Cegła pełna to materiał ceramiczny o czerepie porowatym. Produkuje się ją z mieszanki gliny, która musi być odpowiednio rozdrobniona i wymieszana z wodą i kruszywem na jednolitą masę. Po uformowaniu cegły są suszone, a następnie wypalane w temperaturze 800-1000oC. Czerwona cegła pełna jest mocno osadzona w naszej tradycji. Ale może mieć ona jeszcze inne odcienie. Zależnie od złoża gliny, temperatury wypału i dostępu tlenu cegła może być jaśniejsza lub ciemniejsza, prawie bordowa, czy ciemnobrązowa.
Cegła pełna ma kształt prostopadłościanu o wszystkich bokach płaskich. W małych cegielniach często produkuje się cegły z zagłębieniem na szerokim boku, w którym umieszcza się zaprawę murarską.
Z cegły pełnej wznosi się mury nośne i osłonowe, ściany działowe, kominy, słupy, obmurowania i wypełnienia. Jest chętnie wykorzystywana do obudowywania kominków, grilli ogrodowych i wznoszenia innych elementów małej architektury.
Cegły pełne są produkowane przez wielkie zakłady ceramiki budowlanej oraz małe lokalne cegielnie. Można kupić je w supermarketach budowlanych, mniejszych składach, bezpośrednio w cegielni, a nawet przez Internet.

i
Cegła pełna: wymiary
W Polsce tradycyjnie produkuje się cegły pełne o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm. Do wymurowania 1 m2 ściany potrzeba 52-54 sztuki, zależnie od grubości spoiny, która może wynosić 1-1,5 cm. Na naszym rynku jest dużo cegieł niemieckich producentów, którzy stosują wymiar 24 x 11,5 x 7,1 cm. Na 1 m2 muru potrzeba 51 sztuk. Cegły pełne ręcznie formowane, zwłaszcza importowane mogą mieć różne wymiary, zależnie od kraju pochodzenia.

i
Cegła pełna: właściwości
Cegły jak każdy materiał murowy muszą spełniać wymogi normowe i są odpowiednio klasyfikowane. Cegła pełna jest oznaczana symbolem P. Te produkowane z sposób tradycyjny są uznawane za zwykłe i mają oznaczenie Z. Cegły produkuje się w dwóch kategoriach. Klasy HD nadają się na mury bez zabezpieczenia, klasy LD można używać do wznoszenia tylko murów zabezpieczonych, czyli otynkowanych lub pokrytych okładziną. Cegły pełne mają nasiąkliwość 5-22%. Cegły zwykłe mają nasiąkliwość na poziomie 15-20%. Zdecydowanie mniejszą (do 6%) ma klinkier. Właśnie poziom nasiąkliwości decyduje o mrozoodporności materiału murowego. Jeśli niezabezpieczony tynkiem mur jesienią nasiąknie wodą, zimą będzie poddawany procesom zamarzania i rozmarzania, które działają na ceramikę niszcząco. W dokumentach materiałów murowych (deklaracji właściwości użytkowych) podaje się, ile takich cykli mogą one wytrzymać.
Cegła pełna jest materiałem niepalnym. Ma 1 klasę reakcji na ogień. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość na ściskanie. Ściany nośne można budować z elementów klasy co najmniej 7,5. Wytrzymałość cegieł jest znacznie wyższa. Można z nich śmiało wznosić mury od piwnicy aż po dach. Na rynku można znaleźć cegły pełne zwykłe klasy 5, 7,5, 10, 15 i 20 MPa. Najpopularniejsze są cegły pełne klas 10, 15 i 20, które różnią się ceną i ciężarem. Przeciętna cegła waży 3 kg. Najmocniejsze nawet 4 kg.
Cegła pełna: zastosowanie
Cegły pełne są chętnie wykorzystywane do wznoszenia warstwy osłonowej - elewacyjnej - w ścianach trójwarstwowych. Ponieważ mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła stosuje się je do wykonywania ścian wewnętrznych. Mogą być to zarówno mury nośne, jak i ściany działowe. Wielu inwestorów wciąż wybiera kominy wznoszone tradycyjnie z cegły pełnej.
Przeczytaj także:
Obudowa kominka i grilla w ogrodzie wykonana z cegieł to rozwiązanie niezwykle popularne. Cegłę pełną znajdziemy też w konstrukcji słupków ogrodzeniowych i podmurówek oraz wszelkich murków w ogrodzie.
Zobacz także:
Ze względu na nośność cegły pełne są wykorzystywane również do obmurowywania otworów w ścianie w celu ich wzmocnienia. Można tworzyć z nich nadproża łukowe nie wymagające dodatkowych zbrojeń.
Przeczytaj także:
Mury z cegły pełnej są mocne i nośne. Można na nich śmiało wieszać szafki kuchenne i inne ciężkie przedmioty. Ściany mogą zostać otynkowane lub wykończone okładziną z płytek. Ceglane mury często pozostawia się w wersji surowej. Stanowią piękną dekorację wnętrz w różnych stylach.
Przeczytaj także:

Autor: Lode
Cegła pełna nie nadaje się na mury nośne w ścianach dwuwarstwowych
Cegła pełna: izolacyjność termiczna
Cegła pełna zwykła nie jest dziś używana do wznoszenia nośnych ścian w konstrukcjach dwuwarstwowych, bo ma bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ. Wynosi on 0,60-0,77 W/(m.K). Jest on najwyższy wśród materiałów ceramicznych. Żeby taką ścianę ocieplić zgodnie z obecnie obowiązującymi wymogami, mury zewnętrzne miałyby ponad 60 cm grubości.
Cegła pełna: rodzaje
Wyróżniamy kilka rodzajów cegieł pełnych. Najpopularniejsze są cegły zwykłe, które na zewnątrz zwykle wymagają zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, np. otynkowania lub pokrycia okładziną. Wiele cegieł pełnych jest produkowanych z klinkieru. Są one wypalane w znacznie wyższej temperaturze niż zwykłe, dlatego mają powierzchnię spieczoną, znacznie wyższą wytrzymałość na ściskanie i mniejszą nasiąkliwość. Cegły licowe, czasem nazywane też elewacyjnymi, mają również powierzchnię spieczoną, ale w mniejszym stopniu niż klinkier. Zabezpiecza je to przed wsiąkaniem wody, więc na zewnątrz nie muszą być tynkowane. Cegły licowe mają nieco gorsze parametry niż klinkier.
Przeczytaj także:
Osobną grupę stanowią cegły ręcznie formowane, które wyróżnia oryginalność wykonania i niepowtarzalność wzorów. Mają nieco mniejszą wytrzymałość mechaniczną i większą nasiąkliwość niż cegły produkowane fabrycznie. Na rynku można znaleźć też cegły pełne produkowane z mieszanki wapienno-piaskowej, czyli silikatowe. Charakteryzuje je bardzo wysoka twardość i wytrzymałość mechaniczna oraz niska nasiąkliwość.

i
Cegła pełna: sposób murowania
Najczęściej cegły pełne układa się na płask i łączy zaprawą murarską. Taki mur ma 12 cm grubości. Można też ustawiać je na wozówce (węższym boku) – wtedy powstanie wąska ścianka działowa o szerokości 6,5 cm. Jest ona wiotka, dlatego wymaga wzmocnień zbrojeniami i przytwierdzenia do sąsiedniej ściany. Z cegły pełnej można wznosić ściany nośne. Wystarczy układać je płasko szerszym bokiem obok siebie i powstanie mur grubości 24 cm. Z cegły pełnej wznosi się mury usztywniające o grubości 38 cm (1,5 cegły). Zwykły mur z cegieł wznosi się na mijankę, czyli w każdej warstwie spoina między cegłami jest przesunięta o pół elementu. Ale w ścianie można zestawiać cegły ułożone dłuższym lub krótszym bokiem do lica, co pozwala uzyskać efekt dekoracyjny.
Polecany artykuł:

i