Domy w stylu nowoczesnej stodoły - 5 projektów modnych, wygodnych i przestronnych domów
Ten nowoczesny trend budownictwa jednorodzinnego ma swoje korzenie w tradycyjnej prostej bryle. Uniwersalność i doskonałe proporcje klasycznej formy stodoły w połączeniu z nowoczesnymi materiałami budowlanymi pozwoliły na stworzenie modnych domów, które podobają się większości inwestorów.
Autor: murator projekty
DS262 Paproć
Spis treści
- Mały dom stodoła dla tradycjonalistów
- Mały dom stodoła w nowoczesnej szacie
- Duży dom stodoła w stylu willi
- Dom stodoła z dodatkami
- Dom stodoła z dwoma tarasami, antresolą i poddaszem
Wszystkie nowoczesne stodoły są pojemnymi domami. Nawet te najmniejsze dzięki wysokim dachom spadzistym z możliwością podniesienia ścianek kolankowych dysponują dodatkową przestrzenią na poddaszach. Proste w formie bryły często urozmaicają dodatkowe elementy architektoniczne w formie żelbetowych ram połączonych z tarasami, garażami, które zwiększają funkcjonalność i estetykę budynków.
Mały dom stodoła dla tradycjonalistów
Projekt C365g Przejrzysty - wariant VII nawiązuje do najmodniejszych trendów nowoczesnej stodoły bezokapowym dachem i przeszkloną i cofniętą w kierunku wnętrza ścianą od strony ogrodu. Modnym dodatkiem jest z pewnością płaska dachówka, która jest teraz bardzo chętnie wybierana na pokrycia dachów.
Dom nie jest duży, ale pod dwuspadowym dachem zmieścił się garaż dla jednego samochodu. Budynek zaprojektowano jako parterowy z możliwością adaptacji poddasza.
W środkowej części parteru znajduje się strefa dzienna, do której prowadzi krótki szeroki korytarz od drzwi wejściowych. Dwie sypialnie zlokalizowano po przeciwnych stronach domu. Z jednej strony jest też łazienka, a z przeciwnej kotłownia przylegająca do garażu. Całą ogrodową elewację zajmuje częściowo ukryty we wnęce taras.
W szerokim korytarzu przy wejściu w środkowej części domu jest możliwość zamontowania schodów na poddasze. W razie potrzeby jest tu miejsce na dodatkowe pokoje i łazienkę.
Mały dom stodoła w nowoczesnej szacie
DS262 Paproć charakteryzuje się niezwykle prostą bryłą. Uwagę przykuwa jednak oryginalne wykończenie elewacji i dachu blachą falistą w kolorze brązu. Alternatywą wydaje się pokrycie ścian drewnianymi lamelami z pozostawieniem pokrycia dachu blachą falistą. W pionowe podziały wpisują się kształtem otwory okienne. Awangardowy wygląd ma fasada frontowa przepruta niewielkim kwadratowym okienkiem i wgłębionym prostokątnym gankiem z wejściem do domu. Podcięty narożnik od strony ogrodu z wspartym na żelbetowym słupie dachem dopełnia nowoczesnego wyglądu domu.
To dom parterowy, w którym nie przewidziano możliwości adaptacji poddasza. Duża część dzienna z salonem, jadalnią i otwartą kuchnią jest oddzielona od dwóch sypialni pomieszczeniami sanitarnymi i technicznymi. Zastosowanie pionowych dużych otworów okiennych umożliwiło montaż drzwi tarasowych, dzięki którym z wielu pomieszczeń domu można wyjść bezpośrednio na ogród.
Duży dom stodoła w stylu willi
HK91W1 HOMEKONCEPT 91 wariant 1 to połączenie dwóch modnych form współczesnych domów w jedną nieregularną bryłę. Parterowa rezydencja z płaskim dachem przenika się tu z graniastą bryłą współczesnej stodoły. Zestawienie dwóch brył podkreślają ich różne materiały wykończenia. Szczególnie ciekawie prezentuje się stodoła, w której pokrycie dachu i ścian wykonane są jednakowych elementów. Szczyty poddasza wypełniają w całości przeszklenia.
Garaż zajmuje całą szczytową część stodoły na parterze. Brama pokryta takim samym materiałem co dolna część ściany zlewa się z nią tworząc estetyczną jednolitą płaszczyznę. Od krawędzi dachu odcina ją biała płaszczyzna dachu i pełnej balustrady umieszczonego na nim tarasu. Ta część wychodzi poza obrys stodoły i tworzy zadaszenie nad wejściem urozmaiconym na bocznej ścianie wąskim długim oknem pasmowym. Z przeciwnej strony rama tworzy zadaszenie nad częścią tarasu. Wielkie okna tarasowe wypełniające niemal całe dwie ściany rekompensują straty światła zabierane przez podcień.
Wnętrze na parterze podzielone jest na trzy strefy. Garaż, zaplecze techniczne i wejście z jednej strony, sypialnię z łazienką w środku i część dzienną od ogrodu. Kuchnia ze spiżarnią tworzy jedną przestrzeń z jadalnią i salonem. Na tarasie jest dodatkowe miejsce na grila i przyrządzanie potraw.
Piętro to część wypoczynkowa domu z trzema sypialniami, łazienką i pralnią. Dwie sypialnie przylegające do ścian szczytowych mają balkony – w jednej z nich jest też duża garderoba.
Dom stodoła z dodatkami
Te tytułowe dodatki przenikające bryłę stodoły znacznie powiększają powierzchnię EC408 Niestandardowego. Prostopadłościenne elementy dobudowane do ścian bocznych od frontu i ogrodu urozmaicają też architektonicznie budynek. Dzięki wydłużeniu i poszerzeniu z jednej strony na parterze znalazły się aż trzy sypialnie i dwustanowiskowy garaż. Jest też oczywiście obszerny salon, jadalnia oraz wielka kuchnia oddzielona częściowo przez spiżarnię od strefy dziennej. Uzupełniają przestrzeń łazienka, toaleta i dwa duże pomieszczenia techniczne; dom jest przewidziany do instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Na obszerny i częściowo zadaszony taras zajmujący elewację ogrodową jest dostępny z dwóch sypialni i oczywiście salonu.
W korytarzu parteru przewidziane jest miejsce na montaż jednobiegowych schodów na poddasze. Projekt nie zawiera projektu adaptacji, ale duża strefa o wysokości powyżej 2,2 m uzupełniona niższymi partiami 1,4 – 2,2 m udostępnia możliwość aranżacji dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych. Dwie duże sypialnie i łazienka zmieszczą się tu na pewno.
Dom stodoła z dwoma tarasami, antresolą i poddaszem
A102aG2+AR1 Dom z klimatem – wariant II to klasyczny przykład modnej stodoły z cofniętą i przeszkloną jedną ze ścian szczytowych i tarasem ukrytym częściowo we wnęce. Elementem kształtującym bryłę jest bezokapowy dach z pokryciem z blachy zachodzącym na górną część ścian bocznych i krawędzi dachu.
Przeszklenie szczytu doświetla salon na parterze i antresolę. Część robocza kuchni znalazła się już pod powierzchnią antresoli, podobnie jak pozostała część parteru. W tej dolnej części jest też spiżarnia, gabinet, łazienka i toaleta a także kotłownia wpasowana pomiędzy bryły „stodoły” i garażu na dwa auta. Garaż odgrywa w tym domu ważną rolę nie tylko jako schronienie samochodów. Jego wysunięta ściana od strony ogrodu łączy się z żelbetową ramą z pergolą nad częścią tarasu tworząc z nią kompozycyjną całość, a ponadto umieszczony został na nim taras jednej z sypialni na antresoli. Można spróbować zagospodarować go w formie zielonego dachu.
Na antresoli jest jeszcze druga sypialnia i łazienka oraz dużo wolnej przestrzeni nad salonem, gdzie można urządzić kącik wypoczynkowy, który pozwala na uczestnictwo w życiu na parterze, dzięki otwartej przestrzeni.
Autor: Murator Projekty
DCB144 Alaska