Domy z antresolą – te 5 projektów ma to coś, czego brakuje innym
Antresola jest elementem, który trzeba uwzględnić w projekcie przed budową domu. Ten element powszechnie jest stosowany w wysokich wnętrzach, np. mieszkaniach i pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. W domach jednorodzinnych to przede wszystkim dodatkowy element aranżacji, który urozmaica wnętrze.
Autor: Projekty Murator
A102aG2_AR1
Spis treści
- Antresole - różne wymiary, różne wykorzystanie
- Dom parterowy z antresolą – ma duży potencjał
- Dom z poddaszem użytkowym i antresolą – tu jest wszystko!
- Dom z poddaszem – mały i bez pozwolenia na budowę
- Dom stodoła z dwoma tarasami – dom z wiszącym ogrodem
- Dom tradycyjny z antresolą – z salonu można podziwiać gwiazdy
Antresola to pomysłowy sposób na piękne wnętrze. Ten wbudowany we wnętrze element otwiera przestrzeń na parterze aż po dach i eksponuje schody oraz część domu znajdującą się wyżej. Tworzy klimat całego wnętrza. Pozwala na pokazanie elementów konstrukcyjnych, np. więźby dachu czy schodów. Drewniane czy stalowe elementy pozwolą wyczarować wnętrze w stylu rustykalnym lub loftowym. Do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz pasują elementy ze szkła. Efektowne podświetlenie stopni schodów, poręczy czy balustrad dodatkowo wzmocni efekt.
Antresole - różne wymiary, różne wykorzystanie
Antresole mogą mieć różną wysokość w zależności od posiadanego miejsca i funkcji. Kiedy jest fragmentem pomieszczeń użytkowych musi mieć wymaganą warunkami technicznymi wysokość 2,2 m i tyle samo musi być pod nią. Kiedy antresola jest miejscem do pracy, spania, domową czytelnią lub innym tego typu może być niższa, ale pod nią wymagane jest minimum 2,2 m wysokości. Jest jeszcze trzeci przypadek, gdy antresola wygospodarowuje z wnętrza dwie nie w pełni użytkowe przestrzenie, czyli miejsce do pracy na dole i do spania na górze – w tym wypadku wysokości mogą być mniejsze, np. 175 cm dół i 125 cm góra.
Dom parterowy z antresolą – ma duży potencjał
Ten niewielki parterowy dom z dość niskim dachem skośnym doskonale pasuje na niewielką a w dodatku wąską działkę. Prostej bryle Ka237 Sz przypominającej współczesna stodołę nadają ekskluzywnego wyglądu dobór barw elewacji i materiały wykończeniowe - wykończenie bezokapowego dachu i części ścian arkuszami blachy łączonymi na rąbek kontrastujące z płaszczyznami z ciemnego tynku i jasnych desek. Nawet bariery przeciwśnieżne funkcjonują tu dodatkowo jako ozdobnik dachu.
Wykonanie termoizolacji połaci pozwala otworzyć jego część aż po skosy. Zastosowanie antresoli poprawia kubaturę użytkową domu. Wysokość 2,2 m dostępna jest tylko na jej wąskim pasie w środku, ale pozwala nad częścią parteru umieścić miejsce do spania, wypoczynku z książką, a na reszcie domowy magazyn. Zresztą projekt dopuszcza w tym przypadku dowolność wyboru zagospodarowania. Wszystkie zasadnicze funkcje domu są na parterze. Dużą przestrzeń zajmuje otwarte i wysokie wnętrze kuchni i salonu; przy kuchni jest umieszczona kotłownia. Po drugiej stronie wejścia w zaciszu domowym pod antresolą są trzy sypialnie, toaleta i łazienka. Przestrzeń jest w tym projekcie wygodnie zagospodarowana do maksimum.
Dom z poddaszem użytkowym i antresolą – tu jest wszystko!
MG0582 Hiacynt 3 ma wszystko co charakteryzuje współczesny dom jednorodzinny. Jest garaż i to na dwa auta, obszerne poddasze mieszkalne, antresola, dzięki której salon zyskuje więcej oddechu a także modna żelbetowa rama z pergolą nad tarasem. Nie pozostaje nic tylko zamawiać projekt i budować!
To duży dom, bo choć na parterze jest duży garaż i salon to jeszcze starczyło miejsca na dwie sypialnie. Oczywiście jest też w najiszej kondygnacji łazienka, toaleta, a także niewielka garderoba przy wiatrołapie i spiżarnia obok kuchni.
Na piętrze z efektownej antresoli są przejścia do dwóch sypialni, łazienki, garderoby i pomieszczenia, które można zagospodarować w dowolny sposób – dostępne jest 25 m2, ale użytkowych 14,7 m2. Jest tu pion wentylacyjny, więc można tu urządzić domową salę do ćwiczeń. Wszystkie pomieszczenia poddasza są obficie doświetlone prze okna dachowe z różnych kierunków.
Dom z poddaszem – mały i bez pozwolenia na budowę
Powierzchnia zabudowy DS291 Lisek dr-T pozwala na wybudowanie go tylko na zgłoszenie do organów administracji budowlanej. Nadaje się na małą i jednocześnie wąską działkę. Ten domek w środku wbrew pozorom jest dość pojemny. Jest w nim wszystko do wygodnego zamieszkania dla rodzinki 2+2, co może dziwić patrząc na gabaryty. Jego tradycyjny wygląd i wykończenie urozmaicają duże okna w ścianie szczytowej za którą znajduje się salon. Duża powierzchnia doświetla reprezentacyjne wnętrze na dole dzięki jego wysokości, sięgającej do skosów dachu. Okna zapewniają też dużą dawkę światła na schodach i antresoli. Dwie sypialnie z przeciwnej strony antresoli mają już mniejsze podłużne okna. Łazienka jest tu doświetlona oknem dachowym.
Na parterze wysoki aż pod dach salon jest oddzielony optycznie antresolą skrywającą otwartą kuchnię. Z salonu prowadzą szerokie drzwi na taras. Po drugiej stronie jest sypialnia, łazienka i kotłownia. W szerokim korytarzu można zamontować szafę.
Dom stodoła z dwoma tarasami – dom z wiszącym ogrodem
A102aG2+AR1 to klasyczny przykład modnej stodoły z cofniętą i przeszkloną jedną ze ścian szczytowych i tarasem ukrytym częściowo we wnęce. Elementem kształtującym bryłę jest bezokapowy dach z pokryciem z blachy zachodzącym na górną część ścian bocznych i krawędzi dachu.
W Dom z klimatem – wariant II przeszklenie szczytu doświetla salon na parterze i antresolę. Część robocza kuchni znalazła się już pod powierzchnią antresoli, podobnie jak pozostała część parteru. W tej dolnej części jest też spiżarnia, gabinet, łazienka i toaleta a także kotłownia wpasowana pomiędzy bryły „stodoły” i garażu na dwa auta. Garaż odgrywa w tym domu ważną rolę nie tylko jako schronienie samochodów. Jego wysunięta ściana od strony ogrodu łączy się z żelbetową ramą z pergolą nad częścią tarasu tworząc z nią kompozycyjną całość, a ponadto umieszczony został na nim taras jednej z sypialni na antresoli. Można spróbować zagospodarować go w formie zielonego dachu, a jeśli nie to na jego dużej powierzchni poza leżakami znajdzie się miejsce na niewielki wiszący ogród.
Na antresoli jest jeszcze druga sypialnia i łazienka oraz dużo wolnej przestrzeni nad salonem, gdzie można urządzić kącik wypoczynkowy, który pozwala na uczestnictwo w życiu na parterze, oczywiście dzięki otwartej przestrzeni.
Dom tradycyjny z antresolą – z salonu można podziwiać gwiazdy
A118 Z widokiem na gwiazdy już swoją nazwą prezentuje jeden ze swoich atutów. Nie trzeba wychodzić z domu, aby z wygodnego fotela czy sofy podziwiać rozgwieżdżone niebo. Taki luksus zapewnia „bateria” zestawionych sześciu okien połaciowych zamontowana nad otwartą przestrzenią salonu. W odróżnieniu od poprzednich projektów z antresolą tutaj doświetlenie części salonu i jadalni zapewnia duża powierzchnia okien dachowych. Oczywiście duża dawka dziennego światła wpada też przez podwójne drzwi tarasowe, ale przeszklenie dachu zapewnia też dzienne oświetlenie antresoli.
Na parterze są dwie sypialnie – jedna z wyjściem na taras i garderobą oraz łazienka. Przy kuchni jest spiżarnia z maleńkim okienkiem wychodzącym na zadaszony podest przy wejściu.
Na antresoli przy ścianach szczytowych ulokowane są dwie dodatkowe sypialnie, pomiędzy którym znajduje się otwarte na salon przejście i łazienka. Znalazło się miejsce na schowek przy schodach oraz na pralnie. To tradycyjny dom z nowoczesnym elementem, który może zadowolić zwolenników klasycznej formy architektonicznej.
Autor: Projekty Murator
DS313 Puszek 2 dr-T