Izolacja poddasza pianą poliuretanową: koszty, właściwości, rodzaje

2020-06-09 15:52
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową
Autor: PCC Prodex

Skuteczna termoizolacja domu decyduje o komforcie życia jego mieszkańców. Na poddaszu warto zastosować pianę poliuretanową, bo jest ciepła, trwała i łatwa w aplikacji. Zobacz, jak to się robi.

Przez dach ucieka nawet 30% ciepła, które tracimy przez przegrody zewnętrzne. Dlatego dobra izolacja poddasza jest niezwykle ważna. Ma ona znaczenie także latem, ponieważ zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń pod skosami. Dzięki dobrze zaizolowanemu dachowi życie na poddaszu będzie komfortowe.

Wymogi co do termoizolacyjności dachu są bardzo wysokie. Ważne są nie tylko dobre parametry termoizolacyjne, ale także brak mostków termicznych i trwałość parametrów przez długi czas. To wyjątkowo ważne w związku ze zmianami warunków technicznych na 2021 rok.

Rodzaje pianki poliuretanowej

Izolację poddasza można wykonać z natryskowej piany poliuretanowej. Do ocieplania dachów poleca się piany otwartokomórkowe, ponieważ są paroprzepuszczalne, lekkie i elastyczne (zamkniętokomórkowe są niskoparoprzepuszczalne, można je stosować w domach z wentylacją mechaniczną).

Piany poliuretanowe to nowoczesny materiał przyczepny do różnych podłoży. Można go aplikować bezpośrednio na konstrukcję dachu. Mają podstawową zaletę ważną w termoizolacji. Dokładnie wypełniają każdą szczelinę, każdy zakamarek między krokwiami lub w rogu obok murłaty. Na tak ocieplonym poddaszu nie będzie mostków termicznych, które mogą zniweczyć prace ociepleniowe. Dzięki zastosowaniu pian poliuretanowych jest wyeliminowany jeden z błędów popełnianych podczas termoizolacji dachu. Piany nie osuwają się i nie przemieszczają wraz z upływem lat. Nie tracą wraz z upływem czasu właściwości izolujących.

Jak ocieplić poddasze pianą poliuretanową

Ocieplenie pianą poliuretanową wykonują wyspecjalizowane ekipy z odpowiednimi maszynami. Materiał izolacyjny w postaci piany natryskiwany jest bezpośrednio na membranę dachową i krokwie od strony poddasza.

Do ocieplania dachu skośnego stosuje się piany poliuretanowe PUR otwartokomórkowe, które mają 90% otwartych komórek. Materiał nie wystarczy wprowadzić tylko między krokwie. Warstwa powinna być grubsza. Dlatego ocieplanie dachu pianą wymaga wykonania nadbitek na krokwiach. Dobrym rozwiązaniem przed aplikacją piany jest zrobienie na odpowiedniej wysokości stelażu pod zabudowę skosów poddasza. Niektóre ekipy mocują na krokwiach tylko wieszaki pod stelaż aluminiowy i nakładają tyle piany, żeby pokryła je do właściwej wysokości.

Piana szybko zwiększa swoją objętość. Doświadczona ekipa aplikuje ją cienkimi warstwami w takim tempie, żeby piana zdążyła się rozwinąć, zanim zacznie układać się kolejną.

Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową nie jest także tak czasochłonne, jak izolowanie innymi materiałami. Doświadczona ekipa profesjonalistów potrafi zaizolować poddasze o standardowych wymiarach w ciągu zaledwie kilku godzin. Pozwoli to na przyśpieszenie inwestycji lub generalnego remontu domu.

Właściwości pianki poliuretanowej jako ocieplenia

Budujemy dom, który ma służyć nam przez wiele lat. Izolacja poddasza poprzedza zabudowę skosów. Dlatego ważne jest wykonanie tego etapu z użyciem jak najlepszych i najtrwalszych materiałów. To pozwoli nie martwić się stanem dachu. Dobra izolacja pianą poliuretanową zachowa swoje właściwości przez długie lata. Co ważne, piany PUR są odporne na korozję biologiczną. Nie zagnieżdżą się w nich gryzonie, nie rozwiną się w nich grzyby lub pleśnie. Inwestycja w izolacje pianą poliuretanową to spokój na długie lata i pewność, że nasz dom będzie ciepły i bezpieczny. Pianka poliuretanowa jest bowiem pozbawiona toksycznych właściwości i nie sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

izolacja prodex
Autor: PCC Prodex Wybór najlepszych jakościowo materiałów oraz technologii izolacyjnych jest bardzo ważny, jeśli pragniemy cieszyć się ciepłem w naszym domu przez długie lata

Koszt izolacji poddasza pianką poliuretanową

Rozpiętość cenowa wykonania standardowego ocieplenia dachu z użyciem pianki poliuretanowej jest bardzo duża. Cena obejmuje koszt materiału i robociznę. Jednak nie należy kierować się tylko ceną jako jedynym kryterium. Różnica wynika przede wszystkim z pochodzenia materiału. Renomowani producenci oferują kompleksową usługę i udzielają długiej gwarancji na swoje produkty. Montaż najlepiej jest powierzyć autoryzowanej, czyli odpowiednio wyszkolonej, ekipie producenta. To sprawi, że termoizolacja poddasza zostanie wykonana szybko i skutecznie.

Koszt izolacji poddasza zależy od regionu kraju, ale przede wszystkim od konstrukcji dachu. Ocieplenie trudno dostępnych miejsc oraz prace bardziej skomplikowane będą droższe. Również grubość ocieplenia ma znaczenie. Ceny ocieplenia pianka poliuretanową wahają się od 50 zł do około 70-80 zł za m2 (przy standardowej grubości ocieplenia poddasza do około 20 centymetrów). Oczywiście to tylko teoretyczne widełki, dokładne kalkulatory kosztów izolacji poddasza pianką dostępne są u producentów. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie