Styropapa. Płyty styropianu pokryte warstwą papy do termo- i hydroizolacji dachów płaskich i tarasów

2021-02-18 11:37

Styropapa to połączenie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej w jednym produkcie. Pozwala to usprawnić prace budowlane przy kryciu dachów płaskich i tarasów, a także podczas ich remontów.

Płyty styropianu trwale pokryte warstwą papy wykorzystuje się na dachach, tarasach, w fundamentach
Autor: Swisspor

Styropapa jest połączeniem dwóch stosowanych od lat materiałów budowlanych - styropianu i papy. Składa się z określonej grubości płyty styropianowej oraz jednej lub dwóch warstw papy asfaltowej podkładowej. W styropapie wykorzystuje się różne rodzaje styropianu, zarówno tradycyjny biały o gorszych właściwościach termoizolacyjnych, jak i grafitowy, którego współczynnik przewodzenia ciepła λ jest korzystniejszy – niższy.

Styropian może być jedno- lub dwustronnie oklejony papą. Stosuje się tu papę asfaltową podkładową, zwykle na welonie szklanym. Jest ona przymocowana do styropianu klejem poliuretanowym. Papa może pokrywać tylko płaszczyznę płyty styropianowej albo być wypuszczona poza jego brzeg na dwóch bokach na odległość zwykle 5 cm. Takie zakłady są potrzebne, żeby szczelnie połączyć ze sobą poszczególne fragmenty.

Styropapa służy do wykonania izolacji termicznej dachu pod pokrycie papowe lub jako ocielenie i uszczelnienie w warstwach tarasu nad pomieszczeniem. Warstwa styropapy jest dodatkowo pokrywana papą wierzchniego krycia, żeby stworzyć szczelną powłokę hydroizolacyjną. W takiej sytuacji warstwa papy podkładowej chroni styropian podczas zgrzewania papy wierzchniej.

Przedstawiamy właściwości i sposoby wykorzystania styropapy.

Styropapa to produkt typu 2in1

  • izolacja termiczna,
  • izolacja przeciwwilgociowa.
Izolacja dachu płaskiego - montaż

Spis treści

  1. Styropapa to produkt typu 2in1
  2. Zastosowanie styropapy
  3. Rodzaje styropapy
  4. Styropapa wymiary
  5. Styropapa parametry
  6. Wykonanie pokrycia dachu lub tarasu ze styropapy
  7. Styropapa montaż

Zastosowanie styropapy

Płyty styropapy mogą być wykorzystane do zabezpieczania przed ucieczką ciepła oraz inwazją wilgoci lub wody :

Można je układać na następujących podłożach:

  • beton,
  • stare pokrycie z papy,
  • blacha trapezowa,
  • drewno,
  • inne pokrycia dachowe.

Rodzaje styropapy

Elementy wykonywane ze styropapy służą do ocieplenia i hydroizolacji dachów i tarasów nad pomieszczeniem. W tym celu stosuje się:

  • płyty warstwowe,
  • płyty spadkowe,
  • kliny laminowane, tzw. izokliny.

Jest produkowana przez wiele firm. Znajdziemy ją w ofercie zarówno producentów styropianu, jak i papy. Na rynku występuje pod różnymi nazwami handlowymi, np. styropapa, płyty warstwowe laminowane PSK, płyty Biterm.

Styropapa
Autor: Swisspor Płyty spadkowe ze styropapy Biterm

Styropapa wymiary

Płyty styropapy różnią się wymiarami. Najpopularniejsze płyty styropapy mają wielkość 50 x 100, 100 x 100 lub 100 x 200 cm. Grubość styropianu może być dowolna, nawet od 2 do 50 cm. Wielu producentów wykonuje styropapę na zamówienie.

Płyty styropianu mogą mieć boki gładkie, frezowane na zakład lub na pióro wpust. Dwa ostatnie rozwiązania służą szczelnemu połączeniu elementów.

Styropapa parametry

Ponieważ styropapa jest najczęściej stosowana na dachach płaskich i tarasach, wykorzystuje się w niej styropiany o większej wytrzymałości na ściskanie – co najmniej 80 kPa. Są one oznaczone EPS 80-150, często z dodatkowym określeniem Dach/Podłoga.

Poszczególne produkty mogą różnić się parametrami termoizolacyjnymi. W styropapie z białym styropianem stosuje się płyty o średniej wartości współczynnika λ, np. 0,035-0,038. Znajdziemy jednak też produkty z najcieplejszym obecnie styropianem grafitowym - o lambdzie 0,031 W/(m.K).

Styropapa
Autor: Icopal Kliny laminowane papą

Wykonanie pokrycia dachu lub tarasu ze styropapy

Producenci oferują różnej grubości i wielkości płyty styropapy, tak żeby można było wykonać z niej pokrycie pasujące w odpowiedniej sytuacji. Płyty układa się na mijankę, czyli z przesunięciem szczeliny. Można je układać w dwóch warstwach, jednak trzeba pamiętać, żeby szczeliny się nie pokrywały. Płyty styropapy muszą być porządnie dosunięte. Wtedy utworzą stabilną powłokę (dodatkowo wymagają mocowania).

Jeśli na dachu lub tarasie nie ma spadku wykonanego w warstwie konstrukcyjnej, można go stworzyć z wykorzystaniem płyt spadkowych styropapy. Izokliny są przeznaczone do wykonania detali wokół elementów pionowych na dachu, np. kominów, attyk. Dzięki nim można tak wyprofilować spadki, żeby woda nie podciekała pod elementy pionowe, lecz spływała w kierunku odpływów.

Styropapa montaż

Płyty warstwowe laminowane papą układa się szczelnie na podłożu, tak żeby między nimi nie powstały szczeliny. Jeśli mają frezowane brzegi, należy jedną w drugą dokładnie wsunąć. Wystające fragmenty papy należy wywinąć na wierzch i ułożyć na sąsiedniej płycie. Do podłoża mocuje się je z użyciem kleju do styropianu lub mechanicznie.

Styropapa
Autor: Swisspor Biterm Stick. Klej na bazie bitumów do klejenia styropapy do podłoża

Zwykle do montażu styropapy używa się klejów na bazie bitumów lub poliuretanowych, ale najlepiej sprawdzić zalecenia producenta płyt w tej kwestii. Wielu ma opracowane własne produkty o takim przeznaczeniu. Klej nanosi się punktowo na podłoże i dociska płyty styropapy. Mocowanie mechaniczne styropapy wykonuje się za pomocą łączników złożonych z dwóch elementów: teleskopu i wkrętu.

Zakłady papy należy połączyć klejem lub pozostawić do samowulkanizacji. Nie należy ich podgrzewać, żeby się skleiły, ponieważ dojdzie do wytopienia styropianu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie