Jaka wełna mineralna na dach skośny, a jaka wełna na dach płaski? Wyjaśniamy

2023-12-15 16:11

Do ocieplenia dachu płaskiego trzeba wybrać inne wyroby z wełny mineralnej niż do dachu skośnego. Wełnę mineralną umieszcza się w dachu, żeby osiągnął odpowiednią wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obowiązujące warunki techniczne określają, że nie może ona być większa niż 0,15 W/ m²·K. Jaka zatem wełna jest najlepsza na dach skośny, a jaka na dach płaski?

wełna mineralna - ocieplanie dachu skośnego i poddasza
Autor: Piotr Mastalerz Najpopularniejszym materiałem do ocieplania dachu skośnego jest wełna mineralna. Miękkimi i sprężystymi wyrobami łatwo wypełnić przestrzeń między elementami konstrukcji drewnianej

Spis treści

  1. Wełna do dachu skośnego - jaka grubość?
  2. Jaka wełna na dach skośny?
  3. Jaka wełna na dach płaski i stropodach?
  4. Wełna na stropodach niewentylowany
Ocieplenie dachu skośnego - krok po kroku

Pod dachem skośnym zazwyczaj znajduje się poddasze użytkowe, więc materiał termoizolacyjny umieszcza się w połaciach. Aby spełnić obecne wymagania, nie wystarczy wypełnić wełną mineralną przestrzenie między krokwiami, konieczna jest jeszcze dodatkowa warstwa termoizolacji.

Wełna do dachu skośnego - jaka grubość?

Najczęściej wełnę umieszcza się pod krokwiami, między elementami rusztu, do którego mocuje się płyty suchej zabudowy. Materiałem, który się do tego nadaje, jest zarówno wełna szklana, jak i skalna. Choć wełna skalna jest cięższa od szklanej, mniej sprężysta i sztywniejsza. Wełna mineralna zapewnia połaciom nie tylko izolację termiczną, podnosi także komfort akustyczny pomieszczeń na poddaszu i stanowi ochronę przeciwogniową więźby. Aby inwestorzy mieli swobodę wyboru produktów z oferty rynkowej, w projektach gotowych do obliczeń przyjmuje się zwykle wełnę o λ ≤ 0,039 W/(m·K), układaną w dwóch warstwach – 20 cm między krokwiami i 10 cm pod nimi. W bogatej ofercie rynkowej powszechnie dostępne są wyroby z wełny mineralnej o znacznie lepszej izolacyjności – 0,031-0,035 W/(m·K). Daje to pokusę ograniczenia grubości, ale lepiej tego nie robić, bo korzystniejsze parametry termoizolacji pozwolą zmniejszyć straty ciepła przez połać, co wpłynie na wyższy standard energetyczny budynku.

Gdy na poddaszu jest niska ścianka kolankowa, to zamiast drugiej warstwy ocieplenia układanej pod krokwiami można ułożyć ją nad nimi, czyli zrobić izolację nakrokwiową. A gdy wybierze się tylko taki sposób ocieplenia połaci, można wówczas wyeksponować we wnętrzu drewniane elementy więźby dachowej i maksymalnie zwiększyć wysokość poddasza.

ocieplanie poddasza użytkowego
Autor: Isover Sprężysta lekka wełna szklana w postaci mat jest chętnie wykorzystywana do wypełnienia przestrzeni między krokwiami. Łatwo ułożyć z niej szczelną warstwę, którą często stabilizuje się przez sznurowanie
ocieplanie skosów wełną kamienną
Autor: Rockwool Płyty z wełny kamiennej są cięższe i gęściejsze niż maty, ale nie wymagają sznurowania, bo klinują się między krokwiami i nie opadają

Jaka wełna na dach skośny?

Najpopularniejszą formą wełny mineralnej do dachu skośnego są maty, ale wełnę skalną można kupić także w postaci płyt. Wełna w rolkach jest komprymowana, czyli mocno ściśnięta na czas transportu, dzięki czemu materiał zajmuje znacznie mniej miejsca. Przed użyciem, po rozpakowaniu rolki, trzeba ją lekko strzepnąć i pozostawić na trochę, żeby wchłonęła powietrze i powróciła do pierwotnego kształtu. Większość wyrobów o korzystniejszej lambdzie nie wymaga sznurowania, bo gdy są odpowiednio dopasowane (docięte) do rozstawu krokwi, klinują się i nie opadają. Dotyczy to nie tylko wełny szklanej, ale również wełny skalnej, która jest znacznie od niej cięższa, ale i cieplejsza od standardowej.

Wybór produktów na izolację nakrokwiową zależy przede wszystkim od rozwiązania konstrukcyjnego. Gdy nad krokwiami będzie mocowany dodatkowy ruszt drewniany na wspornikach metalowych, między jego elementami można ułożyć maty lub płyty z wełny mineralnej przeznaczone do ocieplania skosów.

Jeśli jednak nie będzie dodatkowej konstrukcji drewnianej, trzeba wybrać wyroby, które poza dobrą lambdą charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, bo do takiej izolacji montuje się pokrycie dachowe i musi ona przenieść jego ciężar oraz inne projektowane obciążenia. Wełna do takiego zastosowania musi mieć w kodzie oznaczenie wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe do powierzchni czołowej. Takim produktem są specjalne płyty dwugęstościowe z wełny szklanej z odpowiednio oznakowanymi stronami, co ułatwia ich poprawne ułożenie. Są one oferowane jako rozwiązanie systemowe, z deskami montażowymi i wkrętami.

izolacja z wełny mineralnej pod krokwiami
Autor: Andrzej Szandomirski Drugą warstwę ocieplenia układa się najczęściej pod krokwiami, prostopadle do nich, wykorzystując ten sam materiał. Dzięki temu wełna osłania krokwie - eliminuje liniowe mostki cieplne i stanowi barierę dla ognia
izolacja nakrokwiowa z wełny mineralnej
Autor: Isover Drugą warstwę ocieplenia można też ułożyć nad krokwiami, wykorzystując do tego na przykład twarde płyty z wełny kamiennej. Po ułożeniu na nich membrany dachowej trzeba je zamocować mechanicznie do krokwi - systemowymi wkrętami przez szeroką deskę (kontrłatę)

Jaka wełna na dach płaski i stropodach?

Dach płaski może mieć różną konstrukcję, a to zdeterminuje parametry, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy doborze wyrobów z wełny mineralnej. W stropodachach wentylowanych, podobnie jak na poddaszach nieużytkowych, wełna ma zapewnić przede wszystkim izolacyjność termiczną i akustyczną. Bardzo ważne jest ułożenie szczelnej warstwy termoizolacyjnej, więc podstawowego znaczenia nabiera postać wyrobu. W trudno dostępnych miejscach łatwiej bowiem układać elementy o mniejszych wymiarach. Tu dobrze się sprawdzi granulat z wełny skalnej, który można wdmuchnąć nawet tam, gdzie nie udaje się wsunąć płyt.

Do zaizolowania poziomych przestrzeni stosuje się granulat o gęstości 30 i 45 kg/m³, ale gdyby chciało się go ułożyć także w skośnych przestrzeniach poddasza nieużytkowego, wówczas trzeba wybrać granulat o gęstości 60 kg/m³. Każda z tych odmian różni się deklarowaną wartością współczynnika przewodzenia ciepła od 0,037 do 0,042 W/(m.K) – im większa gęstość, tym korzystniejsza lambda.

Strop na poddaszu nieużytkowym można ocieplić płytami lub matami wełnianymi. Ponieważ układa się je luzem na podłożu, najlepiej żeby termoizolacja składała się z dwóch warstw. Dzięki temu uniknie się ryzyka powstania mostków termicznych na stykach elementów. Do wyboru jest wełna skalna – w płytach o λ od 0,033 do 0,037 W/(m·K) oraz w matach o λ od 0,035 do 0,039 – a także maty z wełny szklanej o λ od 0,032 do 0,040. Aby te wyroby zachowały swoje parametry, nie mogą być obciążane. Jeśli na strychu mają być okresowo przechowywane jakieś przedmioty, lepiej wełnę rozłożyć w drewnianym ruszcie (między legarami) i zrobić nad nią poszycie, na przykład z płyt OSB.

ocieplenie stropodachu granulatem z wełny kamiennej
Autor: Rockwool W miejscach trudnodostępnych - w stropodachach wentylowanych, na poddaszach nieużytkowych - tam, gdzie rozłożenie mat i płyt może być niewygodne, warto wykorzystać granulat z wełny kamiennej. Dzięki niemu można utworzyć ciągłą warstwę ocieplenia odpowiedniej grubości

Wełna na stropodach niewentylowany

W stropodachu niewentylowanym izolacja termiczna jest układana na masywnej warstwie konstrukcyjnej. Podczas prowadzenia prac poruszają się po niej robotnicy, więc by nie uległa zniszczeniu musi być twarda, co określa wytrzymałość materiału na nacisk CS(10) i obciążenia punktowe PL(5). Dwugęstościowe płyty z wełny skalnej, które można układać jednowarstwowo albo jako górną warstwę w układach wielowarstwowych, charakteryzują się tymi parametrami na poziomie odpowiednio 30-90 kPa i 300-800 N.

Jeśli termoizolacja ma kilka warstw, ta górna – twarda, lecz o lambdzie na poziomie 0,040 W/(m·K) – ma na przykład 5 cm, pod nią jest grubsza płyta (przykładowo 20 cm) o lepszej izolacyjności termicznej. Parametry dla płyt podkładowych mają niższe wartości, na przykład CS(10)10 i PL95)200. Ponieważ stropodach musi mieć ukształtowany spadek, by mogła z niego grawitacyjnie spłynąć woda opadowa, często kształtuje się go właśnie w warstwie termoizolacyjnej. Służą do tego płyty z wełny skalnej o jednokierunkowym dwu- lub trzyprocentowym spadku o wymiarach 100 x 120 cm i kilku wariantach grubości. Rozkłada się je jako górną warstwę termoizolacji, mają więc CS(10) nie mniejsze niż 70 kPa, TR15 i PL(5)650. W miejscach, gdzie trzeba ukształtować spadek do wpustu dachowego, można wykorzystać specjalne płyty z dwukierunkowym spadkiem.

ocieplenie dachu płaskiego twardymi płytami z wełny mineralnej ze spadkiem
Autor: Rockwool Stropodach musi mieć spadek. Można go ukształtować skośnymi płytami termoizolacyjnymi. Materiał musi być twardy, bo podczas prowadzenia prac poruszają się po nim robotnicy
Pozostałe podkategorie