Zwrot podatku VAT za materiały budowlane. Podpowiadamy, jak odzyskać VAT
Gdy budujemy dom, możemy odzyskać około 12% ceny brutto niektórych materiałów budowlanych. Zobacz, czy przysługuje ci prawo do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane i co możesz zrobić, by go odzyskać. Naprawdę warto, bo do twojego portfela może wrócić całkiem spora kwota.
Uzyskanie zwrotu VAT za materiały budowlane umożliwia nam ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Ustawa jest skierowana do osób fizycznych, które zakupiły materiały budowlane w związku z budową i remontem budynku (nie mogą to być jednak inwestycje wykonywane w ramach działalności gospodarczej - przedsiębiorców obowiązuje inny mechanizm rozliczenia VAT niż osoby prywatne).
O zwrot podatku VAT może wystąpić każdy bez względu na to, czy płaci jakiś podatek. Warunkiem jest ponoszenie wydatków wymienionych w ustawie na budowę lub remont budynku w Polsce. Zwrotu VAT nie mogą domagać się osoby, które budują lokal za granicą. Zastrzeżenie to nie dotyczy jednak remontu budynku/lokalu położonego za granicą.
Jakie zakupy są podstawą zwrotu VAT?
System zwrotu VAT dotyczy materiałów budowlanych, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane 7-procentową stawką podatku od towarów i usług, a od 1 maja 2004 r. – 22-procentową. Obejmuje wyłącznie wydatki ponoszone w związku z:
- budową budynku mieszkalnego;
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne;
- przebudową budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne;
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Bez znaczenia jest, czy zapłaciliśmy całą cenę za nabyte towary czy zakupy zostały rozłożone na raty. Warte uwagi jest także to, że możemy wystąpić o zwrot podatku VAT nawet przy bardzo niewielkich zakupach. Nie został przewidziany żaden dolny limit wydatków. Ustalono jedynie dwa górne limity zwrotu: dla prac remontowych i budowlanych.
Za jakie materiały budowlane otrzymamy zwrot podatku VAT?
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowy wykaz zamieszczony w obwieszczeniu ministra infrastruktury z 08.09.2010 r.
W wykazie znajdują się między innymi wyroby z drewna (listwy, klepka, parkiety, okna, drzwi), tapety papierowe, wyroby ze sztucznego tworzywa, szkło budowlane, wyroby ceramiczne (cegły, płytki, sanitariaty), cement, wapno, gips i wyroby z tych materiałów, wyroby metalowe, grzejniki, kotły, kuchenki domowe, przewody elektryczne, panele podłogowe i wiele innych.
W wykazie nie znajdziemy farb ani mebli robionych na zamówienie.
Komu przysługuje prawo do zwrotu VAT
Prawo do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane przysluguje pod warunkiem, że osoba fizyczna ma:
- prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- w przypadku remontu – tytuł prawny do budynku;
- prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej;
- gdy przed złożeniem wniosku zbyła nieruchomość.
Co trzeba wiedzieć o fakturach
- brak symboli PKWiU na fakturze nie przekreśla możliwości ubiegania się o zwrot podatku;
- nie wolno dopisywać na fakturach brakujących symboli wyrobów;
- system zwrotu obejmuje wyłącznie wydatki na zakup określonych w wykazie materiałów budowlanych;
- jeśli wystawiono jedną zbiorczą fakturę dokumentującą wartość materiałów i wartość robocizny, można wystąpić o zwrot podatku pod warunkiem, że z faktur wynika, jakie materiały budowlane zostały zakupione i za jaką cenę;
- faktury muszą być wystawione na nazwisko osoby ubiegającej się o zwrot części wydatków;
- jeśli faktura zostanie wystawiona na osobę, która nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, można wystąpić do sprzedawcy o jej korektę;
- ustawodawca nie uzależnia prawa do zwrotu od tego, czy materiały budowlane kupiono przed uzyskaniem tej decyzji, czy po nim;
- inwestor w momencie składania wniosku musi dysponować pozwoleniem na budowę;
- o przysługującym zwrocie części wydatków nie decyduje data użycia nabytych materiałów
Ile VAT można odzyskać?
Aby dowiedzieć się, ile VAT można odzyskać nalezy kolejno:
- przemnożyć kwotę VAT zawartą w cenie materiałów budowlanych przez odpowiedni wskaźnik procentowy zależny od rodzaju inwestycji i wysokości stawki podstawowej VAT
- sprawdzić, czy obliczone kwoty mieszczą się w limitach
Jakie są limity zwrotu
- niższy - dotyczy wydatków ponoszonych na inwestycje, które nie wymagają pozwolenia na budowę
- wyższy - przewidziany dla tych inwestycji, które wymagają pozwolenia na budowę.
Limity zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych zawsze od daty złożenia pierwszego wniosku o zwrot. Łączna kwota zwrotu wypłacona osobie fizycznej( małżeństwu) w pięcioletnim okresie nie może przekroczyć 68,18% kwoty VAT wynikającej z faktur oraz limitu, który jednak w ciągu pięciu lat może się wielokrotnie zmienić.
Co zrobić, żeby odzyskać VAT za materiały budowlane
-
Złóż wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w dniu złożenia wniosku. Wniosek możesz złożyć nie częściej niż raz w roku. Właściwy formularz to VZM-1. Należy w nim podać: dane osobowe inwestora; rodzaj inwestycji i rok jej rozpoczęcia; kwotę zwrotu, w przypadku remontu niewymagającego pozwolenia na budowę – oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu; sposób wypłaty kwoty zwrotu.
-
Do wniosku załącz: kopię pozwolenia na budowę albo – w przypadku remontu – dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego; kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki; wykaz faktur i wartości poniesionych wydatków na formularzach: VZM-1/A – jeśli wydatki nie były odliczane w ramach ulg mieszkaniowych albo VZM-1/B – gdy zostały odliczone.
-
Czekaj na wypłatę.