Domy z dużymi kuchniami – 5 projektów nie tylko dla wielbicieli dobrej kuchni i gotowania

2024-11-21 14:42

Dobrze zorganizowana kuchnia to przyjemność z wykonywania prac. Obecnie, dzięki modnemu trendowi jej otwarcia na strefę dzienną, jest miejscem, wokół którego toczy się życie codzienne.

Spis treści

  1. Domowy archipelag – kuchenne wyspy
  2. Trzeba mieć dla kogo gotować
  3. Dwa domy tradycyjne – stodoła i klasyczny
  4. Dwa duże nowoczesne domy parterowe
  5. Piętrowy dom w stylu moderny

W nowoczesnej architekturze kuchnia wtopiła się w strefę dzienną. Zmieniło się też postrzeganie prac kuchennych, które obecnie przebiegają w otwartej przestrzeni przy współuczestnictwie domowników lub przyjaciół. Kuchnia otworzyła się na świat!

Domowy archipelag – kuchenne wyspy

„Wyspiarski” trend w aranżacji wnętrz nie jest nowy, ale stał się niemal obowiązującą modą. Położona na środku kuchni wyspa lub wysunięty półwysep są miejscem przygotowywania, spożywania posiłków i wraz z sąsiadującą z nimi przestrzenią jadalni czy salonu stały się centrum życia w domu. W czasie przygotowywania potraw można mieć kontakt z resztą domowników. Położenie na środku pomieszczenia pozwala także przebywać przy wyspie kuchennej kilku osobom naraz. Jednocześnie na połączonym z wyspą lub stojącym w jej pobliżu stole kuchennym dziecko może się bawić, odrabiać lekcje lub spożywać posiłek. Takie miejsce integruje domową społeczność. Jedna przestrzeń z wyspą, jadalnią i salonem ułatwia także organizowanie spotkań rodzinnych i towarzyskich. Osoba przygotowująca potrawy może być zawsze zwrócona przodem do innych i uczestniczyć w spotkaniu i rozmowie.

Trzeba mieć dla kogo gotować

Duża kuchnia to rozwiązanie dla wszystkich, ale najlepiej sprawdzi się w domach zaprojektowanych dla dużych rodzin. Ten kto kiedyś gotował dla więcej niż trzech osób doskonale zdaje sobie sprawę ile miejsca trzeba mieć żeby ogarnąć przygotowanie i gotowanie. Fajnie jest mieć wtedy pomocnika lub pomocników, a więc i więcej przestrzeni dla dodatkowych kucharzy. W większej kuchni także zmieścimy miejsce, gdzie odrywając się od gotowania pomożemy dzieciom, np. odrobić lekcje. Duże kuchnie są przeważnie w większych domach lub takich gdzie w strefie nocnej jest więcej niż trzy sypialnie.

Murator Remontuje #2: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Dwa domy tradycyjne – stodoła i klasyczny

To dwa projekty domów o klasycznej bryle z dachem dwuspadowym. DW029 Ekonomiczny 2T prezentuje typ modnej formy współczesnej stodoły, natomiast M189a Magiczny świat – wariant I to tradycja unowocześniona nieco formami okien i prostopadłościenną bryłą garażu na dwa samochody. Domy pomimo podobnej formy różnią się kształtem – pierwszy z nich jest podłużny, co pozwala dopasować go na wąską działkę, drugi zbliżony do kwadratu. Bez względu na to w obu przestrzeń kuchni znajduje się w otwartej strefie dziennej, połączonej z salonem, a także z tarasem, na który wyprowadza osobne kuchenne przejście.

W DW029 przestrzeń kuchni przylega bezpośrednio do części wypoczynkowej salonu. Odgrodzona jest natomiast wyspą od części jadalnianej. To rozwiązanie dla wąskiego domu, gdzie wyspa kuchenna łączy funkcje ciągu kuchennego i miejsca podawania drobnych posiłków, np. śniadania, szybkiego lunchu lub kolacji dla mniejszej liczby osób. Zabudowa kuchenna ustawiona jest dwuciągowo w formie litery L. Korzystanie z kuchni ułatwia okno doświetlające część blatu i bezpośrednie wejście z przedsionka, co ułatwia „dostawy towaru”.

Długi ciąg kuchenny i duża wyspa na pewno się przyda, bo w odsuniętej w drugi koniec domu są aż cztery sypialnie, więc docelowo jest tu miejsce na sporą rodzinkę.

M189a jest szerszy, więc zastosowano tu klasyczną formę otwartej strefy dziennej z salonem oddzielonym od części kuchennej jadalnią z dużym stołem. Kuchnię i jadalnię rozgranicza duża wyspa kuchenna, która może być wykorzystana do przyrządzania posiłków jak również do ich serwowania na stół. Dwuciągowa zabudowa ma kształt litery L z doświetleniem oknem jednej części.

W projekcie dom jest parterowy i ma tylko dwie sypialnie. Jest jednak możliwość zagospodarowania sporej powierzchni na poddaszu. Mogą tu powstać dodatkowe pokoje i łazienka.

Murator Google News
Autor:

Dwa duże nowoczesne domy parterowe

Projekty MG0587 Willa Parterowa 4 i AP178 Irysek to dwa rozłożyste domy parterowe. Ten pierwszy ma nieco wyższy dach, dzięki czemu można w nim wygospodarować niewielką antresolę. Oba są typami eleganckich współczesnych willi przykrytych wielospadowymi niskimi dachami skośnymi. W bryłach każde z domów mieszczą się dwustanowiskowe garaże.

W Willi Parterowej dużą kuchnia z zabudową dwuciągową i wyspą pośrodku sąsiaduje z dużą przestrzenią, w której obok siebie znajdują się część jadalna i wypoczynkowa. Wyspa pełni rolę małej jadalni na drobne posiłki w ciągu dnia, a poza tym jest też przestrzenią roboczą. Niestety, kuchnia nie ma bezpośredniego przejścia na taras co może nieco utrudniać letnie biesiady na świeżym powietrzu. Ten drobny mankament rekompensuje miejsce na spiżarnię przy kuchni.

W domu są trzy sypialnie i dwie lazienki. Jest także duży gabinet z małym tarasem – w razie potrzeby może stać się jeszcze jedną sypialnią.

Dość niskie poddasze podzielone jest na dwie strefy. Nad salonem i korytarzem znajduje się otwarta przestrzeń. Z przeciwnej strony jest antresola otwarta na część dzienną oraz korytarz i pokój.

Irysek to niemal parterowy hotel – są tutaj cztery sypialnie i trzy łazienki. Ogromna strefa dzienna zajmuje całą przestrzeń jednej z części domu. Jest tu kuchnia, jadalnia i duży salon. Jadalnię i część wypoczynkową wnętrza rozdziela zabudowa z szafek. Doświetlenie kuchni zapewnia duże narożne okno umieszczone nad blatami dwuciągowej zabudowy. Światło wpada tu również przez duże drzwi tarasowe i okna w salonie i jadalni. Przy kuchni znajduje się spiżarnia, obok której ulokowany został mały stolik na krótkie posiłki.

Piętrowy dom w stylu moderny

M200 Uroczysty to piętrowy dom z płaskim dachem, którego forma przypomina modernistyczne wille z lat 30. XX w. Tworzą go dwie prostopadłościenne bryły o różnej wysokości. W niższej parterowej jest część gospodarcza z dwustanowiskowym garażem. Jej dach pełni rolę tarasu, którego przedłużenie wysunięte na wyższą część domu jest także zadaszenia nad strefą wejścia.

Większą część powierzchni parteru zajmuje otwarta część dzienna. Duża kuchnia jest otwarta na jadalnię, za którą znajduje się salon. Dużą przestrzeń do prac kuchennych wyznacza dwuciągowa zabudowa z oknem nad jednym z blatów. W kuchni jest też stół na cztery miejsca, więc można tu spożywać nawet rodzinne posiłki, np. w dni powszednie – jadalnię z oddzielnym wyjściem na taras można używać tylko od święta.

Wygodę komunikacji na parterze zapewnia ciąg przejść, które łączą garaż, wiatrołap, spiżarnię i kuchnię. Łatwo i szybko można przenieść kupione w sklepie lub na bazarze produkty wprost do spiżarni lub bezpośrednio do kuchni.

Na piętrze urządzono strefę wypoczynku z trzema sypialniami, gabinetem i dwoma łazienkami. Wyjścia na taras znajdują się w korytarzu, największej sypialni i gabinecie.

Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o to czy lepiej wybudować dom od nowa czy kupić gotowy? Co i w jakich sytuacjach odpowie potrzebom inwestorów? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie

Dom dla pary - może rosnąć wraz z powiększającą się rodziną. Projekty idealne nie tylko na start

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie