Koszty wykonania stropu. Ile kosztuje strop: ceny materiałów i robocizny

2021-03-10 11:20 Ewa Trusewicz
wykonanie stropu gęstożebrowego
Autor: Michał Tłuścik Strop gęstożebrowy można zrobić samodzielnie, bez budowlańców, ale pod warunkiem, że oszczędza się na robociźnie, a nie na materiałach

Sprawdź, ile kosztuje strop: przygotowaliśmy zestawienie aktualnych cen. Do szacunkowych porównań kosztów wykonania stropu przyjmuje się często ceny katalogowe podawane na 1 m2 konstrukcji. Ale przy każdym rodzaju stropu trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszty związane np. z niestandardową rozpiętością stropu, fragmentami, które mogą wymagać innego wykończenia (wstawki żelbetowe w stropie gęstożebrowym), czy użyciem ciężkiego sprzętu do prac montażowych.

Koszty wykonania stropu gęstożebrowego

Cena stropu gęstożebrowego to 100-160 zł/m2 za materiał i około 90-100 zł/m2 za robociznę. Ale im większą ma rozpiętość, tym będzie droższy – wymaga dodatkowych usztywnień (żeber rozdzielczych), a to oznacza choćby większe zużycie dłuższych (i wyższych) belek stropowych, które są nawet dwukrotnie droższe niż najkrótsze belki w przeliczeniu na metr długości, a przez to wyższych (więc droższych) pustaków. Przykładowo belki do stropu Teriva można kupić już od 28 zł/m, a pustaki betonowe od 3,70 zł/szt. i keramzytobetonowe 5,60-8,50 zł/szt. Konieczna jest też mieszanka betonowa na żebra i płytę nad pustakami. Za 1 m2 przeciętnego stropu gęstożebrowego trzeba zapłacić 190-260 zł. Elementy na strop ceramiczny są droższe.

Gdy wybierze się ceramiczny strop Akermana, nie trzeba kupować belek (żebra powstają po zabetonowaniu zbrojenia ułożonego między pasami pustaków), ale będzie potrzebne pełne deskowanie. W związku z tym prace będą trwały dłużej. Deskowanie kosztuje 10-15 zł/m2, pustaki około 4-6 zł/szt., razem więc daje to mniej więcej 70-80 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć mieszankę betonową na nadbeton – około 230 zł/m3 – i koszty robocizny – 70-80 zł/m2 stropu.

Koszty wykonania stropu monolitycznego

Stropy monolityczne są jeszcze bardziej pracochłonne niż stropy gęstożebrowe. Zamiast zbijać szalunek z desek, można wypożyczyć szalunki gotowe. Cena - od 1,6 do 3,5 zł/m2/24 h, ale na budowie będą potrzebne przez mniej więcej 3 tygodnie – najpierw trzeba na nich zmontować zbrojenie, a później poczekać, aż beton nabierze odpowiedniej wytrzymałości. Na koszt płyty żelbetowej składają się przede wszystkim stal (około 30 kg/m2) i beton. Orientacyjnie jest to 200-300 zł/m2.

Sprawdź też:

Strop monolityczny - jak go zbudować, żeby się nie ugiął
Co pod pokryciem, czyli o membranach dachowych

Koszty wykonania stropu prefabrykowanego

Aby ograniczyć koszty robocizny i skrócić czas powstawania stropu, można wybrać strop prefabrykowany. Powstanie w przeciągu 2-3 godzin. Przykładowo płyty stropowe – żelbetowe kanałowe, strunobetonowe – kosztują od 130 do 190 zł/m2. Ale do tego trzeba doliczyć wynajęcie dźwigu 200-250 zł/godzinę, czyli jeszcze około 600 zł na strop. Koszt stropu z płyt z betonu  komórkowego to 210-320 zł/m2.

Sprawdź też:

Posłuchaj, jak trafnie oszacować koszt wykonania stropu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Koszty wykonania stropu drewnianego

Trudno jest oszacować koszt stropu drewnianego. Bardzo duże różnice w cenach materiałów konstrukcyjnych są podyktowane użyciem różnych gatunków drewna i różnych przekrojów belek. Przeciętnie cena wynosi 180-250 zł/m2 zależnie od rodzaju konstrukcji. Robocizna to zazwyczaj 40% kosztu materiałów. Do tego trzeba doliczyć materiały izolacyjne. Szacując koszty można założyć, że wypełnienie przestrzeni między belkami wełną mineralną (25 cm), osłonięcie jej folią paroizolacyjną i obłożenie spodniej strony stropu płytami gipsowo-kartonowymi to nie mniej niż 100 zł/m2.

Ale na ostateczny koszt będą miały wpływ rozpiętość i kształt stropu.

Wideo: strop monolityczny - jak go zbudować

Miesięcznik Murator

W miesięczniku Murator znajdziesz jeszcze więcej wskazówek, szczegółowe rysunki, rekomendacje, cykle tematyczne. Dodatkowo, kupując ofertę online otrzymujesz:

✓ numery bieżące

✓ archiwum

✓ dostęp do poradników i Numerów Specjalnych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie