TOP projektów domów z poddaszem do adaptacji. Poddasze do zagospodarowania później
Projekt domu z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych wygód. Domy od początku spełniają wszystkie potrzeby domowników, a adaptacja góry ma na celu tylko dostosowanie do nowych wymagań i potrzeb rodziny albo polepszenie istniejącego standardu codziennego życia.
Projekty domów z poddaszem do adaptacji to idealne rozwiązanie dla tych inwestorów, których bieżące potrzeby nie wymagają zagospodarowania poddasza, ale w przyszłości może to być potrzebne lub po prostu wygodne. Brak doraźnych kosztów związanych z adaptacją umożliwia pełniejsze, lepsze jakościowo wykończenie pomieszczeń na parterze. Mieszkając na dole można bez dodatkowych wyrzeczeń spokojnie odłożyć odpowiednią kwotę na rozwój domu w górę. Łatwiej też zastanowić się nad optymalnym sposobem aranżacji poddasza.
Ponieważ parter jest zaprojektowany tak, aby dom był przez pewien czas samowystarczalny, urządzenie poddasza póki co pozostaje polem dla wyobraźni – otwarta powierzchnia pozwala tu na pełną dowolność. Można zorganizować tam wspólną przestrzeń, pracownię czy sypialnie dziecięce. Wszystko zależy od fantazji, możliwości, oczekiwań i wymagań. Domy z poddaszem „na później” rosną w miarę rozwoju potrzeb mieszkańców, większość ma dwuspadowy dach, który umożliwia pełniejsze wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Przedstawiamy klika typów projektów domów z poddaszem do adaptacji dla inwestorów o różnych priorytetach i możliwościach.
GALERIA: projekty domów z poddaszem do adaptacji
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt A101G1 W cieniu drzew - wariant I (etap I), arch. Katarzyna Słupeczańska. Zobacz ten projekt domu
Przeczytaj: Kosztorysy inwestorski i ślepy - czy są potrzebne i jak je wykorzystać?
1. Murator C333f – Miarodajny – wariant VI
48,9 m2 + 26,2 m2 powierzchni użytkowej poddasza do adaptacji. Sprawdź projekt: Murator C333f - Miarodajny - wariant VI >>>
Plusy:
- przytulny i bardzo tani w budowie oraz eksploatacji
- wygodna łazienka z miejscem zarówno na wannę, jak i prysznic
- schody zaplanowane jak najmniej inwazyjnie dla istniejącego wnętrza, tuż przy wejściu
Projekt domu z poddaszem do adaptacji zaplanowany na kwadratowym planie z dwuspadowym dachem jest maksymalnie zwarty, ciepły, tani w budowie i oszczędny w utrzymaniu. Prostą bryłę urozmaicają drewniane fragmenty elewacji. Domek jest stworzony dla singla, samotnej dojrzałej pary lub młodych, którzy dopiero za jakiś czas planują rozwój rodziny. Parter swobodnie mieści jasną sypialnię oraz wygodny salon z kominkiem i wyjściem na przytulny taras, przysłonięty szerokim okapem. Od strony wejścia znajduje się otwarta kuchnia z dużym oknem. Do kompletu zaprojektowano przestronną, w pełni wyposażoną łazienkę, tworzącą jeden blok gospodarczy z przyległą do niej kotłownią. Kiedy pojawi się dziecko albo zajdzie potrzeba wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na gabinet czy dodatkowy pokoik, można w łatwy sposób zaadaptować kompaktowe poddasze. Proste schody z lekkim początkowym zabiegiem zaprojektowano przy wejściu. Takie usytuowanie do minimum ogranicza uciążliwość remontową wynikającą z procesu zagospodarowywania góry domu, a w przestrzeń pod nimi nadal można wkomponować wygodną szafę.
2. Murator C318 - Idealny
83,7 m2 + 68,6 m2 powierzchni użytkowej poddasza do adaptacji. Sprawdź projekt: Murator C318 - Idealny >>>
Plusy:
- wyraźnie oddzielona strefa garażowo-gospodarcza, w której przewidziano miejsce na schody na poddasze
- wygodny dla pary albo rodziny z jednym dzieckiem (przy niewielkiej powierzchni wygospodarowano dwie sypialnie na parterze)
- osłonięte wejście
- jednostanowiskowy garaż bezpośrednio połączony z domem
Tym, co od razu przykuwa uwagę, jest prostota bryły i elewacji, która pozwala na ograniczenie kosztów budowy i eksploatacji domu. Dwuspadowy dach umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej na poddaszu, kiedy już pojawi się potrzeba bądź możliwość jego zagospodarowania. Można nawet od razu przygotować klatkę schodową – przewidziano ją w wyraźnie wydzielonej i zamkniętej przesuwnymi drzwiami strefie garażowo-gospodarczej, więc nawet jeśli nie zostanie ładnie wykończona, nie będzie widoczna z mieszkalnej części domu. Wygodne, bezpośrednie wyjście z kotłowni na zewnątrz umożliwia przechowywanie tam sprzętów i mebli ogrodowych. Garaż z kolei, zarówno swoją wysuniętą bryłą, jak i przedłużoną nieco połacią dachu, osłania strefę wejścia do domu. Życie domowników skupia się tu zdecydowanie po jednej stronie budynku. W tym projekcie domu z poddaszem do adaptacji znajduje się duży salon z kominkiem, połączony z przestronną kuchnią, dobrze doświetlony szerokimi drzwiami tarasowymi. Za przesuwnymi drzwiami zaprojektowano strefę nocną: dwa jasne pokoje i łazienkę, więc odnajdą się tu zarówno pary z dzieckiem, jak i single potrzebujące sypialni i osobnego gabinetu.
Przeczytaj także: Najlepsze projekty domu na wąską działkę
3. Murator A100 Opcjonalny
92,9 m2 + 37,4 m2 powierzchni użytkowej poddasza do adaptacji. Sprawdź projekt: Murator A100 - Opcjonalny>>>
Plusy:
- dom ma aż 3 sypialnie na parterze, co w pełni zaspokaja potrzeby rodziny 2+2
- prosta bryła budynku i dachu – minimalny nakład wykonawczy i finansowy
Projekt domu parterowego z dachem kopertowym i tarasem. Jeśli przestrzeń parteru okaże się zbyt mała, wystarczy zaadaptować prawie 40-metrowe poddasze. Przewidziano miejsce na klatkę schodową – jeśli Inwestorzy podjęliby decyzję o przeznaczeniu poddasza na cele użytkowe. Na parterze zaplanowano aż 3 sypialnie, obszerny pokój dzienny o powierzchni prawie 30 mkw, połączony z kuchnią. Relaks na świeżym powietrzu zapewni taras, na który wyjście zaplanowano ze strefy dziennej i z jednej z sypialni.
NIE PRZEGAP: Ponad 500 projektów domów z możliwością adaptacji poddasza
Elewacja budynku wykończona jest tynkiem cienkowarstwowym. Na fragmentach ścian jest tynk mozaikowy. Prosta bryła budynku, ciekawe wykończenia, nie sprawiają kłopotów wykonawczych, pozostając jednocześnie atrakcyjne wizualnie.
4. Murator EC383 - Nowatorski (Z wentylacją mechaniczną i rekuperacją)
139,7 m2 + 97,7 m2 powierzchni poddasza użytkowego do indywidualnej adaptacji. Sprawdź projekt: Murator EC383 - Nowatorski
Plusy:
- niewątpliwym atutem projektu jest obudowany z trzech stron taras, który roztacza się wzdłuż całego budynku
- obok salonu można zlokalizować schody, które będą prowadzić na poddasze (po jego indywidualnej adaptacji)
Nowoczesna jest nie tylko bryła, ale także wnętrze tego domu. Obudowany z trzech stron taras wydaje się integralną częścią pomieszczeń, z którymi sąsiaduje. Przy strefie dziennej został poszerzony, aby można było ustawić meble ogrodowe. Zintegrowany z tarasem przestronny salon jest nowocześnie połączony wyspą z kuchnią. Wszystko to w zestawieniu z niemal całą przeszkloną ścianą otwartej strefy dziennej sprawia, że jest to bardzo reprezentacyjne miejsce. W domu zaprojektowano aż cztery sypialnie. Przy czym jedna jest połączona z indywidualną garderobą i łazienką.
5. Murator C365j Przejrzysty - wariant X
104,5 m2 + 97,1 m2 poddasza przeznaczonego do indywidualnej adaptacji. Sprawdź projekt: Murator C365j Przejrzysty - wariant X
To wygodny dom dla czteroosobowej rodziny, w którym bardzo ekonomicznie rozplanowano przestrzeń.Korytarze zajmują zaledwie 4,6 m2. W centrum planu usytuowano salon, w którym oprócz części wypoczynkowejjest jadalniana. Tędy też przebiegają główne trakty komunikacyjne, które zostały zintegrowane z przestrzeniąsalonową. Salon z jednej strony otwiera się na kuchnię, z drugiej na taras, co optycznie powiększa wnętrze. Strefę nocną podzielono na dwie części, które rozdziela salon. Taki układ gwarantuje intymność domownikom.
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje
- Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości
- Projekty domów z antresolą – najciekawsze propozycje
- Duże też jest piękne – projekty domów piętrowych