Spis treści
- Rezydencja w dawnym stylu
- Nowoczesna zagroda, czyli dwie stodoły
- Dwa domy – duży i mały
- Dom jak mały dworek
- Współczesna zagroda z domem podcieniowym
Dom uwolniony od części garażowej, biznesowej i gospodarczej to rezydencja w starym stylu. Tutaj przestrzeń można w pełni zagospodarować na cele mieszkalne. Taki dom może stać się rezydencją i wizytówką właścicieli. Tu może znaleźć się miejsce nie tylko na salon i miejsce do wypoczynku, ale również na salę klubową, bibliotekę lub małe muzeum z ekspozycją zbiorów lub pamiątek. Wszystkie funkcje gospodarcze i pomocnicze można tak jak dawniej umieścić w innym budynku, tak jak to było w zwyczaju kiedyś w przypadku rezydencji, bogatych chłopskich zagród czy dworów.
Rezydencja w dawnym stylu
Reprezentacyjne wsparte na oskarpowanych kolumnach wejście, ryzalit z balkonem, facjaty, podcienia, przypory na narożnikach i kamienne wstawki na elewacji to nawiązania do rezydencji w stylu dworkowym. Klasykę podkreślają okna ze szprosami oraz ozdobne tradycyjne otwory drzwi i bram. GL500 Willa Panorama jest pod względem projektowym oazą luksusu, którą podkreśla kryty basen w jednym z dwóch skrzydeł budynku. Całe założenie zaprojektowane zostało na planie litery T. Podstawą jest tu obszerna część mieszkalna z użytkowym poddaszem powiększonym dzięki facjatom na połaciach bocznej i ogrodowej. Na parterze zaraz za wejściem jest sień, obok której zaprojektowana została duża garderoba. Drzwi przez przeszkloną ścianę wprowadzają do holu. Na wprost znajduje się rozdzielona ścianką część wypoczynkowa z telewizorem i salon. Tutaj też w centralnym miejscu pośrodku domu znajduje się kominek. Po lewej stronie holu i salonu leżą otwarta kuchnia i jadalnia, której powierzchnię powiększa boczny ryzalit z obszernym przeszkleniem.
Jadalnia i salon mają dwa osobne tarasy – w narożnikowym podcieniu przy jadalni i pod pergolą i facjatą od ogrodu przy salonie. Z części wypoczynkowej obok schodów prowadzi przejście do rekreacyjno-sanitarnej części domu. Tutaj też znajduje się sypialnia z dużą garderobą i łazienką. Korytarz obok prowadzi do skrzydła z basenem, w którym znajduje się także jacuzzi, toaleta oraz sauna.
Część gospodarcza parteru zaczyna po prawej stronie od wejścia zaraz za garderobą. Zmieścił się tam dodatkowy hol z toaletą, gabinetem i kręconymi schodami na strych do zagospodarowania znajdujący się w łączniku i drugim skrzydle z garażem. Łącznik na parterze wykorzystany został na komunikację oraz kotłownię z pralnią. W skrzydle garażowym, które jest stylizowane na dawne wozownie są miejsca dla trzech samochodów, ale przestrzeń można też zaaranżować na warsztat, magazyn lub inne funkcje.
Nowoczesna zagroda, czyli dwie stodoły
Ka165 został zaprojektowany na planie litery L, ale obie jego części są jakby niezależne i spięte niewielkim łącznikiem. W ten sposób została oryginalnie oddzielona część dzienna, w jednym budynku i część nocna w drugim. To bardzo ciekawa koncepcja domu parterowego składającego się z dwóch brył o modnych kształtach współczesnej stodoły.
Obie części oddzielone od siebie łączy taras i ogromne przeszklenia, które zajmują niemal całe fasady od strony z szerokim drzwiami przesuwnymi. Wejście do domu znajduje się w łączniku. Na prawo przechodzi się do strefy dziennej, która zajmuje prawie całą przestrzeń jednego z budynków-stodół. W jednym otwartym wnętrzu jest salon, jadalnia i kuchnia. Znalazło się miejsce, na małą garderobę, pomieszczenie techniczne i oddzieloną od kuchni spiżarnię.
W „stodole” nocnej są trzy sypialnie ulokowane w części ogrodowej oddzielone korytarzem od części z dwoma łazienkami, garderobą i pralnią. Elewację od strony sypialni zajmuje niemal w całości przeszklenie, od strony łazienkowej wąskie podłużne okna. Forma przeszkleń doskonale współgra z wykończeniem domu w postaci pionowych desek i bezokapowym dachem z arkuszy blachy łączonych na rąbek.
Dwa domy – duży i mały
LDP03 Pireus Pasywny 3 to typ małej zagrody złożonej z dwóch budynków, mieszkalnego i garażowego, których boczne ściany łączy otwarte, ale zadaszone przejście. Mniejszy budynek przesunięty względem mieszkalnego w kierunku ogrodu udostępnia podjazd, a jednocześnie pełni rolę osłony zapewniającej nieco więcej intymności w części ogrodowej. Oba mają klasyczne bryły z dwuspadowymi dachami. Większy, mieszkalny dom jest jasny i przestronny dzięki dużym przeszkleniom, otwierającym go na otoczenie. Funkcja domu dostosowuje się do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Dwie sypialnie na poddaszu to znakomite miejsce dla dzieci, które mają swoją prywatną, odizolowaną akustycznie strefę. Sypialnia dla rodziców znajduje się na parterze, w sąsiedztwie sporej łazienki. Z czasem, gdy dorastające dzieci wyprowadzą się z domu, poddasze może być doskonałą przestrzenią rodziców z garderobą i np: pokojem do ćwiczeń. Wówczas w pokoju na parterze można urządzić pokój i sypialnię dla gości. Miejsce pod schodami idealnie nadaje się na kącik komputerowy, wygodnie wydzielony ze strefy dziennej, a z czasem można tam zamontować, w razie potrzeby, podnośnik. Przejście z domu do garażu jest całkowicie zadaszone, co spaja kompozycyjnie oba budynki. Nad garażem jest dodatkowa przestrzeń pod dachem, którą można wykorzystać na pokój hobby – dzięki położeniu w osobnym budynku nie będzie zakłócać spokoju w części mieszkalnej. Dom zaprojektowany został jako pasywny, co m.in. znalazło wyraz w braku okien dachowych. Całe doświetlenie poddasza zapewniają duże okna w ścianach szczytowych.
- Domy kostka z PRL mają po 50-60 lat i przeżywają drugą młodość. Po remoncie mogą służyć kolejne lata
Dom jak mały dworek
Określenie mały odnosi się tym przypadku tylko do typu budynku, jaki MG0442 Rezydencja Parkowa 3D przypomina, bo nie jest to dom mały. Został zaprojektowany na planie litery L z wysuniętą podstawą, która od frontu mieści garaż, ale w głębi jest składową wnętrz mieszkalnych. Rezydencjalnego charakteru nadają projektowi zwieńczone naczółkiem wejście z półkolistym naświetlem, boniowane narożniki i okna z zastosowaniem szprosów.
Za podcieniem wejściowym znajduje się klasyczna zamykana sień, za którą jest już nowoczesna aranżacja wnętrza z niewielkim holem włączonym w jedną obszerną przestrzeń strefy dziennej salonu, jadalni i kuchni. Na ścianie od strony ogrodu znajduje obszerne okno z półkolistym naświetlem wkomponowanym w naczółek dachowy, dzięki któremu część parteru przy oknie jest otwarta aż po dach. Od strony kuchni znajduje się duża spiżarnia, natomiast obok sieni obszerna garderoba. W drugiej części parteru znalazł się gabinet od frontu oraz duża przestrzeń sypialni z garderobą i łazienką od strony ogrodu. Pomieszczenie garażu łączy z domem korytarz, przy którym jest magazynek z wyjściem na ogród i toaleta. Z zewnątrz i z garażu wyprowadzone zostały schody prowadzące na poddasze nad garażem, gdzie znajduje się niewielki apartament z łazienką, aneksem kuchennym połączonym z pokojem – idealne dla gości.
W części mieszkalnej poddasza znajdują się dwie sypialnie, łazienka, kotłownia i dwa duże pomieszczenia strychowe, które można dowolnie zagospodarować.

Współczesna zagroda z domem podcieniowym
M125a Bocianie gniazdo – wariant I już nazwą odwołuje się do tradycyjnego polskiego pejzażu. Zespół tworzą dwa osobne klasyczne w formie budynki spięte zadaszonym przejściem. Mniejszy budynek, w którym znajduje się garaż ustawiony został obok równolegle do bryły głównego budynku. Spójność obu elementów podkreśla to samo wykończenie: oblicówka drewniana na ścianach szczytowych i stolarka w kolorze brązu oraz klasyczna dachówka ceglasta. Dzięki takiemu ustawieniu brył zachowano harmonię frontowej elewacji, a dom zyskał bogate zaplecze gospodarcze – zadaszone przejście to idealne miejsce na przykład na przechowywanie drewna do kominka, rowerów lub kosiarki. Do dyspozycji są też dwa schowki: nad pomieszczeniem gospodarczym i pod dachem garażu.
Klasyczną bryłę budynku mieszkalnego ozdabia fantazyjny podcień zajmujący całą szerokość ściany szczytowej na parterze. Ten element upodabnia projekt do dawnych domów podcieniowych, z których słynęły choćby Żuławy, ale taki styl można było spotkać w całej Polsce. Wejście do domu zadaszone wspartym na podporach naczółku znajduje się na bocznej elewacji od strony garażu. Sień połączona jest z klatką schodową i kuchnią, która jest otwarta na część dzienną z jadalnią i salonem. Z części z jadalni można wyjść pod podcień połączony z tarasem, na który główne wejście prowadzi z salonu. Na parterze jest także sypialnia i łazienka oraz pomieszczenie techniczne z pralnią. Można tędy wyjść na zadaszony łącznik, do którego od strony domu przylega duże pomieszczenie schowka. W mniejszym budynku jest miejsce na dwa samochody.
W zagospodarowanej części poddasza są trzy sypialnie, pralnia, toaleta i łazienka. W niezagospodarowanych częściach nad schowkiem i garażem można urządzić domowy magazynek.
