Jak zabezpieczyć budowę na zimę? O tym pamiętaj, jeśli nie skończyłeś budowy przed zimą

2023-11-08 18:34
Zabezpieczenie budowy na zimę
Autor: Andrzej Szandomirski Przed nastaniem mrozów i śniegów teren budowy oraz dom trzeba zabezpieczyć przed zniszczeniem oraz kradzieżami

Warto zastanowić się nad zabezpieczeniem budowy przed nadejściem przerwy zimowej. Jak zabezpieczyć budowę przed mrozem i śniegiem? Niezależnie od etapu budowy, należy przedsięwziąć odpowiednie środki, aby starannie zabezpieczyć budynek przed skutkami niskich temperatur, intensywnych opadów oraz... złodziei.

Spis treści

  1. Roboty ziemne przed zimą
  2. Jak zabezpieczyć fundamenty na zimę?
  3. Jak chronić dach i wnętrze domu przed śniegiem i wodą?
  4. Jak zabezpieczyć otwory na okna i drzwi?
  5. Ogrzewać czy nie ogrzewać?

Roboty ziemne przed zimą

Często nie udaje się zamknąć etapu robót ziemnych przed nadejściem zimy. W takim przypadku najrozsądniej jest przełożyć je do wiosny. Nie warto również robić samych wykopów, ponieważ na wiosnę i tak trzeba będzie usuwać uszkodzone struktury gruntu i zastępować je chudym betonem. W przypadku zrobionych już wykopów należy zabezpieczyć je warstwą styropianu lub słomianymi matami wyłożonymi na dnie.

Jak zabezpieczyć fundamenty na zimę?

Wylane fundamenty wymagają większej troski – przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że w zimie pojawiają się tzw. wysadziny gruntowe, czyli zjawisko zamarzania wody w gruncie i rozsadzania go. Wylewając fundamenty, warto pomyśleć o skorzystaniu z materiałów mrozoodpornych. Zastosowanie tego typu materiałów zdecydowanie zwiększa odporność fundamentów, które w naszym klimacie narażone są na kontakt z wilgocią i zamarzanie. Również w zależności od tego, czy dom jest planowany z podpiwniczeniem, czy bez niego ławy fundamentowe należy odpowiednio zabezpieczyć. Ich przykrycie styropianem i obsypanie niewielka warstwą ziemi jest wskazane w budynku z piwnicą. Natomiast w domach niepodpiwniczonych fundamenty podsypuje się ziemią do poziomu terenu.

Jak chronić dach i wnętrze domu przed śniegiem i wodą?

Budynki w stanie surowym otwartym, niezależnie od tego, czy jest na nich już więźba dachowa, czy nie, należy przed zimą zabezpieczyć dachem. Te, które mają już konstrukcję dachową, jednak jeszcze bez finalnego pokrycia, należy zabezpieczyć deskami lub płytami wodoodpornymi, które następnie przykrywa się papą. Jeśli więźby jeszcze nie ma, konieczne jest prowizoryczne przykrycie stropu w ten sam sposób. Taki zabieg będzie przeciwdziałać skutkom intensywnych opadów, czyli uszkodzeniom spowodowanym zamarzaniem wody.

Jak zabezpieczyć otwory na okna i drzwi?

Podczas prac zabezpieczeniowych nie wolno zapomnieć o zasłonięciu wszystkich zewnętrznych otworów budynku, czyli drzwi i okien. W ten sposób chroni się inwestycję nie tylko przed śniegiem, ale również przed nieproszonymi gośćmi. Do tego celu posłużą deski, folia lub zwykle cegły, bloczki i pustaki ustawione jeden na drugim. Trzeba również pamiętać, żeby w osłonach zostawić niewielkie szczeliny, które umożliwią wietrzenie wnętrza. Jeżeli natomiast mamy już wstawione okna, wtedy na zimę należy je zostawić w pozycji rozszczelnionej, co pozwoli na wentylację budynku.

Ogrzewać czy nie ogrzewać?

Jeśli zakończyłeś stan surowy zamknięty, możesz prowadzić prace wykończeniowe wewnątrz budynku: budować ściany działowe, montować okładziny albo instalacje. Wtedy też powinieneś zadbać o odpowiednie ogrzewanie w środku, zwłaszcza jeśli planujesz tynkowanie. Nie wolno zapominać, że dom musi być ogrzewany podczas wysychania tynków i podkładów podłogowych. Warto pamiętać również o odpowiedniej wentylacji, dzięki czemu możliwe będzie odprowadzanie na bieżąco wilgoci.

Domu nie trzeba ogrzewać, jeśli nie planujesz żadnych prac wewnątrz podczas zimy. W takim przypadku wystarczy jedynie pozostawić okna w stanie rozszczelnienia oraz upewnić się, czy wszystkie kanały wentylacyjne są drożne. Zapobiegnie to zawilgoceniu ścian. Warto również pamiętać, że w wykończonym, jednak niezamieszkanym domu, należy utrzymywać temperaturę na poziomie 10-14°C.

9. Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.
Ważne

Spuść wodę z instalacji!

Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu instalacji wodnej na zimę! Trzeba koniecznie spuścić z niej wodę, aby zapobiec zamarznięciu i rozsadzeniu rur. Należy także zadbać o odkryte odcinki rur czy wodomierz, osłaniając je styropianem, kawałkami materiału lub specjalnym kablem grzejnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają