Jak ocieplić ściany zewnętrzne? Koszty docieplenia domu murowanego

2019-02-12 13:00
Ocieplenie domu
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Materiałem ociepleniowym stosowanym w systemach ETICS może być styropian, który jest lekki i bez problemów daje się przykleić do remontowanej elewacji

Ocieplenie ścian to bardzo ważny etap termomodernizacji. Ceny energii wciąż rosną i aby nie przepłacać za opał, konieczna jest odpowiednia izolacja tych przegród.

Najczęstsze pytanie, które zadają inwestorzy szykujący się do termorenowacji, to: ile ocieplenia zastosować? Nie da się jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego do docieplenia ścian zewnętrznych zależą od kilku czynników.

Ocieplenie ścian zewnętrznych - materiały

Przede wszystkim liczy się materiał, z jakiego zbudowano ściany zewnętrzne. Może to być na przykład mur z dawnych bloczków gazobetonowych czy z tradycyjnych pustaków ceramicznych. Trzeba sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła U przez taką przegrodę. Im jego wartość wyższa, tym gorzej.

Druga kwestia to rodzaj zastosowanego materiału ociepleniowego. Od wartości jego współczynnika λ zależy grubość warstwy termoizolacyjnej. Im niższa lambda, tym cieńsza może być izolacja. Z grubością izolacji nie wolno też przesadzić. Nietrudno bowiem przekroczyć granicę opłacalności takiej inwestycji. Ustalenie grubości izolacji nie jest łatwe i warto się zdać w tej kwestii na specjalistów zajmujących się audytem energetycznym. Pozwoli to uniknąć błędów polegających na zastosowaniu niewystarczającej izolacji lub niepotrzebnie grubej i przez to droższej. 

Ocieplenie ścian
Autor: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń Przed dołożeniem izolacji do już ocieplonej ściany trzeba zrobić odkrywkę. Polega ona na wycięciu kawałka tynku i ocieplenia, dzięki czemu można sprawdzić, czy prawidłowo je mocowano i ocenić stan podłoża

Wełna czy styropian - co zastosować do ocieplenia ścian?

Styropian, z racji dobrej izolacyjności termicznej i niskiej ceny, jest wciąż najpopularniejszym materiałem do ocieplania ścian zewnętrznych. Waży niewiele, a jego obróbka nie nastręcza problemów. Układa się go nieco szybciej niż wełnę. Charakteryzuje się lepszą niż ona odpornością na zawilgocenie, ale nie jest aż tak odporny na działanie ognia. Ze względu na niedużą masę ma też gorsze właściwości akustyczne. Tradycyjny styropian jest tylko w znikomym stopniu paroprzepuszczalny. Zazwyczaj do docieplania ścian zewnętrznych wykorzystujemy styropian fasadowy o grubości od 5 do 20 cm. Jego współczynnik przenikania ciepła λ wynosi 0,033-0,040 W/(m.K).

Coraz więcej budynków ociepla się styropianem grafitowym zawierającym neopor. Płyty z takiego materiału mają nieco lepszy współczynnik przewodzenia ciepła λ. Wynosi on 0,032-0,033 W/(m.K).

Styropian nie wszędzie się sprawdzi jednakowo dobrze. Często potrzebna jest wełna mineralna, gdyż ma lepszą paroprzepuszczalność i pozwala na odprowadzenie wilgoci zgromadzonej w przegrodzie poza budynek. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λwynosi 0,030-0,041 W/(m.K). Wełna jest produktem o wysokiej sprężystości, więc doskonale klinuje się między drewnianymi elementami, a jednocześnie zabezpiecza je przed działaniem ognia. Z tego względu jest idealna do konstrukcji szkieletowych. Wełna fasadowa jest wciąż droższa od styropianu. Ponieważ waży dosyć sporo, powinna być kotwiona do ściany zewnętrznej większą liczbą kołków niż styropian.

Kołkować nie trzeba wełnianych płyt lamelowych. Są one węższe od zwykłych i wygodniejsze w montażu. Dobrze też przylegają do nierównych powierzchni. Czasem potrzebna jest twarda, odporna na wilgoć warstwa izolacyjna o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Wtedy warto wykorzystać polistyren ekstrudowany λ = 0,029-0,034 W/(m.K) lub sztywną pianę poliuretanową PIR (λ = 0,020 lub 0,030 W/(m.K).

Ocieplenie ścian
Autor: ROCKWOOL W narożnikach ścian styropianowe lub wełniane płyty muszą być ze sobą przewiązane na mijankę

Metody ocieplania ścian zewnętrznych

Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany należy zminimalizować do tego stopnia, aby wynosił nie więcej, niż wymagają aktualne przepisy, czyli 0,23 W/(m2.K). Pożądane byłoby jednak osiągnięcie wartości 0,2 W/(m2.K), która będzie obowiązywać od 2021 roku.

Przeważnie dom ociepla się od zewnątrz. Kupuje się wtedy materiał termoizolacyjny i przystosowany do niego system ociepleniowy ETICS, czyli: klej do izolacji, podkład tynkarski, tynk cienkowarstwowy (akrylowy, silikonowy, silikatowy, siloksanowy lub mineralny), farbę elewacyjną, siatkę zbrojącą do podkładu tynkarskiego i inne niezbędne akcesoria.

Najkorzystniejszymi materiałami do ocieplania ścian zewnętrznych metodą ETICS są styropian fasadowy w postaci sztywnych płyt lub płyty z wełny mineralnej o gęstości 80-130 g/m3. Płyty ociepleniowe przykleja się do odpowiednio przygotowanego, suchego, czystego i nośnego podłoża. Kołków do styropianu można nie stosować tylko wówczas, gdy styropian mamy zamiar przyklejać do podłoża będącego w dobrym stanie. W każdym innym przypadku kołkowanie jest konieczne. Użycie kołków jest też wymagane, gdy ściana zewnętrzna budynku przekracza 8 m wysokości. Wełna zawsze wymaga kołkowania. Na izolacji, po jej przeszlifowaniu, robi się podkład tynkarski zbrojony siatką z włókna szklanego. Siatka musi się znaleźć pomiędzy dwiema warstwami podkładu, aby w żadnym miejscu nie wystawała. Układa się ją z zachowaniem 10-centymetrowych zakładów między poszczególnymi pasami. Na zagruntowanym podkładzie rozprowadza się i zaciera tynk, który na końcu maluje się farbą elewacyjną. W niektórych systemach tynk zastępują płytki elewacyjne, na przykład z klinkieru.

Przykładowy koszt docieplenia ścian zewnętrznych

Materiał izolacyjny Koszt materiałuizolacyjnego[zł/m2 ] Koszt materiałówelewacyjnych [zł/m2] Robocizna[zł/m2] Razem[zł/m2]
Wełna mineralna 10 cm 26-72 System z tynkiem akrylowym– około 30 66 122-168
7-21 Ruszt, wiatroizolacjai deski elewacyjne – około 90 70 167-181
Wełna mineralnalamelowa 10 cm 31-40 System z tynkiem akrylowym– od 30 66 127-136
Styropian fasadowy biały 14-23 System z tynkiem akrylowym– od 30 52 96-105
Styropian fasadowygrafitowy 18-28 System z tynkiem akrylowym– od 30 52 100-110
Polistyren ekstrudowany 36-64 System z tynkiem akrylowym– od 30 52 118-146
Płyty PIR 61-77 System z tynkiem akrylowym– od 30 52 143-159
Piana natryskowaPUR 90-155 Ruszt, wiatroizolacja i deskielewacyjne – około 90 35 215-280

Dodatkowe ocieplenie do ścian zewnętrznych

Gdy ściany zewnętrzne są już ocieplone, powstaje dylemat – czy usuwać starą warstwę i izolować od podstaw, czy można będzie dołożyć dodatkowe ocieplenie. Wszystko będzie zależało od tego, jak dobrze stara izolacja trzyma się muru. Aby to stwierdzić, wykonawcy muszą zrobić tak zwaną odkrywkę. Polega ona na wycięciu fragmentu ocieplenia o wymiarach około 1 x 1 m. Pozwoli to zorientować się, czy płyty dobrze przyklejono do muru, oraz sprawdzić, czy mur jest w dobrym stanie – zachowuje powierzchniową nośność, nie jest zawilgocony lub zagrzybiony. Jeśli ocieplenie jest solidnie przymocowane (można to jeszcze poprawić, dodatkowo je kołkując), można mocować kolejną warstwę. Płyty wełny lub styropianu przykleja się wtedy do zagruntowanego tynku. Trzeba je też zakołkować. Kołki muszą być na tyle długie, żeby przeszły przez obie warstwy izolacji i zakotwiły się w murze na głębokość minimum 5 cm. 

Ocieplenie ścian
Autor: KABE Kołki muszą być umieszczane w narożach między płytami i w ich środkowych częściach. Ich liczba, jeśli będą w ogóle stosowane, powinna być zgodna z zaleceniami producenta danego systemu

Jaka grubość ocieplenia ścian zewnętrznych?

Poniżej przedstawiamy grubość ocieplenia potrzebnego do uzyskania U = 0,23 W/(m2.K)*

Rodzaj materiału Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m.K)] Orientacyjna, minimalna grubość ocieplenia [cm]
Wełna mineralna 0,035-0,040 12-15
Styropian EPS 0,032-0,039 10-15
Polistyren ekstrudowany XPS 0,031-0,038 8-15
Poliuretan PIR 0,023-0,027 5-10

Dla ściany z pustaków ceramicznych grubości 30 cm

Warto wiedzieć
Ściana trójwarstwowa

Autor: Jolanta Pietrucha

Ciepłe ściany trójwarstwowe

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna z bloczków, cegieł bądź pustaków. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm, a funkcję trzeciej pełni mur osłonowy grubości 8-12 cm z bloczków, pustaków lub cegieł. W starych domach między warstwą nośną a osłonową z reguły brakuje ocieplenia. Jest tam szczelina powietrzna. Ona też ma pewne właściwości termoizolacyjne, ale to zbyt mało, aby zdecydowanie ograniczyć straty ciepła. Pustą szczelinę można wypełnić materiałem termoizolacyjnym, ale tylko takim, który nadaje się do aplikacji metodą natryskową lub nadmuchową – strzępkami celulozy bądź wełny mineralnej albo pianą poliuretanową. To jednak metoda droga i dość skomplikowana, dlatego warto zarezerwować ją dla budynków o zabytkowej lub wyjątkowo cennej elewacji.

Częściej więc wybiera się tańszą i prostszą drogę, czyli ociepla ściany od zewnątrz. Jeśli mur był zbudowany z ładnej cegły licowej, można odtworzyć jego charakterystyczny wygląd. Zamiast po ociepleniu tynkować ściany, okleja się je wtedy płytkami klinkierowymi. To droższy materiał od tynku i więcej zapłacimy za robociznę, ale zachowamy pierwotny styl budynku.

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” termomodernizacja domu stała się łatwiejsza. Jednak nadal jest to przedsięwzięcie wymagające podjęcia wielu ważnych decyzji. Jak co roku postanowiliśmy włączyć się do akcji ograniczania emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zorganizowaliśmy konkurs „Czyste powietrze z Muratorem” - zobacz laureatów konkursu edycja 2021 r. Do wygrania były cenne nagrody ufundowane przez partnerów akcji: firmy Fakro, Knauf Insulation, Galmet i Wiśniowski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE