Dom z piwnicą czy bez? Jakie są koszty budowy piwnicy w domu?

2023-09-27 11:52

Piwnica w nowym domu to już rzadkość. Nic dziwnego - dom z piwnicą jest droższy w budowie. Czy jednak zawsze jest to lepszy wybór? Kiedy warto zdecydować się na budowę domu podpiwniczonego. O ile wyższe są koszty budowy domu z piwnicą? Próbujemy rozstrzygnąć: dom z piwnicą czy bez?

Izolacja piwnicy
Autor: Andrzej T. Papliński Piwnica może podnieść koszt budowy domu nawet o 1/3

W ciągu ostatnich lat opinia inwestorów i projektantów na ten temat wyraźnie się zmieniała. Przyglądając się projektom i domom jednorodzinnym, łatwo zauważyć znamienną tendencję – od obszernych piwnic do domów zupełnie pozbawionych podpiwniczenia.

Dom bez piwnicy - moda czy zimna kalkulacja?

Kierunek zmian był podyktowany względami ekonomicznymi. Niewątpliwie brak podpiwniczenia obniża koszty budowy domu. Dla wielu osób jest to argument rozstrzygający. Jednak w praktyce takie podejście okazuje się zbyt jednostronne. Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki dom budować – z piwnicą czy bez – za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowe, wielkość i kształt działki, ukształtowanie i pokrycie terenu, a nawet zagospodarowanie sąsiednich działek budowlanych.

Zgodnie ze zwyczajem i wymaganiami technicznymi podłogę parteru wynoszono dawniej znacznie ponad poziom gruntu przy budynku. A skoro podwyższano parter, to szukano możliwości wykorzystania przestrzeni pod nim – był to argument za budową piwnicy. Do dzisiaj poziom podłogi parteru w stosunku do poziomu terenu bywa nadmiernie podwyższany.

Uzasadnieniem dla przyjęcia takiego rozwiązania może być wysoki poziom wody gruntowej, teren słabo przepuszczalny, na którym po deszczach często stoi woda. Jednak obecnie wybór właściwych materiałów i odpowiednich rozwiązań technicznych umożliwia skuteczne zabezpieczenie dolnych partii ścian przyziemia przed przenikaniem wody opadowej, nawet przy wykonaniu ich z materiałów o dużej higroskopijności, takich jak beton komórkowy lub pustaki z ceramiki poryzowanej. Pozwala to na obniżenie poziomu podłogi przyziemia (parteru) do minimum.

Zamiast izolacji gruntu - podpiwniczenie

Podpiwniczenie domu traktowano kiedyś jako rodzaj izolacji od gruntu. Dziś ten problem całkowicie rozwiązują nowoczesne materiały budowlane i technologie wykonywania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej fundamentów i podłóg na gruncie.

Także dzisiejszy sposób ogrzewania sprzyja wyborowi domu niepodpiwniczonego. Dwufunkcyjne kotły gazowe można zainstalować nawet w kuchni lub też w pomieszczeniu technicznym o kubaturze zaledwie 8 m³. Nie trzeba więc urządzać kotłowni ani składu opału w piwnicy. Nowoczesne instalacje grzewcze i wodociągowe pozwalają na prowadzenie poziomych przewodów zasilających w warstwach podpodłogowych bez budowania specjalnych kanałów. Podpiwniczenie nie jest więc w tym celu niezbędne.

Podsumowując, nie ma obecnie żadnych trudności technicznych, które uniemożliwiałyby budowę domów jednorodzinnych bez podpiwniczenia. Powszechnie dostępne dziś środki techniczne pozwalają na  ograniczenie do minimum kosztów posadowienia budynków.

Zobacz ciekawe projekty domów podpiwniczonych

Kiedy warto zbudować dom podpiwniczony?

Bardzo często jednak całkowita rezygnacja z podpiwniczenia oznacza drastyczne ograniczenie tak zwanej powierzchni usługowej domu, czyli pomieszczeń technicznych i gospodarczych. Może być to spory problem, zwłaszcza gdy działka jest mała i nie ma miejsca na dodatkowy budynek służący funkcjom gospodarczym.

Ograniczona powierzchnia rzutu domu zmusza do zwiększenia liczby kondygnacji. Ponieważ zaś na parterze powinny się znajdować wszystkie pomieszczenia należące do strefy ogólnej (przedsionek, hol, pokój dzienny, kuchnia, WC oraz gabinet) – na pomieszczenia gospodarcze i techniczne na tej kondygnacji może już nie starczyć miejsca.

Całkowite podpiwniczenie takiego budynku można więc uznać za celowe. Nie będzie to rozrzutnością, bo piwnica, tak jak cały dom, będzie miała ograniczoną, a zatem w pełni wykorzystaną powierzchnię. W piwnicy znajdzie się wtedy miejsce na kotłownię domową, duże pomieszczenie do robót domowych i hobby, pomieszczenia na sprzęt turystyczny, narzędzia ogrodnicze i porządkowe, spiżarnię, a także pralnię, suszarnię bielizny i prasowalnię. Wszystkie te pomieszczenia, łącznie z komunikacją wewnętrzną, zajmą około 50% powierzchni piwnicy. Zmieści się więc i garaż – nawet na dwa samochody, jeśli ograniczy się program pomieszczeń gospodarczych. W takiej jak ta sytuacji budowa domu podpiwniczonego w pełni jest dobrym rozwiązaniem problemów użytkowych i technicznych. Jest wszakże jeden warunek: niezbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Zanim zdecydujesz na dom z piwnicą lub bez niej

Nie należy bez reszty ufać kategorycznym twierdzeniom, że podpiwniczanie domów jednorodzinnych jest zbędne i nieopłacalne. To zbytnie uproszczenie.

Za każdym razem trzeba wziąć pod uwagę konkretne warunki i indywidualne potrzeby. Można jedynie stwierdzić z pewnością, że:

  • całkowite podpiwniczenie dużego domu parterowego jest niecelowe, ponieważ prowadzi do bezzasadnego wzrostu powierzchni technicznej i gospodarczej,
  • całkowite podpiwniczenie domu rozplanowanego na małym rzucie i co najmniej dwóch kondygnacjach jest uzasadnione, ponieważ w takim wypadku ograniczona powierzchnia piwnic może być racjonalnie wykorzystana. Może pomieścić potrzebne pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a w korzystnych warunkach terenowych – także wbudowany garaż.

Istnieje wiele sytuacji szczególnych, które uzasadniają zastosowanie całkowitego lub tylko częściowego podpiwniczenia domu jednorodzinnego. Piwnica, w której znajdują się pomieszczenia gospodarcze, pozwala przecież ograniczyć powierzchnię zabudowy. Podpiwniczenie jest szczególnie uzasadnione wtedy, gdy dzięki niemu można zachować przynajmniej minimum biologicznie czynnej powierzchni terenu niewielkiej działki.

Koszt budowy piwnicy – za co trzeba dopłacić?

Największe różnice przy porównaniu kosztów budowy domu bez i z podpiwniczeniem będą widoczne w części konstrukcyjnej. Dużo droższe będą prace związane z fundamentami i ścianami podziemnymi, między innymi będzie więcej prac dotyczących: wykopów, izolacji przeciwwilgociowej (lub przeciwwodnej), izolacji termicznej, oraz prac związanych z zasypaniem i ustabilizowaniem gruntu wokół budynku. Należy oczywiście wykonać strop pomiędzy piwnicą i parterem oraz schody (wewnętrzne lub zewnętrzne).

Zdaniem eksperta

Po przeanalizowaniu wielu projektów domów z piwnicą lub bez niej można przyjąć, że koszt wykonania podpiwniczenia wyniesie dodatkowo 1500-2000 zł netto (bez podatku vat) za 1 m² powierzchni piwnicy. Koszt całej inwestycji budowy domu z pełnym podpiwniczeniem będzie wyższy o ok. 1/3 w stosunku do budynku, który podpiwniczenia nie posiada – co jest zbieżne z logiką dobudowania dodatkowej kondygnacji (w tym przypadku kondygnacji podziemnej).

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że w przypadku bardzo niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych na działce (wysoko umiejscowione zwierciadło wody gruntowej) koszt wykonania poprawnej izolacji przeciwwodnej zapewniającej odpowiednią szczelność może być nawet droższy od kosztów wykonania pozostałych prac związanych z wybudowaniem podpiwniczenia.

Marcin Gościmski - Specjalista ds. Wycen i Kosztorysów Projektów Muratora

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje