Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym i ile można dzięki temu zaoszczędzić?

2018-03-30 10:02
Beton komórkowy H+H
Autor: H+H

Inwestor staje często przed dylematem: czy budować dom samodzielnie systemem gospodarczym, czy też wynająć firmę, która zrealizuje całość “pod klucz”? Poznaj zalety i wady budowy domu systemem gospodarczym.

Budowa domu systemem gospodarczym

Budowa domu tzw. systemem gospodarczym to cykl inwestycyjny, w którym inwestor staje się sam dla siebie przedsiębiorcą budowlanym i sam organizuje budowę, zatrudniając jedynie wykwalifikowanych rzemieślników do poszczególnych prac. Sam może również aktywnie uczestniczyć w budowie przy wykonywaniu prac nie wymagających dużych kwalifikacji, jak również korzystać z pomocy członków rodziny; minimalizuje w ten sposób koszty robocizny.

Sprawdź też: jak uzyskać kredyt na budowę domu systemem gospodarczym >>>

Na budowę prowadzoną w systemie gospodarczym, inwestor sam kupuje materiały budowlane, a to z reguły oznacza oszczędności na kosztach ich zakupu. Trzeba jednak porównać oferty poszczególnych hurtowni. Czasem, gdy decydujemy się na kompleksowe zakupy w jednym miejscu, możemy dostać atrakcyjne rabaty. Innym razem, korzystniejsze będzie zaopatrywanie się w wielu różnych składach. Może też się okazać, że to jednak przedsiębiorcy budowlani będą otrzymywać najlepsze oferty i nie będziemy w stanie z nimi konkurować.

Sprawdź też: koszty budowy domu - kosztorysy >>>

Budowa systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić od 10 do nawet 20% kosztów, z czego zdecydowanie najwięcej można zyskać na robociźnie. Wbrew pozorom, wiele prac na budowie można wykonać samodzielnie.

Jedną z takich czynności jest na przykład murowanie ścian. Oczywiście nie możemy przystąpić do pracy z marszu, bez wcześniejszego przygotowania. Powinniśmy poświęcić trochę czasu na przestudiowanie podstawowych zasad murowania oraz instrukcji producentów. Warto wybrać też materiał, z którego łatwiej nam będzie budować, np. beton komórkowy. Bloczki z tego materiału są lekkie i duże, więc efekty naszej pracy będą widoczne bardzo szybko. Dzięki systemowi pióro-wpust, nie trzeba układać spoiny pionowej między bloczkami, bez obaw o szczelność i trwałość ściany.

Elementy z betonu komórkowego wyróżniają się bardzo wysoką dokładnością wymiarową, dlatego można je murować na cienką spoinę. Ponieważ zużywa się wtedy mniej materiału, jest to technika bardziej ekonomiczna od murowania tradycyjnego z zastosowaniem zaprawy zwykłej. Jest to również sposób szybszy - specjalna kielnia do zaprawy cienkowarstwowej pomaga uzyskać odpowiednią grubość spoiny bez większego wysiłku.

Bloczki z betonu komórkowego można dowolnie ciąć i kształtować nawet za pomocą piły ręcznej. Nie będziemy potrzebować zatem żadnych drogich narzędzi. Dają się także łatwo szlifować, dzięki czemu możliwe jest korygowanie drobnych błędów w trakcie murowania. Te wszystkie zalety sprawiają, że beton komórkowy może być polecony osobom, które nie mają wysokich kwalifikacji murarskich, a chcą samodzielnie budować swój wymarzony dom.

Zobacz też:

Efektywna budowa domu w systemie Ytong
Nadproża z betonu komórkowego
Autor: H+H Nadproża z betonu komórkowego znacznie ułatwią pracę niedoświadczonym osobom

Oszacuj własne możliwości

Niestety z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że nie damy rady własnoręcznie postawić domu od fundamentu, aż po wykończenie. Pewne prace wymagają zarówno dużej wiedzy teoretycznej, jak i praktyki. Są także takie prace budowlane, których samodzielne wykonywanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Trzeba też pamiętać, że nawet jeśli budujemy sami, nad wszystkim musi czuwać uprawniony kierownik budowy, który będzie odbierał poszczególne etapy prac.

Budowę systemem gospodarczym musimy poprzedzić rzetelną analizą naszych możliwości. Nie warto przeceniać swych sił jako wykonawcy. System gospodarczy pozwala wprawdzie na dostosowanie tempa budowy do możliwości finansowych inwestora, lecz z drugiej strony - im dłuższy czas realizacji, tym wyższe koszty. W trakcie budowy płacimy podwójnie, za nowy dom oraz za dotychczas zajmowane lokum. Musimy ocenić, ile rzeczywiście czasu będzie można poświęcić budowie i jakie są realne perspektywy jej finansowania, biorąc pod uwagę wykończenie i wyposażenie domu, oraz zagospodarowanie działki.

Zanim podejmiemy decyzję o samodzielnej pracy, powinniśmy sprawdzić: koszty potrzebnych materiałów i narzędzi, koszty usług w danej specjalności, liczbę firm je oferujących itd. Niewykluczone, że po takiej kontroli dojdziemy do wniosku, że lepiej zarobić dodatkowe pieniądze w swoim zawodzie, aby móc zatrudnić profesjonalistę.

WIDEO: Bobiczek z Forum Muratora zbudował dom systemem gospodarczym

Bobiczek z Forum Muratora zbudował dom systemem gospodarczym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE