Spis treści
- Frezowanie komina – cena za metr 2025
- Koszt rozwiercania komina a średnica wiercenia
- Frezowanie komina od dołu lub od góry
- Ile trwa rozwiercanie komina?
Frezowanie komina czy też rozwiercanie komina to bezinwazyjny (czyli nieingerujący w konstrukcję) sposób na poszerzenie przewodu kominowego. Stosuje się go najczęściej wtedy, gdy inwestor chce umieścić w starym kominie wkład, ale komin jest na to za wąski. Powodem może być też to, że kominiarz stwierdził zły stan przewodu, np. wykryje duże ilości sadzy albo nieszczelności. Frezowanie jest też często potrzebne przy wymianie kotła na bardziej wydajne urządzenie grzewcze.
W trakcie frezowania za pomocą specjalistycznych narzędzi powoli rozwierca się (szlifuje) komin od wewnątrz, co zwiększa jego przepustowość i poprawia parametry grzewcze. Po frezowaniu przeprowadza się uszczelnienie, a często także montaż nowoczesnego, odpornego wkładu kominowego w poszerzonym otworze. Z uwagi na specjalistyczny charakter prac frezowanie komina powinno się zlecić profesjonalnej firmie.
Frezowanie komina – cena za metr 2025
Dokładny koszt frezowania komina zależy od kilku czynników, m.in. konkretnego wykonawcy, stosowanej technologii, parametrów komina i jego stanu, długości okresu gwarancji itd. Do ceny doliczany jest też na ogół koszt dojazdu do klienta. Znaczenie ma też średnica wiercenia – im bardziej ma zostać poszerzony przewód kominowy, tym będzie drożej.
Jak wynika z dostępnych na stronach firm cenników frezowania komina, cena za metr w 2025 r. to od 300 do 700 zł. Nie jest to z reguły koszt samego frezowania, tylko frezowania wraz z niezbędnymi usługami dodatkowymi (wraz z frezowaniem z reguły przeprowadza się uszczelnienie przewodu kominowego czy montaż wkładu kominowego). Samo frezowanie spotyka się w cenach już od 200 zł za metr bieżący. Dokładną kwotę wykonawca określa na podstawie konkretnego przypadku.
Koszt rozwiercania komina a średnica wiercenia
Na koszt rozwiercania komina duży wpływ ma średnica wiercenia. Poniżej przykładowe ceny z cenników wykonawców:
- wykonawca 1: frezowanie do średnicy 160 mm (plus system kominowy) za 280 zł/mb, do średnicy 180 mm za 350 zł/mb, do średnicy 200 mm za 410 zł/mb;
- wykonawca 2: frezowanie do średnicy 160 mm (plus wkład kwasoodporny) za 500 zł/mb, do średnicy 180 mm za 520 zł/mb, do średnicy 200 mm za 570 zł/mb;
- wykonawca 3: frezowanie do średnicy 160 mm (bez wkładu kominowego) za 200 zł/mb, do średnicy 180 mm za 220 zł/mb, do średnicy 200 mm za 250 zł/mb.
Warto dodać, że część firm podaje minimalną długość komina, poniżej której nie przeprowadzi usługi. Dobrze jest zatem zapytać o to podczas rozmowy z fachowcami.
- Sprawdź także: Kontrola przewodów kominowych – co ile jest wymagana? Co obejmuje przegląd kominiarski?
Frezowanie komina od dołu lub od góry
Warto dodać, że w przypadku frezowania komina cena może też zależeć od tego, czy wybierze się metodę frezowania od dołu, czy też od góry. Na rynku można spotkać wykonawców stosujących obie metody, a część firm reklamuje frezowanie komina od dołu jako metodę lepszą i bezpieczniejszą dla komina, a więc liczy sobie za nią więcej.
W praktyce między tymi dwiema metodami nie ma wielkiej różnicy – jeśli wykonawca jest doświadczony i pracuje uważnie, obie opcje powinny być równie skuteczne i bezpieczne.
Ile trwa rozwiercanie komina?
Rozwiercanie komina trwa z reguły nie dłużej niż 1-2 dni robocze – dokładny czas zależy głównie od wielkości komina. Jeśli wykonawca jest doświadczony i nie wystąpią żadne nieprzewidziane komplikacje, przyjmuje się, że 1 metr bieżący komina frezuje się ok. 1-2 godziny.
- Przejdź do galerii: Murowanie komina wewnątrz domu
