Dom z piwnicą - zobacz, dlaczego warto? Te projekty pokazują, że piwnica w domu to skarb

2024-10-07 15:50

Dzisiaj mało kto myśli o budowie domu z piwnicą. Na etapie budowy oczywiście piwnice zwiększają cenę inwestycji, ale potem mogą przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji domu. Dowiedz się, dlaczego warto zbudować dom z piwnicą i jakie mamy projekty takich domów - w różnych stylach.

Spis treści

  1. Dom parterowy z piwnicą – jak modernistyczna zabawka
  2. Duży dom z piwnicą - dla dużej rodziny z pasją
  3. Tradycyjny dom z piwnicą i poddaszem
  4. Niedrogi w budowie dom z piwnicą – domek na prerii
Murator Remontuje: Farba do przedpokoju odporna na zabrudzenia – jak ją wybrać?
Materiał sponsorowany

W domu, jakiejkolwiek by nie był powierzchni, zawsze brakuje miejsca. Rower stacjonarny czy bieżnia w sypialni lub salonie niekoniecznie dobrze się będzie prezentować, a w piwnicy w specjalnym pomieszczeniu do ćwiczeń nie będzie nikomu przeszkadzać. Piwnica to idealne miejsce na warsztat czy garaż. W piwnicy można ukryć wszystkie pomieszczenia techniczne, spiżarnię, a nawet tzw. brudną kuchnię.

Dom parterowy z piwnicą – jak modernistyczna zabawka

Ten parterowy dom to efekt architektonicznej zabawy klockami. Powstał przez połączenie dwóch przenikających się prostopadłościennych brył uzupełnionych dwoma ramami pergoli od frontu i ogrodu. Jest przykładem w jaki sposób prostymi zabiegami i formami można uzyskać niezwykle ciekawy efekt. Dom zyskuje dodatkowo wizualnie dzięki dużym przeszkleniom i oszczędnemu podziałowi tynkowanych płaszczyzn szarych i białych ścian zewnętrznych, których kolorystyka podkreśla zestawienie korpusu z dwóch prostych brył. To mój faworyt wśród małych i nowoczesnych domów z piwnicą. Jest poprzez swoją prostotę uniwersalny i wpasuje się zarówno w miejski jak i wiejski pejzaż, nie ważne czy na nizinach czy w górach. Podpiwniczenie czyni go m. in. dobrym projektem na działkę na stoku.

Powściągliwy ma aż trzy sypialnie w części nocnej - największa otwiera się na taras szerokim przeszkleniem drzwi przesuwnych. Część dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią. Duże okno w kuchni i dwoje podwójnych drzwi tarasowych zapewniają potężną dawkę dziennego światła we wnętrzu.

Zamknięta klatka schodowa przy niewielkim wiatrołapie sprowadza do piwnicy, której plan jest bliźniakiem parteru tylko z odmiennym podziałem. Z jednej strony jest garaż połączony z korytarzem z klatki schodowej oraz kotłownia i dodatkowe pomieszczenie, które może być, np. miejscem do przechowywania rowerów, opon samochodowych czy sprzętu ogrodniczego. Po przeciwnej stronie oprócz pralni, suszarni i łazienki jest duże pomieszczenie gospodarcze. Wykorzystanie jego ogromnej przestrzeni (33 m2) zależy od upodobań domowników. Bez przeszkód zmieści się tutaj nawet stół do tenisa stołowego, ale może być to pokój do ćwiczeń, zabawy czy duży warsztat.

  • wymiary działki – 19,5 x 27,5 m,
  • powierzchnia parteru – 106,4 m2,
  • powierzchnia piwnicy – 103 m2.

C340a Powściągliwy – wariant I projekt domu

Duży dom z piwnicą - dla dużej rodziny z pasją

Jeśli szukałbym dużego domu o tradycyjnej formie to Tymiankowy byłby idealnym wyborem. Jego prosta forma urozmaicona jest uskokiem muru i przełamaniem czterospadowego dachu. Elegancji i cech rezydencjonalnych nadaje mu wykończenie fragmentów ścian modnymi dużymi szarymi płytami z betonu architektonicznego, kamienia lub gresu. W podobnej kolorystyce jest podmurówka i taras. Elegancji dodaje czarna angobowana dachówka i białe kontrastujące z nią kominy.

Oprócz samej formy i wykończenia podoba mi się w nim połączenie otwartej kuchni z potężną spiżarnią, która ma osobne wejście z zewnątrz, a więc od razu po przywiezieniu można tu wrzucić worek ziemniaków czy skrzynkę marchwi. To ideał z dawnych czasów – gratulacje za pomysł! Do tradycji nawiązuje też kominek w centralnym punkcie parteru pomiędzy jadalnią z salonem a dużym korytarzem.

To dom dla dużej rodziny. Na parterze jest jedna z czterech sypialni w dodatku z dużą garderobą. Pozostałe trzy są na poddaszu, w tym jedna także z pokaźną garderobą. Przylega do niej kolejna garderoba, która równie dobrze może służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania, chociaż na gromadzenie różnych rzeczy miejsca jest dość w najniższej kondygnacji domu, czyli piwnicy. Poza łazienką, korytarzem z klatką schodową i kotłownią jest tu aż 42 m² do dowolnego wykorzystania w pięciu różnej wielkości przestrzeniach pomieszczeń gospodarczych. Jest to więc dom nie tylko dla dużej, ale także mającej różne zainteresowania rodziny. Dzieci mogą tu mieć np. pomieszczenia do nauki tańca czy gry na instrumentach, dzięki czemu nie będą zakłócać spokoju pozostałych domowników.

Uwaga dom poprzez usytuowanie garażu na parterze nadaje się doskonale na działkę na stoku opadającym od ulicy w kierunku ogrodu.

  • wymiary działki – 24,9 x 23,5 m,
  • powierzchnia parteru – 139,4 m² + garaż 39,1 m²,
  • powierzchnia poddasza – 90,6 m²,
  • powierzchnia piwnicy – 99 m².

C329 Tymiankowy projekt domu

Murator Google News
Autor:

Tradycyjny dom z piwnicą i poddaszem

To jeden z przykładów jak nawet niewielkie dodatki potrafią ożywić i nadać współczesnego wyglądu tradycyjnej formie domu jednorodzinnego. Nie trzeba wiele. W tym przypadku są to szklane balustrady okien i ich mocowania z „nierdzewki”, nowoczesna betonowa pergola nad tarasem i połączenie okładziny z jasnego drewna z białym tynkiem. Dodatkowo bryłę budynku urozmaica narożny przeszklony ryzalit, nawiązanie do werandy, zagospodarowany wewnątrz na jadalnię z okrągłym stołem dla sześciu osób. Przeszklenia zajmują dużą powierzchnię ścian parteru, a światło dzienne oświetla otwartą dużą przestrzeń jadalni, kuchni i salonu z trzech stron. Ciekawym elementem salonu jest jego przedłużenie położone z boku, które może być wykorzystane na domową bibliotekę. Na parterze jest też gabinet. Duża łazienka i pralnia, z których wychodzi się na korytarz połączony z nieco schowaną klatką schodową na poddasze i do piwnicy.

Na poddaszu jest strefa prywatna z czterema sypialniami, dwoma łazienkami i garderobą. Może więc tu mieszkać rodzina z trójką dzieci.

W piwnicy schował się garaż z dwoma stanowiskami. Obok jest kotłownia i klatka schodowa a za nimi dwa pomieszczenia gospodarcze do dowolnego wykorzystania. W obu są zaprojektowane okna. Można tu urządzić warsztat lub składzik na sprzęty ogrodowe lub zaciszny pokój do pracy.

Dzięki swojej zwartej formie projekt jest dobrym materiałem na dom niskoemisyjny lub nawet zeroemisyjny. Może to zwiększyć koszty budowy, ale późniejsze oszczędności to wynagrodzą.

  • wymiary działki – 20,9 x 20,8 m,
  • powierzchnia parteru – 89,1 m²,
  • Powierzchnia poddasza – 66,3 m².
  • powierzchnia piwnicy – 99 m².

AN1685 Agaton Pol (1685) projekt domu

Zobacz także

Domy ze spiżarnią

Niedrogi w budowie dom z piwnicą – domek na prerii

Kiedy go zobaczyłem od razu pomyślałem, że pasowałby idealnie na ranczo lub amerykańskie przedmieście. Upodabnia go do amerykańskich wzorców zadaszony taras zajmujący całą szerokość ogrodowej części domu. Jego forma ma także coś ze swojskiego stylu rustykalnego. Podkreślają go drewno i kamień na elewacji. Współczesnym akcentem są szerokie podłużne okna i wgłębiona strefa wejścia.

To parterowy, niewielki dom skrojony dla pary, która chciałaby się przenieść gdzieś na łono natury. Z sypialni i salonu z jadalnią są szerokie przeszklone drzwi prowadzące pod dach tarasu. Z drugiej mniejszej sypialni mogą skorzystać goście. Jest też duża łazienka i korytarz z miejscem na spore szafy.

Prawdziwym skarbem tego małego domu jest piwnica, bo przecież dom na wsi nie może się bez niej obyć. Poza kotłownią, korytarzem i klatką schodową są tu trzy duże pomieszczenia o powierzchni 12 - 18 m². Wszystkie mają zaprojektowane okna. W jednym z nich z pewnością może się znaleźć miejsce na spiżarnię, chociaż wówczas w tym pomieszczeniu lepiej zrezygnować z okna lub je zmniejszyć. Domowy warsztat także się przyda, a miejsce do jego urządzenia jest tu wymarzone. Można też urządzić podręczny magazyn do przechowywania. Jeśli poszukiwałbym niedrogiego w budowie i eksploatacji domu, w którym mógłbym mieszkać gdzieś na uboczu i realizować swoje pasje Ricardo Plus jest strzałem w dziesiątkę.

  • wymiary działki – 19,3 x 17,92 m,
  • powierzchnia parteru – 68,95 m²,
  • powierzchnia piwnicy – 67,4 m².

GL1251 Ricardo Plus projekt domu

Listen to "Schody - żelbetowe czy drewniane. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie