Dlaczego prowadzenie prac budowlanych zimą nie jest zalecane? Nie popełnij tych błędów, bo będziesz musiał poprawiać

2023-11-08 14:30

Prace budowlane zimą powinno ograniczyć się do minimum. Gdy pojawi się śnieg lub mróz, niektóre z prac bezpieczniej odłożyć na później. Budowa w niskiej temperaturze może spowodować, że beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości, a zaprawa będzie się kruszyć. Zimą łatwo również o wypadek.

budowa domu zimą
Autor: Andrzej T. Papliński Projekt domu: Pawel Wlad Kowalski

W naszym kraju przyjmuje się, że sezon budowlany trwa od 1 maja do 15 listopada. Zatem jeśli budowę rozpoczęliśmy wiosną, powinniśmy przed zimą zamknąć stan surowy, czyli wstawić okna i drzwi. A jeżeli zaczynamy jesienią, to przed chłodami należy zabezpieczyć fundamenty, żeby nie uległy zniszczeniu podczas zimy. Rozpoczynanie murowania późną jesienią naraża nas na ryzyko nieskończenia tego etapu przed mrozami.

Jednak technologie budowania i łagodne zimy powodują, że budowy nie zwalniają na zimę. Zupełnie tak, jakby podziału roku na sezon budowlany i czas poza sezonem nie było. Ale pośpiech za wszelką cenę na budowie nie jest wskazany, bo może się ona skończyć totalnym fiaskiem i niepotrzebnie wydanymi pieniędzmi.

Prace murarskie i tynkarskie: temperatura poniżej zera

Generalnie wszystkie prace murarskie, betoniarskie oraz tynkarskie powinny być prowadzone w dodatniej temperaturze. Procesy chemiczne niezbędne do uzyskania określonych właściwości, parametrów technicznych zapraw murarskich, betonu, tynków czy klejów wymagają odpowiedniej temperatury. Najlepsza jest temperatura pokojowa, czyli najczęściej mniej więcej +20°C. W takich warunkach produkt uzyskuje we właściwym czasie pożądane cechy.

Gdy temperatura spada poniżej 0oC, roboty na zewnątrz ustają. Dotyczy to przede wszystkim technologii mokrych – murowania, betonowania, tynkowania – w których istotnym budulcem są materiały zawierające wodę. Wynika to z prostej przyczyny: zamarzająca woda w mieszance betonowej, zaprawie murarskiej i tynkarskiej, kleju itp. powoduje, że te materiały przestają wiązać. To może prowadzić do tego, że prace wykonywane podczas przymrozków będą wadliwe i trzeba będzie je powtórzyć.

Przeczytaj też: Budowa przygotowana na przerwę zimową. Zabezpieczenie budowy przed mrozem i śniegiem

Czy można budować dom zimą? Jak uniknąć kosztownych błędów
Czy można budować dom zimą? Jak uniknąć kosztownych błędów

Budowanie zimą nie jest zalecane

Budowanie zimą nie jest zalecane także z prostych powodów wykonawczych. Murowanie wymaga precyzji. Układanie bloczków w grubych, ciepłych rękawicach będzie na pewno mniej dokładne. A cóż powiedzieć o precyzyjnym zamontowaniu drzwi czy okien.

Elementy lub narzędzia budowlane często są metalowe, mogą być zmrożone, co dodatkowo będzie utrudniać pracę. Podłoże może być pokryte lodem lub oszronione, więc nałożone warstwy nie połączą się z nim prawidłowo.

Budowanie zimą jest też niebezpieczne dla wykonawców. Łatwo się poślizgnąć, wywrócić, a pracując na wysokości – spaść. Dlatego wszystkie przejścia czy schody powinny być posypane piaskiem. Czasem jednak się zdarza, że niespodziewane pogorszenie pogody pokrzyżuje nam plany i staniemy wobec konieczności wykonania lub dokończenia pewnych prac, gdy jest zimno.

Przeczytaj też: W którym momencie przerwać prace budowlane i jak zabezpieczyć dom w budowie, aby uniknąć strat spowodowanych przez zimową aurę?

Budowanie podczas niskiej temperatury: nowoczesne rozwiązania

Postęp i nowe technologie w materiałach budowlanych powodują, że charakteryzują je coraz lepsze właściwości użytkowe, parametry techniczne, a także właściwości istotne w trakcie budowania. Dotyczy to również materiałów, których zastosowanie w trakcie budowy w warunkach niskich temperatur było ograniczone, a nawet wykluczone.

Przykładem mogą być specjalne zimowe mieszanki betonów, zapraw i podobnych wyrobów, których proces wiązania przebiega szybciej niż mieszanek tradycyjnych. Oczywiście jest gdzieś granica racjonalności, bo takie wyroby mogą być o wiele droższe od tradycyjnych. Wciąż tańsze i bardziej racjonalne jest budowanie w normalnych warunkach niż przy zastosowaniu specjalistycznych wyrobów, które umożliwiają przekraczanie kolejnych barier, jeśli chodzi o warunki wykonania.

Oprócz specjalistycznych technologii i materiałów pomocne w budowie w okresie zimowym są różnego rodzaju zabiegi umożliwiające budowanie w trudnych pogodowo warunkach. Środki są różne, można stosować:

  • specjalne osłony,
  • urządzenia podwyższające temperaturę otoczenia,
  • odpowiednie składniki (na przykład ciepłą wodę),
  • podgrzewać wyroby budowlane.

W ten sposób możliwe jest miejscowe stworzenie warunków zbliżonych do wymaganych. Są to działania dosyć kosztowne i trzeba najczęściej stosować je łącznie. Dlatego zazwyczaj mają charakter doraźny, by ratować sytuację i stworzyć warunki do dokończenia rozpoczętej pracy.

Nie buduj podczas przymrozków

W trakcie robót prowadzonych wczesną wiosną, gdy możliwe są przymrozki, należy z dużą uwagą monitorować warunki pogodowe i szybko podejmować decyzje o ewentualnym wstrzymaniu robót lub zastosowaniu dodatkowych środków ostrożności. Od tego są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego, którzy powinni podejmować odpowiednie decyzje i informować inwestora. Chociaż niestety to najczęściej inwestorzy wspólnie z wykonawcami decydują o prowadzeniu robót w nieodpowiednich warunkach, które zagrażają prawidłowemu ich wykonaniu.

Niekiedy wykonawcy bagatelizują warunki atmosferyczne, przymykają oko na realia. Skoro jakieś roboty należy prowadzić na przykład w temperaturach dodatnich, to temperatura -2oC nie jest odpowiednia, a mówienie, że to tylko dwa stopnie, tego nie zmieni. Dlatego kierownik budowy powinien uświadomić im, że wykonanie robót w nieodpowiednich warunkach oznacza brak rękojmi na nie. Również jakiekolwiek reklamacje dotyczące zastosowanych materiałów nie będą przez producentów rozpatrywane, jeśli się okaże, że wyroby zostały wbudowane w nieprawidłowych do tego warunkach.

Nasi Partnerzy polecają