Podniesienie ścianki kolankowej, czyli skutki podwyższenia dachu
Podniesienie ścianki kolankowej to dobre rozwiązanie, jeśli pod skosami poddasza jest zbyt mało miejsca, żeby stworzyć wygodną przestrzeń do mieszkania. Dzięki podwyższeniu dachu poddasze zyska znacznie na funkcjonalności, ale zmieni się bryła domu. Zobacz film o konsekwencjach podnoszenia ścianki kolankowej - odcinek serialu Muratora "Stan surowy bez błędów".
Co to jest ścianka kolankowa?
Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana konstrukcyjna nad stropem pełnej kondygnacji. Na niej opiera się ciężar więźby dachowej i samego pokrycia. W chwili adaptacji poddasza dojdzie do tego jeszcze ciężar materiałów termoizolacyjnych i okładzin wykończeniowych. Jej podwyższenie to poważna ingerencja w konstrukcję budynku, dlatego projekt musi być przygotowany przez uprawnionego inżyniera konstruktora.
Czy podniesienie ścianki kolankowej jest skomplikowane?
Podniesienie ścianki kolankowej jest trudne technicznie, ponieważ wymaga ingerencji w strop czy wieniec stropowy oraz przeróbki podparcia więźby dachowej. Słupy, które łączą wieniec ścianki kolankowej z wieńcem stropu, muszą zostać podwyższone. Podmurowanie ścianki wymaga zwykle rozebrania więźby i dachu, choć zdarza się, że istniejące pokrycie podnosi się do góry i stabilnie podpiera na czas prac murarskich. Jest to zabieg niebezpieczny, wymagający dużych umiejętności technicznych i precyzji. Podwyższenie ścianki kolankowej zmienia też wysokość ścian szczytowych, które trzeba podmurować.
Jakie są skutki podniesienia ścianki kolankowej?
Sprawdzić trzeba, jaka jest maksymalna wysokość budynku podana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wartości tej nie można przekraczać. Dzięki podniesieniu ścianki kolankowej można zyskać lepszy komfort korzystania z pomieszczeń na poddaszu. Optymalną wysokością ścianki jest 0,9-1,1 m. Wówczas swobodnie będziesz poruszać się na poddaszu, zyskasz dobry dostęp do mebli i sprzętów ustawionych pod skosami. Możesz łatwo otwierać okna połaciowe. O ile podniesienie ścianki kolankowej poprawia walory użytkowe poddasza, to na ogólny wygląd domu z zewnątrz przeważnie ma mniej korzystny wpływ. Taka ingerencja może znacząco zaburzyć harmonię architektury, a niejednokrotnie oszpecić dom. Podwyższenie poddasza jest dobrym rozwiązaniem w budynkach niskich i rozłożystych, o dużym kącie nachylenia dachu. W budynkach wąskich, wysokich, z łagodnym spadkiem dachu to rozwiązanie nie jest zalecane. Pamiętaj także, że przy zmianie wielkości pomieszczeń zwiększa się zapotrzebowanie na moc cieplną. Należy zatem sprawdzić, czy po zmianie kubatury pomieszczeń moc grzejników i kotła nie będą za małe.