Koszty wykonania stropu. Ile kosztuje strop: ceny materiałów i robocizny
Sprawdź, ile kosztuje strop: przygotowaliśmy zestawienie aktualnych cen. Do szacunkowych porównań kosztów wykonania stropu przyjmuje się często ceny katalogowe podawane na 1 m2 konstrukcji. Ale przy każdym rodzaju stropu trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszty związane np. z niestandardową rozpiętością stropu, fragmentami, które mogą wymagać innego wykończenia (wstawki żelbetowe w stropie gęstożebrowym), czy użyciem ciężkiego sprzętu do prac montażowych.
Koszty wykonania stropu gęstożebrowego
Cena stropu gęstożebrowego to 125-290 zł/m2 za materiał wraz z betonem i około 90-100 zł/m2 za robociznę. Ale im większą ma rozpiętość, tym będzie droższy – wymaga dodatkowych usztywnień (żeber rozdzielczych), a to oznacza choćby większe zużycie dłuższych (i wyższych) belek stropowych, które są nawet dwukrotnie droższe niż najkrótsze belki w przeliczeniu na metr długości, a przez to wyższych (więc droższych) pustaków. Przykładowo belki do stropu Teriva można kupić już od 28 zł/m, a pustaki betonowe od 3,70 zł/szt. i keramzytobetonowe 5,60-8,50 zł/szt. Konieczna jest też mieszanka betonowa na żebra i płytę nad pustakami. Za 1 m2 przeciętnego stropu gęstożebrowego trzeba zapłacić 200-300 zł.
Elementy na strop ceramiczny są droższe. Gdy wybierze się ceramiczny strop Akermana, nie trzeba kupować belek (żebra powstają po zabetonowaniu zbrojenia ułożonego między pasami pustaków), ale będzie potrzebne pełne deskowanie. W związku z tym prace będą trwały dłużej. Deskowanie kosztuje 12-25 zł/m2, pustaki około 5-7,50 zł/szt., razem więc daje to mniej więcej 80-100 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć mieszankę betonową na nadbeton – około 350-400 zł/m3 – i koszty robocizny – około 100 zł/m2 stropu.
Koszty wykonania stropu monolitycznego
Stropy monolityczne są jeszcze bardziej pracochłonne niż stropy gęstożebrowe. Zamiast zbijać szalunek z desek, można wypożyczyć szalunki gotowe. Koszt wynajęcia pełnego systemu szalunkowego na 4 tygodnie to mniej więcej 20 zł/m2 stropu. Taki termin wynajmu wynika z procesu budowy stropu – najpierw trzeba na szalunkach zmontować zbrojenie, a później poczekać, aż beton nabierze odpowiedniej wytrzymałości. Na koszt płyty żelbetowej składają się przede wszystkim stal (około 30 kg/m2) i beton. Orientacyjnie jest to 230-300 zł/m2.
Sprawdź też:
Koszty wykonania stropu prefabrykowanego
Aby ograniczyć koszty robocizny i skrócić czas powstawania stropu, można wybrać strop prefabrykowany. Powstanie w przeciągu 2-3 godzin. Przykładowo za strop z płyt żelbetowych kanałowy, strunobetonowych trzeba zapłacić od 130 do 400 zł/m2. Ale do tego trzeba doliczyć wynajęcie dźwigu 200-250 zł/godzinę plus koszt dojazdu, czyli jeszcze około 600 zł na strop. Koszt stropu z płyt z betonu komórkowego to mniej więcej 300-400 zł/m2.
Sprawdź też:
Koszty wykonania stropu drewnianego
Trudno jest oszacować koszt stropu drewnianego. Bardzo duże różnice w cenach materiałów konstrukcyjnych są podyktowane użyciem różnych gatunków drewna i różnych przekrojów belek. Przeciętnie cena wynosi 200-350 zł/m2 zależnie od rodzaju konstrukcji. Robocizna to zazwyczaj 40% kosztu materiałów. Do tego trzeba doliczyć materiały izolacyjne. Szacując koszty można założyć, że wypełnienie przestrzeni między belkami wełną mineralną (25 cm), osłonięcie jej folią paroizolacyjną i obłożenie spodniej strony stropu płytami gipsowo-kartonowymi to nie mniej niż 100 zł/m2.
Ale na ostateczny koszt będą miały wpływ rozpiętość i kształt stropu.