Cena stali zbrojeniowej. Jak kupować stal zbrojeniową?

2021-12-07 15:04
Stal zbrojeniowa
Autor: PPHU Hit W każdym domu znajdują sie elementy z betonu zbrojonego prętami stalowymi

Ile kosztuje stal zbrojeniowa. Jak wzrosła cena stali zbrojeniowej w 2021 r. i dlaczego? Czy warto kupić stal na zapas?

Rosnące ceny materiałów budowlanych spędzają sen z powiek inwestorom, którzy niedawno ruszyli z budową albo wkrótce mają zamiar to zrobić. Jednym z niezbędnych na każdej budowie materiałów jest stal zbrojeniowa.

Do zbudowania przeciętnego domu jednorodzinnego może być potrzebne od 1 do ponad 5 t stali. W każdym budynku zbrojenia wymagają ławy fundamentowe. W domu z poddaszem często jest zaprojektowany strop gęstożebrowy, ścianki kolankowe z wieńcem wzmocnione zbrojeniem, schody monolityczne wymagające zbrojenia i ewentualnie słupy, podciągi. Na sam strop Teriva o powierzchni 100 m2 potrzeba 400-500 kg stali. Jeśli zastosujemy strop monolityczny – ilość stali na ten element wzrośnie do 3-4 t. W budynku piętrowym potrzebny będzie jeszcze jeden strop, więc ilość stali rośnie. Biorąc pod uwagę koszty wzniesienia domu, stal może więc stanowić znaczną pozycję w kosztorysie budowy.

Cena stali zbrojeniowej
Autor: Mariusz Bykowski Stal zbrojeniowa jest potrzebna na każdej budowie domu jednorodzinnego. Szcczególnie dużo jej potrzeba na strop monolityczny

Spis treści

  1. Od czego zależy cena stali zbrojeniowej
  2. Jak kupować stal zbrojeniową
  3. Cena stali zbrojeniowej 2021 r.
  4. Cena stali zbrojeniowej z forów budowlanych
  5. Czy kupować stal na zapas?

Od czego zależy cena stali zbrojeniowej

Koszt stali zbrojeniowej zależy od rodzaju i grubości prętów. Zdecydowanie tańsze są pręty o większej średnicy, ponieważ jest mniejszy koszt ich produkcji. Sprzyja również temu większe zapotrzebowanie. W projektach domów jednorodzinnych najczęściej jest wykorzystywana stal zbrojeniowa w postaci prętów żebrowanych o średnicy 12 mm (fi 12), które stanowią główne zbrojenie w stropach, schodach monolitycznych, ławach fundamentowych, wieńcach, ściankach kolankowych. Do spinania prętów głównych używa się strzemion wykonywanych z prętów gładkich o średnicy 6 mm (fi 6). To jest najczęściej spotykane zestawienie stali zbrojeniowej. Jeśli jest taka konieczność albo możliwość, zbrojenie główne może być zaprojektowane z prętów fi 16 albo fi 10.

Drugim parametrem mającym wpływ na cenę stali jest gatunek i klasa stali zbrojeniowej. Gatunek wskazuje, jakie właściwości technologiczne ma stal, np. określa rodzaj stopu. Można znaleźć następujące oznaczenia stali, np. St0, St3S. Klasa stali określa jej wytrzymałość. Zgodnie z normą stal dzieli się na pięć klas od A-0 do A-III N. W projekcie konstrukcyjnym domu zawsze jest opisane, jakiego gatunku i jakiej klasy powinny być pręty zbrojeniowe.

Cena stali zbrojeniowej
Autor: Andrzej T. Papliński .W konstrukcji mogą być zaprojektowane inne elementy zbrojone prętami stalowymi, np. schody, nadproża, wieńce,

Jak kupować stal zbrojeniową

Pręty zbrojeniowe zwykle kupuje się w okolicznych składach budowlanych, ponieważ jest to materiał wielkogabarytowy i ważne są też koszty transportu. Pręty fi 12 mają 12 m długości, dlatego podczas transportu mogą być złożone na ciężarówce z dodatkową przyczepą. Często stal przywozi się dużym transportem razem z innymi materiałami, np. elementami murowymi. Zamawiając stal, można negocjować cenę jak w przypadku każdego innego towaru. Im większe zamówienie, tym większy upust można uzyskać. Albo jako rabat potraktować darmową dostawę na budowę.

Stal zbrojeniową zwykle kupuje się na wagę zgodnie z zestawieniem materiałów podanym w projekcie. Wagę przelicza się na liczbę prętów. Można też zamówić stal docinaną na wymiar, tak że na budowę dojadą odcinki stali o różnej średnicy i długości potrzebnej do wykonania poszczególnych elementów zbrojenia.

Cena stali zbrojeniowej
Autor: Zystal Kupując stal zbrojeniową, trzeba pamiętać o kosztach transportu

Cena stali zbrojeniowej 2021 r.

W 2021 r. cena stali zbrojeniowej rosła w sposób bardzo dynamiczny, podobnie jak zwiększał się koszt innych materiałów budowlanych. Przyczyną takiego zjawiska było najpierw zahamowanie dostaw stali na rynki europejskie, a następnie gwałtowne ożywienie gospodarki po zastoju spowodowanym pandemią. Na wzrost cen stali wpłynęły także zwyżkujące ceny surowców oraz paliw potrzebnych do przerobu i transportu materiałów budowlanych. Wcześniej cena stali zbrojeniowej (pręty żebrowane fi 12) oscylowała wokół 3000-3500 zł. Latem w szczycie sezonu budowlanego rosła w sposób umiarkowany, jesienią się obniżała i stabilizowała w zimie, żeby znów nieco wzrosnąć z rozpoczęciem kolejnego sezonu budowlanego i wzrostem zapotrzebowania na ten materiał. Zwykle cena stali w szczycie sezonu kształtowała się mniej więcej 4500 zł/t prętów fi 12. W sierpniu 2021 r. stal zbrojeniowa osiągnęła cenę 6700 zł/t, a w październiku wynosiła 5600 zł/t. Ile w tej chwili trzeba zapłacić za stal zbrojeniową pokazuje internet.

Cena stali zbrojeniowej z forów budowlanych

Według informacji zebranych na forach budowlanych w internecie w listopadzie br. cena prętów zbrojeniowych stopniowo obniżała się. Cena stali zbrojeniowej wygląda następująco:

  • pręty zbrojone żebrowane fi 12

5050 zł – Śląsk (na początku miesiąca),

4860 zł – Mazowsze,

4850 zł – Kraków,

4800 zł – Mazowsze,

4800 zł – Podkarpacie,

4750 zł – Śląsk,

4650 zl – Śląsk,

4650 zł - Pomorze,

4600 zł - Łódzkie,

4300 zł – Małopolska,

4220 zł – Dolny Śląsk,

  • pręty zbrojeniowe fi 6

6500 zł – Śląsk,

5400 zł – Mazowsze.

Zdanem eksperta
Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal
Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal

Jak wyjaśnia Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal, jednym z głównych dostawców stali na terenie województwa mazowieckiego:

- Gwałtowny wzrost cen stali rozpoczął się w grudniu 2020 r. Cena stali żebrowanej fi 12 wynosiła o tej porze 2950 zł/t. Zwykle utrzymywała się do rozpoczęcia sezonu budowlanego. Łagodny wzrost cen rozpoczynał się w marcu/kwietniu. W tym sezonie z powodu braku stali na rynku (Chiny ograniczyły produkcję przez co Rosja, Białoruś i Ukraina zaczęły sprzedawać stal do Azji i nie zasilały polskiego rynku), ceny zaczęły rosnąć już w grudniu. Maksimum osiągnięto latem. W naszej firmie za 1 t prętów żebrowanych fi 12 trzeba było zapłacić 5535 zł. Jesienią zaczął się łagodny spadek cen. Obecnie tona prętów żebrowanych fi 12 ze stali zbrojeniowej kosztuje w granicach 4735- 4860 zł, a prętów gładkich fi 6 jest na poziomie  5400 zł.

Czy kupować stal na zapas?

Co się będzie dziać na rynku wiosną 2022 r. - nikt nie wie. Rozwija się kolejny etap pandemii. Jak na niego zareagują rynki, czas pokaże. Ceny stali są wciąż podwyższone w stosunku do tych z grudnia 2020 r. Czy wrócą do poziomu sprzed roku - nic na to nie wskazuje. Jak pokazuje doświadczenie w innych sektorach rynku, ceny zwykle się obniżają, jednak nie do pierwotnego poziomu.

Jeśli chciałoby się kupić stal z wyprzedzeniem, jest to możliwe. W składach budowlanych jest ona również wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Ważne jest tylko zabezpieczenie terenu budowy, żeby stal z niej nie zniknęła, bo w tej chwili jest szczególnie łakomym kąskiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie