Spis treści
- Komin powietrzno-spalinowy
- Komin kwasoodporny
- Komin do pracy w nadciśnieniu
- Stalowy system kominowy zewnętrzny
- Ceramiczny system kominowy zewnętrzny
Istnieją sytuacje, gdy po wymianie kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy nie możemy wykorzystać starego komina. Bywa, że w budynku nie ma komina albo kotłownia jest tak mała, że się on w niej nie zmieści. To nie wyklucza montażu nowoczesnego kondensacyjnego kotła gazowego. Spaliny z kotła mogą być odprowadzane przez komin zewnętrzny. Pozwalają na to przepisy. Zgodnie z Warunkami technicznymi w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych lub letniskowych „indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż 21 kW”. Moc 21 kW jest wystarczająca nawet do dość dużych budynków. Jaki komin zewnętrzny wybrać?
Komin powietrzno-spalinowy
Kondensacyjne kotły gazowe mają zamkniętą komorę spalania, do której powietrze jest dostarczane przez wentylator. Dlatego komin zewnętrzny musi nie tylko odprowadzać spaliny, lecz także dostarczać powietrze. Potrzebny jest więc komin powietrzno-spalinowy, w którym jednym kanałem będą odprowadzane spaliny, a drugim, oddzielonym od niego – dostarczane powietrze.
Komin kwasoodporny
W kotłach kondensacyjnych ciepło jest odbierane także ze spalin, więc ich temperatura jest niższa niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych. Temperatura spalin z kotłów kondensacyjnych wynosi 45-60oC. Podczas pracy kotła powstaje kondensat, który musi być odprowadzony do kanalizacji. Kondensat ma kwaśny odczyn, więc konieczne jest zastosowania komina kwasoodpornego wyposażonego w ściek kondensatu .
Komin do pracy w nadciśnieniu
Ponieważ powietrze potrzebne do spalania dostarcza wentylator, w przewodzie kominowym powstaje nadciśnienie. Spaliny są wydmuchiwane przez kocioł. Żeby przewód kominowy pracował w pełni sprawnie, musi być całkowicie szczelny. Konieczne jest zastosowanie komina przeznaczonego do pracy w nadciśnieniu (oznaczenie P1).
Stalowy system kominowy zewnętrzny
Najczęściej stosuje się zewnętrzne kominy stalowe - koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, w których wewnętrzny kanał służy do odprowadzania spalin, a zewnętrzny doprowadza powietrze do komory spalania. Między obiema częściami komina umieszczona jest wełna mineralna, która chroni spaliny przed wychłodzeniem.
Ceramiczny system kominowy zewnętrzny
Komin zewnętrzny do gazowego kotła kondensacyjnego może być też zbudowany z pustaków keramzytobetonowych z wkładem z rur ceramicznych, które są odporne na działanie kwasów. Elementy stalowe, np. daszek do stożka, odpływ kondensatu są wykonane ze stali kwasoodpornej. Spaliny są odprowadzane przez wkład ceramiczny, a powietrze dostarczane poprzez obudowę komina. Taki komin jest umieszczony na ścianie zewnętrznej. Najczęściej zostaje otynkowany. Może też być pokryty materiałem dekoracyjnym i stanowić element wyróżniony na elewacji.
- Przejdź do galerii: Montaż pompy ciepła krok po kroku
