Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej

2020-10-06 15:30
Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Andrzej T. Papliński Zmiany w projekcie nie mogą spowodować niezgodności z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy. Warto sporządzić sobie „ściągę” z wytycznymi tych dokumentów

Przy okazji adaptacji projektu gotowego na życzenie inwestorów wprowadzane są różne zmiany w projekcie. Te najczęstsze poddaliśmy analizie z nadzieją, że pomożemy w decyzjach, kiedy i co warto zmienić. Chodzi o to, by dopasować projekt gotowy do potrzeb przyszłych mieszkańców i wymogów prawa. Dopasować, a nie zepsuć.

Zakup projektu gotowego nie wystarczy, by rozpocząć budowę domu. Trzeba zlecić projektantowi z uprawnieniami adaptację projektu. To etap inwestycji, kiedy projekt domu, jako dzieło twórcy, staje się projektem budowlanym.

Na jakie zmiany w projekcie domu zgodził się autor

Do projektu gotowego dołączona jest zgoda architekta (twórcy dzieła) na pewne zmiany w projekcie. Zgoda jest zwykle bardzo szeroka, co daje złudne przekonanie, że modyfikacje projektu są czymś naturalnym.

- Nie są, architekt daje zgodę, bo wie, że 90% jego projektów domów będzie na różne sposoby poprawianych i „ulepszanych”. Gdyby miał każdą zmianę zatwierdzać, nie starczyłoby czasu na nic innego – mówi znany architekt projektujący domy gotowe.

Twórca daje więc zazwyczaj zgodę na zmiany w projekcie gotowym na:

  • zmianę fundamentów,
  • zmianę technologii budowy,
  • zmianę materiałów, z których zostaną wykonane ściany, strop, izolacja, pokrycie dachu,
  • zmianę funkcji pomieszczeń i rodzaju instalacji wewnętrznych.

Ponadto jest zgoda, by podpiwniczyć budynek, zmienić usytuowanie ścian wewnętrznych (konstrukcyjnych i niekonstrukcyjnych), zmienić wielkość i lokalizację okien oraz drzwi, a nawet by je dowolnie usuwać. Zgoda często obejmuje też zmianę kąta nachylenia dachu, zmiany w wymiarach zewnętrznych budynku - nawet do 10%. Można też zmienić wysokość domu o 10% i wysokości kondygnacji. Jest zgoda na podniesienie ścianki kolankowej o dwa pustaki lub bloczki (pod warunkiem zmiany wysięgu okapów dachu). Można zlikwidować lub zmienić położenie kominów, tak samo schodów wewnętrznych. Jest też często pisemne przyzwolenie na doprojektowanie lukarn, balkonów, dodatkowego wejścia do budynku lub garażu oraz na lustrzane odbicie projektu.

Oczywiście, architekci zastrzegają, że zmiany w projekcie domu są możliwe pod warunkiem zachowania parametrów wymaganych przepisami i normami, walorów użytkowych budynku i zachowania formy architektonicznej projektu oraz ponownego obliczenia konstrukcji.

Bez względu na zakres zmian musi je wykonać i autoryzować architekt adaptujący. W przypadku zmian konstrukcyjnych konieczne jest ponowne przeliczenie obciążeń i przekrojów. W pracy projektanta adaptującego bierze też udział inżynier konstruktor.

Kiedy można robić zmiany w projekcie - zmiany istotne i nieistotne

Żeby nie wchodzić na ścieżkę kolizyjną z urzędem albo nie wstrzymywać budowy, wszystkie zmiany w projekcie najlepiej uzgodnić na etapie adaptacji – przed zgłoszeniem budowy albo złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Później wymagają bowiem pewnych formalności. Ich zaniedbanie grozi wszczęciem innej procedury: legalizacji samowoli budowlanej przed obliczem nadzoru budowlanego.

Sprawdź, jakie zmiany w projekcie są istotne a jakie nieistotne >>>

Charakter dokonanych zmian jest weryfikowany przez nadzór budowlany po zakończeniu robót, gdy budynek zostaje zgłoszony do użytkowania.

⇨ Masz pytania? – skorzystaj z bezpłatnej porady architekta Murator Projekty

Czy adaptacja projektu obejmuje też instalacje

Jeśli wiesz, w jaki sposób będzie ogrzewany dom, wybór projektu i jego adaptacja będą czasem potrzebnych decyzji. Gdy ma to być ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe, nie będzie już potrzebny komin. Kiedy planujesz inwestycję w ogniwa fotowoltaiczne, powinieneś wybierać projekt z myślą o dostępnej połaci dachu, czyli miejscu do montażu instalacji. A wybór prostego dachu to zawsze dodatkowa korzyść z racji niższych kosztów budowy.

Jeżeli planujesz wentylację mechaniczną, na etapie adaptacji zostaną zaplanowane przepusty w stropie. Zaoszczędzisz na wykonywaniu takich otworów w trakcie robót.

Instalacja elektryczna powinna być zaprojektowana szczegółowo, żeby nie zabrakło gniazdek i włączników. I żeby nie okazało się, że zostaną zasłonięte meblami.

Zmiany w funkcjach pomieszczeń powinny być ustalone na etapie adaptacji projektu. Jeśli przyjdzie nam do głowy w trakcie budowy przenieść łazienkę w inne miejsce, a nawet przestawić sedes, będzie problem, ponieważ kanalizacja w obrębie fundamentów została już ułożona wedle pierwotnego projektu.

Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie - rady Muratora

Zmiany w projekcie domu: zmiana wielkości i bryły domu

Błędem będzie zmiana stropu w ramach adaptacji projektu domu parterowego na strop żelbetowy lub prefabrykowany z myślą o użytkowaniu poddasza w przyszłości. Nieuzasadnione są zmiany kształtu dachu (wybór projektu z dachem wielospadowym wynika często z niewiedzy, ile taki dach kosztuje). Podniesienie ścianki kolankowej bez wydłużenia okapów sprawi, że dom straci proporcje. Mniej ryzykowne są rezygnacja z lukarn albo dodanie okna dachowego. Częstym celem zmian jest uzyskanie większej powierzchni domu, najczęściej przez wydłużenie ścian zewnętrznych. To poważna zmiana, która pociąga za sobą zmiany wymiarów fundamentów, stropów, dachu. Ingerencja w konstrukcję i estetykę domu jest wtedy zbyt duża. Rosną też koszty, bo każdy metr kwadratowy trzeba nie tylko wybudować, ale potem również pomalować, wyposażyć i ogrzewać.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Letni wieczór – Murator M44, autor projektu: Katarzyna Słupeczańska Uwaga na błędy: zmiana wielkości i bryły domu

Zmiany w projekcie domu: wejście do domu

Nie sprawdzi się nadmierne wyniesienie domu ponad teren. Dwa schodki to maksimum, by wchodzenie do domu było wygodne. Inwestorzy powodowani troską o drzwi zewnętrze zmieniają sposób ich otwierania – zamiast na zewnątrz do środka – i zwykle tego żałują, bo drzwi zabierają powierzchnię wiatrołapu, a często też wchodzą w kolizję z grzejnikiem na ścianie. Problemem są także nawiane przez wiatr deszcz i śnieg. Silny wiatr potrafi rozszczelniać drzwi. Rezygnacja z wiatrołapu jest kuszącą wizją otwartej przestrzeni parteru. W naszym klimacie – potwierdzają to doświadczenia budujących – taki pomysł się nie sprawdza. Zimno przenika do salonu, wnosi się do domu brud z zewnątrz. Buty, parasolki, garderoba, plecaki – takie domowe konieczności psują widok. Wiatrołap powinien mieć co najmniej 2,5 m2 powierzchni. Wszelkie adaptacje powinny raczej go powiększać, a nie zmniejszać. Warto też zapewnić w tym pomieszczeniu wentylację i ogrzewanie. Jeśli ich nie ma, konieczne będzie otwieranie drzwi do salonu, żeby wyschły zmoknięte palta i buty. Dobrym pomysłem na ogrzewanie jest tu podłogówka.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Przytulny – Murator D12a – wariant II, autor projektu: Barbara Kierejewska-Zielińska Zmiany w projekcie: wejście do domu

Zmiany w projekcie domu: taras i balkon

Raczej ozdobną niż użytkową funkcję balkonów odkrywają właściciele domów, gdy już w nich zamieszkają. Rezygnacja z nich jest decyzją estetyczną. Dom może stracić wiele uroku po takiej adaptacji. Taras niezadaszony nie sprawdza się w naszym klimacie. Jest na nim za gorąco latem, nie chroni przed deszczem. Rozsądna adaptacja szuka możliwości choć częściowego zadaszenia tarasu – przez przedłużenie krokwi albo budowę niezależnej konstrukcji. Zadaszony taras świetnie chroni salon przed przegrzaniem. Taras nie może być za mały. Jeśli na tarasie chcecie jeść i przyjmować gości, 20 m2 powierzchni to nie będzie za dużo. Warto też pamiętać o doprowadzeniu instalacji elektrycznej na taras. Jeśli taras jest usytuowany od południa, warto zadbać o ochronę przed słońcem (zadaszenie, składana markiza, pergola obrośnięta roślinami). W przeciwnym razie latem będzie na nim zbyt gorąco! Warto rozważyć, czy w ramach adaptacji nie zrobić dodatkowego tarasu od wschodu.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Daniel Rumiancew, projekt: Mariusz Wrzeszcz i Mateusz Trojanowski Zmiany w projekcie: taras i balkon

Zmiany w projekcie domu: salon

Prowokuje adaptujących projekt domu do otwierania przestrzeni. Eksperymenty z usuwaniem ścian nośnych i słupów na rzecz podciągów kończą się często koniecznością kupna HEB, czyli stalowego dwuteownika w roli podciągu. Na budowę przyjechać musi wtedy też dźwig. Lepiej zachować ostrożność przy otwieraniu salonu także z przyczyn funkcjonalnych: pokój dzienny staje się korytarzem przechodnim, jeśli w zasięgu wzroku są otwarta kuchnia, hol, schody na poddasze, wyjście z domu, drzwi - do łazienki, do pomieszczenia gospodarczego i do gabinetu. Warto pamiętać, że w odczuciu właścicieli domów salon mniejszy niż 25 m2 jest za mały, salon z jadalnią o pow. 30 m2 będzie natomiast w sam raz - to sprawdzona wskazówka adaptacyjna. Wszelkie eksperymenty z wysokością parteru są ryzykowne. Im większy salon, ty m wyżej powinien być sufit. 2,70 m w świetle to minimum. Podniesienie wysokości o jeden pustak i… robi się za wysoko. Takie zmiany jak wysokość pomieszczenia muszą być wprowadzane bardzo świadomie, najlepiej po wizycie w domu, w którym wysokość w świetle ścian wydaje się idealna. Salon otwarty na kuchnię czy nie? Doświadczenie uczy, że nawet najpiękniejsza kuchnia powinna być częściowo przesłonięta: barkiem, niskim murkiem, wyspą kuchenną z okapem lub ostatecznie tylko jadalnią - pięknym stołem.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jedyny – Murator C163, autor projektu: Przemysław Biryło Zmiany w projekcie domu: salon

Zmiany w projekcie domu: łazienka i pomieszczenia gospodarcze

Łazienki w domu muszą być dwie – tutaj nie wolno ulegać pasji adaptacji. Mogą być duże, małe, a nawet salon kąpielowy – ale powinny być dwie.

Przeczytaj też:

Pokój kąpielowy z prysznicem: jak go urządzić >>>

W domu trzeba szukać przestrzeni gospodarczych. To będzie udana adaptacja, jeśli wydzielimy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, np. pralnię. Pralnia i prasowalnia w pobliżu garderoby czyni dom bardzo wygodnym. Jeśli to miejsce przeznaczymy na duży salon kąpielowy – takiej puenty nie będzie. Konieczność biegania z bielizną po schodach, pralka w łazience – i wracamy do standardów mieszkania. Czy będzie kompakt, czy muszla podwieszana – to musi zostać określone na etapie projektu, by właściwie doprowadzić kanalizację. Dokładnie musi być określone miejsce umywalki, brodzika lub odpływu linowego – z tego samego powodu. Adaptując, nie wolno zapominać o przebiegu kanalizacji.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: FRONT ARCHITECTS Zmiany w projekcie domu: łazienka i pomieszczenia gospodarcze

Zmiany w projekcie domu: schody

Często wywołują ambiwalentne uczucia. Jeśli sypialnie i garderoby są na górze, a pralka na parterze, trzeba się sporo nachodzić. Wraz z wiekiem domowników stopni robi się jakby więcej. Błędne decyzje na etapie adaptacji projektu – np. schody zabiegowe zamiast schodów ze spocznikiem - kosztują ból nóg.

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Maciej Janeczek Zmiany w projekcie domu: schody

Zmiana umeblowania w projekcie domu

Można popełnić wiele błędów przy adaptacji projektu, źle oceniając proporcje wnętrza i mebli. Na projektach meble często nie trzymają skali. Idealny do przymiarek - co gdzie stanie - będzie plan domu w skali 1:50. Przeanalizujmy też następujący dylemat umeblowania. Jak w salonie ustawić meble - sofę, fotele, by patrzeć i na kominek, i na widoki przez okno? Ani z jednego, ani z drugiego widoku nie wolno zrezygnować!

Jakie zmiany w projekcie gotowym inwestorzy robią najczęściej
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Szymon Brzezowski Zmiany w projekcie domu: umeblowanie

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE