Odpływ do brodzika w posadzce. Odpływ liniowy czy punktowy? Który wybrać, jak zamontować?

2018-12-10 11:33

Jeśli zrezygnujemy z brodzika, prysznic musimy doskonale zaizolować i wyposażyć w wydajny odpływ: liniowy albo punktowy.

kabina bez brodzika
Autor: Mariusz Bykowski Rezygnacja z brodzika daje większą wygodę i swobodę w zaaranżowaniu przestrzeni w łazience

Większość odpływów do kabin bez brodzika to odpływy liniowe albo odpływy punktowe przeznaczone do zabudowy w podłodze. Jeśli jednak chcemy mieć pod stopami gładką posadzkę, znajdziemy także modele do wbudowania w płaszczyznę pionową. Nadają się one do kabin prysznicowych, w których co najmniej jedną ze ścian jest ściana łazienki.

Odpływ punktowy

Odpływ punktowy składa się z korpusu z elementem odpływowym zakrytego rusztem (kratką). Wewnątrz znajdują się osadnik zanieczyszczeń oraz zamknięcie syfonowe. Standardowe zamknięcia mają 50 mm, ale są też odpływy z zamknięciem od 30 mm.

Niektóre wpusty prysznicowe mają także:

  • nasadki - elementy dystansowe, umożliwiające dopasowanie poziomów: odpływu oraz posadzki w łazience;
  • ramy nośne – elementy montażowe (związane konstrukcyjnie z posadzką), na których opiera się ruszt;
  • kołnierze (górny i dolny) do uszczelniania połączenia wpustu z warstwą konstrukcyjną podłogi (dolny) oraz izolacją przeciwwilgociową ułożoną w warstwie jastrychu (górny).

Kratki wpustów prysznicowych są robione z żeliwa, stali nierdzewnej (polerowanej, szlifowanej, satynowanej lub pokrytej warstwą farby antykorozyjnej) albo tworzywa sztucznego. Są przeważnie kwadratowe rzadziej okrągłe, a otwory w nich – wbrew nazwie - nie zawsze mają postać kratki. Odpływ punktowy umieszcza się zazwyczaj w centralnym punkcie podłogi w kabinie prysznicowej. Podłoga powinna być ułożona z równomiernym spadkiem w jego kierunku, czyli na tak zwaną kopertę. Miejsce montażu odpływu może mieć wpływ na wzór i sposób ułożenia posadzki.

Odpływ liniowy

Odpływ liniowy ma podobne elementy jak odpływ punktowy – korpus (nazywany korytkiem ze względu na podłużny kształt), osadnik i syfon. Korytka mają od 40 do 120 cm długości, 4-8 cm szerokości i wysokość 1,5-3 cm. Niektóre można przycinać na dowolną długość albo wydłużać za pomocą dodatkowych elementów. Wewnętrzna powierzchnia korytek ma ukształtowany spadek w kierunku odpływu.

Syfony odpływów liniowych mają wysokość od 65 do 160 mm.

Od góry korytka są przykryte rusztem (kratką). Większość dostępnych w sprzedaży rusztów jest ze stali nierdzewnej, polerowanej lub satynowanej. Tak jak w przypadku odpływów punktowych ruszt może mieć otwory albo pokrywę z ramką do wypełnienia płytką terakoty lub inną okładziną podłogową. Odpływ liniowy prosty można montować w dowolnym miejscu podłogi w kabinie prysznicowej, ale zwykle umieszcza się go przy ścianie lub na granicy między kabiną prysznicową a łazienką.

Odpływ liniowy w łazience

Jak zamontować odpływ do brodzika w podłodze

Na zabudowanie w warstwach podłogi pod prysznicem odpływu liniowego lub odpływu punktowego powinniśmy się zdecydować przed zrobieniem w łazience wylewki. Jeśli pomieszczenie nie jest nowo budowane, lecz remontowane, istniejącą podłogę i wylewkę trzeba rozkuć. Pod płaszczyzną prysznica muszą się bowiem zmieścić elementy o łącznej grubości 12-15 cm (rura kanalizacyjna, syfon, izolacja, wylewka, posadzka).

Do izolowania używa się folii w płynie oraz mat i taśm uszczelniających, którymi zabezpiecza się narożniki.

Podejście kanalizacyjne najwygodniej jest poprowadzić w podłodze na gruncie przed ułożeniem płyty podłogi. Wszystkie niezbędne elementy zmieszczą się w warstwach ocieplenia i betonu. W podłogach układanych na stropach między kondygnacjami nie ma zwykle dostatecznie dużo miejsca, więc trzeba wykuć bruzdę na syfon i podejście kanalizacyjne (warto to skonsultować z konstruktorem), a kiedy i to nie wystarczy, jego fragment poprowadzić pod stropem w pomieszczeniu poniżej i osłonić na przykład zabudową lub sufitem podwieszanym z płyt gipsowo-kartonowych.

Rura kanalizacyjna musi być prowadzona z dwuprocentowym spadkiem od odpływu brodzika do pionu lub przewodu odpływowego.

Po wykonaniu podłączenia na stropie układa się warstwę ocieplenia ze styropianu (takiego jak na podłogę) o grubości co najmniej 3 cm, potem folię PCW, a na niej wylewkę. Podłoga pod kabiną prysznicową powinna zostać wykończona materiałem odpornym na wodę i możliwie nie śliskim.

odpływ w podłodze
Autor: Mariusz Bykowski Prowadzona ze spadkiem rura kanalizacyjna, syfon oraz warstwy izolacji muszą się zmieścić pod płaszczyzną prysznica
podłoga pod prysznicem
Autor: Mariusz Bykowski
ruszt odpływu
Autor: Radosław Wojnar, projekt: Izabela Rydygier Ruszt odpływu liniowego w formie pokrywy z ramką do wypełnienia płytką terakoty po zamontowaniu doskonale wpisuje się w płaszczyznę podłogi

Jak zamontować odpływ do brodzika w ścianie

Odpływ ścienny można zamontować w ścianie murowanej albo szkieletowej. W zależności od tego, jaki model się wybierze, podejście o średnicy 50 mm można doprowadzić z przodu albo z boku, z prawej lub z lewej strony. Musi być ułożony z wymaganym spadkiem. Wysokość zabudowy wynosi jednak nie więcej niż 11 cm.

Zobacz także:

Jest mniejsza niż w przypadku odpływów podłogowych, więc rozwiązanie łatwiej zastosować także w łazienkach nad kondygnacją mieszkalną oraz przy okazji modernizacji istniejących instalacji. Po zabudowaniu na ścianie mamy jedynie niewielką prostokątną płytkę ze stali nierdzewnej w różnym wykończeniu. Na styku krawędzi płytki z podłogą natrysku powstaje szczelina, którą do odpływu dostaje się woda. Za płytką znajdują się dające się łatwo wyjąć sitko na nieczystości oraz rura odpływowa.

podwyższona podłoga
Autor: Kalbar Jeśli wszystkie niezbędne elementy odpływu podłogowego nie mieszczą się w stropie pod podłogą łazienki, kabinę można ustawić na specjalnie wykonanym podwyższeniu
odpływ ścienny
Autor: Geberit Podejście do odpływu ściennego zajmuje nieco mniej miejsca niż do odpływu w podłodze, ale też potrzeba na nie mniej więcej 10 cm pod poziomem posadzki
Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?
Pozostałe podkategorie