Koszt ocieplenia poddasza: sprawdź ceny i groźne błędy w ociepleniu poddasza

2018-05-28 19:19 Radosław Murat
Ocieplenie poddasza
Autor: Piotr Mastalerz

Sprawdź, jaki jest koszt ocieplenia poddasza i jak uniknąć groźnych błędów w ociepleniu. Ceny materiałów do ocieplenia oraz wycenę poszczególnych prac przygotowała dla nas firma Isover.

Przez nieocieplony dach uciekałoby około 30% ciepła wytworzonego w domu. Solidna izolacja połaci dachu, odpowiednio gruba i starannie ułożona, ograniczy takie straty do absolutnego minimum. Dlatego budując dom lub remontując zadbaj o dobre ocieplenie gwarantujące komfort cieplny pomieszczeń pod skosami. W projekcie domu z poddaszem mieszkalnym znajdziemy wystarczająco dużo wskazówek, jak je prawidłowo oświetlić oraz ocieplić. Warto jednak zadbać o jak najkorzystniejsze przygotowanie przyszłego poddasza do zamieszkania. Czasem oznacza to zmianę zaproponowanego materiału izolacyjnego na inny bądź zwiększenie jego grubości albo zmianę usytuowania lub rozmiarów okien połaciowych. Lepiej bowiem wykorzystać rozwiązania jak najbardziej zaawansowane, nawet przekraczające aktualne standardy, aby za kilka lub kilkanaście lat nie musie dokonywać kosztownej modernizacji poddasza.

Czym ocieplić poddasze? Jaki wybrać materiał?

Zdecydowana większość konstrukcji dachowych ma budowę szkieletową. Szkielet tworzą krokwie, jętki i płatwie z drewna, rzadziej ze stali. Ocieplenie umieszcza się tradycyjnie między tymi elementami, podobnie jak w ścianach szkieletowych lub stropach belkowych. Z tego względu do ocieplenia poddasza preferowane są termoizolacyjne materiały sprężyste, dobrze klinujące się między belkami. Liderem jest tu wełna mineralna - szklana albo skalna. Poddasza ociepla się produkowanymi z niej matami lub płytami o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Wełna do poddaszy ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła λ – 0,030-0,043 W/(m.K). Niemniej łączna warstwa termoizolacyjna z wełny, aby spełniła współczesne standardy, musi mieć 25-35 cm. Taka grubość nie zmieści się między krokwiami dachowymi, dlatego część wełny podwiesza się od spodu połaci. Między krokwiami dachowymi można też układać inne produkty termoizolacyjne, na przykład płyty z włókien drzewnych. Choć mają korzystną izolacyjność cieplną, są gorsze od wełny pod względem izolacyjności ogniowej. Wełna, produkt niepalny, jest pod tym względem bezkonkurencyjna.

Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie izolacjami natryskowymi. Tą metodą można aplikować między krokwie granulat celulozowy (związany specjalnym lepiszczem) lub pianę poliuretanową. Natrysk to interesujące rozwiązanie, bo przyspiesza prace termoizolacyjne.

GALERIA: zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym

Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku

Jaka grubość ocieplenia? Liczymy

Jak grubą warstwę izolacji cieplnej zastosować? To jedno z najczęściej stawianych pytań. Niby inwestorzy mają to podane w projekcie, ale wolą się upewnić. Rzadko liczą na jej zmniejszenie, a częściej myślą o zwiększeniu izolacyjności połaci. Paradoksalnie, jedno nie musi wykluczać drugiego. Od czego bowiem zależy wysokość współczynnik przenikania ciepła przez dach? Nie tylko od grubości izolacji, ale także od wartości współczynnika l wybranego materiału. Gdy lambda jest niska, można ułożyć cienką warstwę izolacji i uzyskać taką sama wartość U jak przy grubej warstwie materiału o wyższym współczynniku λ. Zwiększanie grubości, bez względu na λ, z pewnością nie zaszkodzi, jednak narazi nas na niepotrzebne koszty. Gruba warstwa zmniejsza też kubaturę pomieszczeń na poddaszu, a jeżeli układamy ocieplenie od zewnątrz – sprawia, że połacie wyglądają zbyt masywnie. W przypadku izolacji z wełny mineralnej łączna grubość ocieplenia - zastosowanej warstwy powinna wynieść 25-35 cm. W domach pasywnych dochodzi nawet do 50 cm. Jeśli układamy styropian nakrokwiowo, grubość jego warstwy wyniesie 20-25 cm, zakładając, że używamy płyt EPS 100. Gdy zastąpimy EPS PIR-em, możemy pocienić warstwę o 10 cm i zachować identyczną wartość współczynnika U.

Co pod pokryciem, czyli o membranach dachowych

Jaki jest koszt ocieplenia wełną mineralną

Do uzyskania U na poziomie 0,18 W/(m2.K) potrzeba na przykład 23 cm wełny mineralnej o współczynniku λ = 0,033 W/(m.K). Wielu producentów oferuje taką wełnę mineralną w różnych grubościach, na przykład 5, 10, 12, 15, 18, 20 cm. Mata wełny o λ = 0,033 i grubości 18 cm zależnie od producenta kosztuje 25,50-28,50 zł/m2. Mata o grubości 5 cm kosztuje 7,10-8,60 zł/m2. Zatem za wełnę mineralną zapłacimy 32,60-37,10 zł/m2. Gdybyśmy chcieli ocieplić dach do poziomu 0,014 W/(m2.K), należałobyułożyć pod krokwiami 10 cm wełny o współczynniku λ = 0,033 (łączna grubość ocieplenia 28 cm). Taka mata kosztuje 14-16,35 zł, zależnie od producenta. Łączny koszt materiału ociepleniowego wyniósłby 39,50-44,85 zł/m2. Za ocieplenie dachu należy wykonawcom zapłacić mniej więcej 30 zł/m2. Cena ta obejmuje także wykonanie rusztu i osłonięcie wełny folią paroizolacyjną. Za dobrej jakości folię trzeba zapłacić mniej więcej 2 zł/m2. Można przyjąć, że ocieplenie dachu wełną mineralną może kosztować od 65-70 zł/m2 w wariancie standardowym (U = 0,18) do 75-78 zł w wariancie bardzo ciepłym (0,14).

Zobacz też:

Wideo: ocieplenie dachu skośnego krok po kroku

Jak ocieplać poddasze i nie tracić: groźne błędy w wykonaniu ocieplenia

Często się słyszy, że ktoś ocieplił dach dobrym materiałem, nie żałując go, a mimo to odnotowuje się ucieczkę ciepła przez połacie. Winne są temu błędy popełnione zapewne przez ekipę wykonawczą. Wyjaśniamy, które są najgroźniejsze i jak się ich ustrzec.

 • Niestaranne docinanie wełny

Płyty lub maty muszą być mniej więcej 6 cm szersze, niż wynosi rozstaw krokwi. Wtedy dobrze zakleszczą się między nimi. Zbyt luźne ułożenie wcześniej czy później spowoduje osiadanie wełny. Dobrze obrazują to zdjęcia termowizyjne dachów, na których często widać, że dach jest dobrze zaizolowany z wyjątkiem szerokiego pasa wzdłuż kalenicy. To przestrzeń bez wełny. Była tam wcześniej, ale osiadła pod własnym ciężarem;

 • Wciskanie wełny na siłę

To przesada w druga stronę. Wciskanie zbyt szerokich płyt lub mat między krokwie niszczy strukturę wełny i zmniejsza jej izolacyjność termiczną.

 • Nieuszczelnianie styków między płytami

Dotyczy to izolacji ze styropianu, polistyrenu XPS lub poliuretanu PIR. To produkty nie są elastyczne, dlatego wszelkie szczeliny między płytami koniecznie trzeba wypełniać niskorozprężną pianą poliuretanową. Pustki będą bowiem mostkami termicznymi.

 • Brak połączenia izoacji dachu i ścian

Dotyczy to oczywiście budynków z ocieplanymi ścianami. Izolacja z połaci powinna stykać się z izolacją ścian zewnętrznych. Połączenie to musi wykazywać jak największą szczelność. W przeciwnym razie powstanie potężny mostek termiczny trudny do późniejszego naprawienia.

 • Brak izolacji wokół okien połaciowych

O ile okna nie mają specjalnych ramek termoizoacyjnych, między ich ościeżnicami a krokwiami musi się znaleźć warstwatermoizolacyjna grubości przynajmniej kilku centymetrów wykonana z wełny mineralnej, która gwarantuje odpowiednią elastyczność.

Koszt ocieplenia poddasza: ceny

Dla omawianego poddasza firma Isover przedstawiła dwa warianty wyceny ocieplenia. Jeden zakłada użycie wełny Isover Super-Mata o łącznej grubości 30 cm. Uda się wtedy uzyskać współczynnik przenikania ciepła przez dach U = 0,120 W/(m2.K). Drugi przewiduje użycie tańszej wełny – Isover Uni-Mata, której warstwa musi mieć 32 cm, aby udało się uzyskać współczynnik U na poziomie 0,124 W/(m2.K). Przypominamy, że obowiązująca maksymalna wartość tego współczynnika dla dachów skośnych wynosi 0,2 W/(m2.K). Co więcej, zaproponowana termoizolacja pozwala uzyskać wartość U niższą nawet od tej dopuszczalnej po roku 2021, a wynoszącej maksimum 0,15 W/(m2.K). Do wyceny kosztów ocieplenia poddasza zaproponowano standardową folię paroizolacyjną. Przy grubości izolacji powyżej 28 cm producent poleca zastosowanie folii aktywnej ISOVER Vario KM Duplex. Jej paroizolacyjność zmienia się zależnie od temperatury i wilgotności powietrza. Gdy jest zbyt dużo wilgoci, pory folii otwierają się i ułatwiają jej dyfuzję. Folia ta umożliwia zatem osuszanie konstrukcji dachu i zapewnia przyjazny mikroklimat na poddaszu. Zwiększa koszt ocieplenia 1 m2 o 9,58 zł.

 • Wycena pierwsza:

Koszt ocieplenia poddasza umożliwiający uzyskanie współczynnika U o wartości 0,124 W/(m2.K) - wynosi 15 024 zł. Cena za dach o powierzchni 219 m2.

 • Pierwsza warstwa termoizolacyjna, grubości 22 cm – Isover Uni-Mata o współczynniku l równym 0,039 W/(m.K) – cena 25,90 zł/m2 (netto)
 • Druga warstwa termoizolacyjna, grubości 10 cm - Isover Uni-Mata – cena 12,90 zł/m2 (netto)
 • Warstwa folii paroizolacyjnej Isover Stopair – cena 2,70 zł/m2 (netto)
 • Koszt montażu – 35 zł/m2 (netto)
 • Łączny koszt materiału i montażu (brutto) - 68,59 zł/m2.
 • Wycena druga:

Wycena ocieplenia poddasza umożliwiająca uzyskanie współczynnika U o wartości 0,120 W/(m2.K) - cena 19 904 zł. Cena za dach o powierzchni 219 m2.

 • Pierwsza warstwa termoizolacyjna, grubości 20 cm – Isover Super-Mata o współczynniku l równym 0,033 W/(m.K) – cena 44,60 zł/m2 (netto)
 • Druga warstwa termoizolacyjna, grubości 10 cm – Isover Super-Mata – cena 23,30 zł/m2 (netto)
 • Warstwa folii paroizolacyjnej Isover Stopair – cena 2,70 zł/m2 (netto)
 • Koszt montażu – 35 zł/m2 (netto)
 • Łączny koszt materiału i montażu (brutto) - 90,87 zł/m2.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie