Ocieplenie poddasza - ceny i groźne błędy w ociepleniu poddasza

2022-07-13 19:50
Ocieplenie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz

Jaki jest koszt ocieplenia poddasza i jak uniknąć groźnych błędów w ociepleniu - sprawdź ceny materiałów do ocieplenia poddasza.

Przez nieocieplony dach uciekałoby około 30% ciepła wytworzonego w domu. Solidna izolacja połaci dachu, odpowiednio gruba i starannie ułożona, ograniczy takie straty do absolutnego minimum. Dlatego budując dom lub remontując zadbaj o dobre ocieplenie gwarantujące komfort cieplny pomieszczeń pod skosami. W projekcie domu z poddaszem mieszkalnym znajdziemy wystarczająco dużo wskazówek, jak je prawidłowo oświetlić oraz ocieplić. Warto jednak zadbać o jak najkorzystniejsze przygotowanie przyszłego poddasza do zamieszkania. Czasem oznacza to zmianę zaproponowanego materiału izolacyjnego na inny bądź zwiększenie jego grubości albo zmianę usytuowania lub rozmiarów okien połaciowych. Lepiej bowiem wykorzystać rozwiązania jak najbardziej zaawansowane, nawet przekraczające aktualne standardy, aby za kilka lub kilkanaście lat nie musie dokonywać kosztownej modernizacji poddasza.

Spis treści

 1. Ocieplenie poddasza - jaki wybrać materiał?
 2. GALERIA: zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym
 3. Ocieplenie poddasza - jaka grubość ocieplenia?
 4. Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną
 5. Groźne błędy w ociepleniu poddasza

Ocieplenie poddasza - jaki wybrać materiał?

Zdecydowana większość konstrukcji dachowych ma budowę szkieletową. Szkielet tworzą krokwie, jętki i płatwie z drewna, rzadziej ze stali. Ocieplenie umieszcza się tradycyjnie między tymi elementami, podobnie jak w ścianach szkieletowych lub stropach belkowych. Z tego względu do ocieplenia poddasza preferowane są termoizolacyjne materiały sprężyste, dobrze klinujące się między belkami. Liderem jest tu wełna mineralna - szklana albo skalna. Poddasza ociepla się produkowanymi z niej matami lub płytami o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Wełna do poddaszy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – 0,030-0,044 W/(m.K). Niemniej łączna warstwa termoizolacyjna z wełny, aby spełniła współczesne standardy, musi mieć 20-35 cm. Taka grubość nie zmieści się między krokwiami dachowymi, dlatego część wełny podwiesza się od spodu połaci. Między krokwiami dachowymi można też układać inne produkty termoizolacyjne, na przykład płyty z włókien drzewnych. Choć mają korzystną izolacyjność cieplną, są gorsze od wełny pod względem izolacyjności ogniowej. Wełna, produkt niepalny, jest pod tym względem bezkonkurencyjna.

Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie izolacjami natryskowymi. Tą metodą można aplikować między krokwie granulat celulozowy (związany specjalnym lepiszczem) lub pianę poliuretanową. Natrysk to interesujące rozwiązanie, bo przyspiesza prace termoizolacyjne.

GALERIA: zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym

Ocieplenie poddasza - jaka grubość ocieplenia?

Jak grubą warstwę izolacji cieplnej zastosować? To jedno z najczęściej stawianych pytań. Niby inwestorzy mają to podane w projekcie, ale wolą się upewnić. Rzadko liczą na jej zmniejszenie, a częściej myślą o zwiększeniu izolacyjności połaci. Paradoksalnie, jedno nie musi wykluczać drugiego. Od czego bowiem zależy wysokość współczynnik przenikania ciepła przez dach? Nie tylko od grubości izolacji, ale także od wartości współczynnika lambda wybranego materiału. Gdy lambda jest niska, można ułożyć cienką warstwę izolacji i uzyskać taką sama wartość U jak przy grubej warstwie materiału o wyższym współczynniku λ. Zwiększanie grubości, bez względu na λ, z pewnością nie zaszkodzi, jednak narazi nas na niepotrzebne koszty. Gruba warstwa zmniejsza też kubaturę pomieszczeń na poddaszu, a jeżeli układamy ocieplenie od zewnątrz – sprawia, że połacie wyglądają zbyt masywnie.

