Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

2022-04-04 16:39

Strop monolityczny czy gęstożebrowy porównanie. Właściwości stropu są ściśle powiązane z jego wymiarami i technologią wykonania. Warto zatem, by projektant dobrał rodzaj stropu indywidualnie zarówno do bryły domu, jak i do wymagań jego przyszłych mieszkańców.

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Autor: Mariusz Bykowski Strop monolityczny

Kupując projekt gotowy domu, kierujemy się zazwyczaj jedynie funkcjonalnym układem przestrzennym pomieszczeń oraz wyglądem bryły. Jednak projekt określa również rozwiązania technologiczne przegród, w tym stropów. Podczas jego adaptacji do warunków naszej działki możemy się zdecydować na zmiany. Warto wziąć pod uwagę dostępność materiałów w okolicy oraz umiejętności i doświadczenie wykonawców. Mała dwu-trzyosobowa ekipa bez zbytnich kwalifikacji lepiej poradzi sobie z technologiami, w których trudniej popełnić błędy.

Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Strop monolityczny

Strop monolityczny

  • wymaga pełnego deskowania;
  • w domu jednorodzinnym może mieć grubość od 6 do 16 cm;
  • to najcięższy strop żelbetowy – 1 m² waży od 220 do 450 kg, zależnie od grubości płyty;
  • ma dobrą izolacyjność akustyczną – płyta grubości 14 cm całkowicie tłumi drgania;
  • nadaje się do każdego domu – niezależnie od kształtu i rozpiętości stropu;
  • wykonanie stropu trzeba powierzyć doświadczonej ekipie, która poradzi sobie z odpowiednim przygotowaniem zbrojenia;
  • prace powinno się prowadzić bez przestojów. Po ułożeniu deskowania i zbrojenia należy przystąpić do betonowania – w przeciwnym razie wiatr może nanieść na nie liście, szyszki i inne zanieczyszczenia, które przed betonowaniem bezwzględnie trzeba usunąć;
  • dolna powierzchnia stropu jest gładka i do jej wykończenia wystarczy cienka warstwa gładzi.

Sprawdź też:

Strop monolityczny żelbetowy

Bardzo popularne są indywidualnie projektowane żelbetowe płyty stropowe. Ten rodzaj konstrukcji jest potocznie nazywany stropem wylewanym na budowie. Konstruktor projektuje grubość stropu monolitycznego, określając klasę mieszanki betonowej oraz przekrój i usytuowanie zbrojenia. Ponieważ takie stropy monolityczne można dowolnie kształtować oraz wzmacniać (np. na obciążenia skupione), stosuje się je najczęściej w przypadku skomplikowanych kształtów budynku i przy skomplikowanych obciążeniach. Konstrukcja monolityczna stropu wymaga od wykonawców umiejętności prowadzenia robót szalunkowych i zbrojarskich. Konieczny jest też dowóz mieszanki betonowej z wytwórni (najlepiej wraz za pompą). Wykonanie stropu monolitycznego poprzedza przygotowanie pełnego deskowania, podstemplowanie go i wypoziomowanie. Następnie rozkłada się zbrojenie (pręty lub siatki zbrojeniowe) przygotowane zgodnie z projektem i całość zabetonowuje. Podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Strop gęstożebrowy

  • deskowania wymagają tylko jego obrzeża;
  • jego grubość zależy od wysokości wypełnienia – strop z najniższych pustaków ma grubość 24 cm, z najwyższych – 29 cm;
  • jest lekki – zależnie od rodzaju pustaków stropowych 1 m² stropu waży od 160 do 340 kg;
  • zawsze wymaga dodatkowej izolacji akustycznej;
  • jego rozpiętość jest ograniczona długością belek, a szerokość zależy od szerokości pustaków;
  • nie wymaga wielkiego doświadczenia, z odpowiednim ustawieniem prefabrykatów poradzą sobie nawet dwie osoby;
  • prace można prowadzić na raty. Przerwy można robić po ułożeniu belek, a także pustaków. Ewentualne zanieczyszczenia z ich powierzchni zwieje wiatr, a do czyszczenia zostaną tylko zagłębienia na belkach i żebrach;
  • sufit zawsze wymaga szpachlowania i grubszej warstwy wykończeniowej.
Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Strop gęstożebrowy
Strop monolityczny czy gęstożebrowy?
Autor: Andrzej Szandomirski Strop gęstożebrowy

Strop monolityczny i gęstożebrowy - porównanie parametrów

  • Rozpiętość stropu

Jest to odległość między podporami stropu liczona razem z głębokością jego oparcia. Podporami mogą być ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne, podciągi lub słupy. Im większa jest odległość między nimi, tym większą otwartą przestrzeń uzyskuje się we wnętrzu, ale też tym większą dopuszczalną rozpiętość musi mieć strop.W stropie monolitycznym maksymalna rozpiętość zależy od grubości i zbrojenia płyty – im strop grubszy i mocniej zbrojony, tym może być szerszy. Nie wolno jednak na własną rękę zmieniać przekrojów zbrojenia, nawet na większe. Zastosowanie grubszych prętów, zamiast przyczynić się do wzrostu wytrzymałości płyty, może tylko narazić ją na nadmierny skurcz i pękanie.

Sprawdź też:

Rozpiętość stropu gęstożebrowego zależy przede wszystkim od długości belek. Najczęściej mają one od 2,4 do 7,8 m, ze stopniowaniem co 0,3 m. Wyjątkowo mogą osiągać nawet 8,25 m. Nie poleca się jednak stosowania belek o skrajnych długościach, bo wtedy w strefach przypodporowych trzeba projektować dodatkowe zbrojenie wzmacniające.

  • Grubość stropu

Ma bezpośredni wpływ na wysokość pomieszczeń. Zależy od rozpiętości stropu i od wielkości jego obciążenia – do nich dobiera się konstrukcję. Dla często spotykanej rozpiętości 6 m strop monolityczny ma grubość 10-16 cm, a strop gęstożebrowy ma grubość 19-29 cm. Warto pamiętać, że w stropie monolitycznym płyta zbrojona dwukierunkowo jest cieńsza niż ta o jednokierunkowym układzie prętów tej samej rozpiętości.Planując wysokość pomieszczeń, trzeba też uwzględnić sposób wykończenia powierzchni stropu. Strop monolityczny można od spodu wykończyć gładzią gipsową, a gęstożebrowy wymaga tynku lub nawet sufitu podwieszanego, który znacznie zmniejsza wysokość pomieszczeń w świetle.

  • Akustyka

Bezkonkurencyjny, jeżeli chodzi o izolacyjność akustyczną, jest strop monolityczny . Przy grubości powyżej 14 cm jego masa jest większa niż 350 kg/m², więc całkowicie tłumi drgania. Posadzkę można wtedy układać bezpośrednio na powierzchni stropu, zyskując pomieszczenia wyższe o kilka centymetrów. Stropy o mniejszej grubości i gęstożebrowe wymagają wyciszenia, dlatego trzeba ułożyć na nich podłogę pływającą – izolację z wełny mineralnej lub styropianu elastycznego oraz szlichtę grubości 4 cm. Wśród stropów gęstożebrowych najlepszym izolatorem jest strop ceramiczny, choć on również wymaga wyciszenia. Najgorzej tłumi hałas strop gęstożebrowy z pustakami styropianowymi – jeżeli ułoży się na nim zbyt cienką szlichtę betonową, to drgania zamiast wytłumienia ulegną wzmocnieniu.

  • Ciepło

Strop pomiędzy dwiema mieszkalnymi kondygnacjami nie musi być dobrym izolatorem cieplnym, tym bardziej że na ogół od góry jest wykończony podłogą pływającą na materiale izolującym termicznie. Są jednak miejsca w budynku, w których warto zadbać o dobre parametry cieplne .Strop nad piwnicą, tarasem lub otwartym przejazdem. Jeżeli piwnica nie jest ogrzewana, strop nad nią powinno się ocieplić, aby nie wyziębiał pomieszczeń parteru. Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła przez strop to U = 0,60 W/(m²·K). Strop monolityczny ociepla się izolacją grubości 8 cm, a w gęstożebrowym wystarczy 5-6 cm.Stropodach lub taras nad wykuszem. Nie powinien mieć współczynnika przenikania ciepła wyższego niż U = 0,30 W/(m²·K). Strop monolityczny przewodzi ciepło lepiej niż gęstożebrowy, więc wymaga grubszej warstwy ocieplenia. 10-centymetrowa płyta ocieplona styropianem grubości 12 cm ma podobny współczynnik przenikania ciepła jak strop gęstożebrowy z 10-centymetrowym ociepleniem.

Strop monolityczny - jak go zbudować, żeby się nie ugiął
Pozostałe podkategorie