Domy na skarpę – te 5 projektów zagospodaruje każdy stok
Działka na skarpie do utrudnienie, ale i możliwości, których inne parcele położone na płaskim terenie nie mają. Budowa domu na takiej działce przeważnie jest droższa, bo wiąże się z potrzebą jego dostosowania do ukształtowania terenu. To jednak sprawia, że budynki tak położone nigdy nie są tuzinkowe.
Autor: Murator Projekty
EC409
Spis treści
- Dom na skarpie – co warto wiedzieć
- Duży dom z płaskim dachem – nowoczesna architektura z widokiem
- Nowoczesny dom z garażem - wielobryłowy
- Domy tradycyjne z dachem dwuspadowym
- Klasyczny dom ze strychem do adaptacji
Działka na skarpie to duże wyzwanie dla inwestora i architekta. Jednym z ważniejszych aspektów jest położenie dojazdu. Najbardziej chyba korzystnym wariantem jest położenie wjazdu od góry lub z boku, co pozwala wykorzystać na ogród najbardziej atrakcyjną widokową stronę działki.
Budowa na skarpie to też problemy, bo wiąże się z ryzykiem osuwisk i jeśli jest to wymagane potrzebne są badania geotechniczne gruntu. Przygotowanie terenu pod budowę wiąże się z większymi pracami ziemnymi związanymi z nadsypywaniem i wyrównywaniem terenu, wykopami, wzmocnieniem skarpy murami oporowymi. Oprócz tego dom w takim miejscu wymaga mocniejszych fundamentów i zabezpieczenia przeciwwilgociowego większych partii murów. To wszystko zwiększa koszty.
Dom na skarpie – co warto wiedzieć
Domy na skarpie to w większości domy mające dwie kondygnacje, z czego niższa jest częściowo zagłębiona w ziemi. Oczywiście dom na skarpie może być wybudowany w miejscu jej najmniejszego spadku, gdzie nadsypanie ziemi i zastosowanie murów oporowych pozwoli na budowę na płaskim lub niemal płaskim miejscu. Takie umiejscowienie pozwoli na budowę domu bez zagłębionej w ziemi części. Jeśli miejsce to znajduje się w najwyższej części działki i od strony drogi to można zyskać równy podjazd i podejście do domu.
Jeśli warunki i przepisy na to pozwalają dom powinien znaleźć się w najwyższej części skarpy. To pozwala zachować jeden z największych atutów takiej działki, czyli widok, choćby tylko na własny ogród oraz „oddech” z powodu większej przestrzeni za oknem.
Za sprawą spadku dolna kondygnacja domu będzie w pewnej części wkopana w otaczający grunt, chyba, że odgrodzimy ją od otaczającego terenu murem oporowym, co jednak jest rzadko stosowane, choć z powodu kosztów. Położenie pod powierzchnią to izolacja termiczna, ale jednocześnie zwiększona wilgoć, przed którą trzeba zabezpieczyć wszystkie powierzchnie podziemne.
Dom na skarpie stwarza możliwości zaplanowania ogrodu na kilku poziomach, co stwarza dużo większe możliwości jego kompozycji niż na płaskim terenie. Dużą rolę w jego kompozycji może odegrać architektura ogrodowa i wytyczone alejki połączone schodkowo.
W domach na skarpach z dolną kondygnacją częściowo zagłębioną w ziemi dostęp do wnętrza jest możliwy z obu kondygnacji, co jest wygodne, ale również zwiększa ryzyko potencjalnego włamania. W domach tych bardzo często następuje odwrócenie funkcji i górna kondygnacja jest strefą dzienną a dolna – strefą nocną.
Duży dom z płaskim dachem – nowoczesna architektura z widokiem
To dom, który otwiera się na widoki rozpościerające się z podcieniowego dużego balkonu na piętrze połączonego z tarasem na bocznej ścianie zaprojektowanej wzdłuż stoku. Górna i dolna kondygnacja EC409 są odwrócone o 90 stopni w stosunku do ciebie. Górna ze strefą dzienną rozciągnięta jest dłuższym bokiem wzdłuż skarpy, gdzie w najwyższym miejscu znajduje się z boku wejście do domu. W przedsionku i położonym dalej korytarzu zaplanowano miejsce na szafy. Jest tu z boku dodatkowa garderoba i drzwi do przechodniej spiżarni z bezpośrednim dostępem do kuchni. Strefę otwartego salonu i jadalni od kuchennej częściowo wydzielają schody na niższą kondygnację. Duże przeszklenia z szerokimi drzwiami prowadzą na wspomniane już zadaszony balkon i boczny odkryty taras.
Na dolnej kondygnacji są cztery sypialnie, w tym jedna duża master bedroom z garderobą i osobną łazienką. Całe ściany sypialni od strony ogrodu wypełnia przeszklenie z wyjściami na taras Jest tu też druga łazienka oraz pomieszczenia techniczne.
Nowoczesny dom z garażem - wielobryłowy
MT030 Divitis I G2 został zaprojektowany z myślą o inwestorach, których działka na skarpie ma dojazd z boku. Dlatego garaż znajduje się na ścianie bocznej domu położonej wzdłuż skarpy. Nie ma jednak przeszkód, aby wjazd prowadził też od góry lub z dołu, jednak bok jest tu najprostszym rozwiązaniem.
Dom ma nowoczesną bryłę złożoną z dwóch segmentów połączonych przewiązką. Taka kompozycja wynika z odmiennych funkcji poszczególnych elementów i ich położenia względem gruntu. Częściowo zagłębiony w gruncie segment położony na górze stoku pełni przede wszystkim funkcje techniczne i gospodarcze, przewiązka służy przede wszystkim komunikacji, a segment od strony ogrodu to w całości część mieszkalna domu.
W położonym w górnej części segmencie na górze jest garaż oraz gabinet i łazienka. Na dolnej kondygnacji, która jest częścią piwniczną domu oprócz zaplecza technicznego z kotłownią są duże pomieszczenia, które można zagospodarować. Większe o powierzchni 53 m2 może pełnić zadanie sali do zajęć sportowych. Doświetlenie tej podziemnej części zapewniają okna piwniczne ze studzienkami okiennymi.
W przewiązce na górnej kondygnacji jest strefa wejściowa z przedsionkiem a na dole pralnia i korytarz.
W części mieszkalnej funkcje kondygnacji mają tradycyjne rozmieszczenie. Dół zajmuje w większości otwarta strefa dzienna Kuchnia, jadalnia, salon) otwarta na duży taras przeszkleniami o dużej powierzchni. Jest tu też toaleta i spiżarni. Z otwartej przestrzeni na wprost jadalni prowadzą schody na górną kondygnację. Są tu trzy sypialnie, w tym jedna duża master bedroom z łazienką i garderobą. Druga łazienka na tej kondygnacji znajduje się w segmencie „garażowym”.
Domy tradycyjne z dachem dwuspadowym
To dwa domy o tradycyjnej bryle zaprojektowane na planie prostopadłościanu i przykryte dwuspadowym dachem. Doskonale pasują do wiejskich pejzaży pogórzy i gór.
Gdyby nie stok to oba projekty domów można uznać za budynki z podpiwniczeniem. Stok pozwolił otworzyć całkowicie jedną ścianę podpiwniczenia, dla umieszczenia garażu i wejścia do domu a przed nimi wygodnego podjazdu. To projekty na dom na stoku, którego miejsce budowy wypada na wypłaszczeniu sąsiadującym z dużym spadkiem.
GL1568 Gaja ma bardziej tradycyjną formę i wykończenie. Na dolnej „piwnicznej” kondygnacji oprócz garażu rozmieszczono kotłownię z pralnią, toaletę i gabinet. Klatka schodowa prowadzi na górę pełniącą funkcje strefy dziennej i nocnej. Z jednej strony domu umieszczone są sypialnie (więsza z garderobą) z przeciwnej salon i kuchnia z wyjściem na taras. Rozdzielają je korytarz ze schodami i łazienką.
GL1485 Muna ma bardziej nowoczesną formę i szatę dodatków. Na dolnej kondygnacji oprócz garażu zmieściła się otłownia oraz 5 różnych pomieszczeń, które można zagospodarować na różne sposoby. Jedno z nich można przeznaczyć na prawdziwą spiżarnię, a kolejne z wyjściem na podjazd może być magazynem na sprzęt ogrodowy.
Na kondygnacji mieszkalnej większą część zajmują trzy sypialnie – największa własną z garderobą i łazienką; jest tu też druga łazienka dostępna z korytarza przy schodach. W części dziennej po przeciwnej stronie jest otwarta i wysoka aż po skosy dachu część dzienna z kuchnią dużą jadalnią i salonem. Dom niemal na całym obwodzie otacza taras, którego najszerszy fragment przylega do salonu. Wejścia na taras prowadzą z największej sypialni, jadalni i salonu.
Klasyczny dom ze strychem do adaptacji
DS326 Mahoń 4 ma tradycyjną formę z dwuspadowym dachem. Frontowa połać dachowa jest na większej części szersza tworząc podparte na drewnianych filarach zadaszenie nad garażem i strefą wejściową. Jest przeznaczona na stok, który obniża się w kierunku narożnika domu. To zostało wykorzystane do umiejscowienia z tej strony garażu i wygodnego podjazdu. Obok garażu znajduje się wejście do domu, do którego prowadzi przejście „wycięte” w gruncie i zabezpieczone murem oporowym wzdłuż bocznej ściany.
Oprócz miejsca dla samochodu i korytarza z klatką schodową pod ziemią znalazły się kotłownia, pralnia i trzy dodatkowe pomieszczenia do zagospodarowania. Doświetlenie oknami piwnicznymi ze studzienkami okiennymi pozwala na urządzenie tu gabinetu, spiżarni czy pokoju do ćwiczeń. Na górnej kondygnacji mieszkalnej jest duży przedsionek z szafami i szeroki korytarz. Jedna część domu zarezerwowana jest na otwartą przestrzeń salonu, jadalni i kuchni. W drugiej są trzy sypialnie rozdzielone dużą łazienką. W tej części domu jest też klatka schodowa, a schody prowadzą nie tylko na dół, ale i na strych, którego powierzchnia całkowita wynosi 113,09 m2, z czego tylko 38,21 m2 to powierzchnia użytkowa. Piony wentylacyjne pozwolą tu wbudować łazienkę, więc można tu zrobić jeszcze jeden pokój, np. gościnny. Pozostałe miejsce wykorzystać na szafy, szafki, półki i przechowywanie.
Autor: Projekty Murator
M244b