W przypadku izolacji z wełny mineralnej łączna grubość ocieplenia - zastosowanej warstwy powinna wynieść 20-35 cm. W domach pasywnych dochodzi nawet do 50 cm. Jeśli układamy styropian nakrokwiowo, grubość jego warstwy wyniesie 20-25 cm, zakładając, że używamy płyt EPS 100. Gdy zastąpimy EPS PIR-em, możemy pocienić warstwę o 10 cm i zachować identyczną wartość współczynnika U.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną

Do uzyskania U dachu skośnego na poziomie 0,15 W/(m2.K) potrzeba na przykład 20 cm wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,031 albo 23 cm wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,033, albo 25 cm wełny o lambdzie 0,035 W/(m.K). Wielu producentów oferuje taką wełnę mineralną w różnych grubościach, na przykład 5, 10, 12, 15, 18, 20 cm.

 • Ocieplenie poddasza do U = 0,15 W/(m2.K)

Mata wełny o λ = 0,035 i grubości 15 cm zależnie od producenta kosztuje 36-48  zł/m2. Mata o grubości 10 cm kosztuje 30-39 zł/m2. Zatem za wełnę mineralną zapłacimy 66-87 zł/m2.

 • Ocieplenie poddasza do U = 0,12 W/(m2.K)

Gdybyśmy chcieli ocieplić dach do poziomu 0,012 W/(m2.K), należałoby ułożyć  25 cm wełny o współczynniku λ = 0,031. Taka mata o grubości 15 cm kosztuje 50-58 zł, zależnie od producenta, a warstwa o grubości 10 cm - 40-48 zł/m2. Łączny koszt materiału ociepleniowego wyniósłby 90-106 zł/m2.

 • Koszt folii i robocizny

Za ocieplenie dachu należy wykonawcom zapłacić mniej więcej 100 zł/m2. Cena ta obejmuje także wykonanie rusztu i osłonięcie wełny folią paroizolacyjną. Za dobrej jakości folię trzeba zapłacić mniej więcej 2 zł/m2.

 • Łączny koszt ocieplenia poddasza

Można przyjąć, że ocieplenie dachu wełną mineralną może kosztować:

 • w wariancie standardowym (U = 0,15) - 168-189 zł/m2,
 • w wariancie bardzo ciepłym (0,12) - 192-208 zł/m2.

Zobacz też:

Groźne błędy w ociepleniu poddasza

Często się słyszy, że ktoś ocieplił dach dobrym materiałem, nie żałując go, a mimo to odnotowuje się ucieczkę ciepła przez połacie. Winne są temu błędy popełnione podczas ocieplania poddasza zapewne przez ekipę wykonawczą. Wyjaśniamy, które są najgroźniejsze i jak się ich ustrzec.

 • Niestaranne docinanie wełny

Płyty lub maty muszą być mniej więcej 6 cm szersze, niż wynosi rozstaw krokwi. Wtedy dobrze zakleszczą się między nimi. Zbyt luźne ułożenie wcześniej czy później spowoduje osiadanie wełny. Dobrze obrazują to zdjęcia termowizyjne dachów, na których często widać, że dach jest dobrze zaizolowany z wyjątkiem szerokiego pasa wzdłuż kalenicy. To przestrzeń bez wełny. Była tam wcześniej, ale osiadła pod własnym ciężarem;

 • Wciskanie wełny na siłę

To przesada w druga stronę. Wciskanie zbyt szerokich płyt lub mat między krokwie niszczy strukturę wełny i zmniejsza jej izolacyjność termiczną.

 • Nieuszczelnianie styków między płytami

Dotyczy to izolacji ze styropianu, polistyrenu XPS lub poliuretanu PIR. To produkty nie są elastyczne, dlatego wszelkie szczeliny między płytami koniecznie trzeba wypełniać niskorozprężną pianą poliuretanową. Pustki będą bowiem mostkami termicznymi.

 • Brak połączenia izolacji dachu i ścian

Dotyczy to oczywiście budynków z ocieplanymi ścianami. Izolacja z połaci powinna stykać się z izolacją ścian zewnętrznych. Połączenie to musi wykazywać jak największą szczelność. W przeciwnym razie powstanie potężny mostek termiczny trudny do późniejszego naprawienia.

 • Brak izolacji wokół okien połaciowych

O ile okna nie mają specjalnych ramek termoizolacyjnych, między ich ościeżnicami a krokwiami musi się znaleźć warstwa termoizolacyjna grubości przynajmniej kilku centymetrów wykonana z wełny mineralnej, która gwarantuje odpowiednią elastyczność.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie