Ocieplenie poddasza styropianem. Czy styropian nadaje się do ocieplenia poddasza?

2024-11-28 13:52

Ocieplenie poddasza styropianem, czy to jest opłacalne i możliwe? Wśród powszechnie używanych materiałów termoizolacyjnych jest także styropian. Czy można używać styropianu jako izolacji poddasza? Jaki styropian nadaje się do izolacji poddasza? Co jest lepsze na poddasze: styropian czy wełna?

Spis treści

  1. Czy można używać styropianu jako izolacji poddasza?
  2. Jaka grubość styropianu na ocieplenie poddasza?
  3. Styropian rozprężny
  4. Co jest lepsze na poddasze: wełna czy styropian?
Murator Remontuje #2: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
Materiał sponsorowany

Termoizolacja poddasza użytkowego to w istocie izolacja dachu skośnego, którą układa się dwuwarstwowo: między krokwiami oraz pod nimi. Taka ilość termoizolacji wynika z wymagań technicznych wobec dachu.

Czy można używać styropianu jako izolacji poddasza?

Styropian ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, więc pod tym względem nadaje się do ocieplenia od wewnątrz dachu. Problem polega na tym, że pierwszą warstwę ocieplenia układa się między krokwiami i powinna ona jak najszczelniej wypełniać tę przestrzeń. Płyty styropianu mają określony wymiar 100 x 50 cm. Trzeba by je docinać do rozstawu krokwi. Płyty o grubości potrzebnej do ocieplenia tego miejsca (kilkanaście centymetrów) nie są miękkie i giętkie. Trudno uzyskać dobrze przylegającą między krokwiami warstwę termoizolacji. Żeby uniknąć mostków cieplnych i otrzymać odpowiedni współczynnik przenikania ciepła dla dachu, układa się jeszcze drugą warstwę termoizolacji. Można ją wykonać na ruszcie także z płyt styropianowych. Teoretycznie więc można by więc ocieplić poddasze styropianem.

Czytaj też:

Jednak trzeba pamiętać, że nie jest on paroprzepuszczalny. Warstwa termoizolacyjna powinna być od strony wnętrza poddasza szczelnie osłonięta folią paroizolacyjną, a ponad styropianem powinna być wykonana szczelina wentylacyjna o grubości ok. 3 cm.

Warto też zdawać sobie sprawę, że w razie kłopotów z ociepleniem, zawilgoceniem dachu i innych problemów reklamacja lub odszkodowanie mogą nie zostać uznane/przyznane, ponieważ producenci styropianu nie rekomendują takiego jego zastosowania. Zarówno w nazwach styropianu, jak i kartach technicznych nie ma określeń „styropian na poddasze”, za to są styropian na fasadę, elewację, dach, podłogę, parking.

Jaka grubość styropianu na ocieplenie poddasza?

Grubość ocieplenia styropianem grafitowym o współczynniku przewodzenia ciepła λ wynoszącym 0,031-0,33 W/(mK) może być taka sama jak ocieplenie z wełny mineralnej o takiej samej lambdzie. To najlepiej izolujące materiały z tej grupy produktów. Warstwa ocieplenia zależnie od konstrukcji dachu i planowanego współczynnika U może wynosić 25-30 cm.

Warto wiedzieć

Styropian rozprężny

Przed laty był dostępny na rynku styropian rozprężny produkowany z myślą o ociepleniu poddasza. Miał nacięcia podłużne lub poprzeczne, które sprawiały, że można było go nieco ścisnąć i wstawić między krokwie. Gdy się rozprężył, dobrze się między nimi klinował. Wobec dostępności innych produktów do ocieplenia poddasza, przede wszystkim wełny mineralnej, styropian rozprężny nie przyjął się na rynku.

Sprawdź też:

Co jest lepsze na poddasze: wełna czy styropian?

Zdecydowanie lepiej zastosować tu wełnę mineralną. Ma ona takie same właściwości termoizolacyjne, jest produkowana w matach lub płytach opracowanych z myślą o takim zastosowaniu. Jest paroprzepuszczalna i ognioodporna, więc dobrze chroni drewnianą konstrukcję dachu. Co więcej, wełna mineralna zapewnia też dobrą ochronę akustyczną.

Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór termoizolacji. Co i w jakich sytuacjach wybrać, styropian czy wełnę? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie