Domy na bardzo wąską działkę – 5 projektów, które zmieszczą się na szerokości mniejszej niż 16 m

2024-12-18 7:45

Wąska działka to nie jest ideał, ale do jej atutów może należeć niższa cena. Może mieć nawet dużo metrów długości, ale poprzez swoją szerokość utrudnia zabudowę. Jeśli jest jednocześnie i wąska i niezbyt długa, to rzeczywiście nie jest łatwo znaleźć odpowiedni projekt. Te 5 projektów spełniają wymiarowe wymogi na bardzo wąskie parcele.

Spis treści

  1. Wąska działka – jakie zmiany
  2. Dom parterowy – długi i wąski idealnie rozplanowany
  3. Parterowy dom-stodoła – moda na wąskiej działce
  4. Dom piętrowy z czterospadowym dachem - mały a duży
  5. Domy z poddaszem użytkowym – dwa popularne typy

Problemem bardzo wąskiej działki są minimalne odległości ścian budynku od jej granic. Mała szerokość nie pozwala wbudować tu każdego domu i postawić jego zewnętrznej ściany w dowolnej odległości. To regulują przepisy zawarte w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na szczęście po ostatnich zmianach wprowadzonych od 1 sierpnia 2024 r. nowym rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii przepisy są bardziej łaskawe dla inwestorów.

Wąska działka – jakie zmiany

Odległości ścian budynku od granic działki to jeden z najczęstszych problemów interpretacyjnych występujących w trakcie procesu projektowania i zatwierdzania planów budowy w urzędach. Zmienione zapisy Rozdziału I. Usytuowanie budynku doprecyzowują pojęcia usytuowania i odległości ścian budynku od granicy działki. Pozwalają na jednoznaczną interpretację minimalnej odległości w przypadku nieregularności kształtów domu, granicy działki lub usytuowania budynku na działce. W przypadku skosów, uskoków każda z fragmentów jest uważany za odrębną część. Dla tych z oknem lub drzwiami odległość od granicy wynosi 4 m, ale w przypadku ich braku granica może być w odległości 3 m.

Architekci mogą więc w pewnych przypadkach opierając się na tych przepisach zrezygnować poprzez uskok lub załamanie wyodrębnić części bez okien i przybliżyć je do granic działki, a fragmenty z drzwiami lub przeszkleniami odsunąć w głąb.

Dom parterowy – długi i wąski idealnie rozplanowany

To dom o oszczędnej, prostej, klasycznej bryle urozmaiconej elementami z jasnego drewna. W projekcie GL1403 Olimp II długość domu jest dwukrotnie większa od szerokości. Okna na obu dłuższych bokach, brak uskoków i załamań pozwala na umieszczenie go na działce o minimalnej szerokości 16 m. Panuje tu idealny ład przestrzenny i rozgraniczenie funkcji w różnych częściach domu. Od strony podcieniowego wejścia jest tu spory przedsionek, za którym leży od razu część dzienna z salonem, jadalnią i otwartą kuchnią. Do tej części od frontu przylega również taras. W głąb wybiega długi korytarz, po którego jednej stronie leżą sypialnie a po przeciwnej pomieszczenia sanitarne i gospodarcze. Są tu trzy sypialnie, łazienka, toaleta, pralnia i nawet duża spiżarnia. To sporo jak na tak niewielki dom.

Murator Remontuje #2: Drewniana choinka DIY
Materiał sponsorowany

Parterowy dom-stodoła – moda na wąskiej działce

DCB144 Alaska podobnie jak poprzedni projekt jest bardzo wąski i długi. Wydłuża go dodatkowo wyciągnięcie krawędzi dachu poza jedną ze ścian szczytowych, gdzie umieszczony został taras. Generalnie rozkład funkcjonalny pomieszczeń jest bardzo podobny do domu Olimp II. Tutaj też zastosowany został podział funkcji na różne części domu z częścią dzienną na przedzie i sypialniami z tyłu domu (są aż cztery sypialnie) oraz częścią sanitarno-gospodarczą oddzieloną korytarzem. To co go wyróżnia to umieszczenie kuchni obok salonu z przodu domu, a wejścia w środkowej części ściany bocznej. Część dzienna jest otwarta po sam dach a doświetla ją ogromne przeszklenie w ścianie szczytowej.

Dom piętrowy z czterospadowym dachem - mały a duży

Ten nieduży, bardzo wąski dom można wybudować na działce o szerokości zaledwie 15,1 m. M226 Sprytny zbudowany na planie prostokąta zyskuje przestrzeń wewnątrz dzięki pełnemu użytkowemu piętru. To pozwala rozdzielić funkcje pomiędzy kondygnacje. Na parterze duża otwarta przestrzeń salonu, jadalni i otwartej oddzielonej półwyspem kuchni przesunięta jest na stronę ogrodową, gdzie jest jeszcze duży narożny taras. Za drzwiami wejściowymi od frontu jest duży przedsionek z miejscem na przechowanie ubrań i butów. Z niego prowadzi przejście do dużego pomieszczenia technicznego, które jest pralnią i kotłownią. Na parterze jest też mała łazienka. Piętro zarezerwowane jest dla czterech sypialni i dużej łazienki. Dwie z sypialni mają dostęp do dużych narożnych balkonów. Naprawdę sporo się tu mieści jak na dom o tak niewielkich gabarytach.

Murator Google News
Autor:

Domy z poddaszem użytkowym – dwa popularne typy

Poddasze użytkowe to najpopularniejsze z rozwiązań architektonicznych stosowanych współcześnie w budownictwie jednorodzinnym. Co prawda skosy zabierają nieco z pełnowartościowej powierzchni, ale domy mają mniejsze gabaryty i są oszczędniejsze w budowie.

A112+AR2 Rezolutny 2 jest najwęższy w zestawieniu wąskich domów. Mieści się nadziałce o szerokości nieco ponad 14 m szerokości. Zyskuje dużo powierzchni wewnątrz dzięki podwyższeniu ścianek kolankowych. To powala umieścić na poddaszu dwie sypialnie, dużą przestrzeń wspólną do wypoczynku lub pracy, pralnię i łazienkę. Większą część parteru zajmuje strefa dzienna kuchni, jadalni i salonu połączonych szerokimi przeszklonymi drzwiami z tarasem. Na dolnej kondygnacji jest dodatkowa sypialnia oraz łazienka. Budynek jet przeznaczony do usytuowania szczytowo względem ulicy. Szczytową ścianę frontową zajmuje szeroka strefa wejściowa. Symetrycznie do niej po przeciwnej, ogrodowej stronie znajduje się wspomniany taras.

M235 Stosowny ma nietypową formę, w której ściany szczytowe mają większą szerokość od ścian bocznych. W dodatku jedna z nich jest pozbawiona okien. Dzięki tej formie umożliwia dostawienie obok bliźniaka lub nadaje się pod zabudowę szeregową. Jako jedyny w swojej bryle mieści nawet garaż, ale przez to na parterze jest tylko miejsce na salon, jadalnię i kuchnię oraz oczywiście przedsionek i łazienkę. Z salonu od strony ogrodu wyprowadzają drzwi na duży narożny taras. Na piętrze są cztery sypialni i łazienka. Ze wszystkich sypialni można wyjść na dwa balkony od frontu i ogrodu.

Murowane starcie
Ścieki - szambo czy oczyszczalnik. MUROWANE STARCIE

Domy z wjazdem od południa

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie