Komin ceramiczny: komin murowany z cegły
Stosowane od bardzo dawna kominy murowane z cegły w nowo budowanych domach pojawiają się coraz rzadziej. Wraz z rozpowszechnieniem kotłów na gaz i olej konieczne stało się ich udoskonalenie polegające na montowaniu w nich wkładów zabezpieczających mur przed niszczącym działaniem agresywnych spalin.
Budowa systemowego komina ceramicznego
Systemowe kominy ceramiczne buduje się łatwiej i szybciej niż tradycyjne murowane z cegły. Bloczki, które stanowią obudowę ceramicznego wkładu, ustawia się jeden na drugim, osadzając je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Do każdego bloczka wsuwa się kolejny odcinek ceramicznej rury i odpowiednio dopasowanej izolacji z wełny mineralnej (jeśli jest przewidziana w systemie). Rury łączy się specjalnym kitem kwasoodpornym. Wycinanie w pustakach otworów na akcesoria takie jak drzwiczki rewizyjne czy na trójniki ułatwiają szablony.
Wilgoć w kominie ceramicznym
By uniknąć zamakania komina ceramicznego po zamontowaniu w nim wkładu, powinno się zadbać o możliwość przewietrzania go. Są do tego potrzebne otwory w dolnej i górnej części komina, wokół wkładu. Ceramiczne kominy systemowe z wewnętrzną izolacją z wełny mineralnej mają fabrycznie zrobione otwory i kanały wentylacyjne w pustakach stanowiących obudowę wkładu. Dzięki nim znajdująca się wokół wkładu izolacja termiczna nie ulega zawilgoceniu, które powoduje utratę właściwości termoizolacyjnych.
Komin murowany z cegły: koszt
Niezaprzeczalną zaletą kominów murowanych z cegły jest ich niska cena. Kominy systemowe kosztują więcej. Wyposażenie murowanego komina do przeciętnego domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym (wysokość około 8 m) w żaroodporny stalowy wkład kominowy to wydatek rzędu 2,5-3,0 tys. zł. Niektórzy uważają, że jeśli będą palić w kominku lub kotle suchym drewnem bądź niezasiarczonym węglem, to jest to zbędny wydatek. Rzeczywiście, wiele przypadków to potwierdza. Należy jedynie dbać o wysoką jakość paliwa. W ostateczności wkład można zamontować później, gdy okaże się, że jednak jest potrzebny, ale wtedy trzeba już będzie remontować zniszczone ściany komina. Gdy rozważymy koszt budowy komina z cegły, do którego trzeba włożyć stalowy wkład, jego cena będzie porównywalna z budową systemowego komina ceramicznego. Do kotłów gazowych i olejowych bezwzględnie potrzebny jest wkład kominowy lub komin systemowy, dlatego wiele osób budujących domy decyduje się na systemowe kominy ceramiczne, które są konkurencyjne cenowo, łatwe w budowie, uniwersalne (mogą odprowadzać spaliny z kotłów na każde paliwo) i mają gwarancję na 30 lat.
Komin z rur ceramicznych
Kominy z rur ceramicznych mają szerokie zastosowanie. Wprawdzie są produkowane w odmianach przeznaczonych do odprowadzania spalin o różnych zakresach temperatury, ale można kupić taki, który będzie się nadawał jednocześnie do kotłów na paliwa stałe (węgiel, miał, koks, drewno, pelety), kominków oraz kotłów na gaz i olej. Jest to wygodne, gdy nie jesteśmy pewni, jakim kotłem chcemy ogrzewać dom – mając taki komin, decyzję będziemy mogli podjąć później. Jedynie do gazowych i olejowych kotłów kondensacyjnych i kotłów z zamkniętą komorą spalania trzeba wybrać inny rodzaj komina. Do tego typu kotłów należy dostarczać powietrze spoza budynku, dlatego są do nich oferowane specjalne systemy powietrzno-spalinowe, które oprócz przewodu do odprowadzania spalin mają także kanały powietrzne. Niektóre ceramiczne systemy kominowe są przeznaczone tylko do kotłów niskotemperaturowych (temperatura spalin nie wyższa niż 200°C), co w praktyce oznacza kotły kondensacyjne.
Zalety komina ceramicznego
- odporne na działanie wysokiej temperatury i jej częste zmiany;
- nie korodują;
- uniwersalne – nadają się do wszystkich kotłów, także kondensacyjnych, oraz kominków i pieców;
- komin ceramiczny zwykle wznosi się razem ze ścianami, ale może być także wolno stojący;
- nie odkształcają się;
- odporne na pożar sadzy;
- odporne na działanie związków fluoru;
- łatwo się je obrabia (wiercenie, cięcie, szlifowanie);
- akumulują ciepło (wolno stygną);
- mogą nasiąkać wodą, dlatego ceramiczny wkład powinien być wentylowany;
- trwałe, mają gwarancję na 30 lat.
O trwałości kominów najlepiej świadczy okres, na jaki producenci udzielają gwarancji. Na kominy ceramiczne jest to zwykle 30 lat. O trwałości decyduje również jakość materiału, z którego są wykonane, oraz technologia produkcji. Zdarzają się wyroby lepszej i gorszej jakości. Pozostaje się zdać na renomę producenta i opinie innych klientów. Ceramika, z której wykonane są rury, musi być dobrze wypalona, jednorodna, gładka i nienasiąkliwa.
Przeczytaj także:
Wybierając komin, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na aprobatę techniczną. Jeśli jej nie ma, lepiej poszukać innego. Z aprobaty dowiemy się, do jakiego typu kotłów dany komin jest odpowiedni. Nie powinno się go stosować do odprowadzenia spalin z urządzeń, których nie wymieniono w aprobacie, bo może to być niebezpieczne i z pewnością źle wpłynie na jego trwałość. Na pewno będziemy też mieli wtedy problemy z wyegzekwowaniem naprawy w ramach gwarancji. Często się zdarza, że szybkie zniszczenie komina następuje w wyniku jego niewłaściwego doboru. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego odporność na temperaturę. Do kotłów na paliwa stałe i kominków trzeba stosować kominy żaroodporne.