Powierzchnia netto domu. Czym się różni od powierzchi użytkowej i całkowitej
Co to jest powierzchnia netto i jak się ją liczy w projekcie domu? W opisie parametrów domu dotyczących jego powierzchni znajdziemy kilka pozycji, które często różnią się wielkością.
Przygotowując dokumentację do uzyskania pozwolenia na budowę albo później do odbioru budynku, musimy podać wiele parametrów opisujących jego wielkość. Ważna jest przede wszystkim powierzchnia domu. Również kupując lub sprzedając dom albo mieszkanie, musimy wiedzieć, jakiej powierzchni dotyczy transakcja. W opisie znajdziemy kilka pozycji dotyczących powierzchni, ale różnie określonych, przy których są podane często różne wielkości. Zdarza się, że inwestorzy nie do końca wiedzą co to jest powierzchnia netto, jaka jest jej prawidłowa definicja. Wyjaśniamy, co to jest powierzchnia netto oraz czym różni się od powierzchni użytkowej i całkowitej.
Powierzchnię netto budynku należy obliczać zgodnie z zasadami podanymi w normie PN-ISO 9836:2015 Właściwości użytkowe w budownictwie – Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych.
Co to jest powierzchnia netto: definicja
Zgodnie z definicją powierzchnia netto to powierzchnia wewnętrzna budynku ograniczona przez elementy konstrukcyjne zamykające pomieszczenia.
- Do powierzchni netto wlicza się: elementy, które można rozebrać, np. ścianki działowe, kanały oraz elementy zewnętrzne: balkony, loggie, podcienie.
- Do powierzchni netto nie wlicza się: ścian konstrukcyjnych, powierzchni otworów na drzwi i okna, nisz w elementach zamykających, strychów nieużytkowych.
Jak obliczyć powierzchnię netto budynku?
Powierzchnię netto oblicza się w stanie wykończonym budynku, mierząc po podłodze i nie licząc listew przypodłogowych, progów.
Powierzchnia netto a użytkowa i całkowita
Powierzchnia użytkowa to powierzchnia pomieszczeń służących do zaspokajania potrzeb związanych bezpośrednio z przeznaczeniem budynku. Nie wlicza się do niej garaży, pomieszczeń technicznych, kotłowni, nieużytkowych strychów, poddaszy do późniejszej adaptacji. Powierzchnia pomieszczeń pod skosami dachu jest liczona zależnie od wysokości.
Zatem powierzchnia netto to powierzchnia całego domu i jego elementów, bez konstrukcji, a powierzchnia użytkowa domu to suma powierzchni użytkowych poszczególnych pomieszczeń. Zazwyczaj powierzchnia netto jest większa od sumy powierzchni użytkowych. Choć może zdarzyć się sytuacja, że powierzchnia netto i użytkowa są takiej samej wielkości (pokazujemy jeden taki dom).
Powierzchnia całkowita zaś to powierzchnia netto oraz powierzchnia konstrukcji. Do powierzchni całkowitej nie wlicza się wyprofilowań, wnęk oraz wypustów, które nie zmieniają powierzchni netto. Powierzchnia całkowita jest więc większa od powierzchni netto.
Przeczytaj też:
Po czym poznać dobry projekt domu? 8 najważniejszych danych w projekcie gotowym
Wyjaśniamy na przykładzie wybranych projektów z kolekcji Muratora, jak wyglądają wskaźniki powierzchni poszczególnych domów.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu C444r Czterolistna koniczyna - wariant XVI, arch. Przemysław Biryło. Na 85,8 mkw. powierzchni wygodnie zamieszkają domownicy, a na to, co kochają, mają jeszcze 17,6 mkw. powierzchni garażu pod wspólnym dachem. Zobacz ten projekt domu
- EC400a - Ze świetlikami - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
Autor arch. Marek Dąbrowski
- Powierzchnia użytkowa 48,9 m2
- Powierzchnia netto 48,9 m2
- Powierzchnia zabudowy 67,8 m2
- Kubatura (brutto) 266,8 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 2
- Wymiary działki 18,60 x 19,50 m
Powierzchnia netto a koszt budowy
Powierzchnia netto jest liczona po obrysie wszystkich podłóg w świetle wykończonych ścian wewnętrznych, niezależnie od wysokości pomieszczenia. Obejmuje garaże, a także loggie, balkony i tarasy. Powierzchnia netto również jest ważna, bo wpływa na koszt wykończenia. Za najbardziej efektywną można uznać budowę domu, w którym powierzchnia netto jest niewiele większa od użytkowej, ale także w którym jest największa powierzchnia domu (pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m) przy najmniejszej kubaturze.
W tym przypadku powierzchnia netto jest równa użytkowej, ponieważ w domu nie ma oddzielnej kotłowni albo pralni. Jest to nieduży budynek parterowy, w którego wnętrzu nie ma ścian konstrukcyjnych.
Ze świetlikami - wariant I to niewielki parterowy dom o oszczędnej architekturze. Dzięki prostej bryle i niewyszukanym materiałom wykończeniowym (elewacje pokrywa tynk, a dach - blacha) jest tani w budowie - koszt stanu surowego to nieco ponad 60 tys. zł. Do budynku przylega funkcjonalna wiata. Co ważne, dom można wznosić etapami. Będzie to zatem projekt idealny dla młodej, rozwojowej rodziny. W pierwszym etapie dokumentacja przewiduje budowę pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienki oraz sypialni. W drugim etapie architekt proponuje wydłużenie bryły budynku do litery L, przebudowanie nieco istniejącej sypialni i dobudowę drugiej.
Zobacz też:
Najlepsze projekty domów do budowy etapami >>>
W ten oto sposób można stworzyć niewielką, ale przytulną przestrzeń dla rodziny z dzieckiem. Zaletą projektu jest dobrze doświetlona naturalnym światłem strefa dzienna otwarta na taras, który pozwoli na wypoczynek na świeżym powietrzu. Z kolei w jesienno-zimowe wieczory właściciele będą mogli ogrzać się przy kominku zaplanowanym w centrum strefy dziennej.
Zobacz szczegóły projektu>>> EC400a Ze świetlikami - wariant I
- C444r - Czterolistna koniczyna - wariant XVI
Autor arch. Przemysław Biryło
- Powierzchnia użytkowa 85,8 m2
- Powierzchnia garażu 17,6 m2
- Powierzchnia netto 109,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 135,5 m2
- Powierzchnia całkowita 135,5 m2
- Kubatura (brutto) 693,0 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 3
- Wymiary działki 19,70 x 19,70 m
W budynku jest garaż oraz pomieszczenie techniczne z kotłownią, których nie wliczamy do powierzchni użytkowej, ale do netto wliczamy. W tym domu jest możliwość adaptacji poddasza, ale formalnie to projekt parterowy, więc góry nie wliczamy do powierzchni użytkowej.
Dla zwolenników wszystkiego pod jednym dachem projekt domu Czterolistna koniczyna – wariant XVI ma do zaproponowania obszerną strefę dzienną, w której króluje duży salon i kuchnia oraz dwie sypialnie, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze w strefie prywatnej. Na 85,8 mkw. powierzchni wygodnie zamieszkają domownicy, a na to, co kochają, mają jeszcze 17,6 mkw. powierzchni garażu pod wspólnym dachem. Z garażu jest przejście do kotłowni na paliwa stałe. Jest na tyle duża, że może pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego. W projekcie zaproponowano szerokie przeszklenia łączące dom z 57,9 mkw. tarasu okalającego go od strony pokoju dziennego i sypialni. Pod czterospadowym dachem pozostaje ponad pięćdziesiąt metrów powierzchni na poddaszu do dowolnej aranżacji (w ramach indywidualnej adaptacji). Dach kryty szarą płaską dachówką lub blachodachówką wpisze się w najnowsze trendy, podobnie jak sposób wykończenia elewacji – tynk cienkowarstwowy, na fragmentach deski oraz płytki klinkierowe na cokole.
Zobacz szczegóły projektu >>>C444r Czterolistna koniczyna - wariant XVI
- M253c - Szczęśliwy - wariant III
Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 175,0 m2
- Powierzchnia garażu 34,6 m2
- Powierzchnia netto 260,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 162,4 m2
- Powierzchnia całkowita 281,1 m2
- Kubatura (brutto) 1 023,6 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 6
- Wymiary działki 21,50 x 19,20 m
Szczęśliwy - wariant III to nowoczesna willa z atrakcyjnymi przeszkleniami i przestronnymi tarasami, które łączą dom z ogrodem. Na parterze znajdują się otwarty salon połączony z kuchnią, łazienka, pomieszczenia techniczne oraz dodatkowy pokój/sypialnia. Został on umieszczony blisko wejścia, więc może pełnić funkcję gabinetu. Dom jest wyposażony z garaż na dwa samochody. Piętro jest strefą nocną z 4 sypialniami oraz 2 łazienkami, pralnią i garderobą.
Nowoczesny budynek piętrowy jest przekryty prostym czterospadowym dachem krytym blachą płaską na rąbek. Elewacja jest wykończona białym tynkiem oraz fragmentami wykończonymi płytami betonowymi. Na elewacji ogrodowej są imponujące przeszklenia. Wszystkie sypialnie na piętrze mają wyjście ana zewnątrz: na taras, balkon lub loggię (wliczane do powierzchni netto, ale nie użytkowej).
Zobacz więcej szczegółów projektu>>> M253c Szczęśliwy - wariant III
- Projekt domu E-107a
Autor Mariusz Cendecki
- Powierzchnia użytkowa 160,5 m2
- Powierzchnia garażu 18,1 m2
- Powierzchnia netto 205,8 m2
- Powierzchnia zabudowy 146,1 m2
- Kubatura (brutto) 553,9 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 17,31 x 25,51 m
Projekt E-107a to dom, który będzie pasował na wąskiej działce. Jest ustawiony ścianą szczytową do drogi. W pobliżu wejścia znajduje się gabinet oraz zaplecze techniczno-gospodarcze domu z garażem połączonym z kotłownią, a także nieduże WC z prysznicem. W głębi umieszczono część dzienną z salonem z jadalnią oraz przestronną kuchnią. Z salonu prowadzi wyjście na taras.
Na poddaszu jest część prywatna z sypialniami. Od frontu są 2 sypialnie dla dzieci, wyposażone z garderobę i łazienkę, oraz pralnia. Od strony ogrodowej umieszczono reprezentacyjną sypialnię typu master bedroom z wyjściem na balkon.
E-107a to zwarty budynek z poddaszem użytkowym w nowoczesnym stylu. Jest przekryty dwuspadowym dachem z dachówką płaską. Na elewacji zastosowano biały i szary tynk. W połączeniu z otoczeniem domu również w szarej tonacji całość stanowi wyważoną kompozycję.
Zobacz szczegóły projektu>>> E-107a
- Projekt MT010 - Amoenus I G1
Autor Malachit
- Powierzchnia użytkowa 102,2 m2
- Powierzchnia garażu 22,0 m2
- Powierzchnia netto 133,5 m2
- Powierzchnia zabudowy 96,3 m2
- Kubatura (brutto) 575,8 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 4
- Wymiary działki 15,04 x 22,29 m
Amoenus I to niewielki dom z częścią dzienną, łazienką i garażem na parterze oraz 3 sypialniami z łazienką i garderobą na poddaszu.
Amoenus I to nowoczesny niewielki dom jednorodzinny, wolnostojący, niepodpiwniczony z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym w modnym stylu z dachem bezokapowym. Zmieści się na wąskiej działce.
Zobacz szczegóły projektu>>> Amoenus I
- M74c Wschód słońca - wariant III
Autor arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 139,5 m2
- Powierzchnia garażu 38,3 m2
- Powierzchnia netto 261,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 121,0 m2
- Powierzchnia całkowita 311,6 m2
- Kubatura (brutto) 947,0 m3
- Liczba pokoi (z salonem) 5
- Wymiary działki 19,20 x 31,70 m
Projekt domu M74c Wschód słońca - wariant III to wariant projektu Murator M74b wzbogacony o podpiwniczenie, w którym zaplanowano dwustanowiskowy garaż, kotłownię i dwa pomieszczenia gospodarcze. To idealne rozwiązanie na wąską miejską działkę, gdzie nie ma miejsca ani na garaż wbudowany w bryłę domu, ani na wolno stojący. Dzięki przeniesieniu kotłowni do piwnicy na parterze udało się wygospodarować spiżarnię i dodatkową garderobę dostępną z przedsionka. W porównaniu z poprzednim wariantem zmieniono także położenie tarasu – zajmuje on całą szerokość elewacji ogrodowej. Do dyspozycji domowników jest drugi taras przy frontowej elewacji łączący dwie funkcje: podestu wejściowego i dodatkowego miejsca wypoczynku tuż przy pokoju dziennym – w sam raz na filiżankę porannej mocnej kawy z widokiem na budzącą się do życia okolicę.
Wschód słońca wariant III to budynek o zwartej bryle pod dwuspadowym dachem. Nad elewacją frontową znajduje się lukarna wystająca z dachu. Warta uwagi jest również propozycja wykończenia elewacji – dynamizmu dodaje im okładzina drewniana kontrastująca z jasnym tynkiem.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>Wschód słońca - wariant III
- Projekt Ka25
Autor Projektyka
Powierzchnia użytkowa 100,8 m2
Powierzchnia garażu 17,3 m2
Powierzchnia zabudowy 103,5 m2
Powierzchnia całkowita 103,5 m2
Liczba pokoi (z salonem) 4
Wymiary działki 20,10 x 16,50 m
Projekt domu Ka25 to budynek z poddaszem użytkowym o intrygującym wykończeniu elewacji. Ściany szczytowe wystają poza obrys bryły, tworząc ramy, w które jest ona ujęta. Ściany szczytowe są pokryte ciemnoszarym tynkiem nawiązującym do pokrycia dachu. Na elewacjach bocznych zaproponowane oblicówki z drewna na wysokość parteru. Fragment powyżej jest wykończony białym tynkiem. Program niedużego domu to kuchnia z jadalnią i salonem oraz garaż z pomieszczeniem technicznym na parterze, a na poddaszu 3 sypialnie z 2 garderobami i łazienką.
Zobacz szczegóły projektu>>>Ka25