Ile kosztuje budowa domu: ceny 2020. Na czym można zaoszczędzić?

Budżet na budowę
Autor: Piotr Mastalerz Co pierwsze? Projekt? Działka? A może prąd na działce? Nie, pierwszy jest budżet - powinieneś wiedzieć, ile chcesz wydać na budowę domu

Kto przed budową nie zadaje sobie pytania: ile kosztuje budowa domu? Cena budowy domu w średnim standardzie to 4,5 tys. zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Świadomy inwestor może zbudować dom taniej, a nawet znacznie taniej. Źle przygotowany inwestor przekroczy budżet. Statystyka mówi, że nawet o 20%.

Ile kosztuje budowa domu?

Analizując koszty budowy domów jednorodzinnych w ciągu ostatnich lat, można zauważyć, przez kilka lat nie było istotnych zmian. Koszt budowy domu wynosił mniej więcej 4100-4200 zł za 1 m2. Jednak w roku 2019 koszty ruszyły w górę. Zostało to spowodowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz robocizny.

Według danych GUS koszt wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania w 2019 roku wyniósł:

 • I kwartał - 4388 zł,
 • II kwartał -4484 zł,
 • III kwartał - 4376 zł,
 • IV kwartał - 4597 zł.

Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie koszty te jeszcze wzrosną. Przede wszystkim rosną koszty robocizny. Rosnący brak na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych staje się problemem dla wielu inwestorów. Ponadto od 2021 roku nowo budowane domy powinny spełniać podwyższone wymogi pod względem termoizolacyjności. Wszystkie domy jednorodzinne powinny być energooszczędne, a to wymaga zastosowania nowych materiałów i technologii. Przede wszystkim wszystkie przegrody zewnętrzne (ściany, dach, okna, drzwi itp.) powinny być lepiej ocieplone. Do budowy trzeba więc użyć nowszych, lepiej izolujących termicznie komponentów, a one są droższe. Zmiany w przepisach wymagają również zdecydowanego zmniejszenia zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep, czyli zastosowania nowocześniejszych urządzeń grzewczych, a także wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.

W związku z coraz większą świadomością ekologiczną inwestorów wielu z nich już dziś stosuje takie rozwiązania i być może to już wpłynęło na podniesienie kosztów budowy domu pod koniec 2019 roku. Jeśli trzeba będzie dostosować projekt do nowych wymogów, trzeba liczyć się z ich zwiększeniem o mniej więcej 10%. Zapowiadane są też wysokie podwyżki cen energii, które mogą wpłynąć na inflację, a to może zadecydować o wysokości referencyjnej stopy procentowej.

Może pójść najkrótszą drogą do własnego domu i kupić nieruchomość na rynku pierwotnym? Deweloperzy oferują gotowe domy na sprzedaż w cenie od 3500 do 6500 zł/m2. Jeśli więc chcemy mieszkać w domu o powierzchni 150 m2, u dewelopera zapłacimy od 525 do 975 tys. zł.

Ile kosztuje budowa domu? Wynika z tego, że na wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba mieć około 700 tys. zł. Jednak można skutecznie ograniczyć koszty, budując oszczędnie. Jednym ze sposobów na to jest rozsądny wybór projektu.

Planujesz budowę niedużego domu? Zajrzyj do kolekcji: Projekty małych i tanich domów >>>

Sam projekt gotowy domu o powierzchni od 100 do 150 m2 kosztuje od 2 do 4 tys. zł. W promocjach, które często się zdarzają, można znaleźć projekty tańsze nawet o 1 tys. zł. Jeśli chcielibyśmy zamówić projekt indywidualny w pracowni architektonicznej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50-200 zł/m2 domu - zależnie od renomy architektów. Czyli ekskluzywny projekt domu o powierzchni 150 m2 może kosztować od 7500 zł do nawet 30 tys. zł. Zdecydowanie taniej więc jest wykorzystać projekt gotowy, tym bardziej że kolekcje są bardzo zróżnicowane, a pod względem atrakcyjności architektonicznej wiele domów nie ustępuje projektom indywidualnym.

Czy każdy metr kwadratowy domu kosztuje tyle samo? Cenniki systemu Sekocenbud

Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych systemu Sekocenbud, na podstawie którego przygotowywane są orientacyjne kosztorysy budowy, podaje, że w IV kwartale 2019 r. średni koszt wybudowania 1 m2 powierzchni netto wynosi 2750 zł netto. Odpowiednio wartość minimalna wynosi 2250 zł netto, a wartość maksymalna 3950 zł netto (kwoty netto, czyli bez uwzględnienia podatku VAT). Rozbieżność jest więc dość duża. Bierze się ona między innymi ze zróżnicowania cen w poszczególnych regionach kraju i różnych standardów budowy oraz wykończenia domów. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje budowa domu, gdy porównuje się domy odmiennej wielkości wykończone w podobnym standardzie, okazuje się, że domy o większej powierzchni mają niższe koszty wybudowania 1 m2. Wynika to z tego, że w małym budynku są mniejsze pomieszczenia, więc na każdy metr kwadratowy powierzchni przypada większy procent elementów konstrukcyjnych – ścian, schodów. W dużym domu są większe pomieszczenia, czyli na 1 m2 przypada mniej ścian działowych, fundamentów, drzwi wewnętrznych.

Należy również pamiętać, że zazwyczaj powierzchnia netto domu jest większa od powierzchni użytkowej. Ta pierwsza to powierzchnia całego domu po odliczeniu powierzchni zajętej przez elementy konstrukcyjne (ściany, kominy, piony kanalizacyjne). Ta druga to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (sypialnie, kuchnia, łazienki, korytarze). Nie wlicza się do niej powierzchni garażu, kotłowni, pomieszczeń technicznych.

Jak budować dom?

Nie budujemy jak kiedyś przede wszystkim własnymi rękami (system gospodarczy), angażując wujka – emerytowanego budowlańca, lecz coraz częściej zlecamy kolejne etapy budowy profesjonalnym firmom i wykonawcom. Sami stajemy się jakby deweloperem. To budowa systemem kontraktowym. Do roli szefa budowy własnego domu trzeba się naprawdę solidnie przygotować. I mieć jeszcze dużo czasu, żeby znajdować kolejne ekipy oraz nadzorować ich pracę. Dlatego coraz więcej inwestorów zleca budowę swojego domu jednej firmie - pod klucz. W takiej sytuacji kluczowe jest znalezienie sprawdzonej, poleconej, doświadczonej ekipy. Na rynku takie usługi są wyceniane bardzo różnie. Dobremu wykonawcy warto zapłacić nawet 20% więcej (czasem też trzeba na niego długo czekać), ale w zamian będziemy mogli spać spokojnie.

Koszty cząstkowe budowy

Ilu to inwestorów po zakończeniu etapu stanu surowego, patrząc z dumą na stojący już dom, myśli że już prawie kończy budowę. Tymczasem stan surowy to nawet nie połowa kosztów – tylko zaledwie 30-40% finansowego zaawansowania inwestycji!

Warto wiedzieć, że na koszt budowy domu składa się:

 • w 60% koszt materiałów,
 • w 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych i wynajmu sprzętu.
 • 20% kosztów to robocizna!

Skoro tak, to można od razu założyć, że czas własny poświęcamy na zarabianie. Jak bardzo potrzebny jest respekt wobec budowy domu, przekona nas statystyka. 30% inwestorów kończących budowę przyznaje, że przekroczyło budżet o 11-20% (dane Oferteo.pl). To znaczy, że dom zamiast na przykład 500 tys. zł, kosztował nawet o 100 tys. zł więcej! Inwestorzy tego nie planowali. Ambicją każdego budowniczego amatora jest zbudować taniej, niż gdyby kupił dom od dewelopera. A później... wychodzi różnie.

Procentowy udział kosztów
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Na schemacie pokazano, jak procentowo wzrastają koszty budowy na jej kolejnych etapach

Wideo rozmówki budowlane: ceny robót budowlanych

Czy inwestor musi zgodzić się na podane przez wykonawcę ceny robót budowlanych? Zobacz krótką scenkę wykonawca - inwestor.

Rozmówki budowlane: ceny robót budowlanych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu

Wolno, a nawet trzeba oszczędzać na etapie wyboru projektu i prac wykończeniowych. Jeśli chcesz tanio zbudować dom, musi być on prosty - o zwartej bryle, nieskomplikowanym dachu i bez feerii ozdobników. Projekt niewielkiego domu z dwuspadowym dachem, bez balkonów, z powierzchnią pokoi dopasowaną do realiów, to nasz czek z pokaźną niewydaną gotówką i premia za rozsądek. Jaka to kwota? Jeśli nie zafundujemy sobie czterech balkonów, zaoszczędzimy 20 tys. zł.

Sprawdź też:

Jeżeli zrezygnujemy z dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2 zaoszczędzimy ponad 65 tys. zł. Jeśli wybierzemy wiatę garażową zamiast garażu w bryle budynku – dodamy kolejne 60 tys. zł oszczędności. Przy wyborze projektu szczególnie bacznie trzeba patrzeć na dach – skomplikowany wielopołaciowy łamaniec z wolim oczkiem może być dwa razy droższy od prostego dwuspadowego!

Jeśli marzy ci się mały domek, wybierz, kompaktowy budynek z poddaszem użytkowym. Jeśli potrzebujesz znacznie więcej przestrzeni do mieszkania, postaw dom piętrowy o zwartej bryle.  Będzie tańszy i łatwiejszy do zbudowania, a na piętrze będziesz mieć pełnowartościowe wnętrza. Czy decydujesz się na dom z piwnicą? Jeżeli nie potrzebujesz tej przestrzeni, zrezygnuj – zaoszczędzisz 20% kosztów. Okna łukowe lub o innym nietypowym kształcie? Są o 30% droższe od prostokątnych.

Zastanawiając się, ile będzie Cię kosztowała budowa domu, pamiętaj że najlepiej wybierać proste, sprawdzone technologie, które dobrze znają wykonawcy, to stawki za robociznę nie będą wygórowane. Mury z pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego wzniesie każdy budowlaniec. Ściany dwuwarstwowe są mniej więcej o połowę tańsze od trójwarstwowych, a mogą być tak samo ciepłe. Ponadto to powszechnie znana technologia, więc unikniemy błędów, które mogłyby nastąpić przy budowie wymagających technologicznie ścian trójwarstwowych. Szybko i tanio zrobimy strop gęstożebrowy z gotowych elementów systemowych.

Oszczędności na etapie wykończenia to sprawa gustu, ale przede wszystkim samodyscypliny. Przyjmuje się, że wariant standardowy z tanimi panelami podłogowymi i glazurą w łazience tylko w ilości niezbędnej kosztuje 500 zł/m2. Średni koszt wykończenia domu na wysokim poziomie wynosi 1000-1500 zł/m2. A można to zrobić także znacznie drożej! Łazienkę można elegancko wykończyć za 15 tys. zł, ale jeśli pójdziesz w marmury i złote przyciski do toalety, i 50 tys. zł będzie za mało. Tak samo jest z wykończeniem podłóg, zabudową kuchni, wyborem schodów. Tanie panele trójwarstwowe kosztują mniej niż 50 zł/m2 i można ułożyć je samemu. Parkiet egzotyczny kosztuje nawet 300-400 zł/m2 i trzeba jeszcze zapłacić co najmniej 100 zł/m2 parkieciarzowi. Proste schody żelbetowe wykończone okładziną z płytek gresu lub drewnem będą kosztować 15 tys. zł. Możemy zlecić tę pracę stolarzowi, ale wtedy koszt drewnianych schodów może wynosić nawet 30 tys. zł. Trzeba kontrolować wydatki, a pomaga w tym kosztorys budowy.

A na czym oszczędzać nie wolno podczas budowy domu?

Zacznijmy od żelaznej zasady dobrze prowadzonej budowy: stan surowy powinna wykonać jedna firma budowlana. Tu nie ma miejsca na kilka ekip, które natychmiast zrobiłyby z budowy wieżę Babel. No i właśnie na stanie surowym naszego domu nie wolno oszczędzać. Najlepsze sprawdzone materiały i ekipa wykonawcza z rekomendacjami to gwarancja solidnie zbudowanego domu trwałego na lata – te słowa naprawdę warto wziąć sobie do serca.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego otwartego? Trzeba przyjąć, że ten etap budowy stanowi 35% kosztu budowy domu. Na okna i drzwi zewnętrzne trzeba przeznaczyć 10% kwoty przeznaczonej na całą budowę. Na tynki wewnętrzne wydamy kolejne 5%. Wykończenie elewacji pochłonie 11% kosztu domu. Tyle naprawdę warto wydać bez ryzykowania wątpliwych oszczędności.

Nie przegap:

Pokus na każdym etapie jest dużo. Ekipa pana Janusza Znikąd zawsze będzie o połowę tańsza niż oferta firmy budowlanej płacącej podatki, oferującej budowę domu w określonym czasie i jakość z gwarancją. Inwestor ma na początku budowy zapał do oszczędzania. W tym przypadku powinien jednak pozbierać rekomendacje i – nie trzymając się za kieszeń – wybierać tylko najlepszych. Od tej decyzji zaczynają się oszczędności! Kolejne ekipy będą tańsze, bo ściany proste, dach symetryczny, a otwory okienne idealnie wyprowadzone. Taka budowa kończy się bez konieczności rozpoczynania remontu...

Poradnik na start
Kosztorys budowy domu okładka

Autor: archiwum serwisu

Kosztorys budowy domu

Pobierz poradnik, który pomoże Ci policzyć koszty budowy domu (materiałów i robocizny). Z poradnikiem otrzymasz również wzory ślepego kosztorysu oraz kosztorysu inwestorskiego dla domu jednorodzinnego. Cena: 1 zł

Kontroluj koszty budowy domu

By osiągnąć dobry efekt, trzeba być naprawdę świadomym i konsekwentnym inwestorem. Specjaliści szacują, że rozpoczynamy budowę bez przygotowania, mamy tylko 20% szans na to, że zakończymy ją w przewidzianym czasie, budżecie i jakości. Decydujesz się na budowę? Firmy wykonawcze trzeba umówić z rocznym, a czasem nawet większym wyprzedzeniem. Minimum to trzy-sześć miesiący przed rozpoczęciem prac. Przygotuj kosztorys, zestawienie materiałów, harmonogram pierwszego etapu. Masz inspektora nadzoru? Zaczynasz? Trzymamy kciuki!

Tabela: Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu

Procentowy udział poszczególnych etapów budowy w kosztach domu
Stan zero Stan surowy otwarty Stan surowy zamknięty Dom z instalacjami wewnętrznymi Dom wykończony wewnątrz Dom gotowy do zamieszkania
Roboty ziemne 2% Ściany nadziemia 11% Okna i drzwi zewnętrzne 9% Instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, gazowe 4% Wyposażenie kotłowni 4% Urządzenie i wyposażenie domu, ogrodzenie, brama wjazdowa 15%
Fundamenty 3% Stropy
i schody
żelbetowe
5% Podłoża
wewnątrz
budynku
i podkłady
podłogowe
3% Tynki 5% Posadzki 7%
Ściany podziemia 3% Więźba i pokrycie dachu 9% Izolacje
nadziemia
3% Elewacje 11% Drzwi wewnętrzne 2%
Izolacje
fundamentów
i ścian podziemia
2% Malowanie i inne prace wykończeniowe 2%
Warto wiedzieć

Czerwona kartka dla inwestora - najczęstsze błędy

 • Zaczynając budowę, nie wiesz, ile dom będzie kosztował.
 • Chcesz budować tanio, a wybierasz dom ze skomplikowaną bryłą i dachem.
 • Chcesz oszczędzać na materiałach i wykonawcach, a nie na wielkości i bryle domu.
 • Najlepsze materiały chcesz kupować na etapie wykończenia domu.
 • Dopuszczasz myśl, że na Twojej budowie zdarzą się błędy.
Domy prefabrykowane
Beton komórkowy

Autor: Andrzej Szandomirski

Ile kosztuje budowa domów prefabrykowanych

Dla osób, które się śpieszą, dobrym rozwiązaniem jest technologia prefabrykowana. Dom w postaci gotowych elementów wyprodukowanych w fabryce montuje się w kilka dni, a wykańcza w 2-3 miesiące. Można wybrać domy szkieletowe prefabrykowane w szkielecie drewnianym lub stalowym, prefabrykaty betonowe, keramzytobetonowe itp. Koszt takich domów może być nieco wyższy od typowego domu wymurowanego systemem gospodarczym. Koszt wykończonego pod klucz domu w szkielecie drewnianym może wynieść 3500-6500 zł/m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Wojtek Kotwica
|

Czasem warto samemu popracować, żeby obniżyć koszta budowy. Ja tak zrobiłem korzystając z narzędzi od Tech Pro

inestor
|

na pólnocy norwegii, szwecji czy finlandii buduje sie domy szkieletowe tylko dlatego że nie pozwala na budowanie murowane wszendobylska ujemna temperatura. to nie jest tańsze ani lepsze. konstrykcja szkieletowa musi być zrobiona z odpowiedniej jakości drewna (gęstość a tu wchodzi wiek drewna ożna oczywiście obrobić je chemicznie)) inaczej twój dom przy silnym huraganie straci nie tylko dach ale i cały może odfrunąć.

Artur
|

Budowałem dom z teściem i wyszło 180tys, tylko, że wszystko z tanich materiałów. Najlepszy był przelicznik na oknach i na dachu.
Okna szukaliśmy w całej Polsce bo generalnie niektóre firmy dowożą, ale ekipę do montażu to już mieliśmy swoją.
Okna jedna firma z okna z Krakowa wyliczyła nam na Aluplascie na 23 tys , a firma Poznanokna.pl wyliczyła o 5 tys. taniej i już mieliśmym na montaż. Tak samo było z bramą czy z drzwiami prawie 1,5tys taniej.
Z dachem było taniej o 25 tys.
Więc warto pytać i dzwonić

Artur
|

Artur

annba
|

potem się obudziłeś?

Mini2
|

Ja budowalam dom i wydalam faktycznie 3 tys za metr .Ale w tym mialam piekne meble w kuchni pod wymiar ze sprzetem (lodowke mam cztero dzwiowa co kosztowala prawie 4 tys ),meble do czterech pokoi kupowane w black red wihte. Robilam przylacza mediow .Mieszkam w Warszawie podobno robocizna najdrozsza.Maz jedymie sam ulozyl panele i zalozyl gniazdka.Wszystko robili fachowcy (firmy)nie partacze.I wcale nie bylo tak zle budowalam w 2011 r.ceny sie nie zmienily budowa trwala 8 miesięcy od wbicia lopaty w ziemie do naszego zamieszkania

e-osuszacze.pl
|

Ile kosztuje budowa domu? - tyle ile masz kasy górnej granicy nie ma :)

Wkrecony
|

Nie, mam znakomitą ekipę, część z nich pracowała przy szkieleciakach w Szwecji. Poza tym doprawdy, wiedza o ich budowie, szczegóły są dostępne nawet w necie. To, że w innych krajach tak budują nie oznacza, że i my musimy równać w dół. Nasze murowane sposoby są bowiem lepsze. Niestety teraz dla mnie za późno. Będzie pewnie bardzo ciepły (40cm izolacja) ale to się nie opłaca! I jeszcze ten drewniany strop, jak człowiek mocno podskoczy na poddaszu to drga dach, bo drewno jest elastyczne i to wszystko się przenosi bo belkach.

Piotr
|

Budowałem domy w Norwegii, i wydaje mi się, że problem tkwi w tym, że u nas nie ma firm ,które wiedzą jak to robić

gentle
|

hmm możesz coś więcej napisać? sam kupiłem projekt domu szkieletowego i teraz się obawiam.