Ile kosztuje pompa ciepła? Liczymy koszty ogrzewania domu pompą gruntową i powietrzną

2023-06-01 12:10
Pompa ciepła
Autor: Samsung Pompy ciepła - nowoczesne urządzenia grzewcze

Pompy ciepła popularne jak nigdy! Ile kosztuje instalacja pompy gruntowej i pompy powietrznej. Jakie są koszty ogrzewania domu pompą ciepła i czy jest to opłacalna inwestycja.

Spis treści

  1. Założenia - koszty pompy ciepła
  2. Ile kosztują pompy ciepła i ogrzewanie nimi? Porównanie
  3. Ile zapłacimy za energię przy ogrzewaniu domu pompą ciepła?
  4. Pompa gruntowa czy powietrzna - które rozwiązanie bardziej się opłaca?
  5. Ceny pomp i warunki ich instalacji są zróżnicowane

Przy porównaniu kosztów instalacji i eksploatacji różnych typów pomp ciepła trzeba uwzględnić kilka podstawowych parametrów: moc cieplną, stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną i ilość pobieranej energii. Istotna jest też cena całej instalacji.

Założenia - koszty pompy ciepła

Przyjmijmy, że chcemy zainstalować pompę ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni ogrzewanej 160 m2, zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna z projektową temperaturą zewnętrzną -20oC i średnią roczną temperaturą zewnętrzną 7,6oC). Jest tak zabezpieczony przed stratami ciepła, że zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi w nim 8 kW (50 W/m2). Instalacją ogrzewczą w tym domu jest ogrzewanie podłogowe o parametrach 35/25oC.

Ile kosztują pompy ciepła i ogrzewanie nimi? Porównanie

Typy pompy ciepła Glikol-woda z kolektorem poziomym Glikol-woda z kolektorem pionowym Powietrze-woda o zmiennej wydajności (z inwerterem)
moc cieplna [kW] 8 8 8
Stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną (resztę pokrywa wbudowana grzałka elektryczna) [%] 100 100 62
Ilość pobieranej energii elektrycznej [kWh/rok] 2850 2850 3750
Roczny koszt ogrzewania przy cenie energii 0,8 zł/kWh [zł/rok] 2280 2280 3000
Cena instalacji [zł] 45 000 50 000 35 000
Łącznie * 67 800 72 800 65 000

* ceny z 2023 r.

Ile zapłacimy za energię przy ogrzewaniu domu pompą ciepła?

Po wprowadzeniu danych do programu komputerowego służącego do doboru pomp ciepła jednego z producentów możemy się dowiedzieć, że gruntowa pompa ciepła o mocy nominalnej 8 kW zapewnia ogrzewanie pomieszczeń bez potrzeby wspomagania jej pracy grzałką elektryczną i pobiera w tym celu rocznie 2850 kWh energii elektrycznej.

Natomiast zastosowana do ogrzewania tego samego domu pompa ciepła powietrze-woda ze sprężarką o modulowanej wydajności i mocy w zakresie 3,5-12 kW potrzebowałaby o 900 kWh energii elektrycznej więcej.

Wynika to między innymi z tego, że pompę powietrzną wspomaga grzałka elektryczna. W rezultacie przy cenie energii na poziomie około 0,8 zł/kWh ogrzewanie pompą powietrze-woda jest droższe o 720 zł rocznie niż pompą gruntową. Wyniki te uzyskaliśmy dzięki symulacji komputerowej, więc są oczywiście tylko orientacyjne.

Pompa gruntowa
Autor: Andrzej T. Papliński Pompa gruntowa nie jest droższa od powietrznej, ale trzeba jeszcze zapłacić za wykonanie gruntowego wymiennika ciepła

Pompa gruntowa czy powietrzna - które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Przekonaliśmy się, że różnice w kosztach ogrzewania pompą ciepła powietrzną i gruntową są znaczne, więc ci, którym zależy wyłącznie na niskich opłatach miesięcznych, nie powinni mieć wątpliwości, że zrobią lepiej, wybierając pompę gruntową. Jeśli tylko mają warunki do jej zainstalowania. Ale czy to znaczy, że nie warto kupić pompy powietrznej? Policzmy, czy w wyniku zakupu efektywniejszego urządzenia uzyskamy oszczędności pozwalające w rozsądnym czasie pokryć wyższy koszt inwestycji.

Pompa ciepła jest urządzeniem trwałym i można się spodziewać, że nawet po 15-20 latach nadal będzie się nadawać do użytku. Ale planując jej zakup, warto brać pod uwagę to, że już za parę lat mogą się pojawić na rynku urządzenia znacznie doskonalsze i będziemy chcieli wymienić na nie naszą pompę. Z tego względu lepiej ograniczyć rozpatrywany czas zwrotu inwestycji na przykład do dziesięciu lat. W rozważanym przez nas przypadku zakładamy, że:

  • pompa gruntowa z kolektorem poziomym kosztuje 45 tys. zł,
  • pompa gruntowa z kolektorem pionowym kosztuje 50 tys. zł,
  • pompa powietrzna monoblokowa kosztuje 35 tys. zł.

Porównując to z kosztami eksploatacji, widzimy, że zakup pompy gruntowej, droższej od powietrznej o co najmniej 10 tys. zł, będzie dobrą inwestycją tylko w przypadku znacznego wzrostu cen prądu w niedalekiej przyszłości. Bo gdyby się nie zmieniały, to łączne wydatki na zakup i eksploatację przez 10 lat są najniższe w przypadku pompy powietrze-woda.

Oczywiście gwałtowny wzrost wydatków na energię może zrekompensować różnicę w cenie między pompą gruntową a pompą powietrzną. Gdyby ceny energii elektrycznej rosły regularnie o 10% rocznie, a różnica w cenie zakupu wynosiła 10 tys. zł, stałoby się tak przed upływem 10 lat.

Pompa powietrzna
Autor: Andrzej T. Papliński Inwestycja w pompę powietrzną jest tańsza, lecz koszt eksploatacji będzie wyższy niż w przypadku pompy gruntowej

Ceny pomp i warunki ich instalacji są zróżnicowane

Zastrzegamy, że w naszych rozważaniach rozpatrujemy jeden konkretny przypadek. Niewykluczone, że komuś uda się znaleźć pompę gruntową niewiele droższą od powietrznej i wtedy oczywiście jej zakup mu się opłaci. Ceny wymienników gruntowych również mogą się znacznie różnić, choćby w zależności od regionu i warunków geologicznych. Inne relacje między kosztami inwestycji i eksploatacji mogą wynikać także z przyjęcia innej temperatury zasilania instalacji ogrzewczej, usytuowania budynku w innej strefie klimatycznej i innego zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

Listen to "Rosja zakręciła Polsce kurki z gazem. Czy czeka nas bardzo zimna... zima?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE