Budowa domu 2022. Koszty materiałów budowlanych rosną! Na czym możesz zaoszczędzić?

2022-08-11 15:37

Jaki jest koszt budowy domu w 2022? Każdy inwestor zadaje pytanie - ile będzie kosztować dom? Zwłaszcza w czasach, gdy ceny materiałów budowlanych oraz surowców, paliw, transportu nie są pewne i ciągle rosną. Wyceny domów przestają się sprawdzać - stały wzrost cen powoduje, że budowa domu kosztuje coraz więcej. Podpowiadamy, na czym możesz zaoszczędzić, by choć częściowo zniwelować wyższe koszty materiałów.

Koszt budowy domu
Autor: Piotr Mastalerz Co pierwsze? Projekt? Działka? A może prąd na działce? Nie, pierwszy jest budżet - powinieneś wiedzieć, ile chcesz wydać na budowę domu

Koszty budowy ponownie wzrosły i potrafią się zmieniać z dnia na dzień. Według danych GUS w czerwcu 2022 r. ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o 13,2% w porównaniu z zeszłym rokiem. To daje 1,4% więcej niż w maju 2022 r. Koszty budowy domów są o 14,4% wyższe niż w czerwcu 2021, a robót budowlanych specjalistycznych - o 11,6%. Dwucyfrowe wzrosty, rok do roku, nie zwiastują szybkiej stabilizacji cen. Taniej niż w 2021 r. z pewnością już nie będzie. Nieprzewidywalny wzrost cen różnych materiałów budowlanych, w dużym stopniu wpływa na zwiększanie się kosztów końcowych budowy domu. A jeśli z tego powodu budowa domu przeciąga się w czasie, to możemy zakładać, że za 6-12 miesięcy będziemy musieli znowu sporo dołożyć do kwoty wyjściowej, nawet jeśli zdecydujemy się na tańsze zamienniki.

Jeszcze do niedawna cena budowy domu w średnim standardzie wynosiła 5-6 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Ile zapłacimy w 2022 r. trudno powiedzieć. Na pewno do tego poziomu kosztów budowy domu nie wrócimy, a taniej niż w 2021 r., w którym ceny wariowały, nie będzie. W 2022 r. nastąpił jeszcze gwałtowniejszy wzrost cen materiałów budowlanych oraz robocizny. Wielu inwestorów rezygnuje z budowy albo zmienia swoje plany i chce budować mniejsze domy.

Spis treści

 1. Koszt budowy domu ciągle rośnie!
 2. Ile kosztuje budowa domu w 2022 r.
 3. Cena budowy domu 2022 - koszt instalacji
 4. Koszt budowy domu - ceny okien 2022
 5. Wzrost cen materiałów budowlanych w I kwartale 2022 w Polskich Składach Budowlanych
 6. Koszt projektu domu
 7. Budowa domu koszt wykończenia
 8. GALERIA: projekty domów tanich w budowie
 9. Raport Oferteo dotyczący kosztów budowy domu w 2021 r.
 10. Budowa domu koszt wg GUS
 11. Czy każdy metr kwadratowy domu kosztuje tyle samo?
 12. Koszty cząstkowe budowy domu
 13. Jak obniżyć koszt budowy domu: na czym można zaoszczędzić?
 14. A na czym oszczędzać nie wolno podczas budowy domu?
Budowa domu - jak zacząć i jak ją zorganizować. Opowiadają inwestorka i kierownik budowy

Koszt budowy domu ciągle rośnie!

Analizując koszty budowy domów jednorodzinnych w ciągu ostatnich lat, można zauważyć, że przez kilka lat nie było istotnych zmian. Koszt budowy domu wynosił mniej więcej 4100-4200 zł za 1 m2. Jednak w roku 2019 koszty ruszyły w górę i w IV kwartale osiągnęły 4597 zł. Ten wzrost utrzymywał się również w 2020 r. Zostało to spowodowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz robocizny.

Początek drożyzny to rok 2021, gdy nastąpiło odbicie po zastoju spowodowanym przez pandemię. Wielkie zapotrzebowanie na  materiały budowlane, braki w dostawach, wzrost cen paliw  i transportu spowodowały, że koszty budowy domu zaczęły szybko rosnąć. Wojna w Ukrainie, embargo nałożone na Rosję, braki węgla, gazu i innych paliw - wszystko to zaczęło się dziać na początku 2022 r. i spowodowało jeszcze większy wzrost cen. Największe skoki cenowe były na początku sezonu budowlanego.

Ile kosztuje budowa domu w 2022 r.

Szalone podwyżki cen surowców i paliw pokazały jak niepewny może być rynek. Po zastoju 2020 r. w następnym gospodarka chciała szybko nadrobić zaległości popandemiczne, ale brak surowców, przerwane łańcuchy dostaw, wysokie ceny paliw i transportu, rozchwiały rynek, także materiałów budowlanych. Szalały ceny styropianu, stali, drewna, materiałów drewnopochodnych. Jesienią i zimą ceny te nieco spadły, ale nie wróciły do poziomu sprzed roku. Ile będzie kosztować budowa domu w 2022 r.?

Eksperci przewidują, że nastąpi dalszy wzrost kosztów budowy w granicach 5-8%. Przyczyną tego są przede wszystkim rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny, a także paliw i transportu. Nawet jeśli ceny niektórych materiałów budowlanych, wywindowane w 2021 r., spadną, to z pewnością nie do poziomu z roku 2020 czy 2019. Przez wiele lat cena stali zbrojeniowej (pręty żebrowane fi 12) utrzymywała się na poziomie 3000-3500 zł/t. Latem w szczycie sezonu budowlanego rosła w sposób umiarkowany, jesienią się obniżała i stabilizowała w zimie, żeby znów nieco wzrosnąć z rozpoczęciem kolejnego sezonu budowlanego i wzrostem zapotrzebowania na ten materiał. Zwykle ceny za stal w szczycie sezonu wynosiły mniej więcej 4500 zł/t prętów fi 12. W sierpniu 2021 r. osiągnęła ona cenę 6700 zł/t. Po sezonie stal zaczęła tanieć, ale w 2022 r. na początku sezonu budowlanego stal zbrojeniowa fi 12 znów kosztowała bardzo dużo - ponad 8000 zł/t. W miarę rozwoju sezonu ceny zaczęły spadać i pod koniec czerwca wynosiła mniej więcej 5500 zł/t.

Podobnie było w przypadku wielu innych materiałów budowlanych, np. elementów murowych, które na początku sezonu były znacznie droższe niż w ubiegłym roku, a w miarę upływu kolejnych miesięcy ceny nieco maleją. Na przykład bloczki, które w marcu kosztowały 17 zł/szt., teraz kosztują 12 zł.

Szacując koszty budowy domu trzeba też uwzględnić inflację, która jest rekordowo wysoka. W grudniu 2021 r. przekroczyła 8% w skali roku, a w czerwcu 2022 r. przekroczyła 15%. Dla inwestorów pragnących realizować marzenie o własnym domu z kredytu problemem będzie rosnące oprocentowanie kredytów. Przez dość długi czas stopy procentowe w Polsce były bardzo niskie. Od maja 2020 r. do września 2021 r. główna stopa procentowa wynosiła tylko 0,10 proc. To jeden z najniższych wyników w historii. Sytuacja uległa zmianie w grudniu 2021 r., kiedy Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła główną stopę procentową po raz pierwszy. Wcześniej na niskim poziomie był także WIBOR, o który oparty jest system oprocentowania kredytów. W ciągu 2022 r. stawka WIBOR rosła jeszcze kilkakrotnie i w czerwcu osiągnęła poziom mniej więcej 7%! WIBOR 3 lub WIBOR 6 (trzy- lub sześciomiesięczny) są używane do określania poziomu oprocentowania kredytów hipotecznych. W 2022 r. raty takich kredytów rosną z miesiąca na miesiąc. W związku ze zmianami na rynkach finansowych zmieniły się też kryteria określania zdolności kredytowej. Coraz trudniej jest dostać kredyt hipoteczny. Ocenia się, że w Polsce ponad połowa osób budujących dom korzysta z kredytu hipotecznego. Wielu inwestorów, widząc wysokie koszty kredytowania, rezygnuje z budowy.

Na wzrost kosztu budowy domu wpływa też zmiana sposobu realizowania inwestycji. Rosnący brak na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych staje się poważnym problemem. Wielu inwestorów buduje więc dom, zlecając poszczególne etapy prac albo całą budowę firmom budowlanym. To często bezpieczniejsze i wygodniejsze dla inwestora, ale też znacznie droższe. Nie dość, że trudno znaleźć dobre ekipy wykonawców (na takie trzeba długo czekać), to jeszcze ich stawki są wysokie. Ale za dobrego i pewnego wykonawcę warto zapłacić, żeby spać spokojnie.

Innym wyjściem, które pozwala wiele zaoszczędzić, jest samodzielne wykonanie jak największej liczby prac. Jeśli ktoś ma trochę wolnego czasu w tygodniu i zdecyduje się poświęcić weekendy oraz urlop, to można zdecydowanie obniżyć koszt budowy domu. Najwięcej inwestorów samodzielnie wykonuje prace wykończeniowe, czyli układanie posadzek z płytek albo paneli, montaż zabudów, malowanie ścian. Są też osoby, które podejmują się nawet tynkowania lub wykonywania powierzchni utwardzonych na zewnątrz.

Cena budowy domu 2022 - koszt instalacji

W związku z coraz większą świadomością ekologiczną inwestorów wielu z nich już dziś stosuje takie rozwiązania. Możliwe dotacje z programów "Mój prąd" lub "Czyste powietrze" oraz ulga podatkowa sprawiły, że w latach 2020-2021 r. zdecydowanie wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką, zwłaszcza w parze z pompą ciepła jako źródłem ogrzewania domu. Choć są to drogie inwestycje, w 2021 r. zanotowano ich znaczący wzrost. Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w I połowie 2021 r. sprzedaż pomp ciepła powietrze-woda wzrosła o ponad 100% w porównaniu z I kwartałem roku 2020. Badania przeprowadzone przez PORT PC w I kwartale 2022 pokazują, że wzrost rynku pomp ciepła w całym roku 2022 może sięgnąć nawet 80-90%.

Przyjmuje się, że koszt wykonania 1 kWp instalacji fotowoltaicznej kosztuje od 5 tys. zł. Do domu jednorodzinnego potrzebna jest instalacja o mocy 5-10 kWp, czyli kosztująca 25-50 tys. zł. Jednak wsparcie finansowe państwa i samorządów pozwala te koszty znacznie zmniejszyć.

Oto przykładowy koszt instalacji fotowoltaicznej i źródła ciepła do nowego domu (powierzchnia do ogrzewania 100 m2):

 • Instalacja fotowoltaiczna 5,7 kWp z uwzględnieniem dofinansowania i ulgi podatkowej – 20 tys. zł
 • Pompa ciepła i instalacja ogrzewania podłogowego – 55 tys. zł
 • Łączny koszt inwestycji 75 tys. zł

Koszt zakupu pompy ciepła do dobrze ocieplonego domu o powierzchni użytkowej 130 m2 można oszacować na 30-40 tys. zł (pompa z wbudowanym zasobnikiem c.w.u.). Gruntowe pompy ciepła są znacznie droższe. Za takie urządzenie do domu o powierzchni 150 m2 trzeba zapłacić 35-60 tys. zł. Do tego należy doliczyć wydatki na dolne źródło. Koszt wykonania gruntowego kolektora poziomego (300-350 m) wyniesie mniej więcej 12 tys. zł. Kolektory pionowe są znacznie droższe. Koszt odwiertu to 80-100 zł/m.

Przeczytaj też: Jak dobrać rodzaj i moc pompy ciepła do nowego domu

Za kondensacyjny kocioł gazowy dwufunkcyjny, taki, który można powiesić na ścianie, trzeba zapłacić co najmniej 15 tys. zł. Taki kocioł obsłuży dom o powierzchni 100-120 m2, w którym mieszka 4-osobowa rodzina. Za kocioł jednofunkcyjny zapłacimy od 10 tys. zł, ale trzeba do niego dokupić bufor, który może kosztować 2-5 tys. zależnie od pojemności.

Automatyczny kocioł na pellety z zasobnikiem do średniej wielkości domu kosztuje od 15 tys. zł. Im lepiej wyposażony, wyższej klasy energetycznej, bardziej samoobsługowy, tym cena jest wyższa - może wynosić ponad 30 tys. zł.

Instalacja klimatyzacyjna do domu, która zapewni komfort w coraz cieplejsze lata może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy. Za pojedynczy klimatyzator split, który obsłuży 1 pomieszczenie, trzeba zapłacić z montażem 10-12 tys. zł.

Za system wentylacji mechanicznej z przyzwoitym rekuperatorem zapłacimy w średniej wielkości domu około 20 tys., w dużym – około 30 tys. Rekuperator do domu 150-200 m2 może kosztować 13-20 tys. zł.

Żeby mieć nowoczesną oczyszczalnię biologiczną można wydać 10-15 tys. zł. Przy takiej instalacji trzeba wydać 200-300 zł na rok lub dwa za wybranie osadu. Szambo z prefabrykatu betonowego kosztuje 3-4 tys. zł/6 m3, a z tworzywa sztucznego 1,5-2 tys. zł/6 m3. Jednak wybranie 12 m3 szamba kosztuje mniej więcej 350 zł. Przy dużej rodzinie robi się to co miesiąc, a przeciętnej wielkości - co 2-3 miesiące.

Koszt budowy domu - ceny okien 2022

Obecnie buduje się domy, w których jest więcej okien niż kiedyś, a ponadto często są one większe. Bardzo modne są domy z wielkimi przeszkleniami na elewacji ogrodowej.

Za białe okna elewacyjne z PCV o wymiarach 120 x 150 cm trzeba zapłacić od 1000 zł, w przypadku wymiaru 150 x 150 cm (dwuskrzydłowe) ceny zaczynają się od 1800 zł.  W przypadku wyjścia na taras najtańsze są drzwi tradycyjne drzwi rozwierno-uchylne.  Za wymiar 180 x 230 zł zapłacimy od 2000 zł (białe z PCV). Większe przeszklenia tarasowe składające się z kilku skrzydeł kosztują od 3-4 tys. złotych. Jeśli myślimy o modnych drzwiach o skrzydłach przesuwanych w poziomie, trzeba liczyć się z tym, że będą 3 razy droższe od rozwiernych - drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne do typowego otworu  (np. 250 x 230 cm) mogą kosztować od 10 tys. zł. Jeśli będziemy szukać czegoś tańszego, można przyjrzeć się drzwiom uchylno przesuwnym, ale nie są one tak wygodne.

Jeśli mówimy o oknach, to trzeba pamiętać, że najtańsze są okna z PCV białe. Droższe są okna w modnych kolorach, np. ciemno szare, antracytowe, albo w okleinach drewnopodobnych. Na cenę okien wpływa także ich energooszczędność.

Wielu inwestorów buduje domy z poddaszem użytkowym. Ceny obrotowych okien dachowych w najpopularniejszym wymiarze 78 x 98 cm zaczynają się od 2 tys. zł. Okna w wersji obrotowo-uchylnej kosztują od 3,5-4 tys. zł. Do wielu okien dachowych można dokupić zestawy docieplające i uszczelniające w cenie 300-400 zł.

Planujesz budowę niedużego domu? Zajrzyj do kolekcji: Projekty małych i tanich domów >>>

Wzrost cen materiałów budowlanych w I kwartale 2022 w Polskich Składach Budowlanych

Grupa Polskie Składy Budowlane to ogólnopolska sieć sklepów z materiałami potrzebnymi do budowy domów. W I kwartale 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. zanotowała wzrost cen z każdej z 20 grup produktów. Oto, o ile wzrosły ceny materiałów budowlanych I-III 2021 - I-III 2022:

 • izolacje termiczne - 64%,
 • płyty OSB - 51%,
 • sucha zabudowa - 45%,
 • dachy, rynny - 37%,
 • ściany i kominy - 34%,
 • otoczenie domu - 31%,
 • izolacje wodochronne - 31%,
 • oświetlenie, elektryka - 19%, 
 • dekoracje - 16%,
 • farby, lakiery - 12%.

Podsumowując, w I kwartale 2022 r. ceny produktów detalicznych z kategorii dom i ogród wzrosły o 23% w porównaniu z podobnym okresem rok wcześniej.

Koszt projektu domu

Sam projekt gotowy domu o powierzchni od 100 do 150 m2 kosztuje od 3 do 5 tys. zł. W promocjach, które często się zdarzają, można znaleźć projekty tańsze nawet o 1 tys. zł. Jeśli chcielibyśmy zamówić projekt indywidualny w pracowni architektonicznej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 100-300 zł/m2 domu - zależnie od zakresu projektu. Czyli indywidualny projekt domu o powierzchni 150 m2 może kosztować od 15000 zł. Ważna jest również renoma architektów. Za projekty sygnowane przez najdroższe nazwiska i pracownie można zapłacić i ponad 50 tys. zł. Zdecydowanie taniej więc jest wykorzystać projekt gotowy, tym bardziej że kolekcje są bardzo zróżnicowane, a pod względem atrakcyjności architektonicznej wiele domów nie ustępuje projektom indywidualnym.

Budowa domu koszt wykończenia

Oszczędności w kosztach budowy domu na etapie wykończenia to sprawa gustu, ale przede wszystkim samodyscypliny. Przyjmuje się, że wariant standardowy z tanimi panelami podłogowymi i glazurą w łazience tylko w ilości niezbędnej kosztuje 1000 zł/m2. Średni koszt wykończenia domu na wyższym poziomie wynosi 3000-5500 zł/m2. A można to zrobić także znacznie drożej! Niedużą łazienkę można elegancko wykończyć za 20 tys. zł, ale jeśli pójdziesz w marmury i złote przyciski do toalety, i 50 tys. zł będzie za mało. Tak samo jest z wykończeniem podłóg, zabudową kuchni, wyborem schodów. Tanie panele trójwarstwowe lub elastyczne kosztują mniej więcej 50 zł/m2 i można ułożyć je samemu. Parkiet egzotyczny kosztuje nawet 300-500 zł/m2 i trzeba jeszcze zapłacić co najmniej 200 zł/m2 parkieciarzowi.

Drzwi wewnętrzne z płyt MDF kupimy już za 800-1000 zł (skrzydło i ościeżnica białe). Średnia cena drzwi wewnętrznych białych o standardowym wykonaniu wynosi mniej więcej 1500 zł. Ale drzwi (skrzydło i ościeżnica) z klejonego drewna sosnowego mogą kosztować nawet 4000 zł, a z dębiny ponad 6000 zł.

Przyzwoitej jakości stalowe drzwi wejściowe do domu kupimy już za 4-5 tys. zł, ceny aluminiowych zaczynają się od 6-8 tys., drzwi drewniane kosztują podobnie. Górna granica to może być nawet ponad 20 tys. złotych za nowocześnie wyposażone drzwi aluminiowe.

