Zaprawa murarska z betoniarki, czy ze sklepu?

2016-09-07 2:00
Zaprawa do murowania
Autor: Mariusz Bykowski Nakładanie kielnią tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej do murowania ściany działowej z bloczków silikatowych

Zaprawa murarska to podstawa, podczas murowania ścian domu. Jednak na co się zdecydować? Przygotować zaprawę cementową w betoniarce, czy kupić zaprawę murarską w sklepie?  Wyjaśniamy, która opcja jest najlepsza.

Zaprawa cementowa i zaprawa cementowo-wapienna

Najczęściej do murowania używa się zaprawy cementowo-wapiennej. Jest bardziej urabialna niż zaprawa cementowa oraz szybciej wiąże i twardnieje w porównaniu z wapienną. Jej wytrzymałość na ściskanie określona jest za pomocą marki (zapisywanej w postaci symbolu literowo-liczbowego); najbardziej popularna to M4.

SZYBKO, gdy kupimy zaprawę murarską w sklepie

Gotowa sucha mieszanka pakowana jest w 25- lub 30-kilogramowe worki. Podczas kupowania należy zwrócić uwagę na to, czy worek nie jest twardy, to znaczy czy jego zawartość nie jest zbrylona. Tylko swobodnie przesypująca się w worku mieszanka gwarantuje, że jest ona świeża i była prawidłowo przechowywana. Na placu budowy również trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Miejsce składowania musi być zadaszone i przewiewne.

Jak przygotować zaprawę gotową?

Gotową mieszankę wystarczy jedynie wymieszać z wodą w ilości zgodnej z podaną na opakowaniu. Należy pamiętać o tym, aby jako pierwszą do pustej betoniarki wlać wodę i po jej uruchomieniu dosypywać mieszanki, a gdy oba składniki są już w betoniarce, mieszać je jeszcze przez mniej więcej jedną-dwie minuty. Jeśli zakres prac jest niewielki, na przykład chcemy zamurować otwór okienny, i potrzebujemy mało zaprawy murarskiej, możemy wymieszać ją w dużym wiadrze za pomocą wiertarki wyposażonej w mieszadło.
Do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej potrzebujemy około 1670 kg suchej mieszanki i 204-225 l wody w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać.

TANIO, gdy zaprawę murarską zrobimy w betoniarce

Zarówno cement, jak i wapno wymagają przechowywania w zadaszonym i przewiewnym miejscu. Oba te materiały kupujemy najczęściej w 25-kilogramowych workach. Materiały te nie mogą być zbrylone czy zwietrzałe, gdyż w znacznym stopniu obniżą wytrzymałość wykonanej zaprawy.

Wideo: Wapno hydratyzowane w zaprawach murarskich. Dlaczego warto?

Obecnie popularne są zaprawy cementowe z plastyfikatorami. Dlaczego stosowania tradycyjnych zapraw z wapnem ma sens? Jak wybrać dobrą zaprawę? Jak powinna zostać przygotowana zaprawa cementowo-wapienna na budowie? Im więcej wapna w zaprawie, tym bardziej jest ona sprężysta po związaniu. Ta cecha gwarantuje lepszą pracę muru pod obciążeniem oraz w czasie wahań temperatury. Na zaprawie z wapnem łatwo układa się i poziomuje pustaki. Zobacz WIDEO.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przepis na zaprawę murarską z betoniarki

Rozpoczynamy od zgromadzenia na placu budowy składników zaprawy, czyli cementu marki 25, wapna hydratyzowanego i piasku o wielkości ziaren 0,25-2,0 mm, bez iłu, gliny i ziemi roślinnej. Cement, wapno i piasek odmierzamy za pomocą na przykład pełnego, ale nieczubatego wiadra, zachowując stosunek objętości 1:1:6. Odmierzanie składników łopatą jest o wiele mniej dokładne, gdyż nie sposób stale nabierać tę samą ilość materiału. Składniki mieszamy w betoniarce. Najpierw wlewamy około 2/3 ilości wody i wsypujemy na przemian cement i wapno, a gdy materiały się połączą, dodajemy piasek i mieszamy jeszcze zaprawę przez mniej więcej trzy-cztery minuty. Ilość potrzebnych materiałów: do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej M4 potrzebujemy około 190 kg cementu portlandzkiego marki 25, 106 kg wapna hydratyzowanego, 0,95 m3 piasku i 310 l wody.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Sjan Sjan
|

wapno z worka hydratyzowane trzeba zalac wodą przynajmniej 24 h przed uzyciem [w kastrze,beczce] aby powstało ciasto wapienne, z artykułu wynika ze sypiemy wapno i cement" taka zaprawa nie wytrzymałaby na zewnatrz długo
najlepsze jest wapno gaszone stara metodą,w dole ziemnym, sam mam "zapasy" sprzed 30 lat,jakieś 2t,wystarczy jeszcze długo.

Sjan Sjan
|

Janusz,to jest zaprawa cementowa,moze i nadaje sie do wnetrz,na pustak i cegłe ale nie na zewnątrz.

Janusz
|

Podaję mój przepis na zaprawę murarską na bazie cementu Lepo firmy Lafarge – taki pomarańczowy worek: 1 worek cementu (25 kg) + 4 wiadra piasku (wiadro=10l) + 18 litrów wody