Ściany murowane na 2021 r. Z czego je budować, jak zmieni się wartość współczynnika przenikania ciepła U

Ściany na 2021 r.
Autor: www.muratorprojekty.pl Jedną z najpopularniejszych technologii murowych są ściany dwuwarstwowe, np. z silikatów. Takie zastosowano w projekcie domu EC383 - Nowatorskiego (z wentylacja mechaniczną i rekuperacją). Autor. arch. Grzegorz Kaliciak

Zobacz, jakie ściany zewnętrzne mogą mieć domy wznoszone od 2021 r. Jeśli planujesz budowę, sprawdź jak zmieni się wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych.

W budynkach, na których wzniesienie będzie chciało się uzyskać pozwolenie na budowę od 2021 r., wszystkie przegrody zewnętrzne będą musiały być cieplejsze, żeby ograniczyć straty ciepła. Nowo budowane domy powinny być energooszczędne. Dlatego określono dokładnie, jaka jest maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych. Jeszcze teraz można budować ściany o współczynniku U = 0,23. Od 2021 r. wartość tę obniżono do 0,20 W/(m2.K).

Mury to jedna z największych przegród zewnętrznych chroniących ciepłe pomieszczenia przed wychłodzeniem. W niedużym zwartym budynku parterowym o powierzchni użytkowej ok. 100 m2 mury zewnętrzne mają powierzchnię ponad 200 m2. Powierzchnia ścian zewnętrznych zdecydowanie wzrasta w większych domach i o bardziej rozbudowanej bryle. Ocenia się, że 20-25% wszystkich strat ciepła na zewnątrz powodują ściany o niezbyt dobrych parametrach termicznych. Dlatego wymogi dla ścian zewnętrznych są bardzo wysokie (lepiej izolowany musi być tylko dach).

Z katalogu projektów gotowych Muratora
Nowatorski arch. Grzegorz Kaliciak

Autor: www.muratorprojekty.pl

Atrakcją Nowatorskiego jest salon z wielkimi przeszkleniami. Autor projektu arch. Grzegorz Kaliciak

Projekt domu: EC383 Nowatorski (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)

Nowatorski (autor projektu arch. Grzegorz Kaliciak) to nowocześnie wyposażony dom dla sporej rodziny. W wersji podstawowej ma powierzchnię użytkową 139,5 m2, 4 sypialnie, 2 łazienki i wielką otwartą strefę dzienną. Po adaptacji poddasza można zyskać jeszcze prawie 100 m2. Ściany zewnętrzne są zaprojektowane w technologii dwuwarstwowej z wykorzystaniem bloczków silikatowych o grubości 24 cm z ociepleniem w postaci 20 cm styropianu.

Nowatorski to nie tylko nazwa, ale także styl. Patrząc na elewację wejściową, budynek prezentuje się wręcz ascetycznie, nie zdradzając co kryje elewacja boczna. Gdy jednak przeniesiemy się do ogrodu, odbiór wizualny domu zmienia się niebywale. Widzimy tu obudowany z trzech stron taras. Od strony salonu i kuchni taras został poszerzony, aby swobodnie ulokować meble ogrodowe. Wiodącym elementem ścian jest jasne drewno, które idealnie komponuje się z białą obudową. Jasnoszara stolarka świetnie współgra z szarością dachu.

Więcej szczegółów projektu>>>EC383 Nowatorski

Ściany na 2021 r.: wybór technologii

Ściany zewnętrzne w domach energooszczędnych spełniających wymogi Warunków Technicznych 2021 mogą być wzniesione jako:

 • jednowarstwowe,
 • dwuwarstwowe,
 • trójwarstwowe.

Mury zewnętrzne o współczynniku U nie większym niż 0,20 W/(m2.K) można wznosić w dowolnej technologii: jako jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Na rynku jest duży wybór materiałów murowych oraz termoizolacyjnych, z których można konfigurować takie konstrukcje na wiele sposobów (najmniej dla ścian jednowarstwowych). Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć wszystkie za i przeciw każdej z technologii.

Ściany dwuwarstwowe to najpopularniejsze rozwiązanie. Są powszechnie wykorzystywane w projektach domów. Tę technologię zna każda ekipa budowlana. Jeśli nawet mury nie będą zbyt idealnie wzniesione, dobrą termoizolacją można poprawić ich parametry. Jest bardzo dużo materiałów, z których można wznosić ściany dwuwarstwowe.

MATERIAŁ PARTNERA
Farby KABE - Ocieplona elewacja nie musi być nudna i monotonna

Zdecydowana większość ocieplonych budynków posiada mało atrakcyjną elewację pokrytą tynkiem o fakturze pełnej lub baranka. Elewacje różnią się głównie kolorem i grubością ziarna, zaś na cokole występuje najczęściej tynk mozaikowy. Stosunkowo rzadko pojawiają się ciekawe połączenia i wstawki kolorystyczne lub też przestrzenne profile dekoracyjne. Sytuację taką zmieniają nowoczesne trendy kreatywnego kształtowania wyglądu ocieplonych elewacji budynków. Firma Farby KABE wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oferuje szeroką gamę systemów ociepleń z różnymi efektami dekoracyjnymi, w tym m.in. betonu architektonicznego (w modnych odcieniach szarości i grafitu), deski (w tym również z dodatkowym postarzeniem) i cegły rustykalnej oraz tynki mozaikowe z połyskującą miką imitujące naturalną okładzinę z piaskowca lub granitu. Całość oferty uzupełnia system z ociepleń na bazie styropianu z okładziną klinkierową, ceramiczną lub kamienną.

Ściany muraowane na 2021 r.
Autor: Andrzej T. Papliński Ściany dwuwarstwowe zwykle buduje się z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego

Ściany jednowarstwowe są wymagające. Trzeba mieć doświadczoną i odpowiedzialną ekipę, która nie zrobili fuszerki. W takiej konstrukcji są bardzo ograniczone możliwości naprawienia, zamaskowania błędów. Mury muszą być wznoszone w wielką dokładnością i starannością, żeby uniknąć mostków termicznych, które są przyczyną dużych strat cieplnych.

Ściany na 2021 r.
Autor: Mariusz Bykowski Ściany na 2021 r. mogą być wznoszone w technologii jednowarstwowej z szerokich bloczków betonu komórkowego

Ściany trójwarstwowe też mają swoich zwolenników, chociaż są najdroższe. Ich wielką zaletą jest duża bezwładność termiczna i wysoka izolacyjność akustyczna. Latem taki dom nadmiernie się nie nagrzewa, a zimą nie wychładza się szybko. Jeśli będziemy budować dom na przykład niedaleko drogi szybkiego ruchu, ściany trójwarstwowe uchronią nas przed hałasem. Dzięki powszechnie wykorzystywanej elewacji klinkierowej to dom, który zachowa piękny wygląd przez pokolenia.

Ściany na 2021 r.
Autor: Mariusz Bykowski Ściany na 2021 r. można budować też w technologii trójwarstwowej
Z katalogu projektów gotowych Muratora
Ściany murowane na 2021 r.

Autor: www.muratorprojekty.pl

C358 - Małe ranczo to projekt tradycyjnie wyglądającego domu z nowocesnymi rozwiązaniami. Autor inż. Ryszard Fabrowski

Projekt domu: C358 - Małe ranczo

Małe ranczo (autor projektu inż. Ryszard Fabrowski) to średniej wielkości dom o zwartej bryle. Jego powierzchnia użytkowa to 156 m2. Budynek obejmuje 5 sypialni, 2 łazienki, strefę dzienną i zaplecze z garażem w bryle. Ściany dwuwarstwowe są zaprojektowane z betonu komórkowego z ociepleniem w postaci 15 cm styropianu.

Małe ranczo to dom o tradycyjnej architekturze, który będzie się pięknie prezentował na dużej działce, w otoczeniu zieleni. Wejście do domu zostało podkreślone stylowymi kolumnami, które podpierają balkon, tworzący jednocześnie funkcjonalne zadaszenie nad wejściem. Atutem tego domu są naturalne materiały wykończeniowe na elewacji – jasnokremowy klinkier pokrywający cokół oraz ciemnobrązowe deski dobrane pod kolor stolarki oraz podbitki. Kompozycję wieńczą stylowe balustrady na tarasie oraz balkonach.

Więcej szczegółów projektu>>>C358 - Małe ranczo

Materiały murowe na ściany na 2021 r.

Do wznoszenia ścian spełniających wymogi Warunków Technicznych 2021 można wykorzystać bloczki lub pustaki z betonu komórkowego, ceramiki tradycyjnej i poryzowanej, silikatów albo keramzytobetonu. Wielu producentów ma w ofercie wyroby przeznaczone do konkretnych zastosowań – dostosowanych do rozwiązań stosowanych w projektach domów. Na przykład pustaki ceramiczne i bloczki betonu komórkowego mają określoną grubość (24 lub 25 cm), co jest standardowym wymiarem muru nośnego. Bloczki silikatowe są węższe (18 cm), ponieważ mają bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną i mimo mniejszych rozmiarów mogą przenosić wielkie obciążenia. Na ściany jednowarstwowe są przeznaczone grube elementy z materiałów o jak najniższej lambdzie, m.in. wypełnione termoizolacją.

Ściany dwuwarstwowe na 2021 r.

Na mur nośny w ścianie dwuwarstwowej najczęściej wybiera się bloczki betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne. Bloczki betonu komórkowego mają 24 cm grubości. Pustaki lepsze są z ceramiki poryzowanej, ponieważ osiąga ona niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Przed wypałem do masy glinianej dodaje się trociny, które spalają się w wysokiej temperaturze, przez co w gotowych pustakach jest mnóstwo porów wypełnionych powietrzem. Najczęściej stosuje się ceramikę o grubości 24 lub 25 cm. Zależnie od producenta mogą występować pod różnymi nazwami, np. pustak Porotherm, Thermopor, Termoton, Keram, U, Max, Mega Max, pustak kratówka. Na rynku są też kratówki o szerokości 38 cm, z których można wznosić ściany dwuwarstwowe, ale będą one grube (co najmniej 50 cm).

Przeczytaj też:

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać? >>>

Na najcieplejsze i najwęższe ściany można wybrać pustaki wypełnione wełną mineralną. Niektórzy inwestorzy wybierają bloczki silikatowe. Mają one wyższą lambdę (wymagają lepszej izolacji), ale są znacznie węższe (18 cm). Dzięki temu, stosując efektywny materiał termoizolacyjny, np. styropian grafitowy, można zbudować ciepłe ściany o mniejszej grubości (poniżej 35 cm), przez co nieco zwiększy się powierzchnia wnętrza domu.

Ściany murowane na 2021 r.
Autor: Andrzej T. Papliński Beton komórkowy o grubości 24 cm to najpopularniejszy materiał na ściany dwuwarstwowe

Przykłady ścian dwuwarstwowych o współczynniku U nie większym niż 0,20 W/(m.K):

 • beton komórkowy odmiany 600, gr. 24 cm + styropian o lambdzie 0,031 W/(m.K), gr. 12 cm;
 • pustak z ceramiki poryzowanej, gr. 25 cm + styropian o lambdzie 0,031 W/(m.K), gr. 14 cm;
 • cegła kratówka K2, gr. 25 cm + styropian o lambdzie 0,032 W/(m.K), gr. 14 cm;
 • cegła kratówka K2, gr. 25 cm + wełna mineralna o lambdzie 0,036 W/(m.K) , gr. 16 cm,
 • bloczek silikatowy, gr. 18 cm + wełna mineralna o lambdzie 0,032 W/(m.K), gr. 15 cm
Ściany murowane na 2021 r.
Autor: Wienerberger Jedno z popularniejszych rozwiązań ściany dwuwarstwowej: pustaki z ceramiki poryzowanej i wełna mineralna

Ściany jednowarstwowe na 2021 r.

Na takie mury są przeznaczone określone produkty z betonu komórkowego oraz pustaków z keramzytobetonu lub ceramiki poryzowanej z wypełnieniem termoizolacyjnym. Beton komórkowy musi być najniższych klas, np. 300, 350 lub 400, co oznacza, że zawiera bardzo dużo powietrza, ale jest bardziej kruchy i mniej wytrzymały mechanicznie. Pustaki z pozostałych materiałów muszą zawierać wypełnienia ze styropianu, wełny mineralnej, perlitu, czyli dobrych izolatorów termicznych, dzięki czemu jaką odpowiednio niską lambdę. Do wznoszenia ciepłych ścian jednowarstwowych może być wymagane użycie zapraw klejowych albo ciepłochronnych.

Przykłady ścian jednowarstwowych o współczynniku U nie większym niż 0,20 W/(m2.K):

 • pustak ceramiczny szlifowany Porotherm 38 T Dryfix, gr. 38 cm + zaprawa z piany;
 • bloczek betonu komórkowego odmiany 350 H+ H Gold, gr. 48 cm + zaprawa cienkowarstwowa;
 • bloczek betonu komórkowego odmiany 300 Termalica, gr. 40 cm + zaprawa cienkowarstwowa;
 • bloczek keramzytobetonowy Hotblok, gr. 42 cm + zaprawa ciepłochronna.
Ściany murowane na 2021 r.
Autor: Hotblok Bloczki Hotblok na ścianę jednowarstwową murowaną zaprawą ciepłochronną

Ściany trójwarstwowe na 2021 r.

Możliwości konfiguracji ściany trójwarstwowej jest bardzo wiele. Mur nośny jest zwykle taki jak w dwuwarstwowej i ma grubość 18-25 cm. Warstwę termoizolacyjną może stanowić wełna mineralna, styropian, płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub fenolowe. Można też tam wtrysnąć piankę poliuretanową. Warstwa elewacyjna ma 8-12 cm i najczęściej jest wykonywana z cegieł klinkierowych, elewacyjnych, silikatowych albo betonowych. Zależnie od zastosowanych materiałów między częścią elewacyjną a termoizolacją trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną o grubości 2-3 cm.

Ściany murowane na 2021 r.
Autor: Wienerberger Klasyczne rozwiązanie ściany trójwarstwowej z użyciem ceramiki na mur nośny i warstwę elewacyjną oraz wełny mineralnej jako ocieplenia

Przykłady ścian trójwarstwowych o współczynniku U nie większym niż 0,20 W/(m2.K) (ze szczeliną powietrzną):

 • bloczek silikatowy, gr. 18 cm + płyty fenolowe o lambdzie 0,023 W/(m.K), gr. 10 cm + bloczek silikatowy, gr. 12 cm;
 • bloczek z betonu komórkowego Optimal klasy 500, gr. 24 cm + wełna mineralna o lambdzie 0,038 W/(m.K), gr. 11 cm + cegła klinkierowa, gr. 12 cm
 • pustak z ceramiki poryzowanej, gr. 25 cm + styropian o lambdzie 0,032 W/(m.K), gr. 14 cm + cegła elewacyjna, gr. 12 cm
Ściany z betonu komórkowego - murowanie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE