Płyty stropowe ze strunobetonu: jak zbudować wielki i mocny strop, wymiary, ceny

2018-09-27 14:11

Chcesz mieć przestronną, otwartą strefę dzienną na parterze? Bez słupów lub podciągów wystających z sufitu? Zbuduj strop z płyt strunobetonowych.

Strunobeton
Autor: Fabryka Stropów Z płyt strunobetonowych możn szybko wykonać strop, który nie wymaga podpierania stemplami

Strunobeton (sprężony beton) ma bardzo wielką wytrzymałość mechaniczną, więc płyty stropowe mogą mieć dużą rozpiętość – ponad dwa razy większą niż na przykład belki popularnych stropów gęstożebowych typu Teriva. Ze strunobetonu produkuje się gotowe płyty stropowe, z których można szybko ułożyć strop, bez konieczności jego dodatkowego podpierania lub pracochłonnego wykonywania deskowania. Płyty stropowe mają dużą powierzchnię (szerokość 120 cm i długość 3-16 m), więc strop powstaje bardzo szybko. Płyty mają otwory kanałowe, co pozwala zmniejszyć ich ciężar i zużycie betonu. Nośność płyt jest znacznie wyższa niż obciążenia, jakie mogą wystąpić w domu jednorodzinnym. Płyty są niepalne, mają klasę odporności ogniowej REI 60 -120. Strunobeton ma także dobre właściwości pod względem izolacyjności akustycznej.

Strunobeton
Autor: Betard Płyty kanałowe ze strunobetonu mogą mieć ponad 15 m długości

Zalety płyt stropowych ze strunobetonu:

  • duża rozpiętość,
  • wielka wytrzymałość mechaniczna,
  • wyższa wysokość kondygnacji, bo strop jest cieńszy,
  • dobra izolacyjność akustyczna stropu,
  • łatwy montaż, co pozwala uniknąć błędów,
  • nie trzeba podpierać stropu,
  • nie trzeba robić deskowania,
  • nie trzeba wstrzymywać budowy na czas schnięcia betonu,
  • ściany wyższej kondygnacji można stawiać od razu po ułożeniu stropu.

Jak powstaje strunobeton

Do produkcji płyt strunobetonowych używa się mieszanki betonowej wysokiej klasy C40/50. O wielkiej wytrzymałości i dużej rozpiętości płyt decyduje inna metoda ich zbrojenia. Stosuje się sprężone linki stalowe. Zbrojenie jest wstępnie naprężone (naciągnięte), zanim płyty zostaną zabetonowane. Siły sprężąjące podczas krzepnięcia i twardnienia betonu są do niego przekazywane. Taki sposób produkcji powoduje, że do strefy poddawanej podczas pracy stropu rozciąganiu wprowadzono naprężenia ściskające. Dzięki temu płyty mają odwrotną strzałkę ugięcia i nie trzeba ich podpierać. Płyty ze strunobetonu mają wytrzymałość od 5 do 40 kN/m2 (dla porównania stropy Teriva 4-8 kN/m2).

Strunobeton
Autor: Betard Płyty stropowe ze strunobetonu mają szerokość 120 cm i długość do ponad 15 m. W razie potrzeby można je ciąć wzdłuż kanałów

Płyty stropowe ze strunobetonu: rozmiary

Płyty ze strunobetonu są produkowane w określonych długościach (skokowo co 30 lub 40 cm) zależnie od producenta. Ich szerokość to 120 cm. Im płyty są dłuższe, tym muszą być grubsze, żeby zachować nośność. Płyty o rozpiętości do 8,1 m mają 15 cm grubości. Te o długości do 9 m – 20 cm, a 13-metrowe – 26,5 cm. Najdłuższe płyty mają, zależnie od producenta, przy rozpiętości 15-16 m grubość 30 lub 32. Płyty ważą od 250 do 400 kg/m2.

Sprawdź też:

Płyty stropowe ze strunobetonu: wykonanie stropu

Strop z płyt ze strunobetonu wykonuje się w jeden dziań. Płyty podawane dźwigiem układa się w wyznaczonej pozycji jedna obok drugiej. Na ich bokach są wyprofilowane zamki, które służą do ich łączenia ze sobą. W razie potrzeby płyty docina się wzdłużnie zgodnie z zaleceniami ich producenta. Żeby wyeliminować klawiszowanie stropu, po rozłożeniu płyt ich górne styki wypełnia się elastyczną zaprawą cementową o dużej wytrzymałości, którą zagęszcza się buławą wibracyjną. Wieniec betonuje się w prefabrykowanych kształtkach typu U lub L, w których należy ułożyć zbrojenie. W razie potrzeby kanały płyt można zamknąć denkami, żeby beton nie dostał się do ich wnętrza. Od razu po wykonaniu stropu można prowadzić dalsze prace budowlane.

Strunobeton
Autor: Fabryka Stropów Po ułożeniu płyt styki między nimi trzeba wypełnić mieszanką betonową o dużej wytrzymałości mechanicznej i elastyczności, którą należy zawibrować

Sufit

Spód płyt strunobetonowych jest gładki, bo betonuje się je na blachach stalowych. Żeby pokryć je tynkiem, trzeba pokryć je siatką tynkarską, która zapewni zaprawie przyczepność do podłoża. Miłośnicy wnętrz industrialnych w surowym loftowym stylu mogą zostawić surowe płyty. Rozwiązaniem pośrednim jest zaszpachlowanie tylko styków płyt i ich pomalowanie.

Strunobeton
Autor: Konbet Największą zaletą stropów ze strunobetonu jest to, że nie wymagają podpierania stemplami

Strop ze strunobetonu: koszty

Płyty stropowe strunobetonowe kosztują 120-170 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć koszt pracy dźwigu 500 zł (200-250 zł/godzinę) oraz wynagrodzenie robotników.

Warto wiedzieć

Płyty Smart

Z myślą o domach jednorodzinnych opracowano płyty panelowe ze strunobetonu, ale o mniejszych wymiarach. Mają one szerokość 60 cm. Są produkowane w dwóch wariantach grubości. Płyty 15-centymetrowe mogą mieć rozpiętość do 8,1 m, a 20-centymetrowe – do 9,3 m. Ich waga to odpowiednio 250 i 300 kg/m2. Płyty te są znacznie lżejsze od tradycyjnych, więc do ich układania można wykorzystać samochód z HDS-em.

Wideo: strop Smart

Strop w 2 godziny! Strop SMART z lekkich płyt panelowych: wideo poradnik.

Strop w 2 godziny! Strop SMART z lekkich płyt panelowych
Pozostałe podkategorie