Jak ocieplić ściany zewnętrzne - koszt docieplenia domu murowanego

2023-08-03 15:20

Ocieplenie ścian to ważny etap termomodernizacji. Ceny energii wciąż rosną i aby nie przepłacać za ogrzewanie, konieczna jest odpowiednia izolacja przegród.

Ocieplenie domu
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec Materiałem ociepleniowym stosowanym w systemach ETICS może być styropian, który jest lekki i bez problemów daje się przykleić do remontowanej elewacji

Jak wskazują badania Instytutu Ekonomii Środowiska, polskie domy są w fatalnym stanie energetycznym. Ponad 30% nie posiada żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych. – Polskie domy to wampiry energetyczne. Ciepło zamiast ogrzewać domowników ucieka przez nieszczelne ściany i okna. Dlatego oczekujemy od rządu podjęcia pilnych działań, które pozwolą uwolnić gigantyczny potencjał jaki tkwi w efektywności energetycznej, a tym samym chronić budżety gospodarstw domowych przed wzrostem cen – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego warto jak najszybciej docieplić stary dom. Najczęstsze pytanie, które zadają inwestorzy szykujący się do termorenowacji, to: ile ocieplenia zastosować? Nie da się jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Rodzaj i grubość materiału termoizolacyjnego do docieplenia ścian zewnętrznych zależą od kilku czynników.

Spis treści

  1. Czym ocieplić ściany zewnętrzne - jakie wybrać materiały?
  2. Wełna czy styropian do ocieplenia ścian
  3. Metody ocieplania ścian zewnętrznych
  4. Przykładowy koszt docieplenia ścian zewnętrznych
  5. Dodatkowe ocieplenie do ścian zewnętrznych
  6. Jaka grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
  7. Ocieplenie ściany trójwarstwowej

Czym ocieplić ściany zewnętrzne - jakie wybrać materiały?

Przede wszystkim liczy się materiał, z jakiego zbudowano ściany zewnętrzne. Może to być na przykład mur z dawnych bloczków gazobetonowych czy z tradycyjnych pustaków ceramicznych. Trzeba sprawdzić, jaki jest współczynnik przenikania ciepła U przez taką przegrodę. Im jego wartość wyższa, tym gorzej.

Druga kwestia to rodzaj zastosowanego materiału ociepleniowego. Od wartości jego współczynnika λ zależy grubość warstwy termoizolacyjnej. Im niższa lambda, tym cieńsza może być izolacja. Z grubością izolacji nie wolno też przesadzić. Nietrudno bowiem przekroczyć granicę opłacalności docieplenia ścian. Ustalenie grubości ocieplenia nie jest łatwe i warto się zdać w tej kwestii na specjalistów zajmujących się audytem energetycznym. Pozwoli to uniknąć błędów polegających na zastosowaniu niewystarczającej izolacji lub niepotrzebnie grubej i przez to droższej. 

Ocieplenie ścian
Autor: Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń Przed dołożeniem izolacji do już ocieplonej ściany trzeba zrobić odkrywkę. Polega ona na wycięciu kawałka tynku i ocieplenia, dzięki czemu można sprawdzić, czy prawidłowo je mocowano i ocenić stan podłoża

Wełna czy styropian do ocieplenia ścian

Styropian, z racji dobrej izolacyjności termicznej i niskiej ceny, jest wciąż najpopularniejszym materiałem do ocieplania ścian zewnętrznych. Waży niewiele, a jego obróbka nie nastręcza problemów. Układa się go nieco szybciej niż wełnę. Charakteryzuje się lepszą niż ona odpornością na zawilgocenie, ale nie jest aż tak odporny na działanie ognia. Ze względu na niedużą masę ma też gorsze właściwości akustyczne. Tradycyjny styropian jest tylko w znikomym stopniu paroprzepuszczalny. Zazwyczaj do docieplania ścian zewnętrznych wykorzystujemy styropian fasadowy o grubości od 10 do 20 cm. Jego współczynnik przenikania ciepła λ wynosi 0,035-0,045 W/(m.K). Z tym, że lepiej jest wykorzystać materiał o niższym współczynniku λ, żeby warstwa nie była zbyt gruba.

Coraz więcej budynków ociepla się styropianem grafitowym zawierającym neopor. Płyty z takiego materiału mają jeszcze lepszy współczynnik przewodzenia ciepła λ. Wynosi on 0,031-0,033 W/(m.K).

Styropian nie wszędzie się sprawdzi jednakowo dobrze. Często potrzebna jest wełna mineralna, gdyż ma lepszą paroprzepuszczalność i pozwala na odprowadzenie wilgoci zgromadzonej w przegrodzie poza budynek. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,030-0,041 W/(m.K). Wełna jest produktem o wysokiej sprężystości, więc doskonale klinuje się między drewnianymi elementami, a jednocześnie zabezpiecza je przed działaniem ognia. Z tego względu jest idealna do konstrukcji szkieletowych. Wełna fasadowa jest wciąż droższa od styropianu. Ponieważ waży dosyć sporo, powinna być kotwiona do ściany zewnętrznej odpowiednią liczbą kołków (w przypadku styropianu kołkowanie moze byc zrobioneze względu na warunki np. wiatrowe).

NIE PRZEGAP: Porady i instrukcje na temat OCIEPLENIA DOMU

Kołkować nie trzeba wełnianych płyt lamelowych. Są one węższe od zwykłych i wygodniejsze w montażu. Dobrze też przylegają do nierównych powierzchni.

Czasem potrzebna jest twarda, odporna na wilgoć warstwa izolacyjna o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Wtedy warto wykorzystać polistyren ekstrudowany λ = 0,030-0,035 W/(m.K) lub sztywną pianę poliuretanową PIR (λ = 0,022-0,030 W/(m.K).

Ocieplenie ścian
Autor: ROCKWOOL W narożnikach ścian styropianowe lub wełniane płyty muszą być ze sobą przewiązane na mijankę

Metody ocieplania ścian zewnętrznych

Współczynnik przenikania ciepła U przez ściany należy zminimalizować do tego stopnia, aby wynosił nie więcej, niż wymagają aktualne przepisy, czyli 0,20 W/(m2.K).

Przeważnie dom ociepla się od zewnątrz. Kupuje się materiały wchodzące w skład systemu ociepleniowego ETICS, czyli: klej do izolacji, podkład tynkarski, tynk cienkowarstwowy (akrylowy, silikonowy, silikatowy, siloksanowy lub mineralny), farbę elewacyjną, siatkę zbrojącą do podkładu tynkarskiego i inne niezbędne akcesoria.

Najkorzystniejszymi materiałami do ocieplania ścian zewnętrznych metodą ETICS są styropian fasadowy w postaci sztywnych płyt lub płyty z wełny mineralnej o gęstości 80-130 g/m3. Płyty ociepleniowe przykleja się do odpowiednio przygotowanego, suchego, czystego i nośnego podłoża. W domach jednorodzinnych kołków do styropianu można nie stosować. Jest to wymagane, gdy ściana zewnętrzna budynku przekracza 8 m wysokości. Wełna zawsze wymaga kołkowania.

Na izolacji, po jej przeszlifowaniu, robi się podkład tynkarski zbrojony siatką z włókna szklanego. Siatka musi się znaleźć pomiędzy dwiema warstwami podkładu, aby w żadnym miejscu nie wystawała. Układa się ją z zachowaniem 10-centymetrowych zakładów między poszczególnymi pasami. Na zagruntowanym podkładzie rozprowadza się i zaciera tynk, który na końcu maluje się farbą elewacyjną. W niektórych systemach tynk zastępują płytki elewacyjne, na przykład z klinkieru.

Przykładowy koszt docieplenia ścian zewnętrznych

Materiał izolacyjny Koszt materiału izolacyjnego[zł/m2 ] Koszt materiałów elewacyjnych [zł/m2] Robocizna[zł/m2] Razem[zł/m2]
Wełna mineralna 10 cm 14-32 System z tynkiem akrylowym –  35-50 100-150 149-232
Wełna mineralna lamelowa 10 cm 35-70 System z tynkiem akrylowym – 35-50 100-150 170-250
Styropian fasadowy biały 10 cm 30-45 System z tynkiem akrylowym -35-50 80-140 96-105
Styropian fasadowy grafitowy 10 cm 50-55 System z tynkiem akrylowym – 35-50 80-140 165-245
Polistyren ekstrudowany 10 cm 65-80 System z tynkiem akrylowym– 35-50 80-140 180-270
Płyty PIR 10 cm 120-150 System z tynkiem akrylowym– 35-50 80-140 235-340
Piana natryskowa PUR 10 cm 70-100 Ruszt, wiatroizolacja i deski elewacyjne –  120-150 100 290-350

Dodatkowe ocieplenie do ścian zewnętrznych

Gdy ściany zewnętrzne są już ocieplone, powstaje dylemat – czy usuwać starą warstwę i izolować od podstaw, czy można będzie dołożyć dodatkowe ocieplenie. Wszystko będzie zależało od tego, jak dobrze stara izolacja trzyma się muru. Aby to stwierdzić, wykonawcy muszą zrobić tak zwaną odkrywkę. Polega ona na wycięciu fragmentu ocieplenia o wymiarach około 1 x 1 m. Pozwoli to zorientować się, czy płyty dobrze przyklejono do muru, oraz sprawdzić, czy mur jest w dobrym stanie – zachowuje powierzchniową nośność, nie jest zawilgocony lub zagrzybiony. Jeśli ocieplenie jest solidnie przymocowane (można to jeszcze poprawić, dodatkowo je kołkując), można mocować kolejną warstwę. Płyty wełny lub styropianu przykleja się wtedy do zagruntowanego tynku. Trzeba je też zakołkować. Kołki muszą być na tyle długie, żeby przeszły przez obie warstwy izolacji i zakotwiły się w murze na głębokość minimum 5 cm. 

Nie przegap:

Ocieplenie ścian
Autor: KABE Kołki muszą być umieszczane w narożach między płytami i w ich środkowych częściach. Ich liczba, jeśli będą w ogóle stosowane, powinna być zgodna z zaleceniami producenta danego systemu

Jaka grubość ocieplenia ścian zewnętrznych

Poniżej przedstawiamy grubość ocieplenia potrzebnego do uzyskania U = 0,20 W/(m2.K)*

Rodzaj materiału Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/(m.K)] Orientacyjna, minimalna grubość ocieplenia [cm]
Wełna mineralna 0,035-0,040 14-16
Styropian EPS 0,035-0,040 14-16
Polistyren ekstrudowany XPS 0,029-0,038 12-15
Poliuretan PIR 0,022-0,028 9-11

Dla ściany z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego bez ocieplenia, przyjmuje się U = 0,75 W/(m2.K)

Warto wiedzieć
Ściana trójwarstwowa

Autor: Jolanta Pietrucha

Ocieplenie ściany trójwarstwowej

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna z bloczków, cegieł bądź pustaków. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 8 do 15 cm, a funkcję trzeciej pełni mur osłonowy grubości 8-12 cm z bloczków, pustaków lub cegieł. W starych domach między warstwą nośną a osłonową z reguły brakuje ocieplenia. Jest tam szczelina powietrzna. Ona też ma pewne właściwości termoizolacyjne, ale to zbyt mało, aby zdecydowanie ograniczyć straty ciepła. Pustą szczelinę można wypełnić materiałem termoizolacyjnym, ale tylko takim, który nadaje się do aplikacji metodą natryskową lub nadmuchową – strzępkami celulozy bądź wełny mineralnej albo pianą poliuretanową. To jednak metoda droga i dość skomplikowana, dlatego warto zarezerwować ją dla budynków o zabytkowej lub wyjątkowo cennej elewacji.

Częściej więc wybiera się tańszą i prostszą drogę, czyli ociepla ściany od zewnątrz. Jeśli mur był zbudowany z ładnej cegły licowej, można odtworzyć jego charakterystyczny wygląd. Zamiast po ociepleniu tynkować ściany, okleja się je wtedy płytkami klinkierowymi. To droższy materiał od tynku i więcej zapłacimy za robociznę, ale zachowamy pierwotny styl budynku.

Inflacja znów pobiła rekord!

Jak bardzo jeszcze wzrośnie? Posłuchaj podcastu i sprawdź prognozy.

Listen to "Tak źle było ostatnio w 1997 r. Co dalej z inflacją?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.