Cegła pełna: wymiary, właściwości i zastosowanie. Bez cegły ani rusz!

2019-02-18 11:25
Cegła
Autor: Mariusz Bykowski Czerwona ściana z cegły to widok kojarzący się znaszym tradycyjnym budownictwem

Cegła pełna to najstarszy materiał budowlany produkowany przez człowieka. Mimo pojawienia się wielu nowych materiałów murowych, cegła jest wciąż potrzebna przy budowie domu.

Cegła pełna to materiał ceramiczny o czerepie porowatym. Produkuje się ją z mieszanki gliny, która musi być odpowiednio rozdrobniona i wymieszana z wodą i kruszywem na jednolitą masę. Po uformowaniu cegły są suszone, a następnie wypalane w temperaturze 800-1000oC. Czerwona cegła pełna jest mocno osadzona w naszej tradycji. Ale może mieć ona jeszcze inne odcienie. Zależnie od złoża gliny, temperatury wypału i dostępu tlenu cegła może być jaśniejsza lub ciemniejsza, prawie bordowa, czy ciemnobrązowa. 

Cegła pełna ma kształt prostopadłościanu o wszystkich bokach płaskich. W małych cegielniach często produkuje się cegły z zagłębieniem na szerokim boku, w którym umieszcza się zaprawę murarską.

Z cegły pełnej wznosi się mury nośne i osłonowe, ściany działowe, kominy, słupy, obmurowania i wypełnienia. Jest chętnie wykorzystywana do obudowywania kominków, grilli ogrodowych i wznoszenia innych elementów małej architektury.

Cegły pełne są produkowane przez wielkie zakłady ceramiki budowlanej oraz małe lokalne cegielnie. Można kupić je w supermarketach budowlanych, mniejszych składach, bezpośrednio w cegielni, a nawet przez Internet.

Cegła
Autor: Leroy Merlin Cegła pełna kosztuje 80-90 groszy, zależnie od klasy wytrzymałości

Cegła pełna: wymiary

W Polsce tradycyjnie produkuje się cegły pełne o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm. Do wymurowania 1 m2 ściany potrzeba 52-54 sztuki, zależnie od grubości spoiny, która może wynosić 1-1,5 cm. Na naszym rynku jest dużo cegieł niemieckich producentów, którzy stosują wymiar 24 x 11,5 x 7,1 cm. Na 1 m2 muru potrzeba 51 sztuk. Cegły pełne ręcznie formowane, zwłaszcza importowane mogą mieć różne wymiary, zależnie od kraju pochodzenia.

Cegła
Autor: Cegielnia Mniszków Cegła pełna jest produkowana w różnych stylach wykończenia. Na zdjęciu cegła retro mocno wypalona i z wżerami. Cena 1,30 zł/szt.

Cegła pełna: właściwości

Cegły jak każdy materiał murowy muszą spełniać wymogi normowe i są odpowiednio klasyfikowane. Cegła pełna jest oznaczana symbolem P. Te produkowane z sposób tradycyjny są uznawane za zwykłe i mają oznaczenie Z. Cegły produkuje się w dwóch kategoriach. Klasy HD nadają się na mury bez zabezpieczenia, klasy LD można używać do wznoszenia tylko murów zabezpieczonych, czyli otynkowanych lub pokrytych okładziną. Cegły pełne mają nasiąkliwość 5-22%. Cegły zwykłe mają nasiąkliwość na poziomie 15-20%. Zdecydowanie mniejszą (do 6%) ma klinkier. Właśnie poziom nasiąkliwości decyduje o mrozoodporności materiału murowego. Jeśli niezabezpieczony tynkiem mur jesienią nasiąknie wodą, zimą będzie poddawany procesom zamarzania i rozmarzania, które działają na ceramikę niszcząco. W dokumentach materiałów murowych (deklaracji właściwości użytkowych) podaje się, ile takich cykli mogą one wytrzymać.

Cegła pełna jest materiałem niepalnym. Ma 1 klasę reakcji na ogień. Charakteryzuje ją duża wytrzymałość na ściskanie. Ściany nośne można budować z elementów klasy co najmniej 7,5. Wytrzymałość cegieł jest znacznie wyższa. Można z nich śmiało wznosić mury od piwnicy aż po dach. Na rynku można znaleźć cegły pełne zwykłe klasy 5, 7,5, 10, 15 i 20 MPa. Najpopularniejsze są cegły pełne klas 10, 15 i 20, które różnią się ceną i ciężarem. Przeciętna cegła waży 3 kg. Najmocniejsze nawet 4 kg. 

Cegła pełna: zastosowanie

Cegły pełne są chętnie wykorzystywane do wznoszenia warstwy osłonowej - elewacyjnej - w ścianach trójwarstwowych. Ponieważ mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła stosuje się je do wykonywania ścian wewnętrznych. Mogą być to zarówno mury nośne, jak i ściany działowe. Wielu inwestorów wciąż wybiera kominy wznoszone tradycyjnie z cegły pełnej.

Przeczytaj także:

Obudowa kominka i grilla w ogrodzie wykonana z cegieł to rozwiązanie niezwykle popularne. Cegłę pełną znajdziemy też w konstrukcji słupków ogrodzeniowych i podmurówek oraz wszelkich murków w ogrodzie.

Zobacz także:

Ze względu na nośność cegły pełne są wykorzystywane również do obmurowywania otworów w ścianie w celu ich wzmocnienia. Można tworzyć z nich nadproża łukowe nie wymagające dodatkowych zbrojeń.

Przeczytaj także:

Mury z cegły pełnej są mocne i nośne. Można na nich śmiało wieszać szafki kuchenne i inne ciężkie przedmioty. Ściany mogą zostać otynkowane lub wykończone okładziną z płytek. Ceglane mury często pozostawia się w wersji surowej. Stanowią piękną dekorację wnętrz w różnych stylach.

Przeczytaj także:

Warto wiedzieć
Cegła

Autor: Lode

Cegła pełna nie nadaje się na mury nośne w ścianach dwuwarstwowych

Cegła pełna: izolacyjność termiczna

Cegła pełna zwykła nie jest dziś używana do wznoszenia nośnych ścian w konstrukcjach dwuwarstwowych, bo ma bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ. Wynosi on 0,60-0,77 W/(m.K). Jest on najwyższy wśród materiałów ceramicznych. Żeby taką ścianę ocieplić zgodnie z obecnie obowiązującymi wymogami, mury zewnętrzne miałyby ponad 60 cm grubości.

Cegła pełna: rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów cegieł pełnych. Najpopularniejsze są cegły zwykłe, które na zewnątrz zwykle wymagają zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, np. otynkowania lub pokrycia okładziną. Wiele cegieł pełnych jest produkowanych z klinkieru. Są one wypalane w znacznie wyższej temperaturze niż zwykłe, dlatego mają powierzchnię spieczoną, znacznie wyższą wytrzymałość na ściskanie i mniejszą nasiąkliwość. Cegły licowe, czasem nazywane też elewacyjnymi, mają również powierzchnię spieczoną, ale w mniejszym stopniu niż klinkier. Zabezpiecza je to przed wsiąkaniem wody, więc na zewnątrz nie muszą być tynkowane. Cegły licowe mają nieco gorsze parametry niż klinkier.

Przeczytaj także:

Osobną grupę stanowią cegły ręcznie formowane, które wyróżnia oryginalność wykonania i niepowtarzalność wzorów. Mają nieco mniejszą wytrzymałość mechaniczną i większą nasiąkliwość niż cegły produkowane fabrycznie. Na rynku można znaleźć też cegły pełne produkowane z mieszanki wapienno-piaskowej, czyli silikatowe. Charakteryzuje je bardzo wysoka twardość i wytrzymałość mechaniczna oraz niska nasiąkliwość.

Cegła
Autor: Piotr Mastalerz Czerwona cegła pełna jest mocno osadzona w naszej tradycji. Ale może mieć ona jeszcze inne odcienie - jaśniejsze lub ciemniejsze

Cegła pełna: sposób murowania

Najczęściej cegły pełne układa się na płask i łączy zaprawą murarską. Taki mur ma 12 cm grubości. Można też ustawiać je na wozówce (węższym boku) – wtedy powstanie wąska ścianka działowa o szerokości 6,5 cm. Jest ona wiotka, dlatego wymaga wzmocnień zbrojeniami i przytwierdzenia do sąsiedniej ściany. Z cegły pełnej można wznosić ściany nośne. Wystarczy układać je płasko szerszym bokiem obok siebie i powstanie mur grubości 24 cm. Z cegły pełnej wznosi się mury usztywniające o grubości 38 cm (1,5 cegły). Zwykły mur z cegieł wznosi się na mijankę, czyli w każdej warstwie spoina między cegłami jest przesunięta o pół elementu. Ale w ścianie można zestawiać cegły ułożone dłuższym lub krótszym bokiem do lica, co pozwala uzyskać efekt dekoracyjny.

Cegła
Autor: Piotr Mastalerz Wysokośc kondygnacji została zaznaczona na elewacji ustawieniem cegieł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE