Słaby ciąg kominowy - co zrobić? Jak poprawić ciąg w kominie?

2024-11-18 18:28

Komin to jeden z najważniejszych elementów całego domu. Jego poprawne działanie gwarantuje bezpieczeństwo. Niestety, błędy projektowe lub zaniedbanie ze strony użytkowników wpływają na pracę całej instalacji. Jakie są najczęstsze przyczyny osłabienia ciągu kominowego i jak im zaradzić?

Słaby ciąg kominowy – jak sobie z nim poradzić?
Autor: mat. prasowe Poprawne działanie ciągu kominowego gwarantuje bezpieczeństwo domownikom.

Spis treści

  1. Słaby ciąg w kominie - przyczyny
  2. Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy przez cały rok?

Ciąg kominowy to ruch spalin lub dymu od dołu komina, w kierunku jego wylotu. Powstaje on w wyniku różnicy gęstości ciepłego powietrza wewnątrz przewodu kominowego i chłodnego powietrza na zewnątrz. Im większa różnica tych temperatur, tym większy ciąg w kominie. Jego siła zależy przede wszystkim od wysokości przewodu kominowego i wielkości jego przekroju.

O ile większość parametrów komina zapisanych jest w deklaracji producenta, to z ciągiem kominowym bywa różnie. Jeśli produkt jest certyfikowany, prawidłowo dobrany i wybudowany, z ciągiem kominowym nie powinno być problemu. Zdarzają się jednak błędy projektowe tj. usytuowanie komina za nisko względem kalenicy czy pojawienie się przeszkody, stanowiącej część budowli, które skuteczne osłabiają ciąg.

Ciąg kominowy
Autor: mat. prasowe Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone ponad dach na odpowiednią wysokość. W przypadku dachów płaskich niezależnie od konstrukcji, przy dachach o kącie nachylenia połaci nie większym niż 12° – co najmniej 0,60 m powyżej poziomu kalenicy.

Słaby ciąg w kominie - przyczyny

Problemy z ciągiem kominowym mogą pojawić się w sytuacji, gdy dom wybudowany jest w pobliżu przeszkód tj. wzgórza, wysokie drzewa czy bloki. Wówczas kierunek wiatru będzie przemieszczał się za przeszkodę, powodując osłabienie ciągu, a nawet tworząc ciąg wsteczny, czyli wdmuchanie wiatru do komina. W takiej sytuacji należy zamontować na wylocie z komina osłonę typu fala kominowa lub nasadę obrotową nazywaną strażakiem. Chronią i osłaniają komin przed wdmuchiwaniem wiatru do komina. Należy pamiętać że nasady obrotowe to urządzenia mechaniczne i powinny być poddawane kontroli.

Słaby ciąg kominowy może być przyczyną zbyt małej średnicy komina w stosunku do urządzenia grzewczego. Sposobem rozwiązania tego problemu jest podniesienie komina, co przełoży się na wzrost ciągu oraz montaż odpowiedniej nasady tj. daszek inżektorowy. Jeśli nadal pojawia się kłopot z niskim ciągiem, warto postawić na specjalistyczne wentylatory wzmacniające ciąg. Warto, aby wykonała to wyspecjalizowana firma – jest to skomplikowany zabieg, pod względem zestrojenia współpracujących urządzeń.

Sporo użytkowników spotyka się z problemem, gdzie w wyremontowanym domu, z nowym kominem wykonanym z cegły klinkierowej pogarsza się siła ciągu.

Ciąg kominowy
Autor: Materiały sponsora Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone ponad dach na odpowiednią wysokość. Przy dachach stromych o kącie większym niż 12° i pokryciu łatwo zapalnym – co najmniej 0,60 m powyżej poziomu kalenicy.

 – Cegła klinkierowa szczelinowa jest materiałem dekoracyjnym, dedykowanym obmurowaniu rozwiązań systemowych lub kominów z pełnej cegły – nie należy wykorzystywać jej do budowy komina. – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar. - Jeśli jednak posiadamy taki komin, należy go wyposażyć w certyfikowany wkład stalowy, a następnie wykonywać regularne czyszczenie. Jest to kluczowe, ponieważ tego typu komin działa jak chłodnica – spaliny szybko się wychładzają, dochodzi do kondensacji, wytwarza się sadza, która osadza się na wilgotnym kominie i w efekcie dochodzi do zaczopowania komina, intensywnego dymienia, a nawet pożaru sadzy.

Jednym z ważniejszych i podstawowych elementów zapewniających właściwy ciąg kominowy jest paliwo i jego jakość. Negatywnie na ciąg kominowy będzie zatem oddziaływało mokre, niesezonowane drewno, mokry ekogroszek czy zanieczyszczony pellet.

Najczęstszym problemem w zakresie niskiego ciągu jest brak doprowadzenia powietrza do spalania, tzw. z-etka. Przekłada się to nie tylko na niski ciąg, ale i prawidłowy przebieg procesu spalania, aż po właściwą wentylację i bezpieczeństwo domowników.

Murator Google News
Autor:
Ciąg kominowy
Autor: Materiały sponsora Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone ponad dach na odpowiednią wysokość. Przy dachach stromych o kącie pochylenia połaci większym niż 12° i pokryciu niepalnym, wyloty przewodów powinny znajdować się co najmniej 0,30 m od powierzchni dachu oraz w odległości co najmniej 1,0 m mierzonej w kierunku poziomym od tej powierzchni.

Jak zapewnić prawidłowy ciąg kominowy przez cały rok?

Niezawodnymi sposobami na dobry ciąg kominowy są okresowe przeglądy kominiarskie i regularne czyszczenie. Te czynności należy zlecić mistrzowi kominiarskiemu i wykonywać dwa razy w roku – do 31 maja i 31 listopada. Specjalista zweryfikuje stan komina, jego drożność, prawidłowy przebieg oraz szczelność przewodów kominowych. W tym samym czasie sprawdzi także stan komina ponad dachem i prawidłowość działania nasad kominowych. Następnie, w pionie mieszkania zbada prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów.

Z kolei czyszczenie kominów powinniśmy przeprowadzać w przypadku przewodów od palenisk opalanych paliwem stałym – 4 razy w roku, przewodów od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym – 2 razy w roku, natomiast przewodów wentylacyjnych – raz w roku. Okresowe przeglądy i czyszczenie kominów zapewni dobry ciąg przez cały rok. Mistrz Kominiarski sprawdzając stan komina, jeśli tylko napotka na jakiekolwiek nieprawidłowości czy problemy, pomoże je rozwiązać.

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE