Zaprawa murarska proporcje - jak zrobić gotową zaprawę i zaprawę z betoniarki

2016-09-07 2:00
Zaprawa do murowania
Autor: Mariusz Bykowski Nakładanie kielnią tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej do murowania ściany działowej z bloczków silikatowych

Zaprawa do murowania to podstawa przy wnoszeniu ścian domu. Zaprawa murarska proporcje - jak zrobić zaprawę cementową w betoniarce, a jak gotową zaprawę murarską (sucha mieszanka).

Najczęściej do murowania używa się zaprawy cementowo-wapiennej. Jest bardziej urabialna niż zaprawa cementowa oraz szybciej wiąże i twardnieje w porównaniu z wapienną. Jej wytrzymałość na ściskanie określona jest za pomocą marki (zapisywanej w postaci symbolu literowo-liczbowego); najbardziej popularna to M4.

Gotowa zaprawa murarska - sucha mieszanka

Gotowa sucha mieszanka pakowana jest w 25- lub 30-kilogramowe worki. Podczas kupowania należy zwrócić uwagę na to, czy worek nie jest twardy, to znaczy czy jego zawartość nie jest zbrylona. Tylko swobodnie przesypująca się w worku mieszanka gwarantuje, że jest ona świeża i była prawidłowo przechowywana. Na placu budowy również trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Miejsce składowania musi być zadaszone i przewiewne.

Zaprawa gotowa proporcje - jak zrobić

Gotową mieszankę wystarczy jedynie wymieszać z wodą w ilości zgodnej z podaną na opakowaniu. Należy pamiętać o tym, aby jako pierwszą do pustej betoniarki wlać wodę i po jej uruchomieniu dosypywać mieszanki, a gdy oba składniki są już w betoniarce, mieszać je jeszcze przez mniej więcej jedną-dwie minuty. Jeśli zakres prac jest niewielki, na przykład chcemy zamurować otwór okienny, i potrzebujemy mało zaprawy murarskiej, możemy wymieszać ją w dużym wiadrze za pomocą wiertarki wyposażonej w mieszadło.

Do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej potrzebujemy około 1670 kg suchej mieszanki i 204-225 l wody w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać.

Tania zaprawa murarska w betoniarce

Zarówno cement, jak i wapno wymagają przechowywania w zadaszonym i przewiewnym miejscu. Oba te materiały kupujemy najczęściej w 25-kilogramowych workach. Materiały te nie mogą być zbrylone czy zwietrzałe, gdyż w znacznym stopniu obniżą wytrzymałość wykonanej zaprawy.

Wideo: Wapno hydratyzowane w zaprawach murarskich. Dlaczego warto?

Obecnie popularne są zaprawy cementowe z plastyfikatorami. Dlaczego stosowania tradycyjnych zapraw z wapnem ma sens? Jak wybrać dobrą zaprawę? Jak powinna zostać przygotowana zaprawa cementowo-wapienna na budowie? Im więcej wapna w zaprawie, tym bardziej jest ona sprężysta po związaniu. Ta cecha gwarantuje lepszą pracę muru pod obciążeniem oraz w czasie wahań temperatury. Na zaprawie z wapnem łatwo układa się i poziomuje pustaki. Zobacz WIDEO.

Wapno hydratyzowane w zaprawach murarskich. Dlaczego warto?
Zaprawa do murowania
Autor: Mariusz Bykowski Przygotowywanie zaprawy z gotowej, suchej mieszanki.

Zaprawa murarska proporcje na zaprawę z betoniarki

Rozpoczynamy od zgromadzenia na placu budowy składników zaprawy, czyli cementu marki 25, wapna hydratyzowanego i piasku o wielkości ziaren 0,25-2,0 mm, bez iłu, gliny i ziemi roślinnej. Cement, wapno i piasek odmierzamy za pomocą na przykład pełnego, ale nieczubatego wiadra, zachowując stosunek objętości 1:1:6. Odmierzanie składników łopatą jest o wiele mniej dokładne, gdyż nie sposób stale nabierać tę samą ilość materiału. Składniki mieszamy w betoniarce. Najpierw wlewamy około 2/3 ilości wody i wsypujemy na przemian cement i wapno, a gdy materiały się połączą, dodajemy piasek i mieszamy jeszcze zaprawę przez mniej więcej 3-4 minuty.

Przeczytaj też: Rodzaje zapraw murarskich i ich zastosowanie >>>

Ilość potrzebnych materiałów: do wykonania 1 m3 zaprawy murarskiej M4 potrzebujemy około 190 kg cementu portlandzkiego marki 25, 106 kg wapna hydratyzowanego, 0,95 m3 piasku i 310 l wody.

Zaprawa do murowania
Autor: Andrzej T. Papliński Przygotowywanie zaprawy ze składników w odpowiednich proporcjach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE