Projekty domów spełniające wymogi Warunków technicznych na 2021 r.
Przedstawiamy projekty domów z kolekcji Muratora spełniających wymogi "Warunków technicznych", które zaczną obowiązywać od 2021 r. (WT2021). Takie domy muszą być energooszczędne, więc koszty ich ogrzewania będą niskie.
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej 2010/31/UE od 1 stycznia 2021 r. powinno się budować domy, które mają niemal zerowe zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania. Żeby osiągnąć standard energooszczędny należy zdecydowanie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Drugim celem jest ograniczenie wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii, które należy zastąpić odnawialnymi. W tym celu na przestrzeni ostatnich lat trzykrotnie zmieniły się Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w Polsce. Wcześniejsze zmiany pozwalające stopniowo przestawić się na nowe technologie weszły w życie w 2014 i 2017 r. Obecnie mamy osiągnąć cel tych regulacji. Od 2021 r. domy mieszkalne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej Ep na poziomie nie większym niż 70 kWh/(m2.rok). Żeby to osiągnąć, należy wznosić dobrze ocieplone i szczelne domy, co pozwoli radykalnie ograniczyć straty ciepła i co z tego wynika, zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. To przekłada się na znacznie mniejsze koszty ogrzewania.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu C333f - Miarodajny - wariant VI, arch. Przemysław Biryło. Maleńki - niespełna 50 mkw, całoroczny dom, który można wybudować za niewielkie pieniądze. Zobacz ten projekt domu
Domy zgodne z WT2021: dobrze ocieplone przegrody
Nowo wznoszone domy powinny mieć dobrze ocieplone przegrody zewnętrzne, przez które następują straty ciepła. Zgodnie z Warunkami technicznymi współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród nie może być wyższy niż:
- ściany zewnętrzne - 0,20 W/(m2.K)
- dach lub stropodach - 0,15 W/(m2.K)
- podłoga na gruncie - 0,30 W/(m2.K)
- okna pionowe - 0,9 W/(m2.K)
- okna połaciowe - 1,1 W/(m2.K)
- drzwi zewnętrzne - 1,3 W/(m2.K)
Nie przegap:
Ściany murowane zgodne z WT2021
Drzwi zewnętrzne zgodne z WT2021
Jak ogrzewać dom, żeby spełnić wymogi WT2021
Sytuacja ze wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep jest skomplikowana. Jeżeli chcemy zbudować dom ogrzewany piecem gazowym, może się okazać, że jego charakterystyka energetyczna nie spełnia wymogów WT2021. Wskaźnik Ep wychodzi większy niż wymagane 70 kWh/(m2.rok). Co w takiej sytuacji można zrobić? Jednym z najprostszych i skutecznych rozwiązań jest wyposażenie domu w instalację fotowoltaiczną, która zredukuje do 0 wielkość energii pomocniczej (potrzebnej do zasilania np. pomp obiegowych ) i dodatkowo wpłynie na obniżenie rachunków za prąd. Możemy oczywiście pójść dalej i założyć, że dom będzie ogrzewany pompą ciepła, która przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną da nam Ep = 0, lub też, że mamy ogrzewanie elektryczne zasilane z paneli. Chcę jednak zwrócić uwagę, że takie rozwiązania są kosztowne. Ponadto do montażu paneli fotowoltaicznych jest wymagana bardzo duża powierzchnia dachu o odpowiednim kącie nachylenia i orientacji względem stron świata.
arch. Ewa Dziewiątkowska, szef pracowni projektów gotowych Muratora
Projekty domów spełniające wymagania WT2021
We wszystkich prezentowanych projektach wskazane w Warunkach technicznych elementy domu są zaprojektowane tak, żeby spełniały wymagania WT2021. Dokonując adaptacji projektu do indywidualnych warunków, można to zmienić, ale tak żeby nie pogorszyć izolacyjności. Źródło ogrzewania trzeba dobrać tak, żeby budynek osiągnął wymagane Ep.
Projekt domu C357 - Fotogeniczny
Autor inż. Witold Korus
Powierzchnia użytkowa 126,8 m2Powierzchnia garażu 16,9 m2Liczba pokoi (z salonem) 5Wymiary działki 15,90 x 23,90 mEp 46,27 kWh/(m2·rok)
Dla posiadaczy działki o szerokości mniejszej niż 16 m doskonałą propozycją może być dom o nazwie Fotogeniczny. Grafitowe pokrycie dachu, jasny tynk, nieco drewna i szklane balustrady sprawiają, że dom wygląda nowocześnie i elegancko. Lekkości nadają mu również duże, często sięgające podłogi, przeszklenia. Na parterze blisko połowę powierzchni przeznaczono na 30-metrowy salon. Jest więc w nim miejsce i na część wypoczynkową i na duży stół jadalniany, a przy sprzyjającej pogodzie można go jeszcze powiększyć o taras. Tę kondygnację uzupełniają: spora kuchnia, spiżarnia, garderoba i łazienka oraz część gospodarcza, a w niej jednostanowiskowy garaż i kotłownia.
Prywatną strefę domu umieszczono na poddaszu. Znajdują się tu aż 4 sypialnie (każda z nich ma wyjście na balkon lub taras), łazienka z wanną i prysznicem oraz garderoba. Na szczególną uwagę zasługuje taras – duży, częściowo zadaszony - który będzie doskonałym miejscem relaksu o każdej porze dnia.
Więcej szczegółów projektu>>>C357 Fotogeniczny
Projekt domu M236a - Niezawodny - wariant I
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
Powierzchnia użytkowa 65,6 m2Liczba pokoi (z salonem) 2Wymiary działki 18,60 x 17,00 mEP 24,41 kWh/(m2·rok)
Niezawodny – wariant I przypadnie do gustu zwolennikom tradycyjnej architektury. Na elewacji frontowej prym wiedzie beżowy, boniowany tynk, który fragmentarycznie pojawia się także na pozostałych ścianach. Skontrastowano go z bielą oraz z drewnianymi elementami (stolarka, podbitka i taras) w mahoniowym odcieniu. Wprowadzono też odcienie szarości – jasną, na podmurówce i podeście wejściowym oraz ciemną – na połaciach dachu. Taka kompozycja barw sprawiła, iż nie ma tu monotonii i pomimo prostej bryły Niezawodny – wariant I prezentuje się imponująco.
Funkcja parteru pozwala na komfortowe zamieszkanie dwóch osób (o ile nie planujemy wykorzystania salonu na cele sypialne). Znajduje się tu obszerna część dzienna zajmująca cały lewy segment budynku. Duża powierzchnia pozwoliła na jej funkcjonalny podział, wyznaczając strefę wypoczynkową, jadalną i kuchenną. Z dwóch stron, salon łączy się z dużym, wygodnym tarasem, który w okresie letnim, będzie idealnym miejscem do wspólnego spożywania posiłków i opalania. Na wprost wejścia do domu, tuż przy kotłowni, przewidziano miejsce na schody, które poprowadzą na (wspomniane już) poddasze do indywidualnej adaptacji.
Realizacje etapowe to często stosowane rozwiązanie. Na początku inwestujemy tylko w parter, a docelowo – zagospodarowujemy także poddasze. Taką możliwość daje właśnie Niezawodny – wariant I. Powierzchnia poddasza (prawie 48 m2) daje możliwość wygospodarowania dodatkowych sypialni i łazienki.
Więcej szczegółów projektu>>>M236a - Niezawodny - wariant I
Projekt domu M220 - Bez tajemnic (etap I)
Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
Powierzchnia użytkowa 65,2 m2Liczba pokoi (z salonem) 2Wymiary działki 19,00 x 19,40 mEP 22,03 kWh/(m2·rok)
W domu Bez tajemnic na niewielkiej powierzchni parteru i poddasza wygodnie, a wręcz komfortowo pomieści się nawet duża rodzina. Z trzech sypialni na poddaszu dwie mają własne garderoby. Do wspólnego użytku pozostaje też pokój kąpielowy i spora pralnia. Dobre doświetlenie i wentylację wszystkich pomieszczeń zapewniają zgrabnie wstawione w kopertowym dachu okna. Na parterze znajduje się jeszcze dodatkowy pokój, sąsiadujący z łazienką, oddzielony od reszty domu drzwiami – w sam raz dla dorastającego dziecka, seniora albo gości. Duża kotłownia z wyjściem na zewnątrz i z częścią gospodarczą wyposażoną w zlew oraz duże blaty robocze, rozwiąże problem zostawienia brudnych kaloszy, czyszczenia ryb albo kratki grilla. Bezpośrednio z tej strefy można, przez garderobę i sień, przejść do domu. Niewątpliwym atutem tego projektu jest piękny narożny taras z dwoma wyjściami. W chłodne dni domownicy mogą ogrzać się wspólnie przy centralnie ustawionym kominku. Warto też docenić dyskretną elegancję elewacji.
