Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do ocieplenia dachu

2016-09-15 2:00
Montaż płyt gipsowo kartonowych
Autor: Jarosław Sosiński Płyty rzadko są mocowane bezpośrednio do krokwi. Zazwyczaj przykręca się je do rusztu z drewna lub profili stalowych zawieszonego pod krokwiami. Dzięki temu łatwiej jest wypoziomować płaszczyznę okładziny, a płyty g-k nie ulegną zniszczeniu w wyniku ruchów więźby powodowanych silnym wiatrem, zmianami wilgotności powietrza, obciążeniem dachu śniegiem.

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej nie dałoby się utrzymać ciepła w pomieszczeniach i dochodziłoby do jego ogromnych strat. Ocieplenie dachu można przeprowadzić na dwa sposoby. Zobacz, jakie są to sposoby oraz poznaj materiały do ocieplenia poddasza.

Ocieplenie dachu od wewnątrz

Wówczas, już po ułożeniu pokrycia, materiał termoizolacyjny umieszcza się między kro - kwiami dachowymi i pod nimi (aby i krokwie zostały osłonięte). To powoduje, niestety, obniżenie wysokości pomieszczeń i zmniejszenie ich kubatury. Do izolowania dachu taką metodą używa się najczęściej wełny mineralnej. Stosowane są maty albo płyty o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Wełna do poddaszy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,030- -0,043 W/(m.K).

Można także wybrać metodę natryskową i ocieplić dach celulozą (l = 0,037-0,042 W/(m.K)) albo poliuretanową pianą otwartokomórkową (l = 0,022 W/(m.K)) lub zamkniętokomórkową (0,035- -0,38 W/(m.K)). Natrysk to interesujące rozwiązanie, bo przyspiesza prace termoizolacyjne. Zachowujący sprężystość materiał nanoszony w ten sposób bardzo dokładnie wypełnia wszelkie zakamarki.

Stosowanie między krokwiami płyt ze sztywnego polistyrenu lub poliuretanu jest możliwe, ale nie daje gwarancji, że między nimi a krokwiami nie pojawią się z czasem szpary stanowiące groźne mostki termiczne.

Izolacja poddasza od zewnątrz (nakrokwiowo)

W tej sytuacji ocieplenie montuje się przed układaniem nowego pokr ycia. Używa się do tego twardych płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS 300 (współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,034-0,036 W/(m.K)), styropianu EPS 100 lub 200 (l = 0,033-0,035 W/(m.K)), piany poliuretanowej PIR (l = 0,023-0,029 W/(m.K)). Płyty mocuje się do krokwi lub układa na sztywnym poszyciu. Kontrłaty przytwierdza się przez ocieplenie do krokwi.

Metoda ta ma dwie istotne zalety. Po pierwsze nie powoduje obniżenia wysokości pomieszczeń na poddaszu. Po drugie pozwala uniknąć mostków termicznych, bo materiał termoizolacyjny zakrywa wszystkie elementy konstrukcyjne dachu. Nie da się natomiast ukryć, że w ten sposób zwiększa się grubość połaci dachowych. Wykonawcy są również narażeni na zamoknięcie materiału przez nagły deszcz, co wymaga później jego suszenia, zanim dekarze zajmą się montażem izolacji i pokrycia.

Ciekawym produktem do stosowania na krokwiach są kształtki styropianowe z wyprofilowanymi zaczepami na dachówki. Wykorzystując je jako ocieplenie, nie trzeba już mocować ani łat, ani kontrłat. Może się jednak okazać, że trzeba będzie dołożyć też pewną warstwę ocieplenia od wewnątrz, jeśli same kształtki nie zapewnią wystarczającej izolacyjności. Pamiętajmy, że o skutecznym ociepleniu poddasza możemy mówić tylko wtedy, gdy zaizolowane będą również ściany szczytowe i kolankowe.

Izolacja połaci musi się przy tym szczelnie łączyć z ich ociepleniem. Nie trzeba natomiast ocieplać stropu, chyba że piętro niżej jest nieogrzewany garaż lub inna zimna przestrzeń. Jeśli wykonuje się izolację stropu, to głównie dlatego, aby go wyciszyć. Stosowana jest do tego wełna mineralna, styropian elastyczny lub kruszywo keramzytowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie