Po czym poznać dobry projekt domu? 8 najważniejszych danych w projekcie gotowym

2021-07-09 12:24

Od projektu zależy, jaki będzie dom i ile będzie kosztowała budowa. Etap wyboru lub opracowania projektu domu jest bardzo ważny, więc warto się do niego jak najlepiej przygotować.

Projekt domu
Autor: GettyImages

Jeżeli szukamy projektu gotowego, warto, byśmy zwracali uwagę na niektóre parametry tych projektów. Są one ważne ze względu na zgodność z wytycznymi urbanistycznymi, koszty budowy i eksploatacji budynku oraz komfort użytkowania. Należą do nich powierzchnia zabudowy, powierzchnia użytkowa, powierzchnia netto, powierzchnia całkowita, kubatura, wysokość budynku, kąt nachylenia dachu i minimalne wymiary działki.

GALERIA: zobacz wybrane projekty domów jednorodzinnych

Spis treści

  1. GALERIA: zobacz wybrane projekty domów jednorodzinnych
  2. Projekt gotowy - powierzchnia zabudowy domu
  3. Projekt gotowy - powierzchnia użytkowa
  4. Projekt gotowy - powierzchnia netto
  5. Projekt gotowy - powierzchnia całkowita
  6. Projekt gotowy - kubatura
  7. Projekt gotowy - wysokość budynku
  8. Projekt gotowy - kąt nachylenia dachu
  9. Minimalne wymiary działki
  10. Po czym poznać dobry projekt domu?
  11. Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Projekt gotowy - powierzchnia zabudowy domu

Co to jest powierzchnia zabudowy? To powierzchnia terenu zajmowanego przez dom w stanie wykończonym. Parametr ten jest istotny, ponieważ wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy mogą wskazywać konieczność zachowania pewnej części działki jako powierzchni biologicznie czynnej, czyli niezabudowanej i nieutwardzonej (aby się przekonać, jak duża jest ta powierzchnia, od powierzchni działki należy odjąć powierzchnię zabudowy domu oraz powierzchnię tarasu, dojść, dojazdów itp.).

Projekt domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Dom z płaskim dachem często buduje się na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Jej wytyczne w tym zakresie ustala się, biorąc pod uwagę typy dachów występujących w otoczeniu działki budowlanej. Projekt: Wartościowy – Murator EC361, autorzy: architekci Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Miłosz Lipiński Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt gotowy - powierzchnia użytkowa

Co to jest powierzchnia użytkowa? Jest to suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych w domu z wyłączeniem kotłowni, garażu, pomieszczeń piwnicy i nieużytkowego strychu. W przypadku poddaszy użytkowych, czyli przestrzeni o zmiennej wysokości, obowiązują specjalne zasady obliczania powierzchni użytkowej (nie wlicza się do niej na przykład części pomieszczeń o wysokości poniżej 1,4 m).

Nie przegap:

Obliczanie powierzchni na poddaszu: powierzchnia użytkowa a powierzchnia netto >>>

Im większa powierzchnia użytkowa wnętrz pod skosami, tym wygodniejsze, przestronniejsze i łatwiejsze do urządzenia jest poddasze. Warto brać pod uwagę ten parametr, aby uniknąć późniejszego podnoszenia ścianki kolankowej.

Projekt domu
Autor: Małgorzata Góra Projekt indywidualny jest najlepszym rozwiązaniem na nietypową działkę lub wówczas, gdy inwestorom zależy na domu doskonale dostosowanym do ich oczekiwań, a nie znajdują dla siebie ciekawych propozycji w katalogach projektów gotowych. Projekt: architekci Magdalena i Mateusz Górnikowie

Projekt gotowy - powierzchnia netto

Powierzchnia netto jest liczona po obrysie podłogi w świetle wykończonych ścian wewnętrznych wszystkich pomieszczeń (także kotłowni, garażu itp.). Na poddaszu uwzględnia się całą powierzchnię podłogi niezależnie od wysokości pomieszczenia (powierzchnia netto kondygnacji pod skosami jest więc większa niż jej powierzchnia użytkowa). Orientacyjne koszty budowy i wykończenia domu często wylicza się w oparciu o wartość tego parametru.

Projekt domu
Autor: Piotr Mastalerz Zalety projektów gotowych to duża różnorodność, konkurencyjna cena i to, że są dostępne właściwie od ręki. Inwestorzy nie muszą przechodzić długiego procesu tworzenia projektu wspólnie z architektem

Projekt gotowy - powierzchnia całkowita

Co to jest powierzchnia całkowita? Jest to powierzchnia wszystkich kondygnacji mierzona po obrysie zewnętrznym przegród. Jest to wartość o tyle istotna, że wytyczne urbanistyczne mogą podawać maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy wyrażający się stosunkiem sumy powierzchni wszystkich kondygnacji nadziemnych budynków zlokalizowanych na działce do powierzchni działki.

Projekt domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Najlepiej wybrać taki projekt gotowy, którego nie trzeba będzie w dużym stopniu zmieniać. Dzięki temu oszczędzimy czas i pieniądze. Projekt: Promień słońca – wariant I – Murator M75a, autorka: architekt Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt gotowy - kubatura

Kubatura to objętość budynku. Podobnie jak powierzchnia netto może służyć jako podstawa do obliczenia szacunkowych kosztów budowy domu. Kubatura ogrzewanej części pomaga wyliczyć koszty ogrzewania domu.

Projekt domu
Autor: Piotr Mastalerz Dom po adaptacji. Inwestorzy postanowili zlikwidować loggie, nieznacznie podnieść ściankę kolankową, zrezygnować z okładziny z desek na elewacji i zmienić kolor pokrycia. Projekt: Promień słońca – wariant I – Murator M75a, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt gotowy - wysokość budynku

Wysokość budynku mierzona jest od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku do poziomu kalenicy lub wierzchu stropodachu. Maksymalną wysokość domu mogą narzucać wytyczne urbanistyczne.

Projekt domu
Autor: Andrzej Szandomirski Projekt budowlany składa się w urzędzie w czterech egzemplarzach. Dokumentację należy oprawić w okładkę, tak aby nie można było jej zdekompletować

Projekt gotowy - kąt nachylenia dachu

Kąt nachylenia dachu również może być określony w lokalnych przepisach. Spadek połaci ma duże znaczenie dla wyglądu bryły oraz wygody poddasza użytkowego. Zmiana kąta nachylenia dachu w projekcie gotowym może być skomplikowana i kosztowna, dlatego warto wybrać taki projekt domu, w którym nie będzie ona potrzebna.

Minimalne wymiary działki

Istotne są również minimalne wymiary działki, na jakiej zgodnie z przepisami zmieści się dany dom – to informacja pomocna przy wyborze projektu na konkretną parcelę.

Po czym poznać dobry projekt domu?

Utalentowany architekt, stosując racjonalne ekonomicznie rozwiązania, potrafi zaprojektować dom piękny, wygodny i trwały. Jeśli te trzy elementy są w równowadze – mamy do czynienia z dobrą architekturą. Najlepiej, jeśli domowa przestrzeń jest w takim samym stopniu funkcjonalna i estetyczna. Nasze wątpliwości powinny wzbudzić pomysły obliczone na efekt, a skutkujące brakiem wygody. Z drugiej strony, o jakości projektu domu nie świadczą dobrze rozwiązania poprawne funkcjonalnie, ale bez zalet estetycznych.

Przeczytaj też:

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Jaki warto mieć podczas budowy >>>

W dobrym projekcie dobór rozwiązań jest dostosowany do wielkości domu. Warto zwrócić uwagę na przykład na proporcje części mieszkalnej i garażu – jeśli ten ostatni zajmuje prawie trzecią część powierzchni parteru niedużego domu, to dzieje się to kosztem innych pomieszczeń potrzebnych mieszkańcom. Niespełna 30-metrowa strefa dzienna, która jest odpowiednia w małym domu, w dużym byłaby pomyłką. Ciasna kuchnia w okazałej rezydencji czy długie, szerokie korytarze w budynku o skromnej powierzchni to przykłady nie najlepszych decyzji projektowych.

Przeczytaj też:

Najlepszy projekt domu: pokochali go inwestorzy z całej Polski >>>

Oznaką dobrego projektu domu jest także umiejętne wykorzystanie światła naturalnego i otoczenia budynku. W domu na pewno docenimy fakt, że do głównych przestrzeni, takich jak salon czy pokój rodzinny, słońce dociera z dwóch stron, okna połaciowe na poddaszu są na takiej wysokości, że można przez nie swobodnie wyglądać, a światłem dziennym oświetlone są nie tylko sypialnie, lecz także łazienki oraz przestrzeń komunikacyjna. Możliwość pokazania przez główne przeszklenia najładniejszych zakątków działki i wykorzystania rosnących dookoła budynku drzew do zacieniania pomieszczeń latem świadczą o tym, że projekt domu został dobrze dopasowany do działki.

Przeczytaj też:

Dlaczego tani projekt domu oznacza kłopoty i nie warto go kupować >>>

Dla niektórych dobry projekt to tylko dom nowoczesny, dla innych – dom tylko zgodny z tradycją. Tymczasem niemal w każdej stylistyce można spotkać projekty dobre i złe. Wszystko zależy od spójności koncepcji oraz konsekwencji wszystkich decyzji, od ogólnych założeń do szczegółów. Warto pamiętać, że o jakości projektu nie decyduje to, czy zbudowany według niego dom będzie się rzucał w oczy i zaskakiwał wyglądem. O tym, że wybraliśmy odpowiedni dla siebie projekt, przekona nas nie opinia sąsiadów, ale codzienna przyjemność mieszkania.

Projekt domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Plan miejscowy może określać nie tylko typ i spadek dachu, ale nawet rodzaj i kolor pokrycia. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy jego wytyczne nawiązują do charakteru tradycyjnej lokalnej zabudowy. Projekt: Kropla nadziei – Murator M185, autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Nasi Partnerzy polecają