Miarodajny - najlepszy projekt domu z kolekcji Muratora! 6 powodów, dla których pokochali go inwestorzy z całej Polski

2022-07-15 13:48
C333 - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333 - Miarodajny, arch. Przemysław Biryło

Miarodajny jest niedużym, ale maksymalnie funkcjonalnym domem. To m.in. te zalety zdecydowały o tym, że był on najchętniej wybierany przez inwestorów. Co jeszcze wpłynęło na fakt, że Miarodajny stał się gwiazdą w Kolekcji projektów Muratora?

1. Dom tani w budowie

Nie da się ukryć, że koszt budowy domu to w większości przypadków najważniejsze kryterium przy wyborze projektu. Szacunkowo, na budowę Miarodajnego w stanie surowym zamkniętym wydamy zaledwie 151 000 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kwota wyliczona na podstawie uśrednionych cen materiałów i robocizny z całej Polski. W poszczególnych rejonach kraju koszty budowy tego samego domu mogą się znacząco różnić od siebie. Duży wpływ ma także wybór materiałów oraz systemu, w jakim zdecydujemy się budować.

Czytaj: Jak budować dom systemem gospodarczym

Miarodajny to dom zaprojektowany tak, aby był tani w budowie i eksploatacji. Prosta bryła, oparta na planie prostokąta, jest najłatwiejsza do ogrzania. Próżno tu szukać takich urozmaiceń, jak balkony czy lukarny. Wykonanie płyty balkonowej jest drogie i pogarsza parametry cieplne domu. Lukarny z kolei, podwyższają koszt wykonania i pokrycia dachu. Miarodajny jest przykryty najprostszym, dwuspadowym dachem.

Istnieje realna szansa, że na dom wykończony i urządzony pod klucz wydamy mniej niż 260 000 zł. Dlatego jeśli dysponujemy kawałkiem własnej ziemi (lub uda nam się ją tanio kupić) to Miarodajny jest świetną alternatywą dla mieszkania w bloku.

GALERIA: zobacz projekty gotowe z rodziny Miarodajny

2. Dom prosty w budowie

Z uwagi na najprostsze rozwiązania, jakie zastosowano w Miarodajnym, możemy pokusić się o wykonanie wielu prac samodzielnie. Jeśli tylko nasza sytuacja pozwala na to, aby spędzić trochę czasu na budowie, zaoszczędzimy kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na robociźnie.

C333_Miarodajny_male

3. Pasuje na (prawie) każdą działkę

Doświadczenia inwestorów pozwalają stwierdzić, że Miarodajny nie ma problemu ze spełnieniem większości warunków zabudowy, wydawanych dla działek. Niewielka powierzchnia, prosty kształt, dwie kondygnacje (w tym poddasze użytkowe) i dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40 stopni to cechy, które są odrzucane tylko przez wyjątkowo restrykcyjne warunki zabudowy.

Dla tych, którym gmina narzuci wymóg dachu czterospadowego, powstała rodzina projektów C444 - Czterolistna koniczyna. Są to domy o takim samym układzie funkcjonalnym jak Miarodajny, różniące się jedynie konstrukcją dachu.

Warto wiedzieć

Na Facebooku powstała specjalna grupa dla wszystkich fanów Miarodajnego. Umożliwia wygodną wymianę bezcennych doświadczeń pomiędzy osobami, które już go zbudowały, budują, lub dopiero planują zbudować. Masz pytania? Chcesz się podzielić swoją historią z budowy? Zapraszamy do dołączenia!

Projekt Miarodajny na Facebooku >>

LP Pomieszczenia netto użytkowa
1 przedsionek   3,0 m²
2 korytarz   0,9 m²
3 łazienka   5,1 m²
4 sypialnia   12,2 m²
5 pokój dzienny   31,5 m²
6 kuchnia   7,0 m²
7 garderoba   3,8 m²
  Razem   63,5 m²
8 kotłownia   7,9 m²
9 taras 16,4 m²  

4. Zarówno dla młodych...

Miarodajny to dom o niedużej powierzchni użytkowej. W podstawowym wariancie ma ona zaledwie 63,5 m2, czyli tyle co mieszkanie w bloku. Różnica polega na tym, że w bloku, na takiej powierzchni mielibyśmy zapewne trzy pokoje. W tym projekcie przewidziane są tylko dwa, ale nie należy tego traktować jako wadę. Duży salon i kameralna sypialnia w zupełności spełnią potrzeby singla lub młodych małżeństw.

Dwa pokoje to jednak za mało, gdy zaczniemy myśleć o powiększeniu rodziny. Miarodajny jest na to gotowy i w razie potrzeby możliwa jest adaptacja poddasza, na której zyskamy dodatkowe 45,5 m2. Na takiej przestrzeni da się zaplanować np. dwie lub trzy sypialnie, łazienkę i schowek. Łącznie, podstawowy wariant Miarodajnego może mieć 109 m2 powierzchni użytkowej, które pozwolą na wygodne życie nawet rodzinie 2+3.

Możliwość późniejszej adaptacji poddasza jest dla wielu inwestorów jednym z głównych powodów, dla których wybrali ten, a nie inny projekt. Taki układ wnętrz pozwala się szybciej wprowadzić, a góra może być wykończona dopiero wtedy, gdy będzie taka potrzeba. Częstym problemem w trakcie budowy domu jest przekraczanie zaplanowanego budżetu. Miarodajny pozwala odłożyć wykończenie poddasza na później, jeśli zorientujemy się, że kończą nam się fundusze.

5. ...jak i dla tych starszych

Miarodajny to dom idealny nie tylko dla młodych ludzi, dopiero zakładających rodzinę, ale też dla osób, które chcą na stare lata wynieść się z miasta i zamieszkać we własnym domu. Nieduża powierzchnia sprawia, że sprzątanie i utrzymanie Miarodajnego nie będzie wielkim problemem. Większość czasu będzie można poświęcić na swoje pasje czy relaks w ogrodzie i na tarasie. Mniejsze warianty Miarodajnego (np. Miarodajny - wariant IX o powierzchni użytkowej zaledwie 42 m2) z powodzeniem spełnią swoją rolę jako domki letniskowe. Trzeba jednak pamiętać, że obiekty o powierzchni zabudowy większej niż 35 m2 wymagają pozwolenia na budowę.

Galeria zdjęć: zbudowany dom Miarodajny

6. Z funkcjonalnym wnętrzem

Wnętrze Miarodajnego jest niewielkie, ale dobrze przemyślane. Znajdziemy tam przestronny, dobrze oświetlony salon połączony z jadalnią, kuchnię z widokiem na strefę wejściową, zaciszną sypialnię, widną łazienkę, w której zmieści się zarówno wanna, jak i prysznic, a także sporej wielkości kotłownię i niewielką garderobę. Z tej ostatniej można zrezygnować na rzecz klatki schodowej prowadzącej na poddasze. Kuchnię można otworzyć na salon i tym samym zyskać praktyczną wyspę kuchenną.

Od strony ogrodu przewidziano duży taras, na którym można rozkoszować się widokami oraz kawą na świeżym powietrzu. Fani dużych przeszkleń mogą bez problemu zamienić wszystkie okna w sypialni i salonie na okna tarasowe. Wtedy warto również przedłużyć taras, aby można było wyjść na niego z każdego miejsca.

Miarodajny umożliwia wiele zmian, dzięki którym dostosujemy go idealnie do swoich potrzeb. Wszelkie modyfikacje przeprowadzane są przez lokalnego architekta na etapie adaptacji projektu. O zakresie możliwych zmian przeczytamy na stronie projektu w zakładce "Zmiany".

Autor projektu domu
architekt Przemysław Biryło
arch. Przemysław Biryło - autor rodziny projektów Miarodajny

Poszukuję optymalnego rozwiązania dla domu prostego, uniwersalnego, funkcjonalnego i ekonomicznie dostępnego. Przez lata moje projekty ewoluowały w tym kierunku. Przy projektowaniu uwzględniałem uwagi inwestorów i nabyte doświadczenie. Miarodajny C333 jest owocem tej ewolucji. Wielowariantowym – tak aby mógł spełnić oczekiwania różnych inwestorów i sprostać konkretnym lokalizacjom.

Miarodajny jest prosty. Prostopadłościan przekryty dwuspadowym dachem. Kształt sprawdzony przez pokolenia, idealny dla naszego klimatu. Forma, która nigdy się nie zestarzeje i zawsze będzie na czasie. Jego walory estetyczne zawarte są w umiarze i proporcjach.

Funkcja domu sprzyja życiu rodzinnemu. Pomieszczenia dzienne są otwarte – korytarze są ograniczone do minimum. Każdy wariant projektu ma przewidzianą możliwość rozszerzenia funkcji i zaadaptowania poddasza. Tradycyjna konstrukcja i technologia budowy ogranicza koszty realizacji. Pozwala wybudować dom także sposobem gospodarczym.

Do rodziny Miarodajnych dołączyły ostatnio siostrzane projekty: Czterolistna koniczyna C444 i jej warianty – są one bliźniaczo podobne, różnią się czterospadowym dachem.

Warto wiedzieć

Miarodajny doczekał się aż czternastu różnych wariantów, dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie. Już niebawem do sprzedaży trafią kolejne ciekawe propozycje - śledźcie stronę z nowościami w Kolekcji projektów Muratora >>

Poznaj całą rodzinę projektów Miarodajny!

C333a  Miarodajny - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333a Miarodajny - wariant I, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333a - wariant I - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 83,2 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 18,5 x 20,8 m
Stan surowy zamknięty: 206 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o większej powierzchni z dwoma sypialniami
C333b Miarodajny - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333b Miarodajny - wariant II, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333b - wariant II - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 96,4 m2
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 19,4 x 21,4 m
Stan surowy zamknięty: 248 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o większej powierzchni z trzema sypialniami
C333c Miarodajny - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333c Miarodajny - wariant III, arch. Przemysła Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333c - wariant III - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 83,5 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 21,3 x 21,4 m
Stan surowy zamknięty: 265 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o większej powierzchni z dwoma sypialniami i dwustanowiskowym garażem
C333d Miarodajny - wariant IV
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333d Miarodajny - wariant IV, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333d - wariant IV - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 86,0 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,1 x 18,7 m
Stan surowy zamknięty: 199 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o większej powierzchni z dwoma sypialniami
C333e Miarodajny - wariant V
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333e Miarodajny - wariant V, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333e - wariant V - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 63,1 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 19,3 x 17,9 m
Stan surowy zamknięty: 175 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o podobnej powierzchni i takim samym programie funkcjonalnym z jednostanowiskowym garażem
C333f Miarodajny - wariant VI
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333f Miarodajny - wariant VI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333f - wariant VI - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 48,9 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 16,3 x 16,8 m
Stan surowy zamknięty: 122 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o mniejszej powierzchni
Miarodajny - wariant VII
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333g Miarodajny - wariant VII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333g - wariant VII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 67,2 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 17,5 x 18,1 m
Stan surowy zamknięty: 166 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o nieco większej powierzchni z dwoma sypialniami
C333h Miarodajny - wariant VIII
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333h Miarodajny - wariant VIII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333h - wariant VIII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 61,0 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 17,0 x 21,4 m
Stan surowy zamknięty: 213 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o podobnej powierzchni i układzie funkcjonalnym z garażem jednostanowiskowym
C333i Miarodajny - wariant IX
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333i Miarodajny - wariant IX, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333i - wariant IX - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 42,0 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 15,9 x 16,2 m
Stan surowy zamknięty: 107 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o mniejszej powierzchni możliwy do budowy na węższej działce
C333j Miarodajny - wariant X
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333j Miarodajny - wariant X, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333j - wariant X - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 86,6 m2
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 18,4 x 18,3 m
Stan surowy zamknięty: 192 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o większej powierzchni, z trzema sypialniami
C333k Miarodajny - wariant XI
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333k Miarodajny - wariant XI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333k - wariant XI - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 94,3 m2
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,3 x 18,3 m
Stan surowy zamknięty: 222 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o większej powierzchni i innym układzie funkcjonalnym, z trzema sypialniami i garażem jednostanowiskowym
C333m Miarodajny - wariant XII
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333m Miarodajny - wariant XII, arch. arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333m - wariant XII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 71,5 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,3 x 18,3 m
Stan surowy zamknięty: 199 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o większej powierzchni i innym układzie funkcjonalnym, z dwoma sypialniami i garażem jednostanowiskowym
C333n Miarodajny - wariant XIII
Autor: Projekty z kolekcji Muratora Projekt C333n Miarodajny - wariant XIII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333n - wariant XIII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 68,3 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 19,6 x 18,0 m
Stan surowy zamknięty: 185 000 zł
Garaż: TAK
Wariant o nieco większej powierzchni, z garażem jednostanowiskowym
C333o Miarodajny - wariant XIV
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333o Miarodajny - wariant XIV, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333o - wariant XIV - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 100,7 m2
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 19,6 x 19,6 m
Stan surowy zamknięty: 226 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o największej powierzchni użytkowej i oferujący aż cztery sypialnie
Murator C333u - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333u Miarodajny - wariant XV, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333p - wariant XV - sprawdź >>>
Powierzchnia użytkowa: 80,2 m2
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 18,50 x 18,50 m
Stan surowy zamknięty: 180 000 zł
Garaż: brak
Wariant projektu z możliwością wykorzystania dodatkowej powierzchni mieszkalnej na poddaszu (41,9 m2 pow. użytkowej).
Murator C333r - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333r Miarodajny - wariant XVI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333r - wariant XVI - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 85,8 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,70 x 19,70 m
Stan surowy zamknięty: 229 000 zł
Garaż: TAK
Wariant z jednostanowiskowym garażem i możliwością wykorzystania dodatkowej powierzchni mieszkalnej na poddaszu (58,5 m2 pow. użytkowej).
Murator C333t - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333t Miarodajny - wariant XVII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333t - wariant XVII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 86,4 m2
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 22,10 x 19,20 m
Stan surowy zamknięty: 284 000 zł
Garaż: TAK
Wariant z garażem dwustanowiskowym
Murator C333u - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333u Miarodajny - wariant XVIII, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333u - wariant XVIII - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 99,2 m2
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,30 x 20,10 m
Stan surowy zamknięty: 316 000 zł
Garaż: TAK
Wariant z garażem dwustanowiskowym i dużym tarasem
Murator C333w - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333w Miarodajny - wariant XIX, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333w - wariant XIX - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 100,7 m2
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 19,6 x 19,6 m
Stan surowy zamknięty: 284 000 zł
Garaż: Brak
Wariant o największej powierzchni użytkowej i oferujący aż cztery sypialnie
Murator C333y - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333y Miarodajny - wariant XX, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333y - wariant XX - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 50,5 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 19,00 x 16,80 m
Stan surowy zamknięty: 180 000 zł
Garaż: TAK
Wariant z ponad 40-metrową powierzchnią poddasza, którą w ramach adaptacji, można przeznaczyć na cele mieszkalne
Murator C333z - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333z Miarodajny - wariant XXI, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>
C333z - wariant XXI - sprawdź >>
Powierzchnia użytkowa: 49,8 m2
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 13,30 x 18,00 m
Stan surowy zamknięty: 117 000 zł
Garaż: brak
Wariant projektu domu o małej powierzchni dla osoby żyjącej w pojedynkę lub pary

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE