Dach mansardowy: konstrukcja, izolacja i pokrycie dachowe

2009-08-03 2:00
Załamanie połaci
Autor: Andrzej T. Papliński Dach kryty gontami bitumicznymi raczej nie sprawia kłopotów podczas montażu pokrycia, łatwo też estetycznie go wykończyć – pokrycie dopasowuje się do nierówności podłoża, a dzięki temu, że jest płaskie, zewnętrzna obróbka dobrze do niego przylega

Dach mansardowy to dach o połaciach łamanych. Konstrukcja i budowa dachu mansardowego, co zrobić aby był wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dach mansardowy: izolacja i wybór pokrycia dachowego. 

Dach mansardowy to dach o połaciach łamanych, w których górne części mają nachylenie mniejsze niż części dolne, co zwiększa możliwości wykorzytania do celów użytkowych.

Połać dachu mansardowego

Połać dachu mansardowego jest podzielona na dwie części – górna ma mniejszy spadek niż dolna. Dzięki temu na poddaszu jest niewiele przestrzeni o obniżonej wysokości, co pozwala wygodnie zagospodarować pomieszczenia. Jednak w załamaniach na połaci łatwo o powstanie nieszczelności – mogą wnikać tamtędy wciskane silnymi podmuchami wiatru deszcz i śnieg. Dlatego dach mansardowy wymaga nie tylko dokładnego wymierzenia i docięcia elementów więźby dachowej oraz szczelnego ułożenia wszystkich warstw izolacji, ale też wyjątkowo starannej obróbki zewnętrznej miejsca przełamania.

Dach mansardowy konstrukcja

Układ elementów konstrukcyjnych dachu mansardowego zawsze jest ustalony w projekcie domu. Różnie jednak mogą wyglądać ich połączenia – zależą od umiejętności lub preferencji zatrudnionych cieśli. Najczęściej spotykane rozwiązanie w dachu mansardowym to oparcie górnych i dolnych krokwi na wspólnej poziomej płatwi. Końce krokwi mogą się stykać czołem – wówczas trzeba połączyć je drewnianymi lub metalowymi nakładkami. Mogą też mieć wyprofilowane wręby, wtedy wystarczy ustabilizować je kołkami lub gwoździami (tworzy się tak zwane połączenie ciesielskie). Czasami krokwie układa się nie w jednej linii, lecz obok siebie, a ich stykające się boczną powierzchnią końce łączy się kołkami lub kątownikami.

Dach mansardowy izolacja

Połacie dachu mansardowego ociepla się wełną mineralną lub styropianem, zazwyczaj układając je między krokwiami. Wełnę trzeba od strony pomieszczeń na poddaszu osłonić folią paroizolacyjną. Na krokwiach układa się pełne deskowanie (jest konieczne tylko w przypadku krycia papą, gontami drewnianymi albo bitumicznymi) lub folię wstępnego krycia. Ważne, aby w miejscu mansardowego przełamania połaci wstępne krycie było szczelne. Folię można ułożyć podwójnie z odpowiednim zakładem. Pas z dolnej połaci wywinąć na górną, a następnie nakryć go kolejnym pasem – pierwszym na górnej części połaci. Odległość wywinięcia z obu stron to przynajmniej 15 cm, ale jeśli brzegu folii nie przykleja się taśmą klejącą, zakład powinien być większy. Jest to szczególnie istotne w dachach mansardowych, w których górna połać jest prawie płaska – zacinający deszcz lub śnieg może wówczas szczelinami dostać się dość głęboko pod pokrycie. Folia umożliwia bezpieczne spływanie nagromadzonej wody aż do okapu. Zewnętrzne zabezpieczenie przełamania połaci stanowi obróbka z blachy. Jej górna część musi się znajdować pod pokryciem górnej części, a dolna na wierzchu pokrycia dolnej połaci – zgodnie z kierunkiem spływu wody opadowej.

Dach mansardowy: pokrycie dachowe

Najbardziej jednolity wygląd dachu mansardowego można uzyskać, kryjąc go dachówką ceramiczną lub cementową. Na zamówienie wykonuje się bowiem dopasowane do pokrycia dachówki mansardowe o wymaganym kącie rozwarcia. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne – za jedną dachówkę płaci się ponad 60 zł. Dlatego częściej krawędź mansardową zabezpiecza się w tradycyjny sposób – obróbką blacharską (płaską albo w formie gzymsu) lub taśmami bądź uszczelkami kalenicowymi. Aby poprawić estetykę pokrycia dachu mansardowego, dachówki z górnej połaci można wysunąć kilka centymetrów poza krawędź połaci dolnej. Obróbka blacharska dobrze się komponuje z blachodachówką, bo łatwo dobrać odpowiedni kolor i dopasować łączniki oraz akcesoria. Należy tylko pamiętać, aby poszczególne arkusze blachodachówki prawidłowo przykręcić do pasa obróbki, tak jak przy okapie. W tym celu arkusze na górnej połaci powinny być o kilka centymetrów cofnięte względem krawędzi obróbki blacharskiej.

Najmniej kłopotliwe jest krycie dachu mansardowego elementami bitumicznymi. Po wykonaniu sztywnego poszycia i podkładu z papy (jest konieczny w dachach o spadku mniejszym niż 18°) na krawędzi mansardowej przykleja się dodatkowy pas papy koszowej, która po skończeniu prac wystaje na dolną połać. W zależności od rodzaju pokrycia i spadku dachu konieczne może być wykonanie dodatkowo obróbki blacharskiej. Teoretycznie czasami można w ogóle nie wzmacniać krawędzi mansardowej obróbkami, tylko podgrzać i plastycznie dopasować dachówki bitumiczne do jej kształtu. Jednak w praktyce rozwiązanie to okazuje się uciążliwe, a przy niedokładnym wykonaniu mało szczelne, dlatego wykonawcy wolą tradycyjne, sprawdzone sposoby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Artur
|

Witam! Możecie Państwo napisać jaki to projekt? Planuję przebudowę dachu dwuspadowego na mansardowy i gotowe projekty byłyby dla mnie bardzo przydatne!