Zobacz projekt>>>M220 - Bez tajemnic (etap I)
Projekt domu M215 - Lawendowe pole
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
Powierzchnia użytkowa 80,4 m2Liczba pokoi (z salonem) 3Wymiary działki 19,90 x 18,10 m EP 26,43 kWh/(m2·rok)
Lawendowe pole to uroczy parterowy dom z pięknym tarasem, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Taras w kształcie litery L otacza dom z dwóch stron i jest dostępny zarówno od strony jadalni, jak i salonu, co pozwoli maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie w ciągu dnia. Za sprawą dużych przeszkleń również wnętrza tego domu sprzyjają kontaktowi z naturą. Metraż (nieco ponad 80 m2) z pewnością zaspokoi potrzeby trzyosobowej rodziny. Jeśli okaże się zbyt mały, można zaadaptować poddasze i zrobić tam dodatkowe sypialnie.
Jak na niezbyt dużą powierzchnię, dom mieści wiele udogodnień, które zapewnią komfort życia mieszkańców. Bardzo przydatna będzie np. spiżarnia, ulokowana przy kuchni, która pomieści wszelkie zapasy oraz większe zakupy. Przy większej rodzinie sprawdzą się też 2 łazienki – mniejsza i większa, a także rozbudowana, dwuczęściowa kotłownia, w której będzie można przechowywać większe sprzęty i narzędzia ogrodowe.
Więcej szczegółów projektu>>>M215 -Lawendowe pole
Projekt domu C333f - Miarodajny - wariant VI
Autor arch. Przemysław Biryło
Powierzchnia użytkowa 48,9 m2Liczba pokoi (z salonem) 2Wymiary działki 16,30 x 16,80 mEP 52,16 kWh/(m2·rok)
Miarodajny - wariant VI to bardzo mały, całoroczny dom, który można wybudować za niewielkie pieniądze. Na niespełna 50 m2 architekt zaprojektował dwa pokoje: 10-metrową sypialnię oraz 23-metrowy salon połączony z kuchnią. Jest tam również kotłownia oraz łazienka, która pomieści nie tylko prysznic, ale też wannę. Mimo niewielkiego metrażu w salonie znalazło się miejsce na stół jadalniany, przy którym można zjeść obiad czy przyjąć gości. Przy domu nie mogło również zabraknąć tarasu, na którym można wypić poranną kawę.
Nie przegap:
Miarodajny - wariant VI to przestrzeń idealna dla singla lub pary, którzy nie mają dużych potrzeb lokalowych, ale marzą o własnym domu. Jeśli natomiast rodzina się powiększy w każdej chwili można zaadaptować poddasze, zyskując kolejne 26,2 m2 przestrzeni. Ten mały, uroczy dom ma klasyczny wygląd, a deski na elewacji, w przyjemnym miodowobrązowym kolorze, sprawiają, że prezentuje się bardzo przytulnie i dobrze konweniuje z otaczającą zielenią.
Więcej szczegółów projektu>>> C333f Miarodajny - wariant VI
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 8 domów, które wybudujesz za ok. 200 tys. zł
- Idealne domy dla rodziny 2+3
- 5 najlepszych projektów małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Domy, które rosną wraz z twoją rodziną. Projekty z poddaszem do adaptacji
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości
- Projekty domów z antresolą
- Przytulna sypialnia - zainspiruj się wnętrzami domów z Kolekcji Muratora
Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]