Kratówka: cegła z otworami na mury nośne, osłonowe i ściany działowe. Gdzie ją zastosować?

2019-02-18 11:20

Kratówka to rodzaj cegły ceramicznej z otworami w kształcie rombów. Jest produkowana w kilku wymiarach. Cegły kratówki używa się do budowy ścian nośnych, osłonowych, działowych.

Kratówka
Autor: Ceradbud Z cegły kratówki wznosi się mury osłonowe w ścianach trójwarstwowych, które będą tynkowane

Kratówka to ceramiczny element murowy pionowo drążony. Może mieć kształt cegły albo wąskiego pustaka. Na rynku są dostępne 3 typy kratówek różniące się wysokością. Ich podstawa jest taka sama jak tradycyjnej cegły, czyli 25 x 12 cm. Od cegły i innych pustaków ceramicznych odróżniają je otwory, które mają kształt rombowy. Choć kratówki określa się mianem cegieł mają one profilowania na krawędziach zewnętrznych jak inne pustaki.

Kratówka K1

Kratówka K1 ma wymiary takie sama jak tradycyjna polska cegła pełna, czyli 25 x 12 x 6,5 cm. 1 element waży 2,1-2,4 kg. Żeby zbudować 1 m2 muru o szerokości 12 cm, trzeba wykorzystać 48 kratówek K1.

Kratówka
Autor: Cegielnia Szerominek Kratowka typu K1 to drążony odpowiednik zwykłej cegły pełnej

Kratówka K2

Kratówka typu K2 ma wysokość 14 cm, czyli wymiary 25 x 12 x 14 cm. Waży 4,7-5 kg. Do wykonania 1 m2 muru o szerokości 12 cm potrzeba 28,5 sztuki.

Kratówka
Autor: Cegielnia Stopka Kratowka typu K2 ma 14 cm wysokości, co stanowi odpowiednik dwoch cegieł i spoiny między nimi

Kratówka K3

Kratówka K3 ma wysokość 22 cm, czyli wymiary 25 x 12 x 22 cm. 1 element waży 6,4-7 kg. Na 1 m2 muru trzeba zużyć 17 sztuk. Kratówka K3 może być wykorzystana jako element modularny do uzupełnienia murów budowanych z pustaków ceramicznych o wysokości 22 cm.

Kratówka
Autor: Cegielnia Szerominek Kratówka K3 ma wysokość 22 cm, może być wykorzystana do uzupełnienia muru z pustaków ceramicznych o takiej samej wysokości

Te 3 typy kratówek są najpopularniejsze. Niektórzy producenci ceramiki budowlanej oferują jeszcze kratówki o wysokości 23,8 cm, a więc o wymiarach 25 x 12 x 23,8 cm. Są one oznaczane jako K2/238 albo K4. Mogą być wykorzystane do uzupełnienia muru wznoszonego z elementów ceramicznych o takiej wysokości, czyli np. pustaków Mega-Max lub Mega-Term.

Kratówki: zastosowanie

  • ściany nośne,
  • ściany osłonowe,
  • ściany działowe,
  • słupki,
  • podmurówki,
  • uzupełnienie muru elementem mniejszych rozmiarów,
  • wypełnienie muru.

Kratówki: właściwości

Kratówki to ceramiczny materiał murowy. Mogą być produkowane w klasie HD lub LD, czyli jako cegły niewymagające osłonięcia na zewnątrz lub cegły, które na zewnątrz trzeba otynkować. Kratówki są produkowane z ceramiki tradycyjnej o różnej klasie wytrzymałości. Najczęściej znajdziemy cegły kratówki klasy 15 i 20 MPa, ale występują też klasy 10. Pod względem wytrzymałości i nośności kratówki to taki sam materiał materiał murowy jak cegła pełna lub pustaki ceramiczne. Można ich używać do wznoszenia ścian nośnych. Kratówki mają większą wytrzymałość na ściskanie niż dziurawki.

Współczynnik przewodzenia ciepła λ cegieł kratówek wynosi 0,28 – 0,30 W/(m.K). Mają nasiąkliwość na poziomie mniejszym niż 14%. Kratówki są materiałem ceramicznym niepalnym. Mają klasę reakcji na ogień A1. Jak każdy wyrób ceramiczny kratówki wykazują dobre właściwości akumulacji termicznej i przepuszczalności pary wodnej.

Kratówka
Autor: Ceradbud Mury nośne domu o konstrukcji trójwarstwowej zostały wykonane z kratówki
Warto wiedzieć

Podane wcześniej zużycie na 1 m2 dotyczą muru o szerokości 12 cm. Podczas wznoszenia ścian kratówki można także układać w poprzek muru. Powstanie wtedy konstrukcja o szerokości 25 cm. Z kratówek można wznosić też mury o grubości np. 38 cm, łącząc dwa elementy ustawione w poprzek i jeden wzdłuż.

Kratówki: sposób murowania

Mury z kratówek wznosi się z wykorzystaniem tradycyjnej zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej. Wykonuje się spoiny poziome i pionowe o grubości 1-1,5 cm.

Kratówki: zastosowanie

Cegła kratówka może być wykorzystana do budowy warstw nośnych w murach warstwowych. Często buduje się z niej warstwę osłonową w ścianach trójwarstwowych, których elewacja będzie otynkowana lub wykończona okładziną.

Przeczytaj także:

W ścianach dwuwarstwowych budynków mieszkalnych, w których ściany zewnętrzne powinny wykazywać wysoką izolacyjność termiczną, nie używa się kratówki, bo są lepsze pod względem termoizolacyjności pustaki poryzowane, ponadto mające większe wymiary, więc szybko się z nich buduje. Kratówki można wykorzystać na ściany nośne budynku gospodarczego, garażu lub altany ogrodowej. Stosuje się je również do budowy wewnętrznych ścian nośnych i działowych oraz wykonywania wypełnień i uzupełniania muru.

Przeczytaj także:

Kratówka
Autor: Ceradbud Kratówki muruje się tradycyjnie na grubą spoinę

Kratówki: element modularny

Ze względu na drążenia kratówki są lżejsze od cegieł pełnych, a ze względu na mniejszą szerokość - od innych typów pustaków. Jednak dorównują im wytrzymałością mechaniczną i nośnością. Mogą być wykorzystane jako element modularny do uzupełnienia murów wznoszonych z elementów ceramicznych o takiej samej wysokości, np. 22 lub 23,8 cm.

Sonda
Ściany zewnętrzne w Twoim domu są lub będą z:
Nasi Partnerzy polecają