Proste schody żelbetowe wykończone okładziną z płytek gresu lub drewnem będą kosztować 30-40 tys. zł. Możemy zlecić tę pracę stolarzowi, ale wtedy koszt drewnianych schodów może wynosić nawet 40-50 tys. zł. Za modne konstrukcje schodów dywanowych, z giętymi wstęgami drewna, spiralnych, szklanych lub ze szklanymi balustradami można zapłacić grubo ponad 50 tys. zł.

GALERIA: projekty domów tanich w budowie

Raport Oferteo dotyczący kosztów budowy domu w 2021 r.

Serwis Oferteo łączy zleceniodawców z wykonawcami, także w branży budowlanej. Jego pracownicy przeanalizowali ankiety, na które odpowiedzieli inwestorzy budujący swój dom. Ankietowani wskazali, że najczęściej planowali zapłacić za budowę domu między 400 a 600 tys. zł. W tym przedziale znalazło się blisko 31% wszystkich inwestycji. Następne były zakresy 200–400 tys. zł i 600-800 tys. zł, stanowiąc odpowiednio 25% i 20%. Najmniej wycen kosztów znalazło się w przedziałach poniżej 200 tysięcy (13%) i powyżej 800 tysięcy (11%).

W 2021 r. najwięcej domów wybudowanych zostało w województwach mazowieckim i śląskim. Stanowiły one 17% i 12% wszystkich projektów tego typu realizowanych w Polsce. To właśnie w tych regionach powstawało najwięcej inwestycji kosztujących powyżej 800 tysięcy złotych.

Ile kosztuje budowa domu: ceny 2022
Autor: Oferteo Wycena kosztów budowy domu w 2021 r. wg klientów Oferteo

Szacunkowe wyceny nie sprawdziły się w 2021 r. Ubiegły rok upłynął pod znakiem rosnących kosztów budowy. Dla blisko 77% Polaków ostateczny koszt budowy był wyższy niż zaplanowany na starcie inwestycji. Zaledwie 5% osób poniosło niższe wydatki na budowę niż wcześniej założyło.

Najczęściej dodatkowe koszty dotyczyły cen materiałów. Sytuację taką zasygnalizowało 89% osób, które ostatecznie zapłaciły więcej niż planowały. Wielu inwestorów niemile zaskoczyła również podwyżka stawek za robociznę (58%) oraz nieprzewidziane, dodatkowe naprawy i prace (33%). Wzrost kosztów wynosił zazwyczaj około 20% względem całości szacowanego budżetu.

Ile kosztuje budowa domu: ceny 2022
Autor: Oferteo Wykres pokazuje, co zdrożało w procesie budowlanym

Budowa domu koszt wg GUS

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w 2020 r. wyniósł:

 • I kwartał - 4567 zł,
 • II kwartał -5000 zł,
 • III kwartał - 4987 zł,
 • IV - kwartał - 5012 zł.

W roku 2021 r. koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wyniósł:

 • I kwartał - 4944 zł,
 • II kwartał - 5112 zł,
 • III kwartał - 5347 zł,
 • IV kwartał - 5134 zł.

Koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w I kwartale 2022 r. GUS określił na 5252 zł.

Przyczyny dalszych wzrostów są te same: wzrost cen materiałów budowlanych oraz robocizny.

Od 2021 r. nowo budowane domy powinny spełniać podwyższone wymogi zaktualizowanych Warunków technicznych (WT 2021) pod względem termoizolacyjności. Wszystkie domy jednorodzinne powinny być energooszczędne, a to wymaga zastosowania nowych materiałów i technologii. Przede wszystkim przegrody zewnętrzne (ściany, dach, okna, drzwi itp.) powinny być lepiej ocieplone. Do budowy trzeba więc użyć nowszych, lepiej izolujących termicznie komponentów, a one są droższe. Zmiany w przepisach wymagają również zdecydowanego zmniejszenia zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep, czyli zastosowania nowocześniejszych urządzeń grzewczych, a także wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.

warto wiedzieć

Czy każdy metr kwadratowy domu kosztuje tyle samo?

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje budowa domu, gdy porównuje się domy odmiennej wielkości wykończone w podobnym standardzie, okazuje się, że domy o większej powierzchni mają niższe koszty wybudowania 1 m2. Wynika to z tego, że w małym budynku są mniejsze pomieszczenia, więc na każdy metr kwadratowy powierzchni przypada większy procent elementów konstrukcyjnych – ścian, schodów. W dużym domu są większe pomieszczenia, czyli na 1 m2 przypada mniej ścian działowych, fundamentów, drzwi wewnętrznych.

Należy również pamiętać, że zazwyczaj powierzchnia netto domu jest większa od powierzchni użytkowej. Ta pierwsza to powierzchnia całego domu po odliczeniu powierzchni zajętej przez elementy konstrukcyjne (ściany, kominy, piony kanalizacyjne). Ta druga to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (sypialnie, kuchnia, łazienki, korytarze). Nie wlicza się do niej powierzchni garażu, kotłowni, pomieszczeń technicznych.

Planując budowę domu, warto pamiętać, że w przypadku budynków o podobnej wielkości, bryle, technologii budowy i poziomie wykończenia 1 m2 powierzchni w budynku piętrowym będzie tańszy niż w domu z poddaszem użytkowym, a w tym drugim będzie tańszy niż w domu parterowym.

Koszty cząstkowe budowy domu

Ilu to inwestorów po zakończeniu etapu stanu surowego, patrząc z dumą na stojący już dom, myśli, że już prawie kończy budowę. Tymczasem stan surowy to nawet nie połowa kosztów budowy domu – tylko zaledwie 30-40% finansowego zaawansowania inwestycji!

Warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się:

 • w 60% koszt materiałów,
 • w 15% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu.
 • 25% kosztów to robocizna!

Przeczytaj też: Jak obliczyć cenę netto brutto na materiały i usługi budowlane >>>

Jak w tym roku będą się kształtować te relacje. Trudno przewidzieć, jakie będą ceny materiałów budowlanych w momencie rozpoczęcia sezonu. W tej chwili, kto może, kupuje z wyprzedzeniem materiały, które można bezpiecznie przechować do czasu, gdy będzie je można wykorzystać na budowie.

Procentowy udział kosztów
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Na schemacie pokazano, jak procentowo wzrastają koszty budowy na jej kolejnych etapach

Jak obniżyć koszt budowy domu: na czym można zaoszczędzić?

Wolno, a nawet trzeba oszczędzać na etapie wyboru projektu i prac wykończeniowych. Jeśli chcesz tanio zbudować dom, musi być on prosty - o zwartej bryle, nieskomplikowanym dachu i bez feerii ozdobników.

 • Projekt niewielkiego domu,
 • z dwuspadowym dachem,
 • bez balkonów,
 • z powierzchnią pokoi dopasowaną do realiów,

to nasz czek z pokaźną niewydaną gotówką i premia za rozsądek. Jaka to kwota? Jeśli nie zafundujemy sobie czterech balkonów, zaoszczędzimy 20 tys. zł. Ponadto balkony budowane tradycyjnie to wielkie mostki cieplne. A jak mieszkasz w domu, to masz taras do podziwiania ogrodu.

Sprawdź też:

Jeżeli zrezygnujemy z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2 zaoszczędzimy ponad 75 tys. zł. Jeśli wybierzemy wiatę garażową zamiast garażu w bryle budynku – dodamy kolejne 80 tys. zł oszczędności. Przy wyborze projektu szczególnie bacznie trzeba patrzeć na dach. Skomplikowany, wielopołaciowy dach z wolim oczkiem pochłonie nawet 40% kosztów całej budowy. 

Jeśli marzy ci się mały dom, wybierz kompaktowy budynek z poddaszem użytkowym.

Jeśli potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni do mieszkania, postaw dom piętrowy o zwartej bryle. Będzie tańszy i łatwiejszy do zbudowania, a na piętrze będziesz mieć pełnowartościowe wnętrza.

Czy decydujesz się na dom z piwnicą? Jeżeli nie potrzebujesz tej przestrzeni, zrezygnuj – zaoszczędzisz 30% kosztów. Okna łukowe lub o innym nietypowym kształcie kosztują nawet 30-40% więcej niż prostokątne. Zaskakująco wysokie mogą być koszty wykonania wszelkich niestandardowych rozwiązań, na które w pierwszej chwili łatwo nie zwrócić uwagi. Na przykład półokrągłe schody przed wejściem. Wymagają pracochłonnego docinania płytek i generują dużo odpadów materiałowych, więc będą kosztować nawet o kilka tysięcy złotych więcej niż proste.

Zastanawiając się, ile będzie Cię kosztowała budowa domu, pamiętaj, że najlepiej wybierać proste, sprawdzone technologie, które dobrze znają wykonawcy, to stawki za robociznę nie będą wygórowane. Mury z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego wzniesie każdy budowlaniec. Ściany dwuwarstwowe są mniej więcej o połowę tańsze od trójwarstwowych, a mogą być tak samo ciepłe. Ponadto to powszechnie znana technologia, więc unikniemy błędów, które mogłyby nastąpić przy budowie wymagających technologicznie ścian trójwarstwowych. Szybko i tanio zrobimy strop gęstożebrowy z gotowych elementów systemowych.

A na czym oszczędzać nie wolno podczas budowy domu?

Zacznijmy od żelaznej zasady dobrze prowadzonej budowy: stan surowy powinna wykonać jedna firma budowlana. Tu nie ma miejsca na kilka ekip, które natychmiast zrobiłyby z budowy wieżę Babel. No i właśnie na stanie surowym naszego domu nie wolno oszczędzać. Najlepsze sprawdzone materiały i ekipa wykonawcza z rekomendacjami to gwarancja solidnie zbudowanego domu trwałego na lata – te słowa naprawdę warto wziąć sobie do serca.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego? Trzeba przyjąć, że ten etap budowy stanowi 35% kosztu budowy domu. Na okna i drzwi zewnętrzne trzeba przeznaczyć 10% kwoty przeznaczonej na całą budowę. Na tynki wewnętrzne wydamy kolejne 5%. Wykończenie elewacji pochłonie 11% kosztu domu. Tyle naprawdę warto wydać bez ryzykowania wątpliwych oszczędności.

Nie przegap:

Projekt M239c Doborowy - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M239c Doborowy - wariant III, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Tabela: Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu

Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu
Stan zero Stan surowy otwarty Stan surowy zamknięty Dom z instalacjami wewnętrznymi Dom wykończony wewnątrz Dom gotowy do zamieszkania
Roboty ziemne 2% Ściany nadziemia 11% Okna i drzwi zewnętrzne 9% Instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe 4% Wyposażenie kotłowni 4% Urządzenie i wyposażenie domu, ogrodzenie, brama wjazdowa 15%
Fundamenty 3% Stropy i schody żelbetowe 5% Podłoża wewnątrz budynku i podkłady podłogowe 3% Tynki 5% Posadzki 7%
Ściany podziemia 3% Więźba i pokrycie dachu 9% Izolacje nadziemia 3% Elewacje 11% Drzwi wewnętrzne 2%
Izolacje fundamentów i ścian podziemia 2% Malowanie i inne prace wykończeniowe 2%
Warto wiedzieć

Czerwona kartka dla inwestora - najczęstsze błędy

 • Zaczynając budowę, nie wiesz, ile dom będzie kosztował.
 • Chcesz budować tanio, a wybierasz dom ze skomplikowaną bryłą i dachem.
 • Chcesz oszczędzać na materiałach i wykonawcach, a nie na wielkości i bryle domu.
 • Najlepsze materiały chcesz kupować na etapie wykończenia domu.
 • Dopuszczasz myśl, że na Twojej budowie zdarzą się błędy.
Listen to "Najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym - co musisz wiedzieć? - Porachunki Osobiste" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.