Koszty ocieplenia stropu i stropodachu. Jak wykonać ich ocieplenie?

2020-02-18 17:38

Dzięki ociepleniu stropu lub stropodachu podniesiemy komfort mieszkania i obniżymy rachunki za ogrzewanie. Jak to zrobić i ile będzie to kosztowało?

Ocieplenie stropodachu
Autor: Kenima Stropodachy wentylowane można ocieplać materiałem izolacyjnym wdmuchiwanym przez otwory specjalnie w tym celu wykonane w dachu lub przez otwory wentylacyjne w ścianach

Nieodpowiednio zaizolowane stropy i stropodachy to norma w starych domach. O ile ocieplenie ścian jest dla ich mieszkańców oczywiste, o tyle zadbanie o przegrody poziome już nie zawsze. Ciepłe powietrze w naturalny sposób unosi się do góry, dlatego tak ważna jest ich dobra izolacja.

Jak ocieplić strop na strychu?

Docieplenia wymagają jedynie te stropy, które oddzielają pomieszczenia zimne od ogrzewanych. Znajdują się one na przykład nad nieogrzewanymi garażami lub między zimnym strychem a pomieszczeniami piętro niżej. Podobną konstrukcją jest również taras nad pomieszczeniem mieszkalnym.

Najłatwiej poprawić izolacyjność i ocieplenie stropu na strychu. Ponieważ jest to przestrzeń nieużytkowana lub użytkowana w niepełnym zakresie, można ułożyć na stropie dodatkową warstwę wełny mineralnej (8-22 zł/m2 dla grubości 10 cm) lub wełny owczej – (58-132 zł/m2 dla grubości 10 cm). Rozkłada się ją na całej powierzchni, dbając jedynie o to, aby zachowana została odpowiednia grubość – 25-30 cm – oraz żeby materiał termoizolacyjny szczelnie wypełnił całą powierzchnię. Jeśli mamy strop drewniany, ocieplenie układa się między belkami konstrukcyjnymi. Wtedy też trzeba zrobić dodatkową warstwę ocieplenia stropu, aby osłonić od góry belki.

Na stropach betonowych ocieplenie układa się jedną grubą warstwą. Jeśli chcemy na ociepleniu stropu zrobić podłogę z desek lub płyt OSB, musimy mieć do czego je przybijać. Ostatnia warstwa materiału termoizolacyjnego musi być wtedy rozmieszczona między drewnianymi legarami, do których będziemy później przybijać drewnianą podłogę. Najczęściej stosuje się legary o przekroju 4 x 6 cm. Odstępy między nimi wynoszą przeważnie około 40-50 cm. Nie mogą być za duże, żeby podłoga się nie uginała. Jeśli nie zależy nam na tej przestrzeni i nie zamierzamy jej wykorzystywać, dobrym pomysłem jest wykonanie izolacji nadmuchowej z granulatu wełnianego lub celulozowego. Pierwszy kosztuje około 3-5 zł/kg, drugi – około 4-6,6 zł/kg. 

Ocieplenie stropu
Autor: Andrzej T. Papliński Docieplając strop na poddaszu nieużytkowym, można dołożyć ocieplenie luzem lub między dodatkowymi legarami

Ocieplenie stropu nad garażem

Izolacja stropu nad garażem jest trudniejsza. Trzeba bowiem zdemontować posadzkę, a jeśli pomieszczenie nie jest wysokie – także podkład podłogowy. Dodatkową warstwę ocieplenia stropu – lub jedyną, jeśli wcześniej żadnej tam nie było – najkorzystniej zrobić ze styropianu DACH/PODŁOGA. Na niej należy ułożyć grubą folię i zrobić podkład podłogowy. Sama wylewka samopoziomująca nie będzie wystarczająca. Przy takim docieplaniu stropu należy pilnować, aby poziom podłogi nie podniósł się za bardzo. Jest to istotne na przykład wówczas, kiedy w pomieszczeniu są drzwi balkonowe o niskim progu. Powierzchnia posadzki nie może się znaleźć wyżej niż on. Gdy zależy nam na tym, żeby poziom podłogi zanadto się nie podniósł, izolację warto zrobić z płyt poliizocyjanurowych PIR o grubości 5 cm. Kosztują one 30-38 zł/m2. Mają lepszą izolacyjność cieplną od styropianu, więc uzyskamy te same parametry izolacyjne przy znacznie cieńszej warstwie.

Koszty docieplenia stropu

Ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym matą z wełny mineralnej grubości 25 cm:
materiał 45 zł/m2 + robocizna 25 zł/m2 = 70 zł/m2

Ocieplenie stropu betonowego styropianem grubości 10 cm:
materiał 18 zł/m2 + robocizna15 zł/m2 = 33 zł/m2

Docieplenie tarasu nad pomieszczeniem

To najtrudniejsza praca. Wiąże się bowiem ze zniszczeniem nawierzchni wraz z warstwami hydroizolacyjnymi. Trzeba bowiem dostać się do termoizolacji. Konieczne jest przy tym sprawdzenie, czy taras ma zachowany spadek w kierunku odpływów wody deszczowej. Jeśli nie, usunąć trzeba także ocieplenie, aby zrobić jastrych wyrównujący na płycie konstrukcyjnej. Formuje się go tak, by miał spadek około 3%. Po ułożeniu lub dołożeniu materiału termoizolacyjnego wykonuje się na nim jastrych dociskowy grubości około 5 cm. Na jastrychu musi się znaleźć elastyczna hydroizolacja podpłytkowa, rozprowadzana przed ułożeniem posadzki z terakoty bądź gresu. Ważne, by izolacja ścian i izolacja cieplna płyty tarasowej zeszły się ze sobą i utworzyły szczelną, ciągłą otulinę.

Ocieplenie stropodachu

Docieplanie dachów płaskich, zwanych stropodachami, jest przeważnie prostsze niż docieplanie stropów. Metoda zależy od rodzaju konstrukcji. Jeśli jest to tak zwany stropodach niewentylowany – czyli strop z ociepleniem i izolacją wodochronną w roli pokrycia – wtedy najprościej byłoby dołożyć dodatkową warstwę wprost na pokrycie.

Problemem mogą być wówczas elementy odwadniające, czyli wpusty przechodzące przez dach. Ich wysokość jest dobierana do konkretnej grubości termoizolacji. Jeśli nie da się przedłużyć wpustów „bezinwazyjnie”, konieczne będą rozebranie izolacji, wymiana wpustów na wyższe i ponowne ocieplanie, albo zachowanie starych wpustów i wymiana materiału ociepleniowego na inny, o tej samej grubości, ale niższym współczynniku λ (na przykład płyty PIR). Do izolacji tego typu dachów stosuje się styropian EPS 100 lub 200, laminowany jednostronnie papą. Oferowany jest w formie płyt lub jako mata (styropapa). Papa wystaje na kilka centymetrów poza dwa boki styropianu, by można ją było łączyć na zakład z papą znajdującą się na zamocowanej obok płycie lub macie. Ich współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi od 0,036 do 0,040 W/(m.K). Na styropianie laminowanym papą trzeba ułożyć dodatkową warstwę izolacyjną – na przykład papę wierzchniego krycia. Płyty z papą kosztują 22-33 zł/m2 dla grubości 10 cm a tej samej grubości maty – 18-28 zł/m2.  Pamiętajmy, żeby drugą warstwę ocieplenia przymocować długimi kołkami do stropu poprzez wcześniejszą warstwę termoizolacji. 

Koszty ocieplenia stropodachu

Izolacja stropodachu wentylowanego granulatem wełnianym:
materiał 220 zł/m3 + robocizna 25 zł/m3 = 245 zł/m3

Izolacja stropodachu niewentylowanego styropianem grubości 25 cm:
materiał 45 zł/m2 + robocizna 50 zł/m2 = 95 zł/m2

Docieplenie stropodachu odwróconego

Sporym wyzwaniem jest docieplenie dachu odwróconego. To stropodach, w którym hydroizolacja leży wprost na stropie, pod ociepleniem, a nie na nim. Na płytach izolacyjnych znajdują się, w zależności od przeznaczenia takiego dachu, żwir, płyty chodnikowe lub warstwa żyznej gleby pokryta roślinnością. Aby dostać się do ocieplenia stropodachu, trzeba usunąć wszystko, co na nim się mieści. Później wystarczy ułożyć dodatkową warstwę płyt, przeważnie z polistyrenu ekstrudowanego lub poliuretanu PIR, i odtworzyć warstwę dociskową.

Docieplenie stropodachu wentylowanego

Stropodachy wentylowane mają nad ocieplonym stropem zadaszenie oparte na niewysokich ścianach. Pod zadaszeniem następuje wymiana powietrza, dzięki otworom pozostawionym w ścianach. Wentylacja jest konieczna, żeby w warstwie termoizolacyjnej nie skraplała się para wodna, bo zmniejszyłoby to jej zdolności izolacyjne.

Docieplenie stropodachu wentylowanego polega więc na zwiększeniu grubości izolacji termicznej lub jej wymianie na materiał o niższym współczynniku λ. Wszystko zależy od tego, czego użyto do ocieplenia stropodachu i jaka jest łączna grubość owego materiału. Najprościej będzie dołożyć ocieplenia. O ile wysokość pod zadaszeniem jest wystarczająca, żeby tam wejść, można rozwinąć maty z wełny mineralnej. To skuteczny i tani sposób. Jeśli jednak wysokość między dachem a dawniej ułożoną izolacją jest mała, pozostaje nam metoda nadmuchowa. Niezbędne będzie wówczas wykonaniu w dachu kilku otworów. Przez otwór przekłada się rurę podłączoną do agregatu nadmuchowego. Wtłacza się nią pod dach sypki materiał termoizolacyjny – na przykład granulat z wełny mineralnej lub styropianu. Po zakończeniu otwory się zaślepia i szczelnie łata pokrycie. Usługę izolacji nadmuchowej oferują specjalistyczne firmy. Podczas takiego docieplania należy pilnować, by dodatkowy materiał termoizolacyjny nie zatkał otworów wentylacyjnych.

Wideo: jak zbudować stropodach

Jak zbudować stropodach? Zobacz na przykładzie domu naszego eksperta
Nie przegap
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem: termomodernizacja krok po kroku

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu jednorodzinnego stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie mniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zamierzamy w tym pomagać, dlatego zorganizowaliśmy akcję „Czyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, preferencyjnych pożyczek i ulgi podatkowej. Dodatkową atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania jest remont domu! Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Sprawdź, ile wiesz o ocieplaniu domu i materiałach ociepleniowych

Pytanie 1 z 8
Czym nie mocuje się płyt styropianowych do ścian?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie