaszu trudniej urządzić niż sypialnię. W sypialni łóżko uda się korzystnie ustawić choćby po kilku próbach. Natomiast, raz ustawioną ceramikę łazienkową, wannę czy kabinę prysznicową trudno przestawić. Skosy są sporym utrudnieniem w projektowaniu łazienki, dlatego dobre projekty łazienek na poddaszu są warte poświęcenia im większej uwagi. Łazienka na poddaszu: poradnik.

Jak zrobić podwieszany sufit?
Łazienka na poddaszu Velux
Autor: materiały prasowe

Łazienka na poddaszu - na co zwracać uwagę w projekcie

Oglądając projekt domu, trudno się zorientować, czy łazienka na poddaszu będzie wygodna, a jej urządzenie nie sprawi problemu. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi.

Sprawdź też:

Na planach linią przerywaną zaznaczona jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można stanąć, jaką powierzchnię zajmują niższe fragmenty wnętrza pod skośnym sufitem. Nie zawsze jednak jest to wyraźnie pokazane. Nie dajmy się zwieść, oglądając tylko rzut poddasza. Najwięcej o możliwości aranżacji łazienki powiedzą nam przekroje.

Co zrobić, żeby łazienka na poddaszu była wygodna?

Łazienka na poddaszu bardzo często przysparza wiele problemów przy wykańczaniu. Niemniej jednak producenci ceramiki łazienkowej wyszli klientom na przeciw i oferują wiele udogodnień, które można wykorzystać w łazience na poddaszu. Mamy m.in. możliwość zamówienia pod indywidualny wymiar ścianek do kabiny prysznicowej, dzięki czemu umieszczenie jej nawet pod dużym skosem nie jest problemem; obniżone stelaże podtynkowe do wc i bidetów - zaledwie 80 cm wysokości - co umożliwia nam ich instalacje przy niskich ściankach kolankowych itp.

Poddasze, to również pole do popisu dla projektantów wnętrz. https://muratordom.pl/pomysly/projekt/%C5%82azienek/ na poddaszu są bardzo dobrze przemyślana, tam każdy wolny fragment przestrzeni pod skosami jest wykorzystany na użyteczne wnęki, półki, schowki czy siedziska. Łazienka na poddaszu, mimo że trudniejsza do zaaranżowania, przy zachowaniu wszelkich wytycznych dotyczących ergonomii i wygody korzystania, nie musi w niczym ustępować standardowym wnętrzom toalet.

Łazienka na poddaszu: skos skosowi nierówny

Na możliwość urządzenia łazienki na poddaszu ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa, tym lepiej. Zobacz, jak się zabrać za projektowanie łazienki na poddaszu, gdy ścianka kolankowa ma wysokość mniejszą lub większą niż 1 metr. Wnętrza na poddaszach są różne. Przy dachu dwuspadowym w pomieszczeniu jest zazwyczaj jeden spadek, przy dachu czterospadowym mogą być dwa. Najwyżej jest pod dachem mansardowym.

Na możliwość urządzenia łazienki pod skosami ma wpływ wysokość ścianki kolankowej. Z punktu widzenia funkcjonalności im wyższa, tym lepiej. O wygodzie użytkowania decyduje również kąt nachylenia dachu. Im większy, tym bliżej ścianki robi się wyżej. Jeśli na przykład kąt nachylenia dachu wynosi 45° (czyli inaczej mówiąc, dach ma spadek 100%), a ścianka kolankowa ma wysokość 95 cm, sufit osiąga wysokość 190 cm w odległości 95 cm od ścianki.

Natomiast jeżeli dach jest bardziej płaski i kąt jego nachylenia wynosi 30° (czyli spadek 60%) niskiej przestrzeni pod skosami będzie więcej. Granica wysokości 190 cm będzie wtedy przebiegała w odległości 165 cm od ścianki kolankowej.

Łazienka na poddaszu: jeśli ścianka kolankowa ma co najmniej 1 m

Czy jest to ścianka konstrukcyjna, na której wspiera się dach, czy wewnętrzna ścianka, która oddziela zbyt niską przestrzeń pod dachem, chodzi o najniższą ścianę w łazience. Jeśli ma wysokość 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet. Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (na przykład o wymiarach 99 x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem. Nie próbujmy montować umywalki pod skosem przy ściance niższej niż 145 cm.

Łazienka na poddaszu: jeśli ścianka kolankowa ma mniej niż 1 m

Urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać. Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm. Urządzenia instalowane w wyższych miejscach nie powinny utrudniać dostępu do niskich kątów za nimi. Niską przestrzeń zazwyczaj zabudowuje się schowkami, umieszcza się tam grzejnik lub szafki na kółkach, które łatwo wysunąć na środek łazienki na poddaszu.

Duża łazienka na poddaszu

Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń na poddaszu, możemy projektować w łazience dodatkowe ścianki, do których mocujemy urządzenia na wygodnych dla nas wysokościach. Ścianki te mogą być odsunięte od ścianki kolankowej, tworząc tak zwane wyspy, często w najwyższych miejscach łazienki. Skosy zabudowuje się, tworząc schowki i półki we wnękach.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2762
Autor: archiwum muratordom

Miejsce na wannę w łazience na poddaszu

Wanna bez nóżek ma wysokość 40-50 cm. Postawiona na nóżkach albo na obudowie ma 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – do 67 cm.

Człowiek siedzący w wannie ma czubek głowy na wysokości 95-110 cm. Zatem w co najmniej takiej odległości od poziomu posadzki powinien być skośny sufit w najniższym miejscu nad wanną.

Koniecznie musimy mieć swobodę ruchów nad krawędzią wanny, aby bez kłopotu do niej wchodzić. Wygodny dostęp do wanny jest szczególnie potrzebny w łazienkach, z których korzystają małe dzieci.

Przed wanną powinniśmy mieć około 70 x 100 cm wolnej powierzchni. Potrzebujemy tam co najmniej 2 m wysokości, aby swobodnie stanąć obok wanny, i co najmniej 2,20 m, aby wytrzeć ręcznikiem głowę.

Natrysk i umywalka: łazienka na poddaszu

Kabina prysznicowa wymaga wysokiej przestrzeni. Najmniejsze mają wymiary 80 x 80 cm, wygodniejsze są te wielkości 90 x 90 cm (mniej miejsca zajmują półokrągłe kabiny narożne). Przed kabiną potrzebna jest jeszcze wolna powierzchnia około 90 x 100 cm. Tyle musi być w łazience miejsca tam, gdzie sufit jest na wysokości 2,10 m. Najczęściej więc natrysk znajduje się najdalej ścianki kolankowej, często w pobliżu drzwi do łazienki (2,10 m).

Górna krawędź umywalki jest na wysokości 85 cm od poziomu podłogi. Chociaż ścianka tej wysokości wystarczy, aby wisiała przy niej umywalka, wygodniej jednak, gdy jest wyższa. Dopiero jednak ściana wysokości 190 cm pozwala na powieszenie nad umywalką lustra. Umieszczając umywalkę w łazience na poddaszu, rezygnujemy więc z przeglądania się podczas mycia. Przed umywalką potrzebna jest przestrzeń wysokości 2 m. Nad samą krawędzią umywalki może być trochę niżej, bo korzystając z niej, pochylamy się.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 2762
Autor: archiwum muratordom

Wysokość ścianki instalacyjnej na poddaszu

Sedes i  bidet stojący wraz ze spłuczkami mają wysokość 80 cm. Wysokość wiszących to wraz ze stelażem około 130 cm. Tej wysokości musi być ścianka, przy której są instalowane. Górne krawędzie misek są na wysokości 40 cm od poziomu podłogi. Siedzący człowiek ma wysokość 130 cm. Gdy wstaje, powinien mieć sufit na wysokości 2 m nad powierzchnią wielkości co najmniej 60 x 80 cm.

Łazienka na poddaszu: gdzie ustawić pralkę?

Typowa pralka ma wysokość 85 cm. Korzystanie z tego urządzenia nie wymaga ciągłej pozycji pionowej. Schylając się i wkładając pranie, potrzebujemy przed nią, czyli w odległości 60 cm od ścianki, przy której stoi, co najmniej 150 cm wysokości. W miejscu, w którym się prostujemy, łazienka musi mieć wysokość 2 m.


Każde z urządzeń instalowanych w łazience wymaga innej wysokości mocowania i odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z niego. Należy o tym pamiętać, urządzając łazienkę na poddaszu.