Domy z wjazdem od południa – wymagają inwencji, ale też mogą być ciekawsze oraz uczą sztuki kompromisu
Wejście i wjazd od południa zmieniają zwyczajowy układ funkcjonalny domu. To wyzwanie nie tylko dla architekta, ale również dla właściciela, który musi dobrze się zastanowić, jak zagospodarować przestrzeń, aby zachować minimum intymność strefy dziennej, która naturalnie lokalizowana jest po słonecznej stronie domu, co w tym wypadku znajduje się od ulicy.
Autor: Projekty Murator
M183f
Spis treści
- Dom z wjazdem od południa – jak to zaplanować?
- Dom parterowy typu bungalow
- Dom tradycyjny z poddaszem użytkowym
- Dom parterowy w designerskim stylu
W domach z wjazdem od południe zachowanie prywatności i rozplanowanie pomieszczeń z zachowaniem minimum zasad ich rozmieszczenia względem stron świata to podstawowe kwestie do rozwiązania. Tutaj nie można tak po prostu odwrócić się od ulicy, bo skażemy miejsca, które powinny być nasłonecznione na niedobór lub wręcz brak światła słonecznego. Przecież salon i taras od północy nie mają chyba sensu. Czasami jednak szukając rozwiązania trzeba się zdecydować na kompromis.
Dom z wjazdem od południa – jak to zaplanować?
Więcej kłopotu mają w takim przypadku właściciele małych działek, bo przy wjeździe od południa bardzo pomocna staje się duża powierzchnia. Jeśli jest taka możliwość, trzeba odsunąć budynek tak daleko od ulicy, jak to tylko możliwe. Oddalenie zapewni minimum intymności. Można też zasłonić dom od słonecznej strony roślinnością, ale takie odseparowanie od ulicy zmniejsza bezpieczeństwo. Oczywiście dużą rolę odgrywa wysokość szpaleru krzewów czy innych roślin, ale mimo wszystko wtedy zwiększa się ryzyko ułatwienia włamania.
Wejście, położenie kuchni w stosunku do niego i miejsce salonu, a tym samym tarasu z wyjściem na ogród, to najważniejsze kwestie do rozwiązania. Kuchnia powinna znaleźć się w miarę blisko wejścia i ewentualnie garażu, a jednocześnie w zimniejszej części domu. Salon i taras powinny być zwrócone w kierunku słońca. Kompromisowe rozwiązania prezentują trzy projekty domów w bardzo różnych stylach.
Dom parterowy typu bungalow
To tradycyjny dom o modnej od kilku dziesięcioleci bryle z niskim dachem skośnym. Budynki tego typu dobrze wyglądają, kiedy są rozłożyste. M157 Na południe taki jest i zaprojektowany został na planie prostokąta. W domach tego typu standardowo na południe jest zwrócony dłuższy bok, ale w tym wypadku ze względu, że południowa strona leży od strony wjazdu, na tę stronę są zwrócona jest krótsza ze ścian. W ten sposób strefa prywatna z salonem zwrócona została na stronę zachodnią na szerszym boku. Osiągnięty został pewien kompromis w zapewnieniu minimum intymności poprzez zwrócenie części dziennej w kierunku zachodnim, z którego w ciągu dnia można liczyć na sporą dawkę światła w zasadzie o każdej porze roku. Część tej strefy przylega do wiatrołapu od południa, ale nie można było tego uniknąć.
Oprócz tego na południową stronę skierowany jest również garaż. Za nim kolejno znajdują się kotłownia w środkowej części i kolejno dwie sypialnie z oknami na wschód i północ, co w przypadku obu tych pomieszczeń nie przeszkadza. Dodatkowo są zlokalizowane w najdalej od ulicy położonej części domu, a ciszę zapewniają im także położone bliżej kotłownia i garaż. Z kotłowni jest boczne wyjście na ogród, co w połączeniu z przejściem do garażu pozwala na ulokowanie tutaj magazynu na sprzęt ogrodowy.
Kompromisowo została zaplanowana kuchnia, która znalazła się za salonem z jadalnią w środkowej części domu wychodzącej na zachód. Nie jest to idealne, ale w ten sposób jest stąd w miarę blisko do wejścia, a jednocześnie bliżej tej standardowej dla tego pomieszczenia północnej części domu. Od północy ulokowano tu łazienkę i jeszcze jedną dużą sypialnię.
Dom tradycyjny z poddaszem użytkowym
Klasyczną bryłę tego domu urozmaica uskok jednej z połaci dachu oraz nowoczesne formy okien. W projekcie M210e Jasna przestrzeń – wariant V postawiono na duże przeszklenia od zachodniej części, które doświetlają wnętrze, a jednocześnie nie znajdują się na widoku. Frontowa, południowa elewacja została uporządkowana podobnie jak w projekcie opisanym powyżej, czyli znajduje się tu węższa część strefy dziennej, wejście oraz garaż. Otwarcie na zachód i układ od południa to jedyne podobieństwa.
Zdecydowano się tutaj na ciekawe rozwiązanie – duży salon z jadalnią rozpięty jest na całej zachodniej ścianie domu. Zajmuje ją w całości od zewnątrz też taras, którego przedłużenia sięgają na północną i południową stronę. Niemal cała zachodnia, ściana szczytowa jest przeszklona, a od tej strony nie ma także części poddasza, więc cała dzienna część domu to wysokie aż po skosy dachu i jasne wnętrze. Ta duża dawka zachodnich promieni słonecznych wpada też do otwartej kuchni, holu i korytarza na parterze oraz na antresolę i korytarz na poddaszu. Dzięki temu powstało na antresoli dodatkowe pomieszczenie wypoczynkowe z dobrym doświetleniem, w którym można się czuć jak w salonie na dole. Poddasze za antresolą to strefa nocna z sypialniami – dużą i dwoma mniejszymi, pralnią i łazienką.
Na parterze znalazło się miejsce dla kolejnej sypialni, toalety, łazienki i dużego pomieszczenia technicznego (kotłownia) z wyjściem na ogród i przejściem do garażu – można zrobić składzik na sprzęt ogrodowy.
Dom parterowy w designerskim stylu
To bardzo nowoczesny wielobryłowy budynek urozmaicony i optycznie powiększony modnymi ramami z żelbetu. Te elementy zwiększają estetykę domu, ale też są funkcjonalne, bo pod nimi znalazła się m.in. pergola tarasu i strefa wejścia przy garażu. M183f Bajeczny widok – wariant VI również jak poprzednie dwa opisane projekty jest otwarty na stronę zachodnią, ale mały taras znajduje się również na północnej, ogrodowej elewacji i należy do dużej sypialni. Niewątpliwie to zaciszny zakątek na poranną kawę z odrobiną wschodniego słońca, które zajrzy tu latem. Po północnej stronie obok tej dużej sypialni są jeszcze dwie mniejsze i łazienka.
Część dzienna z dużym tarasem zajmuje południowo-zachodni narożnik domu. Duże przeszklenia tej częściowo wyeksponowanej na południe, czyli od strony wjazdu ukrywają filary i wieniec żelbetowej ramy z zamocowaną pergolą.
Kompromisowo ulokowano kuchnię zaraz przy wejściu, ale niestety od południa, za to obok jadalni i salonu. Część techniczna domu z garażem i kotłownią rozciągnięta jest wzdłuż wschodniej części domu. I tutaj z kotłowni jest wyjście na ogród i połączenie z garażem, co pozwala składować tu narzędzia do pielęgnacji ogrodu.
Autor: Projekty Murator
AP201